Kromě našeho existují i jiné světy. Jedenáctiletá Lyra žije ve světě, kde duše nesídlí uvnitř člověka, ale v podobě zvířete zvaného daemon. Vyrůstá u strýce Lorda Asriela, který navzdory nelibosti některých členů vládnoucího Magisteria zkoumá Prach, spojující údajně od věků všechny světy. Lyra si s kamarádem Rogerem povídá o záhadných Vrahounech, kteří unášejí děti, a slíbí mu, že ho najde a osvobodí, kdyby ho unesli. Krátce poté se objeví paní Coulterová, která si Lyru vyžádá, aby ji doprovázela na cestě do Londýna a na sever, kde chce pomoci medvědímu králi Regnarovi získat vlastního daemona. Těsně před odletem dá rektor dívce alethiometr, zlatý kompas, který odpoví na každou otázku. Musí však slíbit, že o něm neřekne paní Coulterové. Lyra se brzy přesvědčí, že laskavost a krása paní Coulterové jsou jen maskou zloby a proradnosti. (TV Nova)

cici24

Né že by to bylo tak hrozné, ale není to ani dobré, prostě úplný průměr. Myslím, že v dnešní době, kdy máme za sebou plno krásných fantasy filmů to šlo natočit líp. Výborná je ale Nikol Kidman, takovou přísnou neurotickou až sadistickou babu jsem dlouho neviděl:-))). ()

gpx

O Lewisovo Čarodějnici ve skříni jsem si myslel, že je to troubovitá pohádka pro děcka, ale po shlédnutí Zlatýho Kompasu budu muset můj pohled nejspíš přehodnotit. Dialogy jsou tu neskutečně toporné, atmosféru film naprosto postrádá a celý děj se omezuje jen na glorifikaci holčičky s vlnitými vlásky, která se tváří jako uma Thurman po implementaci rektální sondy. Sem tam do toho tvůrci fláknou nějakej trik a je to! Bohužel se jim po americku nedaří rozlišit mezi blbostí a odvahou. Neskutečná ODVAHA prepubescentní hrdinky by tak v kontextu filmu mohla být demonstrována třeba také tím, že Dakota vstoupí do hospody plné cikánů a praví: "Volte Dělnickou stranu, móre". Jdu si pustit něco smysluplnýho, třeba Pátek Třináctého 8. ()

brasek

Ako fantasy rozprávka je to skvelé, ľahko pozerateľné a zábavné. Filmárske zvratky ako Narnia a Twilligh nesiahajú ani po členky tomuto snímku. ()

skaann

Když už máte konečně pocit, že by se mohlo začít něco dít, tak film skončí a musíte čekat několik let, než se dovíte, jak to všechno dopadne. Ale jinak docela pěkně natočený pohádkový příběh. ()

KacHnAop

Lepší a výpravnější fantasy než Letopisy Narnie. Na vlně oblíbenosti zmiňovaného žánru se sveze každá slaboduchost. Slušné herecké výkony film zachraňují. ()

Mrenka

Pro mě velké zklamání, vlastně nic se ve filmu nevysvětlilo, nikdo v podstatě neví, co to je ten prach a ani se to nedozví... Jinak super zvířátka, exteriéry a interiéry skvělé... ()

metztlimoon

Ako tu sledujem ostatné komenty, tak vačšina je nie moc pozitívna a hodnotenia taktiež 3 a menej hviezd. Mne sa náhodou film veľmi páčil, aj keď sa tu vyskytli nejaké odchýlky od knihy (ale to už tak s filmami býva, že jo). Príbeh je úžasný (škoda, že sa to filmovo nerozvinulo až po tretiu časť...), vizuál taktiež super. Craiga a Kidmanku bežne moc nemusím, ale jeho tu bolo pomerne málo a jej tá mrcha sadla, takže v pohode:) Úplne najlepšia postava: Iorek Byrnyson a Serafina Pekkala. No a teraz sa neviem rozhodnúť, či mám len slabosť na celú knižnú trilógiu alebo tento jeden film, ale u mňa aj tak aspoň za 4 hviezdy. ()

Ironhead

Nemuzu si pomoci, ale detsti hrdinove zde (jako skoro nikde) proste nefunguji... jinak pekne natocene i obsazene plus jeden velmi kvalitni souboj mluvicich lednich medvedu ;o) *** ()

marrrrian

Pekné. Avšak pre otvorený koniec, by som povedal, že Kompas je skôr hollywoodskou upútavkou na celú knižnú trilógiu Temné hmoty, ktorá mapuje aj ďalšie dianie. Ako samostatne stojaci film to je nadpriemer, ako celok trilógie, ktorá nevznikla je to vlastne zbytočnosť. ()

Enzo555

Táto rozprávka na mňa veľmi zapôsobila. Nečítal som knižnú predlohu, ani som sa nesnažil pátrať po údajnom alebo reálnom ateizme, ktorý obsahuje. Na rozdiel od Letopisov Narnie mi nepadala hlava od nudy, príbeh (vlastne jeho úvod) je príjemne dospelácky, Nicole vyzerá a hrá krásne, aj hlavná hrdinka je sympatická, triky schopné... Škoda, že plánované pokračovania padli za obeť svet.finančnej kríze, mohlo to byť ešte veľmi zaujímavé ()

escaf

Naivná a slaboduchá rozprávka pre veľmi úzku skupinu detí. Pod 12 by som nešiel, pre miestami zvýšenú brutalitu a nad 16 už podľa mňa nezaujme. Grafika sa mi však náramne páčila, vďaka čomu som to aj dopozeral. Herecký prejav bol vlažný ako polievka v lacnej reštaurácii. Zhruté na záver, pozrel som si to prvý a posledný krát. ()

Mtytjouda

Jelikož jsem četl knihu, která se mimochodem jmenuje "Světla Severu", tak jsem očekával poněkud víc ... Nicole Kidman zahrála co mohla, ale na víc než na *** to nestačilo ... 55% ()

EddieIron

Tohle bych asi nepochopil ani jako dítě.Vrcholem filmu,navzdory Nicol,byl pro mne lední medvěd,který chlemtal whisku a "spravoval lidem velké stroje" ! Pak už mi bylo jasné,že mentálně na podobné filmy ještě nemám. ()

DansteR

Fantasy svět...budiž...pěkná pohádka....budiž...slušné obsazení...proč ne?...ale ve výsledku to je a vždycky bude dobrodružná pohádka pro děti, kde nemůže nikdo hledat logiku. Jinak mile překvapí herecké výkony už tak hvězdného obsazení a k tomu všemu nejdrsnější lední medvěd, kterého jsem kdy viděl. ()

Khia

Nádherná fantasy pohádka nabízí skvělé efekty a grafiku. Co se obsahu týče, náročnost v něm nehledejte. Takový poobědová nedělní oddech pro celou rodinu. ()

Scaevola

Několik dobrých triků a nápadů (zlatem orámovaný, bojový medvěd bohužel vede) nezachrání nemastné vyprávění, které - jisto si pokračováním - přespříliš rozkračuje nad fikčním světem s dovětkem, že v dalších dílech bude vše vysvětleno. Nejzajímavější proto zůstává metadiskuse o tahanicích kolem omezení negativního vykreslení církví, jež je zábavnější než celý snímek. ()

ariari

POBAVILO. splnilo účel. Ale tým účelom nemalo byť všeználkovské filozofovanie a kritizovanie znudených hodnotičov . Ufff! 10 detí , ktorým je to určené vám povie: super, konečne film pre nás. ()

kelet

Film plný efektov a nadprirozdených vecí je síce prísľubom vizuálneho pohladenia duše, no to vždy nestačí, navyše keď ani to vizuálne pohladenie duše nie je až také dobré. Príbeh je bohužiaľ dosť nedomyslený a je to len pusté plynutie deja bez veľkých zvratov a zaujímavostí. Navyše koniec je podľa mňa dosť odfláknutý a nedokončený. Pre mňa to bol jeden veľký guláš. Dve hviezdy dávam len za efekty a fantazijný svet. Hodnotenie: 40% ()

James McAvoy a epická fantasy

James McAvoy a epická fantasy

09.06.2018

James McAvoy (Rozpolcený, X-Men: První třída) a Clarke Peters (Jessica Jones, The Wire) si zahrají v chystané televizní adaptaci známé fantasy trilogie Jeho temné esence od Philipa Pullmana. Podle… (více)

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách