Kromě našeho existují i jiné světy. Jedenáctiletá Lyra žije ve světě, kde duše nesídlí uvnitř člověka, ale v podobě zvířete zvaného daemon. Vyrůstá u strýce Lorda Asriela, který navzdory nelibosti některých členů vládnoucího Magisteria zkoumá Prach, spojující údajně od věků všechny světy. Lyra si s kamarádem Rogerem povídá o záhadných Vrahounech, kteří unášejí děti, a slíbí mu, že ho najde a osvobodí, kdyby ho unesli. Krátce poté se objeví paní Coulterová, která si Lyru vyžádá, aby ji doprovázela na cestě do Londýna a na sever, kde chce pomoci medvědímu králi Regnarovi získat vlastního daemona. Těsně před odletem dá rektor dívce alethiometr, zlatý kompas, který odpoví na každou otázku. Musí však slíbit, že o něm neřekne paní Coulterové. Lyra se brzy přesvědčí, že laskavost a krása paní Coulterové jsou jen maskou zloby a proradnosti. (TV Nova)

sta

bavila mě ta nekorektnost finišující zástupem rusáků chtějící zabít děti. jako film to neřeším, fantasy Xologiím nerozumim, slátaniny to jsou podle mě všechno, až na Harry Pottera 3. btw: kdyby ta zvířata mluvila bez otevírání pusy, bylo by to daleko lepší, takhle některý efekty vyznívají až neuvěřitelně trapně ()

Jillen

Zase jsem udělal tu blbost a moc sem se těšil, bohužel, kde nic, tu nic. Pár malejch fracků, krásná Nicole, charismatický Craig a tlupa počítačově generovaných zvířátek, bože, to je jak Narnie na entou, ale od té jsem nic nečekal. Achjo, já už s těma dětskejma fantasy vážně končím a dokud tu nějaká nebude mít 80%, tak do kina nevlezu. Dávám 30% ()

Pirkaf

Super efekty, zajímavé nápady (díky knižní předloze), spousta hereckých hvězd, příběh slabší (v podstatě kombinace Harryho Pottera, Narnie a 451 stupňů Fahrenheita), povinná závěrečná bitva... ehmmm, co dál? Cože, to neskončilo? Ale koho asi tak může zajímat pokračování? Mě tedy ne... ()

UncleG

"Teď už nás nikdo nezastaví!" - jsou poslední slova hrdinky Lyry, když odplouvá do záře zapadajícího slunce. Podle všech filmových pravidel jde o větu, která se zásadně nemá říkat, pokud A) jste filmový zlosyn B) jste bankovní lupič na útěku do Mexika nebo C) Jste hrdina plánované série, která nemá podepsané smlouvy na další pokračování. ()

Vojcl

Musím se bohužel připojit ke kritice tohohle filmu, protože je to skutečně velké zklamání, aneb další mnohamilionový blockbuster o ničem. Neskutečně jednoduchý a snadno předvídatelný scénář je jakýmsi slabým odvarem Harry Pottera, Pána prstenů a Narnie. Z herců zaujme snad jen malá Dakota Blue Richards, ostatní jsou naprosto nevýrazní anebo mají příliš málo prostoru nato, aby něco předvedli. Daniel Craig a Eva Green se tam mihnou jen na pár minut a třeba Iana McKellena jsem tam vůbec nepostřehl... Ani vizuální stránka není nic extra, takže vyzdvihnout můžu snad jen hudební doprovod a poměrně rychle ubíhající stopáž. Pokud nejste zarytý milovník zvířat, nebo vám není méně než 14 let tak na to radši nechoďte. ()

buldock

Jedná se o zajímavou a především pro menší diváky laděnou fantasy , která vyniká originálním doprovodem všech postav , takzvanými daemony , kteří na sebe berou zvířecí podobu a jsou se svým lidským pánem duševně propojeni. Musím říct , že ze všech postav ve filmu vystupujících mě doslova učarovali lední medvědi a hlavně jejich vůdce v excelentním hlasovém podání Iana McKellena! Zbytek zvířecích postav se drží v ústraní a jen občas trochu vynikne. Trvalo mi notnou chvíli než jsem si zvyknul na hlavní dětskou postavu Lyry , která si mě postupem času ovšem získala na svou stranu a stala se mým průvodcem napříč snímkem. Nicole Kidman je ve své roli anděla s ďáblem v těle velmi dobrá , ale dle mě nedostala dostatek prostoru. Daniel Craig je zde do počtu , což mi taky trochu vadilo. Co se týče triků , tak ty jsou pastvou pro oči a před tvůrci smekám pomyslný klobouk obdivu. Scénář je průměrný , režie slušná a až na ten velmi rychle a bolestivě "říznutý" závěr , který jasně naznačuje pokračování , se mi tento zvláštní fantasy svět líbil. 74% ()

Macejko

Chris Weitz je výborný režisér. Rutinérski sračkári typu Sanders so Snehulienkou a Adamson s Narniou mu môžu tak maximálne zoškrabovať námrazu z auta. Na rozdiel od nich totiž Weitz dokáže adekvátne predať epický moment, navodiť zimomriavky a vniesť do filmu správnu dávku osudovosti. Lenže... Chris Weitz zároveň nie je dobrý scenárista. Pre lásku démoniu, ten film by mal mať podtitul "expozičný dialóg v plnej poľnej". Už v dvetisíc siedmom, kedy som to videl prvý krát, mi tam niečo zľahka nehralo, ale až teraz, o takmer šesť rokov neskôr, ma to udrelo po držke v plnej sile. Väčšina dialógov v tom filme totiž objasňuje posuny v zápletke alebo minulosť nejakej postavy tak polopatisticky, až som si takmer pripadal, akoby herci čítali synopsiu deja z papiera. Scenár nedokáže nájsť spôsob, ako divákovi vyjaviť dôležité informácie prirodzenejšie, a vo výsledku to skrátka pôsobí často silene. Je škoda, že v snahe zavďačiť sa čitateľom knihy a byť pochopiteľný aj pre laika sa Weitz nakoniec uchýlil k tomuto, pretože inak je Zlatý kompas naozaj zábavnou, originálnou a dobre natočenou fantasy, ktorá si pokračovanie zaslúžila ako máločo iné. ()

Tirion

Knižní předlohu jsem sice nečetl, ale je jasné, že je obsáhlá, protože scénář filmu je prostě na první pohled velmi zkratkovitý. Ve filmu nejsou téměř rozpracovány žádné vztahy. Režisér nás nutí, abychom věřili postavám jak moc jim na sobě záleží, ale všichni k sobě mají tak chladné a nerozehrané pouto, že tomu prostě věřit nejde. Navíc film poztrádá jakoukoliv atmosféru. Nicole Kidman se v této roli rozhodně "nenašla" a dodnes nechápu proč je Daniel Craig na plakátech jako jedna z hlavních postav. Naopak malá Dakota Richards mile překvapila. Předloha má zřejmě potenciál veliký, ale film jej poztrácel bezezbytku. Jediným plusem jsou snad efekty. ()

blackrain

Podařená fantasy pro všechny příznivce žánru. Tak jsem se dozvěděla, že kromě našeho světa existuje spousta jiných, které jsou docela podobné to mu našemu. Duše nás tam provází v těle deamonů, kteří mají zvířecí podobu. Všechny světy mají jedno společné, Prach. Ten tu byl dávno před tím, než se objevili Divoženky, Romuni a Medvědi. Nicole Kidman zazářila v roli paní Coulterové. Knižní předlohu Philipa Pullmana jsem nečetla. Nějak mě minula. ()

SarumanKo

Nebavil som sa zle a po vizuálnej stránke sa tomu nedá čo vytknúť, ale ako čitateľ predlohy odsudzujem celý scenár a jeho prevedenie. Veľmi dobrí herci, digitálne vymaznaný maco s nezabudnuteľným hlasom Iana McKellena a celkovo tá výpravnosť a atmosféra steampunkového fantastična robia zo Zlatého kompasu príjemný film. Nezbavím sa však pocitu, že do toho z knihy bolo natlačeného priveľa, a na malom priestore je to až príliš "uponáhľané" a prehnane skratkovité. Ani solídna hudba nezabránila tomu, aby mi tento filmík za týždeň úplne vyfučal z hlavy. Až čas preveril kvality Zlatého kompasu, ktoré rozhodne nie sú také vysoké, ako sa zdali tesne po zhliadnutí. (50%) ()

ABLABLABLA

Náhodou velmi dobrý film. Nevím proč má tak nízké hodnocení. V podstatě až na jednu věc, která se týká českého dabingu, nebylo nic, co by mi vadilo. A co že tedy je ta věc, co mě neskutečně štvala? Český hlas královny divoženek Serafíny Pekkaly, který byl tak děsně dětský otřesný ukňouraný, že jsem z toho šílela. K Evě Green se teda za nic nehodil. Ale jinak jsem byla s filmem nadmíru spokojená. Herci výborní, scény také, a náhodou nebylo by od věci mít svého démona, mít pořád někoho u sebe, s kým si můžete povídat a vůbec každé dítě by tak mělo vlastně svého mazlíčka. Jediný problém ho by byl ho hlídat, aby se mu nic nestalo, nebo je po vás. Jo a na závěr, producenti to pěkně vymňoukli s pokračováním. Víc otevřený konec už si snad ani nemohli udělat a oni si řeknou, že druhý díl pro malou sledovanost nenatočí. A já se tak těšila. Možná že někdy v budoucnu se k tomu dostanou, ale čert ví. ()

kaylin

Dovedu si představit, že kniha může být zajímavá, že by mě chytla, ale tenhle film byl prostě jedno velké zklamání. Na efekty je to celkem povedené a je vidět, že se v tom tvůrci vyžívali, ale celkově je příběh podán tak neskutečně jalově, že mě nijak nebavil a bylo mi jedno, kdo známý tam hraje. Škoda, knize ale možná někdy dám šanci. ()

slunicko2

Příjemná pohádka - fantasy aneb Opatrujte své démony. 1) Knížky jsem nečetl a tak netuším, čí démon vedl pero komentátora Reiniše, ale Anglie 19. století s přísnou církví a zlou čarodějnicí? Zdá se, že jsme viděli dva různé filmy._____ 2) Spíš dětskému divákovi určený film mě, musím uznat, nijak nenudil, dokonce ani v bojových scénách, což je tedy pozoruhodné. Vzhledem k vynaloženému úsilí tvůrců, hereckému obsazení a použitým trikům je ovšem výsledek dost...jak to jen říci...vlažný, ano - vlažný. A takové je i mé hodnocení. ()

Remedy

Kvalitativně někde mezi Letopisy Narnie (viděl jsem jen jedničku) a Hvězdným prachem, přičemž k Vaughnově filmu je to pořád dlouhá cesta - možná ještě delší než do Bolvangaru. Kromě lehkého politického nádechu v kostře příběhu vlastně není moc co hodnotit – při stoosmdesátimilionovém rozpočtu prostě budou efekty působit esteticky, exteriéry budou zářit jedna báseň a zvuk bude v „důležitých momentech správně úderný a epický“ (na rozdíl od neslaného, nemastného soundtracku). Spíš se zde nabízí srovnání, jak to ten Matthew Vaughn vlastně dokázal, když s rozpočtem nižším o 100 milionů dolarů natočil úžasně epický, vtipný a o mnoho lépe hodnocený Stardust. Problém Zlatého kompasu může být i ve využití hereckého potenciálu – film z 80% procent stojí na Dakotě Blue Richards, která je sice ve své dětské roli výborná, ale několikaminutová přítomnost na plátně u takových jmen jako jsou Daniel Craig, Nicole Kidman (dobře, ta jediná má o trochu více prostoru), Christopher Lee či Ian McKellen je zarážející a nutně vyvolává pocit, že jejich angažování byl pouhý (i když samozřejmě promyšlený) marketingový tah. Nepopírám, že jsem si film domů pořídil i kvůli proklamované „natřískané“ herecké sestavě, nicméně v tomto ohledu mě Zlatý kompas zklamal. Využití potenciálu „malých postav“ ve Stardustu (např. Rickyho Gervaise), množství poskytnutého prostoru hereckým esům a celkově sympatické, vtipné, přičemž naprosto profesionální provedení na mě zapůsobilo o mnoho lepším a příjemnějším dojmem. Chrisu Weitzovi se vlastně „povedl“ se Zlatým kompasem pravý opak toho, co se tak brilantně podařilo Matthew Vaughnovi ve Hvězdném prachu. V tomto případě bych to nazval jako zbytečnou anabázi, která dospěla do toho finálního stavu, kdy za hodně peněz vzniklo málo muziky (což je přesný opak Hvězdného prachu). Tu třetí * zachránilo pár pěkných dojemných momentů a to jen proto, že jsem až příliš citlivá duše :)) ()

Damiel

65 % - Rozhodně lepší než unylá Narnie a odpadový Eragon. Výborní herci, ale moc zběsilé tempo příběhu. Chtělo to zvolnit, přidat alespoň 40 minut a hlavně - konec. Takováhle usekávačka je zrada na divákovi, který si musí myslet, že za rok vstoupí do kin pokračování. Připomnělo mi to prvního LOTRa, který taky skončil v nejlepším... ()

Easykk

Nuda, nuda, nuda a nuda. Jestli jsem ještě nenapsal, že to byla taky nuda, tak se omlouvám, nuda to byla a velká. Prostě nudné jako tenhle komentář. To ne, zas tolik můj komentář snad nudnej neni ne. :) Joo vlastně, ten začátek tak nudnej zas nebyl, ale pak už jo, pak už to byla nudná nuda kdy jsem znuděností ani nevěděl, že koukám na film a jen se bohapustě nudil! ()

Toshiro

Vše vypadá na první pohled dobře: grafické zpracování, spousta známých herců a zajímavý svět. Příběh ale velice trpí snahou, co nejrychleji převyprávět nejspíše mnohem bohatější děj knihy. Takže vtáhnutí do děje prostě nefunguje a člověk jen sleduje zběsilou směsku přechodů a urychlovaček. Herci se sice snaží, ale jejich výkony zasazené do rychlovlaku děje prostě působí jako přehrávání nejhoršího kalibru. Není se co divit, když není čas na jejich vývoj a vztahů mezi nimi. Celej film jsem se musel smát kontrastu bohaté produkce a amatérsky působícího způsobu vyprávění :). ()

FilmFan24

Krásná Nicole Kidman, krásné kostýmy, krásní mevědi a nepěkné nic...Oscarové digitální triky snad v každém záběru, příběh bohužel nevykouzlí. A příběh je kámen úrazu u této fantasy. 113 minut se neuvěřitelně vleklo v této studené podívané, kde se ani postavám v mrazivém prostředí nekouřilo od pusy! Než se těšit, zda Lyra svého otce v další chystané části zachrání, to se raději budu těšit na dobrý oběd. ()

James McAvoy a epická fantasy

James McAvoy a epická fantasy

09.06.2018

James McAvoy (Rozpolcený, X-Men: První třída) a Clarke Peters (Jessica Jones, The Wire) si zahrají v chystané televizní adaptaci známé fantasy trilogie Jeho temné esence od Philipa Pullmana. Podle… (více)

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách