Kromě našeho existují i jiné světy. Jedenáctiletá Lyra žije ve světě, kde duše nesídlí uvnitř člověka, ale v podobě zvířete zvaného daemon. Vyrůstá u strýce Lorda Asriela, který navzdory nelibosti některých členů vládnoucího Magisteria zkoumá Prach, spojující údajně od věků všechny světy. Lyra si s kamarádem Rogerem povídá o záhadných Vrahounech, kteří unášejí děti, a slíbí mu, že ho najde a osvobodí, kdyby ho unesli. Krátce poté se objeví paní Coulterová, která si Lyru vyžádá, aby ji doprovázela na cestě do Londýna a na sever, kde chce pomoci medvědímu králi Regnarovi získat vlastního daemona. Těsně před odletem dá rektor dívce alethiometr, zlatý kompas, který odpoví na každou otázku. Musí však slíbit, že o něm neřekne paní Coulterové. Lyra se brzy přesvědčí, že laskavost a krása paní Coulterové jsou jen maskou zloby a proradnosti. (TV Nova)

corpsy

Preplnená forma, ale aj napriek prekombinovanosti a nabitosti deja, prázdny obsah. Snímok, ktorý odmietne pravdepodobne aj detský divák. A ten Oscar za vizuálne efekty? Odpustite, ale digitálne zvieratká a ostatné trikové scény sú na úrovni filmov premiérovaných o 3 - 4 roky skôr, takže nič nové alebo revolučné. Celkový dojem z filmu - bieda. Jeden z najmenej vydarených fantasy posledných rokov. ()

PauloZ

Dětské pohádkové fantasy jak má být, se vším všudy. Všem malým se to bude stopro líbit. Mě samotnému se to taky vlastně líbilo (hlavně kvůli skvělým meďošům a jejich bitce) :). Rozhodně je to o dost lepší než nedávno viděné poslední Letopisy Narnie. Co mě tu ale opravdu vadilo, je ten debilní, absolutně nedořešený konec. Když režisér zakončí film nejasně, nebo zapomene na nějaké drobnosti, tak to ještě beru, ale aby si začali zvykat na zakončování filmů v polovině děje, tak to je na úder! Daniel Craig absolutně nevyužitý a zbytečný, hraje tam cca 5 minut. Jinak pohoda, na zimní podvečerní nenáročnou neděli ideál. ()

sidzej

Komerčné fiasko je v tomto prípade úplne opodstatnené pretože nudnejšiu fantasy rozprávku aby človek pohľadal. Nemôžem filmu uprieť pôsobivú technickú a vizuálnu stránku, ani vydarený casting ale dej je jedno veľké wtf. ()

ConanVJ

Pěkný fantasy příběh, který je našláplý jak obsazením, tak i pěknými triky. Příběh je pěkný, ale hrozně mě mrzí, že nejsou další díly. 80% :) ()

pivo

Obrovské sklamanie, asi najväčšie tento rok. Napriek negatívnym hodnoteniam som stále dúfal, že sa mi to bude páčiť, ale nepáčilo. Knižná trilógia patrí medzi to najlepšie, čo som čítal, kvôli tomu, že to nie je iba obyčajná fantasy, ale je tam aj niečo viac, zvláštna filozofia a názory. A práve to vo filme chýba. Celý film je iba sled za seba usporiadaných scénok bez nejakého previazania, niektoré veci tam vôbec nie sú vysvetlené, niektoré sú len tak narýchlo odfláknuté. A ten scenár, strašné, to ani neboli dialógy ale patetické monológy. Herci boli fajn, ale keď som ich počul vypúšťať z úst tie vety...(český dabing našťastie nedopadol až tak zle, ako som čakal). Chcel by som vidieť film, ktorý má 180 minút, je tam čas na všetky tie reči, ktoré boli v knihe, chcem aby to bolo od 15. rokov, aby mal Iorek na brnení krv, aby mu kvapkala z úst, keď sa zahryzne do niekoho krku, aby aj ľudia krvácala, aby tam neboli očividné logické kiksy a hlavne aby som mal z neho taký pocit, aký som mal z knihy. Taký mohol byť aj tento film, ale kvôli prístupnosti nie je. A pritom tá kniha vôbec nie je pre deti, tie tomu totiž ani nemajú šancu pochopiť. ()

Kryton

Kdepak asi udelali soudruzi na zapade chybu? Sice se na to pekne kouka , ale kdyz se celou dobu filmu nudíte a cekate , kdy se tam aspon ukaze neco co povida , tak je na filmu podle dobre knizny predlohy neco spatne. Tady se to nepovedlo a takova Narnia na mě pusobila lepe , nemluve o seriich LOTR a Harry Potter. Aspon ta Kidmanova stala za to koukaní. ()

hous.enka

Zpočátku mě film nijak zvlášť nenadchl a byla jsem hodně zmatená z toho, k čemu je ten zlatý kompas v praxi vlastně dobrý. Uprostřed filmu jsem se nechala strhnout dějem a překvapivými (v dobrém smyslu slova) hereckými výkony v čele s Nicole Kidman a všemi těmi chlupáči. No a závěr.... OMG, to si dělaj srandu, ne? Došly peníze? Došel materiál? Proč to takhle blbě ustřihli? (Aha, ona má knižní předloha víc dílů. Asi je lepší, že se o dalších dílech moc nemluví) Nejvíc mi na Zlatém kopasu asi vadila ta falešná spojitost všeho se vším (a přidávám se k názoru, že dabing - zejména Eva Green - se opravdu příliš nepovedl). Čekala jsem velkofilm a dostala jsem první díl pohádky o medvědovi, holce, Rumunech a zvířatech. Zlatá Narnie. ()

fannah

Moc pěkný film, který nabídl ve své době něco nového - námět, krásné exteriéry a dobře provedené vizuální efekty. Nemá ale pokračování a tedy ani větší smysl ho sledovat. ()

Francik

Ano je to velkofilm se všemy potřebnými přísadamy. Akce, dobrodružství, city, známí herci, žánr v kursu, překrásné efekty a tak bychom mohli pokračovat dlouho a dlouho. Bohužel jsou na sebe naskládány jen pro efekt a v logice náhodného "todo" listu. Scénář má logické mezery, nehraje na propracovanější psychologii (poze velmi hrubě načrtává jednotlivé "užitkové" typy postav). Nevysvětluje využívané a výcekrát diskutované ijevy. Příběh nemá plynulost, jen po klasickém vzoru vrství potřebné scény za sebou, bohužel však bez elegance a jakéhokoli citu pro rytmus či dynamiku. Postavy příliš řasto vysvětlují a popisují co se děje, místo aby byl jev vysvětlen filmověji a zřejmě příliš složitě. Krásná ukázka posledních pár nešvarů je scéna přepadení Lorda Asriela. Nejdříve s rádoby monumentalitou přiletí kamera z dáli, obkrouží hrdinu a za doprovodu (opět) rádoby monumentální hudby přejde před něj a spolu s Asrielem se zastaví. On sundá bríle, pohlídne do dálky a praví (naoko ke svému démmonovi)(a velmi přibližně): "Musíme si dávat pozor, Coultrovka na nás najala bandity." A co se nestane o pár vteřin později? Ano. Objeví se bandité a milého Lorda nám zajmou. Asi jediným opravdu neopominutelným kladem filmu jsou krásné a velmi detajlní efekty. Tam se zřejmě přelila neschopnost dosáhnout harmonie ve zbytku filmu a tak jsou triky uvěřitelné a krásné. To je ale bohužel vše. Zasloužily se ale o hvězdu navíc. A málem bych zapomněl na herce. Malá Lyra sama o sobě stačí zkazit dojem, jelikož je téměř v každém záběru a svým "citlivým herectvím" jej posílá do ještě větších hlubin. Nezachrání to bohužel ani Nikole Kidmanm, která nemá jak (pochopitelně) uhrát celý film. Musím ale uznat, že konec byl neočekávaný. Že se v závěru vlastně nic nestane a film nevyvrcholí mezirealitní monumentální bitvou mne skoro zaskočilo. Takže za obdivuhodné efekty 55%. ()

ladko

Zlatému kompasu nemožno uprieť vizuálnu pôsobivosť - triky sú naozaj výborné, ale to je spolu s hudbou a prízvukom Dakoty Blue Richards asi všetko, čo by sa dalo na filme vyzdvihnúť. Ešte možno ten nápad s daemonmi. Mať o desať rokov menej, asi by som Zlatý kompas miloval a pozeral ho každý deň, ale teraz som sa už trochu nudil. Zlatý kompas ma jednoducho nevtiahol do svojho sveta. A ten otvorený koniec - no fuj. Ľadové medvede však boli super a už len kvôli nim neľutujem, že som Zlatému kompasu dal šancu. ()

Fabrinka

Chris Weitz a spol. zničili knihu,nad ktorou som ako malá žasla! Kde je ten vysnívaný koniec? Kde je Prach,šero,a presun do iného sveta? Kde je romantická scéna medzi pani Culterovou a Lordom Asrielom? Kde je ten záver,kvôli ktorému som film pozerala? Som neskutočne sklamaná. Jediné plus bola Nicole Kidman.Je to dokonalá pani Culterová. ()

Krt.Ek

Další velké americké dětské fantasy typu Letopisy Narnie. Podle mě všechny takové filmy vyjdou nastejno (pěkné, po dobu sledování zábavné, ale bohužel snadno zapomenutelné), z průměru tohoto žánrů celkově vyčnívá jenom Harry Potter. Jelikož jsem u Narnie nepřekročil tři hvězdičky, nepřekročím je ani tady. Srdce by možná chtělo, ale mozek nemůže. 60% ()

Adasin

Kdyby tak neprohodili dvě třetiny (děje) knihy a prodloužili stopáž, mohla to být absolutní fantasy pecka. Vizuál a soundtrack jsou totiž dle mýho fakt super a i obsazení mi hodně sedlo (škoda, že aspoň Daniela Craiga a Nicole Kidman nedostali i do seriálu). Jenže ten děj to hrozně shodil a konec zmršili tak, že navázání by šlo dost těžko a odklon od knih by asi byl v dalších filmech ještě větší... No nic, i tak tomuhle filmu vděčím za to, že mě přivedl k Pullmanově knižní trilogii, jejíž čtení mě neskutečně bavilo a za novou seriálovou adaptaci jsem nesmírně vděčná. 6/10 ()

Z0oMb3E

V časoch prepracovaných fantasy ako sú Narnie, Potteri či trilógia Pána prsteňov vyznie Zlatý kompas strašne povrchne. Plytkému príbehu nepomôže ani hviezdne obsadenie. A nech sa Nicole či Craig snažia zo všetkých síl nevýrazná Dakota celú ich snahu pochovala hneď zo začiatku. Snaha zakomponovať aspoň jednu postavu, ktorú budú diváci milovať síce vyšla, ale celý príbeh jednoducho na medveďovi stáť nemôže. Animačne sa filmu tak isto toho veľa vytknúť nedá, avšak už spomínaný plytký príbeh ma nútil rozmýšľať nad úplne inými vecami. Scény, ktoré mali pôvodne tlakovať slzné vačky niesú absolútne dotiahnuté. V konečnom dôsledku hercom síce srdcia pukajú a orchester v pozadí buráca čo to dá no človek to odsleduje s kamennou pokrovou tvárou bez štipky emócie. Určite niesom cieľová skupina, pre ktorú je snímok natočený, no čakal som trochu viac. Decká možno zaujmu zvieratká a nejaký ten náznak akcie no pochybujem, že ich to bude držať celú hodinu a trištvrte nepretržitej projekcie. Za záporácku Kidmanku jedna a za maca druhá hviezda. ()

SaNcHeZ_cz

Chtěl jsem dát víc, vážně jsem chtěl, nicméně nemůžu. I když totiž Zlatý kompas vypadá na svůj rok vzniku neskutečně dobře, Daniel Craig je v roli Lorda Asriela nadmíru velký sympaťák a ve vedlejších rolích se objeví hned několik herecky zajímavých tváří, onu silnou pohádkovost a vizuální parádnost narušuje jeden docela podstatný neduh. Zlatý kompas jako film moc nefunguje. A to jakože vůbec. Sled několika událostí, které i v rámci dvou hodin působí tak zmatečně, odfláknutě, nepropojeně (nemluvě o tom že naprosto neuvěřitelně - a to ne v tom dobrém smyslu) a odhrkaně (záměrně se vyhýbám slovu odvyprávěn, neboť sledu událostí bez ladu a skladu a logického progresu se moc dobře vyprávění říkat nedá) tak rychle, že se z toho divákům začne točit hlava. A sakra mě to štvalo, protože tady prostě byl potenciál na hodně víc, ale když se akce dějí bez předešlého vývoje, všechno je hned to nebo tamto a všechny postavy navíc postrádají jakýkoliv rozvoj (ať už v rámci svých vlastních charakterů či příběhu samotného), je docela obtížné s filmem sympatizovat. Docela si dokážu představit, že kdyby film měl šest hodin a všemu tomu, co ve filmu bylo předvedeno, by byl věnován dostatek času a pozornosti, mohlo by to fungovat na výbornou. Takhle ovšem ne. ()

Tayen

Knihu jsem četla, takže můžu směle srovnávat. Je pravda, ze v původním psaném díle se toho děje hodně, což se Weitz snažil do filmu zahrnout a stalo se pro něj zřejmě osudným. Ale je taky pravda, že v knize byl i prostor pro dialogy a zastávky, kde máme možnost si oddychnout. A v tom je kámen úrazu. Všechny ty bytosti se rozhodnou Lyře pomoct, ale neudělají to tak zhurta, sotva ji spatří, jako ve filmu. A co ten konec? To nejdůležitější prostě odpadlo (smrt Rogera, otevření brány Asrielem, jeho odmrštění Lyry a rozhovor Lyřiných rodičů...možná jsem jen moc romantická holka, ale prostě v té knize mě to dostalo). Nevím, jestli tohle bude v DVD verzích, ale jedno vím určitě: tento neuzavřený kruh mě nehorázně naštval, sotva jsem mohla uvěřit, že první díl skončil tak hloupě. Možná si Weits snažil otevřít cestu do dalšího dílu, ale nevím nevím, jestli se k tomu dostane. ()

mysiak

Fantasy....nemám rád ten žáner, pretože tých "sračiek je už moc na mňa, najskôr Eragon, potom Prebudenie Tmy a teraz Zlatý Kompas...čo sa to deje s Hollywoodom... . Ako toto mohlo získať Oscara za vizuálne efekty, keď tam boli Transformeri, cítim niečo nepekné... Ale dosť bolo ideme k filmu....režíser - komediant, herci v poho Nicole Kidman a Daniel Craig, ale tá hlavná hrdinka, no hodiť ju do žumpy je málo, tak afektovanú herečku som v živote nevidel (aj Paris Hilton by to lepšie "zahrala"), no nič moc, otvorený koniec, slušná bitka na konci (mal som pocit, ako by bola určená pre dospelých, za to čo predtým trpeli..). No fuj fantasy, uvedomte sa Hollywood...natočte niečo normálne už... ()

katasta

ajajaj....tak tohle se jim opravdu nepovedlo....kniha se mi líbila, ale bohužel o filmu nemůžu říct to samé. S knihou to má totiž společného pramálo, což by snad ještě tak nevadilo, kdyby byl ten film dobrý sám o sobě....což ovšem není....je to totiž absolutní slátanina a totálně nepodařený pokus o filmové zpracování knížky Pullmana. Těch málo hvězdiček je záslouha pouze Nicole Kidman a povedených medvědů... ()

Praxis

Omračující vizuály a velkolepá výprava ve filmu, kde postavy zmateně pobíhají z bodu A do bodu B a zběsile se snaží vyprávět podivným způsobem zajímavé universum této fantasy. Námět rozhodně není špatný, vystavit příběh na existenci paralelního světu, kde má každý svého démona ale ztroskotal na tom, že Weitz není zase tak skvělý vypravěč a tak se zmateně snaží podat alespoň náznaky této trilogie. Pro nečtenáře (jako já) musí příběh připadat šílený. bitvy medvědů, Romuné alias kočovní Romové, do toho holčička, co se snaží pomoci uvězněným děckám a navrh štěk Craiga, co hodlá stůj co stůj objasnit původ prachu, který celý totálně ulítlý děj filmu korunuje. Přidáme třešničku na dortu v podobě lahodné Kidman a máme vymalováno. Za ty velkolepé CGI orgie a skvělé animace alespoň 50%. Taky stálo to 180 mega dolarů, tak proč se nepochlubit že? A jestli to bude mít pokračování? Spíše nedoufám, ale rozhodně by to stálo alespoň za zkoušku s jiným režisérem. ()

James McAvoy a epická fantasy

James McAvoy a epická fantasy

09.06.2018

James McAvoy (Rozpolcený, X-Men: První třída) a Clarke Peters (Jessica Jones, The Wire) si zahrají v chystané televizní adaptaci známé fantasy trilogie Jeho temné esence od Philipa Pullmana. Podle… (více)

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách