Julie (I. Bittová) má všechno. Úspěšného a pohledného manžela (K. Roden), zdravou a chytrou dospívající dceru (M. Issová), práci překladatelky, oddaného milence (I. Franěk) a teď dokonce i nový, velký dům, kam se celá rodina právě přestěhovala. Ale pod tímto zdánlivě spokojeným a klidným povrchem zatím odpočívají mnohá tajemství, která nebude možno skrývat donekonečna. Julie však nechce dělat zásadní rozhodnutí. Místo toho se vrhne do zcela nesmyslné mise. Když ráno ve zprávách zaslechne, že zemřela jazzová zpěvačka a klavíristka Nina Simone, kterou v mládí obdivovala, vzpomene si na dobu, kdy vše bylo jednoduché a kdy žádné hory tajností neexistovaly. Zcela iracionálně a přes protesty celé rodiny se rozhodne koupit si piano, na nějž jako malá hrávala. I když tím na první pohled od všech hlubokých problémů utíká, ukáže se, že tento jediný den, kdy opustí bezpečnou rutinu svého života a vydá se hledat vytoužený nástroj, převrátí její dosavadní život vzhůru nohama. A přesně tohle je někdy potřeba, aby člověk mohl začít znovu. (Česká televize)

Tomatáš

Opravdu netuším, co bych měl na tomto filmu hodnotit. V porovnání s jinými skvosty, pitvajícími každodennost lidských osudů, je tento film alespoň pro mne slabým odvarem. Stejná hodnocení připojuji i k hereckým výkonům. Průměr. ()

sheldonka.

Mám moc ráda filmy o obyčejných lidech, každodenních situacích a normálních problémech. Hned mi přijde, že jsou mi něčím blízké a okamžitě se do nich dokážu vcítit. Je vážně opravdu skvělé, že jeden takový film pochází i z českých rukou. ()

liuk

Možná až příliš často jsem si při některých scénách připadal divně a podvědomě je dost odsuzoval. Jak ovšem pokračovaly, tak si mě dost získávaly, až jsem ke konci dokázal ocenit. A tak je to s celým filmem a se vším, co se v něm točí. Snad ke všem postavám jsem si na konci našel cestičku, i když to tak na začátku vůbec nevypadalo, a to i když se jejich většina během tohoto odhalovacího dne na scéně mockrát neobjevila. Tajnosti nejsou prvoplánově líbivým filmem, ale pokud s nimi budete mít trpělivost, tak se vám odvděčí. ()

davidek

Už zde bylo hodně napsáno a tak jen dodám, že hudba patří k filmu-dokresluje ho. Nina Simone je fakt vinikající a i Chopin je nádherný. Nepochopím jak si někdo může myslet že film může být skvělý bez muziky? Jsem hodně překvapený. Plných pět. ()

Kacounek

Pořád někde slyším, že úroveń českého filmu klesá, já tedy vnímám pravý opak. Spojení pocitů a vzpomínek s hudbou a tancem je geniální, příběh je celistvý a některé momenty jsou opravdu silné....snímek mě velmi oslovil! ()

mandlova

Rozhodně velké očekávání....a naplnilo se téměř do puntíku. Poetický průlet jediným dnem hrdinky a jejího okolí...spousta karambolů na cestě, které vnitřně uzavřenou Bittovou nesemelou, právě naopak - probudí. Skvělý byl výběr Niny Simone, to se musí ocenit. A o hercích nemluvě...ať si kdo chce co chce říká, Iva se mi ve filmu líbila a neměla jsem problém s tím, její hrdince věřit i tu ostýchavost u gynekologa Krobota. :o) ()

IvyH

Nevím, jestli je to jen mým pohlavím, ale tento film mě prostě bavil. Bolestné scény, které se díky Juliině představivovsti mění v krásné zážitky (hádající/tančící pár před autem) jsou přesně tím, co tomuto snímku balancujícímu na pomezí žánrů drama/komedie dodává poetičtější vyznění, než jaké si dokáže člověk představit u příběhu, který se točí kolem krize ženy kolem čtyřicítky a který drží pohromadě výborná Iva Bittová (a její krásný melodický hlas). ()

PollyJean

jsem tak nějak na rozpacích, jako vlastně u každého filmu Alice Nellis. V Tajnostech je pár krásných a silných scén, ale zaroveň jsou tam scény dlouhé a vleklé. Je tam krásná hudba, ale na druhou stranu dost často není slyšet mluvené slovo (vůbec jsem například nezaslechla, proč vlastně chytla rapla ta její kamarádka a zavřela se na záchodě). Všichni hrají hodně dobře, ale stejně se nám moc nepovede se do Julie vžít (možná je to tím, že režisérka posadila Julii do exkluzivních interiérů odkazujících někam mezi horních deset tisíc?) a doopravdy pohopit, co se vlastně stalo, maximálně nám to jen párkrát propluje mezi prsty...takže je nebo není to opravdu dobrý film? ()

Autogram

Zostal som prekvapený, ako som si dokázal vychutnať aj takýto čiastočne poetický film s tanečnými kreáciami. Určite to bude nielen bezprostrednosťou hlavnej postavy, ale aj profesionalitou režisérky, ktorá s prehľadom zvláda scény, kde je ľahké skĺznuť buď do nudy alebo do trápnosti, ale ani jedno z toho sa nekonalo. So zvládaním poetiky pomohla aj hudba nielen pôvodná, ale sú využité aj známe skladby, keď už je vo filme ako corpus delicti zvolené práve piano. Humor vo filme nechýba ani vo vypätých scénkach, vtipy sú príjemné, také české svěrákovské, či už je to u gynekológa, taxikár s heroínovou kómou alebo šmírovanie u mladých, len tá liečiteľka mi nesadla. –––– Hlavička, srdíčko, tak uděláme fotečku, že jo? ()

LibertyX

Hřejivě lidský film bez hřebejkovsko-jarchovské sentimentality a s tím svázaného hanlivého podtónu. Krásná kamera, zručná režie, fantastická Iva Bittová a působivá hudba dohromady zkrátka fungují, na slovech pana Svěráka o skvělém scénáři navíc opravdu něco bylo a to je v naší kotlině vážně co říct. Trošku Pusinky po dvaceti letech - dospělejší, rozvážnější, ale pořád upřímné. ()

Nepi

Výbornej protiklad k letošním Svěrákovským Vratným lahvím. Nellis natočila výborné psychologické drama o jedné citlivé ženě a jejím vnitřním světě.Iva Bittová hraje dokonale a Karel Roden, který má míň prostoru jí skvěle sekunduje. Kamera, střih a hudba také skvělá. Podle mě jeden z nejlepších českých filmů tohoto roku. ()

Specs

Hláška: gynekolog: - "Já vám to můžu udělat težší, to klidně můžu. A můžu se vás třeba ptát, proč to dítě nechcete, když jste dospělá, máte peníze, manžela. Tedy pokud to aspoň teoreticky může být jeho, samozřejmě." Julie: - "Může." gynekolog: - "Nebo vám mám povídat o Bohu? O tom, jak se chystáte zahubit již existující život? To klidně můžu. Tohle musíte vědět sama, na to jste opravdu dost stará." ()

NDroo

Prvni pulka utrpeni dalsiho pseudoumeleckeho filmu, druha to zvedla, lidi najednou prestavali jednat nesmyslne a film dostal prijemny spad neprerusovany libivyma vlozkama, takze nakonec z toho mam i dobry pocit. Chapu ale, ze zeny z nej museji byt nadsene. Hudba tomu taky neco pridala. 3* s odrenyma usima... ()

spikey1

V České Republice jsou dva Režiséři, kterým se daří pojmout jakoukoliv látku: Svěrák a Nellis druhá jmenovaná sice měla pár výkyvů například u filmu Děti noci jinak je ale úplně jinde než zbytek českých režisérů. Když se rozhodne zfilmovat komorní drama s Ivou Bittovou pak je to jednoznačná lahoda. Užijte si ji ()

Heraldika

Když vás film osloví takovýmto způsobem - tedy vám vchrstne do obličeje váš vlastní život..tak je vcelku složité dát průměrné hodnocení. Někdo tu kritizoval plytké dialogy při řešení partnerských krizí - no tak bohužel, takové většinou opravdu bývají. Je to moc dobře udělaný film, který potěší a povzbudí manželky a dožene k ještě většímu zoufalství milenky (a milence). ()

Smileface

Film začíná zajímavou a vtipnou postelovou scénou, která je narážkou na mužskou neschopnost ukojit ženu a dává tak trochu tušit, jak se to s tímhle filmem má. Když jsem seděl se přítelkyní v kině, koukal jsem se okolo sebe a kromě dvou dalších párů jsem viděl jen samé ženy, pravděpodobně se skvěle bavily, ale mužské pokolení jako by neexitovalo. Film ukazuje duši ženy ve středním věku, nutno dodat bohaté, což je sice ženským způsobem potlačeno na pozadí, avšak nutno to přijmout jako minimální podmínku k tomu, aby hlavní postava mohla zažít to, co předepisuje scénář. Navštíví soukromého gynekologa, zaplatí všemožné pokuty a zažije různé více či méně trapné situace, vyplívající z její zmatenosti. Dojde samozřejmě i na bolestné rozchody, typicky ženskou konverzační aritmetiku či vyjadřování pocitů náznaky, ze kterých jsme my muži vždy tak nesví. Čím je vaše žena blíže padesátce, tím bude s filmem spokojenější. Důrazně ale varuji muže před přijetím filmu jako "partnerského". Je to totiž stejná sebevražda, jako vzít přítelkyni na Transformers s tím rozdílem, že tentokrát se budete nudit vy. Nejvíce mi vadily pseudoumělecké scény, které ředí již tak zdlouhavý děj a rozhodně kvalitě nepřidávají, nechápu tento trend v českých filmech, pamatujete si zoufale nudný závěr ROMingu? Další věc, co mě opravdu hodně naštvala, je kopírování všeho možného, zejména Americké krásy ve snaze udělat takovou "Českou krásu". Velmi podobná hudba, umělecké ztvárnění a dokonce i poletující sáček! Ve filmu jsem nalezl i Magnóliu či Ztraceno v překladu. Samozřejmě kvalit těchto kousků Tajnosti nedosahují. Obecně to poukazuje na neschopnost, najít své vlastní originální pojetí. Tajnosti me prostě zklamaly a to na plné čáře, přítelkyni zklamaly jenom trochu, asi je bohužel(či bohudík?) ještě příliš mladá. ()

ArdathBay

Příjemně depresivní film. Marta Issová tady předvedla perfektní výkon. OST vynikající Nina Simone. Jeden z nejlepších filmů roku 2oo7.Škoda těch několika klišé - nemohu dát 5. ()

Danula13

Hlavní hrdinka pro mne byla jako divná žena z divné planety. Nevím jestli jsem mimo já nebo byla spíše ona. Tento druh českých filmů, které si nereálně hrají na reálný život, mne nějak nedokáží oslovit. ()

ZkuKol

Nejlepší film od Alice, který dokazuje mou teorii, že pokud má český režisér talent, potřebuje ještě přísného producenta (kterému nejde o prodávanost či náklady, ale o kvalitu). Jan Svěrák vyždímal z Nellis naprosto vynikající vizuál (pochvalu zaslouží i Ramunas Greicius - kamera), jasný příběh se sdělením a tahem na branku a hlavně jí zabránil v jejích oblíbených ukecaných scénách, které dělají z deseti minut hodinu! Navíc všichni víme, že Iva krásně zpívá, nikdo nepochybuje o tom, jaký je to kus ženský, ale jestli budu muset zase deset let čekat, než opět dokáže, že i mezi herečkami patří v Čechách do top5, tak to snad fakt s českou kinematografií zabalim. Karel je už mezinárodní formát, takže od něj miň jak nadprůměr nečekejte, Marthička to odehraje roztomilým úsměvem a tak jen unaví snaživý Ivan Franěk a lehce otráví Natálie Drabiščáková. Palec nahoru i za minivýkon na Lva pro mistra Krobota. Soundtrack Niny Simone je přesně to, co film potřeboval, aby ho to nakoplo k pěti hvězdám, alespoň pro mne! Julie už není nejmladší, dcera vyrostla, manžel utíká k práci i jinam a ani ona nežije poklidným rodiným životem a v tu chvíli zemře zpěvačka jejího mládí a ona by se ráda vrátila do let, kdy vše bylo jasné a tráva voňavější - jenže to přece nejde, nebo jo?... 90% ()

Pohádky Jana Svěráka

Pohádky Jana Svěráka

09.05.2007

O úspěchu Vratných lahvích už nemůže snad nikdo pochybovat. Před několika dny uvítaly svého sedmsettisícího diváka, už dva měsíce se drží na špičce žebříčku návštěvnosti českých kin a dokonce se… (více)