Julie (I. Bittová) má všechno. Úspěšného a pohledného manžela (K. Roden), zdravou a chytrou dospívající dceru (M. Issová), práci překladatelky, oddaného milence (I. Franěk) a teď dokonce i nový, velký dům, kam se celá rodina právě přestěhovala. Ale pod tímto zdánlivě spokojeným a klidným povrchem zatím odpočívají mnohá tajemství, která nebude možno skrývat donekonečna. Julie však nechce dělat zásadní rozhodnutí. Místo toho se vrhne do zcela nesmyslné mise. Když ráno ve zprávách zaslechne, že zemřela jazzová zpěvačka a klavíristka Nina Simone, kterou v mládí obdivovala, vzpomene si na dobu, kdy vše bylo jednoduché a kdy žádné hory tajností neexistovaly. Zcela iracionálně a přes protesty celé rodiny se rozhodne koupit si piano, na nějž jako malá hrávala. I když tím na první pohled od všech hlubokých problémů utíká, ukáže se, že tento jediný den, kdy opustí bezpečnou rutinu svého života a vydá se hledat vytoužený nástroj, převrátí její dosavadní život vzhůru nohama. A přesně tohle je někdy potřeba, aby člověk mohl začít znovu. (Česká televize)

neneka

Tak to je pro mě lahůdka. Mám ráda filmy Alice Nellis, její vnímání je mi hodně blízké a určitě doporučuji přečíst si i Tajný deník A. N. na stránkách České televize (na internetu stále k nalezení), komentář Alice Nellis je milý, vtipný a skutečně jde o hodně radostné čtení. Bavila jsem se při něm moc. Iva Bittová je moje hudební láska přes 25 let a do třetice všeho dobrého: takovou mou letitou hudební stálicí je pro mě i Nina Simone, takže na tenhle triumvirát jsem byla natěšená hodně dlouho dopředu a nemohla jsem si ho nechat ujít. A byla jsem nadšená. Jsem pořád. A Miloslav König? Veliký překvapení. Skladba Niny Simone v jeho podání: nezapomenutelná. ()

arcticsky

Po katastrofálním filmu Mamas a Papas jsem si musel spravit chuť starším autorčiným filmem....a VELMI jsem si ji spravil!!! Po všech stránkách obdivuhodná Iva Bittová v roli nudící se ženy nastupujícího středního věku (vlastně si všechny starosti způsobuje sama), pěkná hudba i dialogy. A k tomu hezké obrázky..... ()

Jaroslaf odpad!

Totální odpad odpadů. Jeden z nejhorších a nejspíš uplně NEJHORŠÍ film co jsem kdy viděl. Celé je to prostě nesnesitelné, protože naprostá většina filmu je o tom, že Eva Bittová zasněně hledí, Eva Bittová zasněně jí, Eva Bittová zasněně souloží. Dočetl jsem se tu, že se jedná o tzv. ženský film a proto ho nemohu posuzovat podle normálních měřítek. Já to ale klidně udělám, protože něco tak hrůzného se jen tak nevidí. Bezdomovci tančící tango, tramvajové loutky, svět v tomto filmu je PROSTĚ JEDNO VELKÉ DIVADLO A VŠECHNO JE TAK KRÁSNÉ, SLUNÍČKOVÉ A DOBRÉ. A Eva Bittová pořád zasněně kouká... Z tohoto snímku přímo dýchají emoce které se mi hnusí - povrchnost, falešnost, pokrytectví. To všechno tam je, a je to tam v tak neúnosné míře, že každý kdo tomuto filmu dal víc jak dvě hvězdy, těmito vlastnostmi nejspíš také zákonitě oplývá. Jinak si to neumím vysvětlit. Když chci poznat jestli je nějaký člověk alespoň trochu v pořádku, zeptám se ho vždy jestli se mu líbili Tajnosti. Pokud je jeho odpověď kladná, vzdaluji se mu na míle daleko. ()

crozet

Tuzemská ženská tvůrčí královna vypráví o světě ženskýma očima. Co dělat, když si ve středním věku uvědomíte, že ztrácíte životní tempo a motivaci, vězíte v existenciální smyčce, navíc máte na krku průser a k tomu všemu jste ...žena? Musíte to vyřešit.. Jenže jak? Komplexní plán a postup dohromady nedáte, krom toho nevíte, jestli je to nakonec přínosné a vůbec: nějaké racionální plány přece nesnášíte. Že jste roztěkaná a nekoncentrovaná? No, je otázka, nakolik je to handicap - díky své pozornosti vůči detailu a všeobecné senzitivitě máte dar prožívat spoustu impresívních projevů okolního světa, lidí, blízkých i sebe sama, které jsou těm jiným nedostupné... Takže jak z toho ven..? Víš ty co? Necháme to tak..___ Mrtvým jazykem jde o velmi zdařilé zobrazení genderového kontrastu na pozadí jedné docela těžké osobní a rodinné krize, dobře zrežírované, nasnímané a zahrané a doplněné výraznou hudbou, jejíž dramatický činitel je nesporný (výjimky nechť potvrzují). Nenechte se zviklat občasnými strnulostmi nebo obrazovými jakoby klišé a odhodlaně shlédněte celé do konce - získáte plný a ucelený dojem, který si film zaslouží, a navíc i dostoupíte subtilní katarzi, po níž hmátnete lačně a vděčně. ()

Psice

Filmovou tvorbu Alice Nellis vnímám z větší části celkem rozpačitě – výjimku netvoří ani Tajnosti. Ivu Bittovou mám velmi ráda coby muzikantku, osobnost - její filmovou partnerskou krizi jí ale nevěřím, protože na mě Bittová sama o sobě působí vyrovnaně, silně a v jejích očích je cosi velmi, velmi živého. Jako ženě a jejímu příběhu ale mnohem víc rozumím s odstupem osmi let, kdy jsem film viděla poprvé. Myslím ale, že by si film zasloužil větší pospolitost, aby mohl fungovat jako celek. Zároveň bych uvítala větší hloubku ve vyjádření psychologie jednotlivých postav, ubrala rozvleklých scén a dala větší prostor konfrontační scénám. Rádoby hravé taneční obrazy na mě působí cize a přijdou mi do filmu jako násilně naroubované – onu kýženou lehkost a snovou atmosféru z nich pramálo cítím. Trnem v oku mi byly kostýmy – především ta příšernost, do které byla Bittová oblečená při své pouti městem, tak kostýmy tanečníků. Martha Issová hrála opět tu obvyklou polohu, kterou od ní znám a kterou čím dál tím víc nemůžu vystát. Celé jsem to věřila vlastně jen zoufalému Rodenovi. Jinak mě těch pár vtipných a trefných scén vcelku pobavilo a - Nina Simone byla skvělá! ()

Horak

Pokud se vám film podaří pustit pod kůži a nechat ho působit, tak se jedná o mimořádný zážitek. Já vystřídal několik pocitových stavů i s tím konečným pocitem hloubky a rozhřešení. Je to sice film, který natočila žena, ale o vyloženě ženský film se nejedná. Děj nás nikam nestrhavá, ale ostatně to si film za cíl neklade. Velmi dobré herecké výkony snad ve všech rolích,herci se snaží o civilní, uvěřitelný projev a to se jim daří na výbornou. ()

godycz

Moc se mi líbí Iva Bittová, je to krásná ženská... Moc se mi líbí Martha Issová, je to nádherná holka... Moc se mi líbí Karel Roden, je to charizmatický herec... Úžasná Iva Bittová... Úžasná scéna tančení tanga na ulici... Úžasná scéna lechtání.... Úžasná mimika Ivy Bittové...má toliko výrazů....kochal jsem se pohledy na její pohledy, když "jen tak" pozorovala svět.... Úžasná hudba Pastrňávic party.... Úžasné zkloubení hudby a obrazu... Piáno.... Doufám že Alice Nellis, najde ještě lepší Fis.... 100% ()

P-puma-

Myslím, že tohle prostě nefunguje. Kdyby nebylo těch několika málo světlích okamžiků s Karlem Rodenem a Martou Issovou, tak by hodnocení bylo ještě horší. ()

Snake.Charmer

V první řadě bych rád ocenil některé opravdu skvostné kamerové finesy a za druhé úžasnou hudbu Niny Simon. Alice Nellis také režíruje s přehledem. Ale se scénářem už je to bohužel trošku horší. Herecké výkony jsou až na výjimky dobré. Karel Roden je synonymem pro kvalitu, a to dokazuje i v Tajnostech. Jen mi přijde, že nedostal tolik prostoru, kolik by si jeho postava zasloužila. Také mě velice potěšila malá rolička Miroslava Krobota. A ani ta Bittová nehraje vyloženě špatně. Kdybych měl ukázat na herce, který mi vyloženě nesedl, tak by to byl jednoznačně Miloslav König. No a co se týče zvuku - nemůžu jinak, než souhlasit s Gemini. Film jsem viděl z DVD a měl sem velký problém s porozuměním dialogům v některých pasážích. Dokonce sem několikrát musel přetáčet a šponovat uši abych pochopil, co postavy říkají. A mnohdy ani to nepomohlo. V některých místech byla zase hudba naprosto nevyvážená s mluveným slovem, takže přes ní potom hercům nebylo rozumět. Zvuková stránka je určitě největší slabinou filmu a musím přiznat, že mi výsledný dojem opravdu trošku pokazila... ()

tragos

Po delší době velmi divácký a zároveň velmi kvalitní český film. Hlavní rodinné trio odvádí skvělé výkony, Alice Nellis jistojistě také. BTW nepřišlo mi to jako film pro "ženy po čtyřicítce", jen je to prostě nenucená studie jedné z nich. Studie, které může porozumět každý. Dám čtyři, ale vnitřně je to ještě výš. ()

paolito

Někde (možná tady) jsem četl, že Tajnosti jsou film pro ženy po čtyřicítce. K tomu mi chybí 20 let a naopak cosi přebývá ;) Ale takový krásný, živelný a hlavně od ostatních českých zcela, ZCELA, odlišný film musí chytnout každého, kdo má v sobě aspoň špetku člověka. Cyničtí zvířátkové nechť si radši pustí nějaký kulervoucí akční biják. A ke Krobotovi do ordinace by mě nedostali ani za nic :) ()

Tom44zKA

Trapné, nudné, bezduché, žádný pořádný děj, trapné taneční vsuvky... Ať se snažím, jak se snažím... tak na tomhle "dni frustrované manželky" nemůžu najít nic co by se mi líbilo... 95minut užírání se nudou, a těšení se až tohle zkončí... tomu říkám zážitek z filmu :) ()

Judas odpad!

Hrozivý odpad! Scénář zřejmě nějaký vtip? Takové problémy bych opravdu chtěl mít! Frustrovaná nula co nemá co dělat, jak na plátně tak za režijní stolicí. ()

jenjan

Nejlepší český, hraný film posledních let co jsem viděl, a to i přes to, že jsem si ho pouštěl s lehce negativním předsudkem. Souhlasím s tím, že některé scény jsou přestylizované, dohromady však tvoří nedílnou součást tohoto postmoderního snímku. A Iva Bittová je slunce, slunce, které září na všechny strany.. ()

dr.ozd

Na Tajnosti jsem byl celkem zvědavý , protože zatím se mi tvorba Alice Nellis líbila. Zatím... Na Tajnostech mi nejvíce vadí strašná umělost , tomuto filmu jsem nevěřil skoro nic. Zatímco na Výletu se mi líbila právě zdánlivá obyčejnost příběhu , tady je to přesně naopak. Vrcholem jsou snové taneční sekvence - vyumělkovanost sama. Iva Bittová jená ve všech situacích pro mě dosti nepochopitelně a vůbec většina postav byla pro mě málo uvěřitená. Až na Rodena a Issovou. Za dvě. ()

Pohádky Jana Svěráka

Pohádky Jana Svěráka

09.05.2007

O úspěchu Vratných lahvích už nemůže snad nikdo pochybovat. Před několika dny uvítaly svého sedmsettisícího diváka, už dva měsíce se drží na špičce žebříčku návštěvnosti českých kin a dokonce se… (více)