Julie (I. Bittová) má všechno. Úspěšného a pohledného manžela (K. Roden), zdravou a chytrou dospívající dceru (M. Issová), práci překladatelky, oddaného milence (I. Franěk) a teď dokonce i nový, velký dům, kam se celá rodina právě přestěhovala. Ale pod tímto zdánlivě spokojeným a klidným povrchem zatím odpočívají mnohá tajemství, která nebude možno skrývat donekonečna. Julie však nechce dělat zásadní rozhodnutí. Místo toho se vrhne do zcela nesmyslné mise. Když ráno ve zprávách zaslechne, že zemřela jazzová zpěvačka a klavíristka Nina Simone, kterou v mládí obdivovala, vzpomene si na dobu, kdy vše bylo jednoduché a kdy žádné hory tajností neexistovaly. Zcela iracionálně a přes protesty celé rodiny se rozhodne koupit si piano, na nějž jako malá hrávala. I když tím na první pohled od všech hlubokých problémů utíká, ukáže se, že tento jediný den, kdy opustí bezpečnou rutinu svého života a vydá se hledat vytoužený nástroj, převrátí její dosavadní život vzhůru nohama. A přesně tohle je někdy potřeba, aby člověk mohl začít znovu. (Česká televize)

Rami

Tajnosti jsou výborný český film, který bych se odvážil označit za poetický. A já poetiku fakt rád. :-) Alice Nellis si zaslouží pochvalu. Doufám, že v podobných počinech bude nadále pokračovat, a že se nechá unést zasněnými scénáři ještě mnohem více. Všichni herci byli skvělí (úplně jiní než ve všech těch novodobých českých filmech a seriálech), uvěřitelní a zbytečně divadelně nepřehrávající. Hudba je krásně sladěna s obrazem. Jen škoda, že to nebylo delší. Rozebírat toto dílko rozhodně nebudu. Ani ho nebudu doporučovat jen některým skupinám lidí. "Doporučuji tento snímek naprosto všem. Buď Vás osloví a potěší a nebo ne. To už záleží čistě jen na Vás. Dobře se bavte". ;-) Vážně uvažuji nad tím, jestli nezařadím Tajnosti do své TOP 10. ()

agassi68

Spletité cesty hľadania šťastia v láske. Celkom dobre zvládnuté, Bittová ako keby ani nehrala. Roden sa hodí skôr na zloduchov ako na žehlenie.. Neviem prečo skoro v každom českom filme hrajú slováci a ešte sa snažia aj o český jazyk. Dosť rušivo to na mňa pôsobilo. Ale najviac hudobné a baletno-tanečné akože umelecké vložky. Bez nich by to bolo aj za 4*. ()

Akana

Alice Nellis znovu dokázala, že je mistryní drobnokresby jak v psychologii postav, tak v atmosféře, s jemnými nuancemi zachází promyšleně a přitom ve výsledku bez křeče. Na Výletu jsem ze všeho nejvíc obdivoval maximální přirozenost a důvěryhodnost herců a možná díky velkým očekáváním mi to tentokrát v tomhle směru občas lehce, ale opravdu jen lehce zaskřípalo. To, co se nám v Tajnostech snaží autorka sdělit, jde podobným směrem jako v předchozích filmech (nesnadné odhalování zamlčovaných, zasutých vnitřních bolestí), způsob je ale ještě subtilnější, nenápadnější. Jednotlivé motivy hrdinčiny jednodenní odyssey za znovuobjevením bezprostřednosti do sebe krásně zapadají a navzájem se doplňují. Velkou roli hraje hudba a to doslova, není jenom pozadím, ale spíš dalším hercem. Vadila mi ale věc technického rázu (nebo to byl umělecký záměr? Realismus dovedený do krajnosti?) a to nesrozumitelnost některých dialogů. Na divadle se musí nahlas i šeptat, proč by to ve filmu mělo být jinak? Byl jsem v pokušení zapnout si titulky. Škoda takových drobných šrámů, film je to krásný a poctivý. 90% ()

achaja

Stejně jak Jane Campion "vychytává" mou ženskou duši, podařilo se to tntokráte i Alici Nellis. Nina Simone, Iva Bittová a jeden den v životě ženy tápající, zmatené, zamotané ve všednodenosti a v tom, jak si občas ulehčíme nějakou tou lží a tajností. A když takhle tajíme všem oklo, dlouho a co nejhůř, sobě, tak nám nezbývá nic jiného než přestat utíkat a začít své problémy řešit. ()

Person

Na české poměry velmi kvalitní moderní film s až minimalistickým pojetím a výbornými hereckými výkony jak Rodena tak Bittové. Film obsahuje vcelku jednoduchý děj, ale má přitom evidentně snahu lehce experimentovat a nejít divákovi hned na ruku. Oceňuji také perfektní hudbu. ()

levente

Nevídané. V bídě českého filmu vzácný kus s nevídaným smyslem pro cit. Iva Bittová zahrála nevidaně nevídaně složitou roli. To čemu recenzenti říkají úsporné herectví, tomu já říkám opravdovost. Stejně tak nechť chvála zní uším Marty Issové. ()

Miki68

Tyjo... Tak jsem si v recenzích přečet, že nejvíc ten film ocení ženský přes čtyřicet... Takže asi částečně spadám do cílový skupiny (čtyřicet už mi bylo) - ale měl bych asi přehodnotit, jestli mám chodit do dveří s panáčkem, nebo panenkou, protože mě se fakt líbil. Oceňuju scénář. Úžasně napsaný. Ačkoliv je jasný, že jde o vrcholnou stylizaci, všechno, co jsem na plátně viděl bylo uvěřitelný, a já to spolkl i s navijákem. Jen nad jedinou scénou bych váhal (hlavní hrdinka v náručí mladého bazaristy shrne a ospravedlňuje svoje dosavadní jednání - (to bylo jak pro diváky TVzNova, který by nepochopili o co šlo). Jinak skvělá muzika, teda kromě té pecky od Buťáků na konci, která naprosto rozbourala atmosféru. Dávám 5* ()

iNKa 1104

Alice Nellis... velká poklona! Nádherný film přesně ušitý pro nastavení mé duše. Není co vytknout, vše sedlo jak poklice na hrnec... Nikdo si na nic nehraje, nepřehrává či nevytváří krkolomné situační gagy, které by vyčnívaly a narušovaly tak celkové pojetí a postupné plynutí příběhu - což je u českých filmů posledních let téměř pravidlem... Humor je jemný a milý... Iva Bittová je ve svém projevu krásně přirozená.... Vše je tak jemňounké, noblesní a něžné, že to bude dlouho rezonovat v mém srdci. Bravo! ()

dainio

Naprosto stylová záležitost...velice vyrovnaný a klidný výkon Ivy Bittové....stopáž, která nenudí ba člověk si přeje aby film trval ještě o něco déle...moderní střih a kamera -- a k tomu všemu naprosto skvěle vybraná hudba...nemůžu si pomoct, můžu dát jenom plný počet ! ()

JimiH

Velmi dobré momenty hatí celková neuspořádanost filmu. Škoda, že si před natáčením Alice ještě jednou nesedla a neudělala poslední revizi scénáře. ()

raelz

Zase jsem jednou zapomněl ohodnotit film. A co je horší, teď už tak nějak nevím, jak se mi vlastně líbil :) Tak snad takhle.. ()

Yojimbo

Forma vítězí nad obsahem, který však vůbec není tak špatný. Tajnosti jsou pro mě důkazem, že i v Česku se dá natočit film s velkým F, který nebude bít do očí svým televizním zpracováním, toporným herectvím a vlezdoprdelkovským námětem. ()

frbulka

Ptám se sama sebe proč mi kouzlo Tajností zůstalo utajeno. Myslím, že jsem vnímala duševní pochody hlavní hrdinky, domnívám se, že jsem rozuměla jejím pocitům osamělosti, odcizenosti a nepochopení v zmateném a rychlém světě, kdy nejlepší se jeví být dítětem. Zaujalo mě její rozostřené vnímání reality stylizované do tanečních scén a pohybů a velmi se mi líbila hudba. V obsahu filmu je napsáno, že aby Julie mohla řešit přítomnost a vstoupit do budoucnosti, musí se vypořádat s minulostí. A právě s tímto jsem měla největší problém. Vše, co by Julie měla dát ve svém životě do pořádku, všechny věci, které se jí bezprostředně a závažně dotýkají, zůstávají ve filmu tak na půli cesty a hlavní hrdinka se pohybuje v jejich točícím se víru bez cíle, začátku a konce. Závěrečné očištění u klavíru, kdy emoce vytrysknou napovrch, mi připadalo velmi nepřirozené, jako na povel. A konec, ten byl pro mě také zklamáním, neboť jsem nepostřehla, že by se Julie po emocionálním výlevu posunula na své cestě někam dál a našla tak jasný a stálý bod své existence. Pro mě velmi rozpačité. ()

FOCKE_WULF

Klasická ženská masturbační fantazie - hlavní hrdinka je sexuálně frustrovaná, manžela musí k sexu přemlouvat a takový sex pochopitelně za mnoho nestojí, což jí dává morální právo prožít romantické dobrodružství s tajuplným prodavačem vonícím po heřmánku, který s ní sdílí lásku k hudbě a od kterého se pak vrátí k rodině, kde se dá zase všechno do pořádku, dojde k vyjasnění, odpuštění, usmíření, obnovení Lásky a celkovému happyendu. Haj hou. ()

S.Robie

Nuda, nuda a ještě jednou nuda... Při tomto filmu jsem neustále klikal na zbývající čas do konce a nedokázal jsem žasnout nad tím, jak Iva Bittová dokáže mít stejnou grimasu při jakékoliv životní příležitosti- sex s milencem, konverzace se kamarádkou, nebo dokonce nakonec s Rodenem... Ploché, nudné, bez vůně, ani zápachu... jednou a dost ()

Biopler

Bittová mi nesadla už v prvej scéne, naopak Issová je jediná sláva tohto snímku. Páru Roden a Bittová som vôbec neveril - veľmi zlý výber. Hlavná hrdinka bola stratená celý film a akosi len voľne plávala a nejakých tajností som sa veru nedočkal. Ako vykreslenie charakteru, ktorý mnohokrát prešľapuje na mieste a nevie čo chce, resp. nie je spôsobilý sa pevne a rázne zodpovedne rozhodnúť, je to veľmi slušné. Výber songov zaujme, avšak aby mi song prekričal určité dialógy vo filme, a navyše z hľadiska deja dôležité, tak to je sila. Záhada ako tento snímok získal Českého leva. ()

Ozzy2

Hoďte do kraviny Rodena a máte od zdejších estétů a chytrolínů pět hvězd.To,že Roden je ve všech filmech naprosto stejný je už každému asi jedno.A že bere každou roli, to taky. ()

Pohádky Jana Svěráka

Pohádky Jana Svěráka

09.05.2007

O úspěchu Vratných lahvích už nemůže snad nikdo pochybovat. Před několika dny uvítaly svého sedmsettisícího diváka, už dva měsíce se drží na špičce žebříčku návštěvnosti českých kin a dokonce se… (více)