Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

stuj

Komiks z jiného soudku, žádná "haha akce" jako u marvelovek, zde je to myšleno opravdu vážně. Zhlédnut "Ultimate Cut", který je obohacen o animovanou vložku "Tales of the Black Freighter - Příběhy Černé lodě", která je však docela zbytečná. Film má pak 3 hodiny 35 minut. Příště tedy postačí "Director's cut". ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Rorschachův deník, dvanáctého října 1985. Dneska v New Yorku umřel Komediant..." Film je strašně dlouhý a z mého pohledu hlavně nudný. Hrdina filmu mi připomíná Batmana. Kostým: Plášť propojený s maskou na obličeji do kterého se může celý zahalit. Vybavení: Má zbraně podobné batarangům. Sova má také dost blízko netopýrovi, oba létají a oba loví v noci. Nite Owl je prostá kopie Batmana už to odsuzuji. Dál tam je animovaný Dr. Manhattan a jeho záběry na houpající se chloubu. Jediná solidní postava je maskovaný anti-hrdina Rorschach, který nedožije konce filmu. Retro styl je taky prostě hrozný. Chybou filmu není Zack Snyder či herci, ač Patrick Wilson ve své roli ani trochu nezaujal. Problémem je sám Alan Moore, který vyplodil neuvěřitelný nesmysl. 2* za Rorschacha. - 40%. ()

FILMOFIL.M

Allan Moore je naprosto geniální a pokud se jedná o 215-ti minutovou verzi Watchmen dávám pět hvězd, neboť je tam téměř vše, co by tam být mělo. Velice povedé. Standartní 162 minutové verzi bych dal hvězdy dvě. ()

PaTa.Freya

Za mě může být konečně Alan Moore spokojený za převedení jeho mistrovského komiksového díla do pořádné filmové podoby. Vždy si dřívě stěžoval, že předělávky jeho komiksů na filmové plátno jsou fakt krach, ale teď konečně. Epesní podívaná (určitě ne pro každého, protože to není bezduchá komiksová řež) snad přesně podle komiksové předlohy. Díky vynikající hudbě jsem slzy začal ronit hned od začátku a na konec už jsem skoro ani neviděl. Ale já jsem prostě asi uplakánek... Pro mě zatím nejpovedenější film dle komiksu!!! ()

pupidup

Ponekud prazdny film s dobrym vizualem a tam to skoncilo. Hlavni postavy mi lezly dost na nervy. Nelogicnosti a kupa kecu.. a nakonec zabili toho nejvic zazivneho! ()

J1R1K04

Pamatuju si, jaké byly moje pocity, když jsem Watchmeny viděl poprvé – byl jsem opravdu zklamán a musím se přiznat, že jsem to ani nedokoukal, protože mě to moc nebavilo… Uběhlo pár dní a já se přistihl, jak o Watchmenech přemýšlím a cejtil jsem v sobě zvláštní nutkání – chtěl jsem se na to podívat znovu. Nakonec jsem tento snímek chytil v televizi a jelikož zrovna nedávali nic lepšího, zhlédnul jsem ho (tentokrát celý) a věřte, že moje pocity byly úplně jiné… Film mě okamžitě vtáhnul svou temnou atmosférou, okořeněnou skvělou retro stylizací, a to byl přesně ten okamžik, kdy jsem si tenhle film zamiloval. Ano, vím, zní to fakt neuvěřitelně divně, ale je to tak… Napodruhé jsem viděl zajímavé sci-fi, které v sobě skrývá několik znepokojujících myšlenek a zároveň nám ukazuje, jak by mohla vypadat alternativní historie Ameriky. Zároveň také smekám za netradiční a mnohovrstevnatou dějovou strukturu (aspoň na komiksový film)… Dnes, 18. 08. 2020, jsem se s Watchmeny potkal potřetí a tentokrát jsem si je vychutnal naplno. Na tomhle snímku se dá chválit snad všechno – Myšlenkový přesah plný znepokojených myšlenek. Geniální a uvěřitelná psychologie postav. Úchvatná vizuální stránka, která je pastvou pro oči, hlavně ty scény na Marsu jsou fakt, nebojím se použít to slovo, epické. Netradiční, ale naprosto geniální dobová hudební stránka. Neokoukané mladé tváře, které předvádějí naprosto parádní herecké výkony. Naprosto fantastické akční scény, zejména závěrečný fight mě přivedl daleko za hranici obyčejné divácké extáze. Skvělá, neuvěřitelně vychytaná kamera, která vtáhne do děje… No prostě dost, nejlepší komiksárna, co jsem zatím viděl a jeden z nejkvalitnějších filmů nového tisíciletí. ()

darius1706

Tohle je jedno z nejsložitějších hodnocení, co jsem za poslední dobu dělal. Tento film je totiž natolik "divný", že váhám mezi odpadem a plným počtem. Zřejmě tomu také nepomáhá, že neznám předlohu, díky čemuž chvílemi trochu tápu v postavách, které zkrátka neznám a když se v dialozích o někom baví, tak mnohdy nevím, o kom. Líbí se mi, že si film nebere žádné servítky, a to nejen v oblasti vztahů (nahota, sex, nenávist, lásky, atd.), v zobrazení reality (prostě když někdo umře, tak z něj teče krev, může umřít každý) a i zobrazení vnitřních démonů jednotlivých postav. Líbí se mi, že se film nevyhýbá žádným tématům života a že celkem bez obalu servíruje to dobré i to špatné. Líbí se mi, že hrdinové nejsou banda správňáckých nadlidí v teploušských kostýmech, ale složité osobnosti, kde nadpřirozeno je spíše výjimkou, mohou zemřít a mít své životní problémy. Na druhou stranu (a to může být způsobeno rovněž mou neznalostí předlohy), některá rozhodnutí a chování mi moc nedávají smysl. Každopádně - film si musím dát časem někdy znovu, vlastně se na to i těším. To je důvod mého rozhodnutí nehodnotit dole, ale nahoře. Je možné, že to pak přehodnotím, řeknu si, že to byla fakt kravina a dám jednu hvězdu. Ale už kvůli tomu samotnému faktu, že chci film znovu vidět, bych si přál, aby to dopadlo dobře. ()

Foltest

Konečně superhrdinský film, který je pojatý jinak. Moc se mi líbila ta jeho syrovost. Akční scény jsou skvěle vymyšlené a originální. Kdyby v každém filmu lezli padouchům kosti z otevřených zlomenin, byl bych naprosto spokojený. Alternativní svět je atmosférický a diváka hned pohltí. Děj je skvěle napsaný, ze závěrečného zvratu jsem zůstal úplně přimražený. Vztahy mezi postavami fungují dobře a jsou napsány velmi uvěřitelně. Jejich vztahy prochází nějakým vývojem a tento vývoj je především uvěřitelný, čehož si já cením vždy. Stejně tak hudební doprovod s největšími hity 80. let ve mně vyvolával takřka záchvaty euforie. S prací kamery jsem byl také velmi spokojený. Strážcům-Watchmenům prostě nemám prakticky co vytknout. Je to vynikající film a rozhodně jej doporučuji ke zhlédnutí. ()

hypnos11

Komiks bez superhrdinů (teda, jeden tam je..)? S dobře napsaným, originálním scénářem? Sem s tím. Navíc když to je tak užasně natočené. Dokonalé to není, ale mě to prostě chytlo tak moc, že dám i tu pátou hvězdičku. Želobhu je to ten typ filmu, který je téměř jistě odsouzen k tomu, že něpřitáhne davy lidí do kin (málo akce, pomalejší tempo a složitý styl vyprávění). ()

Wladow

Skvělé zpracování, výborné efekty, hodně slušné herecké výkony. Celé však padlo za oběť "vyvrcholení" scénáře ve scestné myšlence, že když uděláme viníky z nevinných, vyvraždíme jiné nevinné, lidstvo se navěky spojí proti společnému nepříteli. Jako by nějaké spojenectví vytrvalo navěky.... ()

Antimat

No,ako to poňať? Začiatok - oboznámenie nás so starými hrdinami je pre mňa chaotické,mal som potom bordel aj s tými novými strážcami ,myslel som že len vylepšili obleky .... (niektorí ale áno) Rorschach a MR.Manhattan sú najlepšie opísaní,zvyšok je veľká bieda - De-fakto vieme o nich minimum Nieje to klasický "komix" ako Spider-Man,Hulk,Fantastická štvorka nie.... I ked prvý menovaný ma baví nedá sa porovnať Tu je to veľmi neľahké povedať kto je dobrý a kto zlý a práve to robí z tohoto filmu niečo jedinečné Každopádne je to jeden z najlepších "Superhrdina" filmov Alebo aspoň najbližšie k realite ()

Duffman 97

Nejlepší komiksový film ever podle neméně skvělé předlohy.Watchmen nám ukazují tu druhou stranu superhrdinů.Né jako Avengers nebo Justice League.Jinak.......depresivněji.......temněji.Současné hodnocení je nízké (jako 79?? a kokotina jako je Endgame má necelých 85??) a mělo by být alespoň o 10% vyšší. ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize