Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

eye candy

Je skvělé že Snyder zase nehrábl do hovna a nevybral si nějakou podobně srajdovou předlohu jako je Millerova 300ka (se vší úctou k jejímu grafickému provedení) a svůj talent nasměroval do mnohem pikantnějšího Moorova díla. Vznikl tak, pro mě osobně, zatím nejzásadnější počin na poli comixových adaptací (po roce 2k), s dokonalým vizuálním zracováním a atmosférou. Navíc skvěle obsazené a "ohudebněné". Film který se mi nejspíš nikdy neokouká. ()

Vecko99

Nezfilmovatelný komiks se přece jen natočil. Chybí tam hlavní nepřítel a vlastně i pořádní hrdinové s nadpřirozenými schopnostmi. Trvá to skoro tři hodiny a akce tam prakticky není, ale i přesto je to výborný originální komiks, který má co nabídnout a neobjevuje se tu každý rok. ()

peky913

“I heard joke once: Man goes to doctor. Says he’s depressed, life is harsh and cruel. Says he feels all alone in threatening world. Doctor says, “Treatment is simple. The great clown Pagliacci is in town. Go see him. That should pick you up." Man bursts into tears."But doctor" He says, “I am Pagliacci." Good joke. Everybody laugh. Roll on snare drum. Curtains.” Kolikrát jsem si na tohle vzpomněl snad ani nespočítám. ()

Motinski

Niesom hardcore znalec komiksov, no Watchmanov som čítal a mám ich rád. Toto spracovanie mi ale neulahodilo. Nudný a strašne uťahaný epos ktorý nezaujal vlastne vôbec ničím iba postavou Rorschacha a typickým Snyder vizuálom. Potenciál bol obrovský, no film je neuveriteľne dlhý a snaží sa byť niečím čo má presah. Príbehovo chceli spracovať moc veľké sústo a pravdepodobne ide o najrozporuplnejšiu komiksovku aká kedy bola. Snyder chcel vytvoriť filozofické veľdielo, no v mojich očiach sa mu to nepodarilo. ()

David.Darco

Watchmen je pre mňa ďalším dôkazom že čo sa týka komiksoviek je mi bližšie temnejšia analýza hrdinského sveta a.k.a. Nolanov Batman, Joker, Logan atď. Ako farebný svet Marvel Universa a ich infantilný jednorazový humor. Watchmen stojí niekde uprostred. Kombinuje túto serióznosť a strasti spoločnosti s čiernym humorom. Jediná výčitka smeruje k minutáži, dopracovať sa k záveru v prostrednej časti začína byť stále úmornejšie, napokon sa však dostaví perfektný záver i pointa. P.S. - história sveta v titulkoch v expozícii je skvelý ale najmä pôsobivo prevedený ťah. ()

andriy

Až si to pustím podruhé na DVD, tak sem možná napíšu něco duchaplnějšího, ale teď jsem unavenej, takže jen krátce - je to bomba, absolutně nejlepší a nejvěrnější adaptace komiksu, co kdy vznikla! Nejsem si jistej, jak film ocení lidi předlohou nedotčení, já na tom byl se dvěma kamarády, oba neznali z komiksu ani ň a jednomu se to líbilo a druhej moc nadšenej nebyl...každopádně přeju Watchmenům co největší tržby a úspěch, tenhle film a především Snyder si to sakra zaslouží, pořád ještě nechápu, jak se mu tohle dílo v této podobě podařilo prosadit. Update: Po shlédnutí director´s cutu na blu-ray disku nechávám filmu absolutorium. Fantastická záležitost. ()

Wall-E

Komiksovou předlohu jsem neznal, ale chytlo mně to hned od začátku. Tento netradiční komiks, který (údajně) věrně kopíruje tištěnou verzi, se mi moc líbil.... DC je z toho cítit od samého začátku a rozdíl od Marvel je znatelný svou temnou atmosférou, charakterem postav a dějem, který není předvídatelný jako to u komiksů bývá... Happy end se nekoná. 90% ()

pytlák

AWESOME. Zack Snyder natočil chytrý, vizuálně vytříbený a v každém ohledu dospělý comics. Možná někoho překvapí že se trochu šetří s akcí, ale o to víc se nešetří se skvělými postavami a atmosférou. 90+% ()

filip.novak

Zack Snyder se nepokusil zfilmovat nezfilmovatelné, on pouze se vším citem otiskl komiksovou předlohu na plátno a výsledkem je film, který v mnohém má zcela nefilmový charakter. A to je jediná správná cesta Watchmenů na plátno. Ten, kdo filmu vyčítá přílišnou doslovnost vůči komiksu, by si měl vzpomenout na Pána Prstenů – vyčítal snad někdo Jacksonovi, že se křečovitě drží předlohy? Ne. To, že se Snyder drží okýnko po okýnku předlohy nikomu neuškodilo – komiksem nedotknutí diváci si ničeho nevšimnou a fandové budou spíše nadšeni z toho, že si k jednotlivým scénám mohou přiřadit komiksovou verzi. Uškodilo to snad příběhu? Ne.____ Mírné zploštění děje a charakteru bylo u tak rozsáhlého díla nevyhnutelné, ale věřím, že Director´s cut nám spraví náladu a kupříkladu „hlavního záporáka” vykreslí více do hloubky, aby ho i předlohy neznalý divák plně pochopil. Shrnuto, podtrženo – Zack Snyder to dokázal, natočil nefilmové dílo, které fanoušky komiksu posadí na zadek a neznalé diváky buďto ohromí, nebo znechutí. A podle propadů po prvním týdnu, neznalých diváků v druhé skupině bylo asi poněkud více, bohužel. P.S. Alane, odhoď ten drsňáckej postoj a klidně se na ten po**anej film koukni, infarkt z něj rozhodně nedostaneš. ()

Sonnik

They watch over us...but who watches them? Komixem netknutý a rozporuplnými názory zneklidněný jsem se do kina až tak moc netěšil. Snyder mě naštěstí obrovsky překvapil. Doslova vizuální orgie s trefným smyslem pro detail podpořené dobovým "freaky" soundtrackem. Komixové prvky jsou hezky pěkně nasázené a občas se i nasmějete. Samotné charaktery mi sedly. Samozřejmě nejvíc ruluje Rorschach, který je správně zásadový a nekompromisní. Všemocný Dr. Manhattan působí přesně tak, jak by asi tvor jeho formátu působit měl. Apatický, jediný svého druhu a utahaný vším tím, co se kolem něj děje. Někoho ze začátku odradí ale postupem času si na něj zvyknete a jeho "nadmyšlenky" vám přijdou zajímavé. Civilní Dan, hajzl Komediant a neuvěřitelně sexy Laurie jsou neméně stravitelní. Nicméně o posledním strážci Adrianovi se toho moc nedozvíme a to mě strašně mrzí. Snad se mi do rukou dostane DC, ve kterém se toho o Watchmenech dozvím víc a dám si je do TOPky. I přes tohle, i přes MINIMUM AKCE jsou Watchmeni celou dobu neuvěřitelné zábavní. "It doesn't take a genius to see the world has problems." P.S. Hurá na komix !!! ()

Avathar

"Kto bude strážiť strážcov?" Komiks sa mi dostal do rúk dávno predtým, než sa o filmovej adaptácii WATCHMEN začalo nejako vážnejšie hovoriť (v súvislosti so Zackom Snyderom). Po prvom prečítaní som Mooreove dielo považoval síce za skvelý komiks, ale predsa len trochu nadhodnotený. Už ďalšie druhé (tretie, štvrté...) prečítanie mi však jasne ukázalo o aké geniálne, majstrovské a nadčasové dielo sa jedná. Proste som sa stal veľkým obdivovateľom a fanúšikom komiksu a považoval som ho viac-menej za nesfilmovateľný. Zack Snyder však moje obavy rozohnal už pri extrémne famóznej titulkovej sekvencii. A odvtedy som nadšene žral každý jeden záber a tie takmer-tri-hodiny mi ubehli ako voda. Vizuálna stránka filmu je dokonalá, neopozeraní herci pôsobia uveriteľne, podporné úlohy boli tiež obsadené veľmi dobre. Čo sa teda týka technickej stránky, nemôžem sa sťažovať. Snyderova réžia je kvalitná, napriek mohutnej stopáži som sa ani minútu nenudil. Veľmi ma tiež potešil Snyderov nekompromisný prístup k látke, tzn. že sa nesnažil niektoré brutálne či sexuálne scény z komiksu trochu "zjemniť," ale že mal gule ukázať ich na plátne v celej svojej kráse. Za to veľké plus. Pochválil by som aj skvelý výber hodiacej sa hudby - Od Dylana, cez KC and Sunshine Band až po Mozarta, dobrá práca (i keď tú záverečnú pesničku od My Chemical Romance mohli tvorcovia radšej nahradiť peckou od Muse "Take a Bow," ktorá zaznela v jednom z trailerov a u ktorej mám vždy pocit, že bola napísaná komiksu/filmu priamo na telo).____ Pokiaľ ide o prevedenie myšlienok komiksu na plátno, aj tu som bol dosť spokojný. Je jasné, že pri takom mnohovrstvovom diele, ako WATCHMEN sa čo-to muselo vyškrtnúť, pozmeniť, upraviť, niektoré veci sú len naznačené (napríklad záver nepôsobí tak katarzne, ako v predlohe, chýbalo mi hlavne to vzájomné prepojenie osudov obyčajnej hŕstky ľudí na ulici, ale snáď sa to vylepší v rozšírenej verzii)... ale základná myšlienka diela (Je možné zachrániť svet, balansujúci na hrane nukleárnej vojny? A ak áno, za akú cenu?) ostala chvalabohu zachovaná. Veľmi sa mi tiež páčilo rozvíjanie alternatívneho sveta (strieľanie do hippies, atentát na Kennedyho, Andy Warhol...), ktoré tam sadlo, ako "riť na šebeľ." Neviem síce, ako tento film budú vnímať neznalci skvelej predlohy... Určite im pár vecí unikne a na prvýkrát nepochytajú všetky detaily (hoci hlavný dej Watchmenov nie je nijako extra zložitý, obsahuje množstvo flashbackov a scén, ktoré nás majú hlbšie zoznámiť s postavami, ale aj s alternatívnou dobou, kde sa dej odohráva), ale osobne si myslím, že komiks WATCHMEN sa dal len ťažko sfilmovať lepšie (teda, ak sa budeme pohybovať v mantineloch celovečerného filmu). Predlohu nijako neuráža (na rozdiel od takých "adaptácii" Mooreových diel, ako napr. Z PEKLA, alebo LIGA VÝNIMOČNÝCH), zachováva všetko podstatné a nepošpiňuje myšlienku pôvodného diela. Ja som teda z kina odchádzal s blaženou spokojnosťou a už teraz sa teším na rozšírenú DC verziu! ()

haushinkaa

Hm, takže týjo! To byl mazec... Nebudu opakovat všechny klady, které tady už byly zmíněny, byl to drsný nářez, film, který zapůsobí a mně teda dech vyrazil... Naprostá audiovizuální nádhera, no, jsem nadšená... A navíc supersympatičtí a supercharismatičtí hrdinové/ antihrdinové v čele s Komediantem a Rorschachem (ti se mi teda líbili nejvíc)... A z Ozymandiase jeho genialita přímo vyzařovala. Úžasný střet "zla" a "dobra", který mě velice zaujal, teď se hodí klišé jako "není všechno, jak se na první pohled zdá" nebo "všechno zlé je pro něco dobré". Tohle bylo fakt super. Pa-rá-da! A ten soundtrack! Ať už Simon s Garfunkelem, Bob Dylan, My Chemical Romance nebo Philip Glass, všechno bylo dokonalé! A navíc - "Neříkal jsem, že Superman existuje a je to Američan. Říkal jsem, že Bůh existuje a je to Američan." Takže tak. Jen nechápu, proč tolika lidem vadil odhalený Dr. Manhattan - ztělesnění energie. Nahá Malina Akermanová nikomu nevadí. ()

adams89

O komiksy se ani moc nezajímám, tudíž jsem k Watchmenům přišel jako slepý k houslím. Vlastně bych se na ně ani nepodíval, kdyby je nenatočil inovátor Zack Snyder. Jeho skvělé režijní vlohy se projevily hned od prvních minut, kdy nás při úvodních titulkách provázejí našlapané obrázky Studené války a života v Americe, to vše navíc s písní The Times Are Changin od Boba Dylana. Lepší komikové intro budete těžko hledat jinde. Podobně našlapanými momenty je celý film doslova prošpikován. Za všechny budu jmenovat tyto: pohřeb Komedianta a vzpomínky jednotlivých hrdinů na něj, zrození Dr. Manhattana či absurdní porada prezidenta Nixona s generály o jaderném útoku na Rusko. Akce ve filmu moc překvapivě není, což bych u rozpočtu, jaký měl Snyder k dispozici, nečekal. Ze skupinky hrdinů největší prim hraje Rorschach („Never Compromise“ zní z jeho úst dokonale) a potom Hedvábný přízrak II, v podání krásné Molin Akerman. Je vidět, že se na filmu vyřádil opravdový fanoušek předlohy. Svým vytříbeným stylem musel spousty diváků uhranout. Jen od toho zakončení bych s ohledem na průběh filmu čekal bombastičtější podívanou. Jeden z nejlepších komiksáků to ale je, to bych lhal, kdybych tvrdil něco jiného.80% ()

Mrkvič

Tak sjem si dal rovnou rozšířenou verzi a pocity jsou hodně rozporuplné. Obával jsem se hrdinů, jež jsou na úrovni bohů, nebo takový sadisti, že jsou na hraně mezi dobrem a zlem. Nakonec právě takový mi přišli nejzajímavější. Právě hlavně na jejich charakteru všechno stojí. ostatní hrdinové jsou spíš do počtu, ikdyž je jim věnováno tolik prostoru! Nádherný je sledovat komiks, který skoro ani komiksem není a přitom je snad komiksem víc než kterýkoliv jiný. Žádná barevně ujetá stylizace nebo smyšlená města. Prostě jen alternativní realita, která se od naší liší tím, že ji ovlivnili hrdinové. Ale k hrdinům. Kde vzaly osoby pod maskama svou sílu? Počátek byl sice v policistech, co si navlečou masky, aby dosáhly více než v uniformě, a předávání masky jako žezla potomstvu bylo taky nádherný, ale kde se vzala najednou ta síla? Proč to jsou najednou takový nadlidi? Vedle nich najednou modrý obr vypadá mnohem reálněji. Výborný film. Výborný komiks ale asi nakonec ne. ()

Honzíno

Obrázkovou předlohou jsem nepoznamenán. Watchmen jsou rozhodně neobvyklým a zajímavým filmem (komiksem). Přijde mi však po první projekci, že se snaží působit totálně propracovaně, až jsem napoprvé z toho zmatený a zůstává ve mě přeplácaný zážitek. Množství motivů, odkazů, prokreslených postav dostává smysl teprve brutálním závěrem, který vytahuje mé hodnocení na pěkné čtyři hvězdičky. Potřebuji je vidět vícekrát, abych dokázal zjistit, zda ta přeplácanost skutečně skrývá propracovanost, již zde avizuje kvantum uživatelů. Jenže nevím, zda mě neodradí stopáž, kteoru já bych uvítal například´o dvacet minut kratší, myslím, že by se nic nestalo. Ano, koncem Strážci dostávají svůj rozměr, ale v podstatě až v něm propuknou naplno ta potřebná témata, narážky, zvrhlá převrácenost hodnot atd. Na druhou stranu skutečně stojí za námahu vydržet do finále. Dlouho jsem neviděl film, s tak perfektním závěrem (Matrix, Sunshine, Casino Royale, 2001). Za zmínku stojí také perfektní hudba. Bohužel mě navíc tloukla místy do očí přehnaná retro stylizace kombinovaná s naturalistickou brutálností násilí, animálním prošpikováním sexualitou a navíc prokombinovaná fylozofickou stránkou. Zajímavé, opravdu zajímavé, poutavé, tématické, teatrální, fylozofické, ale ne skvělé. U 300 to bylo napoprvé za čtyři s odřenýma ušima. Na pět se zatím necítím, solidní čtyři hvězdy. ()

ivan_drago

Je až neuvěřitelné, jak i špatná adaptace fantastické komiksové knihy může být skvělým filmem… holt kvalita původní látky je nezpochybnitelná… ()

st.jim

Nejsem žádný nadšenec komiksů, tak asi proto mi Strážci absolutně ale absotuně vůbec nic neřekli. Ani se tu nebudu vykecávat, jak komické, komické a komické.....mi všechny postavy připadaly. Už po prvních 30. minutách jsem chtěl ukrást Rorschachenovi (snad jediné dobře zahrané postavě) ten ručník co měl přes obličej, to abych se na tu filmovou hrůzu nemusel koukat. Neustálé vracení se dějem bylo dosti nudné a otravné. Pouze tu stojí za zmínku vizualní efekty, tam dávám palec nahoru. Scéna při zabití Komedianta byla opravdu poutavá.....Ale to bylo vše. Jak jsem ale psal na startu....nejsem fanoušek komiksů!!!! ()

ecceHOMMO

Prišlo mi to v prvom rade príliš natiahnuté ....ale vizuálne super.....pričom však až v záverečnej hodinke sa dostaví výraznejšia akčnosť........a v celom filme sa našla len jedna postava s ktorou som príbeh prežíval ....a to bol Rorschach. ()

PeterNet

Nejlepší "komixová adaptace" co jsem viděl. Odečítám jen jednu hvězdu a to za přílišně dlouhou stopáž filmu. Právě kvůli délce filmu bych si jej znovu nepustil. Nicméně - vynikající výprava, skvělé kostýmy - toto jsou největší přednosti filmu. Někdy je to zdlouhavé a někdy chcete aby to neskončilo. Prapodivný to kousek. Ale musíte ho vidět! ()

Sokkk_y

Komiksáků jsem viděl celkem hodně, ale žádný u mě neuspěl na plných pět hvězd. A Watchmen není výjimkou. Prostě se jedná o další obrázky s bublinami, které "někdo", v našem případě Zack Snyder, jenž dokonale po dějové stránce zpackal Bitvu u Thermopyl, přenesl na plátno. To znamená, že divák nemůže počítat s nějakým úchvatným scénářem či nějakou hodně hlubokou myšlenkou, ale na druhé straně si může užít okázalé efekty, pěkné děvy a happyend. ten s v tomto případě tak trošku nekonal, i když vlastně konal, ale jen tak jako decentně. Nedecentní byla poměrně velká stopáž - dvě a půl hodiny je sakra hodně, a diváka v multikině to vyjde celkem na pěkný peníze, když si tím pádem musí koupit dvakrát více pití a popcornu (naštěstí to nebyl můj případ). Takže jo, jako ostatním komiksárny, i Watchmen dostane krásné čtyři hvězdy a tím mám komiksy na další dva měsíce z krku. Bye. ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize