Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

Seag

asi môj najobľúbenejší komiks. :) Vizuálne veľmi zvládnuté, ale je to natočené takým spôsobom, ktorý si vyžaduje aby ste komiks poznali. Keby som ho nepoznal, asi len ťažko by ma to zaujalo. ()

Hans.

Rozporuplný pocity. Těžká dezorientace v ději, po cca hodině jsem rezignoval. Jediné co by snad stálo za zmínku je dějová linka s fyzikářem - nadčlověkem + celkový vizuální stránka filmu, ale to je opravdu málo. Snyder se asi nestane můj oblíbený tvůrce. ()

Bane_Boss

Potvrdila se má teorie, že když jsem tento film viděl před 4 lety, byl sem na něj moc maličký. Nyní už chápu život, takový jaký je, a docenil jsem tedy o to víc toto Snyderovo dílko. Rorschach provází krutě chraplavým hlasem s nebývale epickou slovní zásobou("Ulice jsou jenom prodloužený stoky a stoky jsou plný krve. Až se kanály konečně potáhnou strupem, všechna havěť se utopí. Všichni se budou po pás brodit v sexu a vraždách. Kurvy a politici zvednou zrak a budou prosit - Zachraň nás. A já zašeptám ....NE!") tož život pičo!! Navíc k tomu hrála často skvělá hudba, tu zcením dycky. Takže shrnutí - Jsem moc rád, že jsem tomu dal druhou šanci, zvedám na solidní 4 hvězdy, v procentuálním vyjádření chápej 80 % čistýho. Proč? Bo nothing ends....NOTHING EVER ENDS! ()

animaxis

Musím říct, že stylovější superhrdinskou podívanou jsem možná ani nikdy neviděl. I když v tomto případě "superhrdinskou" v uvozovkách. Už začátek filmu mě vtrhl do děje a zároveň tak trochu nastolil jakým způsobem bude na ty hrdiny nahlížet. Celý fiktivní svět v tomto filmu se mi líbil. Je tu dobře vymyšlená (ne)alternativní historie, na styl filmu se dobře dívá a děj je více jak zajímavý celé tři hodiny filmu a jsem opravdu rád, že je tak dlouhý. Hodně dobré jsou tu i postavy. Vlastně tu má každá hodně prostoru a během různých částí filmu se věnujeme někomu jinému. Nejvíce se mi teda líbil Rorschach, jehož temná minulost a ještě temnější pohled na svět se mi opravdu zamlouvaly. Líbilo se mi ovšem i více postav, jen Rorschach se mi líbil naprosto ve všech scénách a že jich tu měl hodně. Hudba od Tylera Batese je tu přesně taková, jaká se od něj dá čekat. Místy prostě zní normálně filmově, místy rockově a místy jsou tu slavné písničky od někoho jiného. Mimochodem, všechna hudba tomuto filmu padne perfektně. Konec filmu se mi hodně líbil a musím říct, že když se tak podívám nazpět a uvědomím si, jak jsem se u filmu bavil a jak moc se mi líbil, tak musím dát pět hvězdiček. Je také tedy nutno říct, že film rozhodně není vhodný pro děti. Žádnou veselou komiksárnu nečekejte, protože tenhle film vám vaše ideály o naivních nebo marvelovských veselých hrdinech leda tak rozdrtí a to tak, že se vám to nejspíš bude i líbit. ()

mortak

Komiks, film - oba jsou za pět. A kdybych chtěl něco kritizovat, tak to jde na vrub Moorovým politickým zkratkám. Ale Moore je prostě takový, a i přes jeho všechny zápory, jeho komiksy ční nad vším, co ze sebe chrlí konkurence. ()

SeanLSD

Niekto môže povedať, že nemá nijaký význam prevádzať verne komiks do filmovej podoby, veď kto chce, nech si ho prečíta. Na druhej strane, ak je komiks tak zložitý, inteligentný a presahový ako Strážci, na experimenty asi priestor veľmi nebude. A tak vidím iba výborný balans scenáristov medzi predlohou a výsledkom, fanúšikmi a nedotknutými, komerciou a umením, že dokázali zachovať to podstatné, nič príliš nevynechať, čím by mohli uspokojiť fanúšikov predlohy, ale zároveň vytvoriť aj dielo pochopiteľné pre tých, čo ju nepoznajú. A Snyder má všetku česť za to, že si dokázal u štúdia vyhádať takúto dĺžku a podobu svojho filmu ( len si spomeňte na LIGU VÝNIMOČNÝCH ! ). Náročky som si komiks neprečítal dopredu, pretože filmy mám predsa len radšej a odišiel som spokojný, rozladený a nadchnutý, preplnený námetmi na premýšľanie. Porovnávanie s TEMNÝM RYTIEROM je iste namieste, ale ten mal predsa značne pôvodný scenár a tým pádom mohol lepšie dodržiavať jednotu deja aj štýlu ako Moorov myšlienkový monsteropus. Hudobný podmaz ma milo prekvapil, niektoré výkony zas menej – ale možno to tak malo byť, nešlo predsa o nijakých bezproblémových krásnych „superhrdinov“. Keby Hollywood produkoval viac takýchto diel, možno by sa tuposť nestala hlavným znakom globálnej civilizácie. Keďže je to ale presne naopak, spolieham na obrovskú kampaň, ktorá STRÁŽCOM zaistí dostatočné zisky, aby sa v takomto trende mohlo pokračovať. Nevidím dôvod kritizovať túto s takou láskou vydretú záležitosť, ja osobne som si veru zgustol – silných momentov tu bolo toľko, že si na ne všetky už ani nespomeniem... http://www.nekultura.cz/film-recenze/strazci-watchmen.html ()

Benjamin-L

Myslel jsem si že to bude opět nějaká kravina protože jsem o komixu slyšel velmi zřídka. Pustim si film a sem prostě unešený těmi výkony herců skvělýmy efekty, skvělou hudbou a hlavně dobrým režisérem Zackem Snyderem. Moje nejoblíbenější postava je jednoznačně Rorschach nevím proč a je to on. Film mám v oblibě a mám i originální dvd a chystám se dokoce koupit i plakát samozřejmě s Rorschachem. Zde jsem se poprvé dozvěděl o herci Jackie Earle Haley který samozřejmě hrál Rorschacha a mám ho jako jednoho z oblíbených herců vůbec. A kdybych mohl dat deset hvězdiček z deseti tak dám všech deset ale dávám na ČSFD maximum což je pět. A nazávěr doporučuji tento film každému kdo aspoň má rád filmy podle komixových předloh. ()

bartias

Děj přecpaný flashbacky je složitý ale ne nesrozumitelný, dialogy jsou dlouhé, chytré a znějí důležitě, ale přitom nudně nešustí papírem. Dobové songy použité většinou v celé své délce skvěle zapadají do příběhu, posunují děj dopředu a prohlubují atmosféru. Zack Snyder natočil věrnou komiksovou adaptaci, která je vizuální lahůdkou. Director's Cut je delší, ještě komplikovanější a zároveň věrnější komiksové předloze - co chtít víc? ()

okkac

Silný náběh na 5* i přes určité zápory (hlavně erotická scéna s nevhodným hudebním doprovodem). Komiks jsem četl, změna závěru mi nevadila, dokonce jsem bych ji i preferoval víc (akorát mohli ukázat ty hromady mrtvých těl) a ostatní brutalita potěší. Pro finální hodnocení si ale počkám na director's cut, protože toho ještě něco chybí (třeba úplně vypuštěný trafikant, který se mihne jen ve 2 záběrech). UPDATE: Director's cut jsem přeskočil a skončil až u Ultimate Cutu. Zvyšuji hodnocení na plný počet. S přidanými scénami a Tales of the Black Freighter se z toho stává komplexní adaptace comicsu, která se jen tak nepodaří. 9/10 ()

AGO

Príliš dlhý a príliš podivný hybrid, v ktorom sa rieši snáď úplne všetko...od sebedestrukčnej povahy ľudstva až po riť-natrhujúce odhalenie rodinných vzťahov. A vďaka dobovým pesničkám som si nemohol užiť ani len ten sex na plátne. 2* len za flashback ohľadom Dr.Manhattana. Tri hodiny sledovať modrý penis je proste moc... ()

zorro

Stylový, pěkný, solidní akce ale přesto mě to nedostalo jako jiné komiksové filmy. Jedno plus je to úplně jiné než všechny ostatní komiksáky. 70% Po shlédnutí DC se nic nemění …ale musím říct že Rorschach je jednou z nejlepších comicsových postav. ()

czejny

Nejsem fanda komixů, fantasy svět mě na filmovém plátně příliš nebere. Možná z těchto důvodů jsem se po promítání tohoto filmu cítil tak zklamaný. Na začátku to všechno vypadalo slibně. I ten titulkový videoklip Boba Dylana mi přišel velice nápaditý a povedený. Avšak jak čas uháněl po ciferníku, převládalo u mne čím dál tím více negativních pocitů. Používání legendárních písní do rozjetého filmu nemělo takový efekt jako na začátku a spíš mi bylo líto těch umělců, kteří zněli v pozadí. Jednoznačně se mi nedostalo uspokojení při akčních scénách. Akční scény Zack Snyder točit moc neumí. Všechny vyzněly do ztracena a vůbec neměly ten správný akční šmrnc. To, co Snyder ztratil při akčních scénách vyvažuje skvělý vizuál. Vizuálně jsou některé scény takřka dokonalé. Dalším pro mne problémovým místem je samotný příběh. Nečetl jsem předlohu, tak nevím, do jaké míry šlo ušetřit některé scény, ale jedno vím jistě. Dvě třetiny času popisujících všemožné dodatečné detaily k expozici je opravdu příliš. Některé vedlejší dějové linky byly zábavné a byly podstatné, ale vyskytlo se tam pár takových, které neměly moc velký smysl. Vztahy mezi jednotlivými postavami není zrovna režisérova silná stránka. Jediná postava, se kterou jsem neměl žádný problém, byl Roschach. Ostatní působily jako loutky v zajetí nemohoucnosti. Jakési filosofické sdělení jsem z filmu pochopil, ale za jakou cenu? Za cenu plytkých myšlenek, u nichž jsem si říkal, jestli jsem opravdu slyšel to, co jsem slyšel (Obzvláště u pana modrého nadpozemského). Věřím, že někdo celých 163 minut chrochtal blahem, ale mně by bohatě stačilo, kdyby stopáž byla poloviční. ()

SoolenJV

Donale propracované filmové dílo s naprosto uchvacující vizuální stránkou a několika možnostmi výkladů. Už se těším na Extended verzi na DVD. ()

Splasher

Komiks jsem nečetl, takže hodnotím jen film. Trochu váhám s hodnocením, ale nezničená Empire State Building (How PATHETIC !!!) ho přece jen srazila dolů. Výběr písní do scén byl divný (ale sám autor chtěl aby vyznívaly ironicky - i když Dylan do titulků padl výborně). A ten konec ... vysvětlení hodim do diskuze, abych nespoileroval. ()

bk81

Perfektní film podle komiksu, kterým Zack Snyder dokazuje, že je jeden z nejzajímavějčích režisérů dnešní doby a už od Usvitu mrtvých jeden z mých nejoblíbenějších. A Rorschach je postava, která tomuto filmu s přehledem vládne. ()

Pája=)

pro mě zatím nejlepší film roku (20.6.2009) // tak na konec ho ještě dva filmy předběhli District 9 a na prvním místě je Avatar. I tak velmi slušné třetí místo. Gratulujeme// (rok 2014 - jsem starší, vyspělejší a právě jsem viděl prodlouženou verzi. Watchmen je dokonalý film.) ()

Sabrewulf

Neznám komiks takže nemůžu porovnávat, každopádně film jako takový byl hrozná slátanina. A přitom jsem se po Třístovce tak těšil na dalšího Snydera. Některé scény byly kulervoucí (např. naprosto stylové úvodní titulky), ale to film nezachrání. Bylo tam opravdu žalostně málo akce a třeba zrovna ta ve vězení (bitka s hromadou vězňů) byla ultrajalová. Celý film ale pohřbil Dr. Manhattan. 1) Nejsem zvědavý koukat většinu filmu na modrého ptáka. 2) Kdykoliv se objevil na scéně, připoměl mi infantilní Fantastickou čtyřku. 3) Jeho pseudointelektuální bláboly, byly k nevydržení. 4) Každý superhrdina by měl mít nějakou výraznou slabinu. Nejen, že ji Dr.Penis neměl (nebo aspoň nebyla nijak zmíněná), ale ještě byl tak PŘEPLÁCANÝ supermegagigaschopnostma (to bude nejspíš problém i komiksu), že tenhle příběh vůbec nemusel existovat, protože by Dr. Šourek naprosto všemu dokázal zabránit. A takoví superhrdinové jsou nudní a "bez chuti". Tři hvězdy jsou pouze za Rorschacha a několik stylových scén. Parádně to vystihla kamarádka, která při vycházení z kina poznamenala: "To byl strašně divný film". ()

tom88

Snyderov nový počin podľa mňa dopadol celkovo dobre aj napriek rozpačitým recenziám. Z filmov podľa komixu sú Strážcovia určite vysoko v rebríčku topky. Pridlhá stopáž filmu mi ubehla rýchlo a to vďaka dobrým hercom, ktorých ani moc nepoznám a skvelému vizuálnemu spracovaniu doplnenému špičkovými efektami. Akcia bola takmer počas celého filmu podobne ako v Temnom rytierovi. Film sa určite oplatí vidieť, ja nemám nič proti len možno z dĺžky mohli kvapku ubrať. Príbeh je vcelku dobrý a neurazí. 80% ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize