Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

Loriana

Dávám 100%, protože jde o perfektní a dost přesné zfilmování komiksu téměř scénu po scéně (a to ani nemluvím o doslovných dialozích), skvělé vystižení doby vyjádřené jak atmosférou tak dobovou muzikou a hlavně jde o skvostný příběh, který není jako spousta těch americkejch ptákovin nacpaná neustálou bezduchou akcí. Film stejně jako komiks mají myšlenku, děj (i když pro někoho nezajímavý). Zrátka Watchen mají vše podstatné, co si trochu náročnější filmový (a komiksový) nadšenec může přát. ()

Insomniac

Nebyť Rorschacha, tak dám asi ešte o jednu menej. Dosť dlhú časť filmu som sa nudil a to nemám rád. Akcia fajn, len dosť málo. ()

kanalek

Dlouho jsem se na to těšil a v podstatě jsem ani nevěděl na co se mám těšit.I přes to že jsou mé dojmy rozpačité, nemůžu dát menší hodnocení.Vizuální zpracování filmu je dokonalé, jedná se o čisté umělecké dílo, které mě prostě zasáhlo.Děj filmu mě neskutečně bavil až do chvíle, kdy se přenesl z flashbackových scén do aktuálního dění.Přesto všechno to byl skvělý filmový zážitek. ()

esmoke

Předlohu jsem nečet, takže nemohu soudit jak dobře z ní film vychází. Nicméně filmově jde o podařený kousek, ale přesto, že se celkový děj se dá shrnout jednou větou, film je neuvěřitelně roztahaný 162minut! které opravdu jen tak neutekly a dost častou jsem si říkal, že už by to mohlo skončit, když se tam stejně nic neděje (to 152 minut Temneho rytíiře to je jiná káva)! ()

brasek odpad!

Nuda! Podľa mňa pointou filmu je vražda jedného z "maskovaných" - Komedianta. Táto pointa sa stráca cca v 80% filmu, kde nás tvorcovia oboznamujú čo bolo. Bohužiaľ to čo "bolo" absolútne nesúvisí s vraždou, ale rozpitváva všetky možné a nemožné vzťahy medzi "maskovanými". Ako také sympatie si získava len jedna postava - Rorschach. Koniec filmu je pre mňa absolútnym sklamaním, keď Rorschacha zabije Dr.Manhattan. Rorschach chce povedať ľudstvu pravdu, že Dr.Manhattan je nevinný a on akože kvôli zachovania celosvetového mieru ho rozdrtí. Dávať hviezdičky za animácie z Marsu, či za zadok slečny Jupiterovej je pre mňa neprijateľné. ()

RomaS

Netradičně pojatý komix s přidanou hodnotou, která nutí k zamyšlení. Ani po dvou dnech ho nemůžu dostat z hlavy. Pro mě obrovské překvapení. ()

Jamall

( Komiks jsem nečetl a ni se na to nechystám ) Se shlédnutím Strážců jsem čekal až na Director's cut. Zack Snyder potvrzuje pozici jednoho z nejzajímavějších a " cool " režisérů současnosti. Ačkoliv se ve filmu žádné velké akce nedočkáme, tak příjemně odsýpá, erkovost potěší. Tento komiksový epos určitě patří k těm nejlepším díky svému osobitému stylu a úvodní sekvence je v podstatě klenotem. ()

david666

Zvláštní film - z komixových počinů jeden z těch lepších. Určitě za to může provedení Zacka Snydera, který mě už od remaku Úsvitu mrtvých jen a jen překvapuje. Vizuální stránka a kamera je skvělá. Super je, že to není jen pro děti - dostane se nám sexu, drsných scén řezání končetin apod. Malin Akerman je kočka ják to má v podobných filmech být. Dále film obsahuje i věc k zamyšlení - stojí miliony mrtvých za světový mír? Film také zajímavě reflektuje světové události studené války. Jo a taky tu je skvělá hudba. ()

Yossarrian

Slibné ántré, které bohužel jen odstartovalo visuálně nabubřelou a ve výrazu fádní story, která je pro děcka moc složitá a pro dospěláky zase příliš infantilní. Vznikl tak tahanej štrůdl, jehož nekonečně táhnoucí se "NIC" nemůže ospravedlnit žádný hlubší filosofický, psychologický ani dramatický rozměr. Na to je žánr i způsob zpracování příliš povrchní. Dnes se bohužel staví formální stránka na úroveň té obsahové. No jak se v tom má pak člověk vyznat :) ()

veverysiak

Efektné, precízne, prepracované, pútavé, a možno by sa dalo pokračovať aj ďalej, vtiahlo ma to už pri úvodnej scéne a brilantných titulkoch, pozoruhodne vystavané odkrývanie jednotlivých postáv, pri ktorom som zabudol na nezvyčajne dlhú stopáž, zaujímavé je tiež herecké obsadenie, žiadna hviezda z horných poschodí, ale bez ujmy na kvalite, takže 85%. ()

Riker

Nemůžu si pomoct, ale v průběhu sledování jsem měl pořád nutkání srovnávat Strážce s Temným rytířem. Hudba, styl, masky.. hodně věcí mi připomínalo Batmana s tím rozdílem, že mě tento snímek tak nepohltil jako Temný rytíř. Na druhou stranu ale nutno dodat, že se jedná o velmi kvalitní sci-fi akční jízdu, která stojí a padá zejména na vizuálním podáním. Viděl jsem to ve full HD a zase se mi hranice možností vizualizace posunuly dále. Jako komiksu neznalý člověk jsem ocenil důkladné seznámení se vším podstatným, což ale paradoxně někdy bylo na škodu, protože dlouhé pasáže ubíraly na spádu (možná to bylo jen ve tří hodinové verzi kterou jsem právě dokoukal). Dr. Manhattan byl úžasně vymodelovaný, tak nějak si dokážu představit Boha, jestli někdy sestoupí na Zem. :-) Závěr jsem takový nečekal a i přes určitou nelogičnost se mi tam hodil. Suma sumárum vidět to pouze v TV dám za tři, ale plátno a full HD posunuje moje hodnocení nahoru. ()

Hrus

Svým způsobem hodně stylový film se specifickou "vše se řítí do sraček" atmosférou. Možná byla blbost se dívat na extended verzi, protože ze začátku byl film dost nudný a až příliš "vysvětlovací". Pak se to trochu rozjelo a hned se bylo na co dívat. Některé záběry (Dr. Manhattan ve Vietnamu + některé souboje) byly hodně husté. Rorschach ve vězení úplná lahoda ("Pochopte to, nejsem tu já s vámi, ale vy se mnou"). A hodně pomohl taky vysoký rating, takže film mohl zůstat tak hrubý, jak režisér zamýšlel (useknutí rukou ve vězení, sex atd.). Prostě pořádně stylový nářez odlišný od mainstreamu. ()

Kriklan49

Zase nepůjdu s davem, a to ještě uvažuji, že bych dal jen jednu *. Poté, co jsem se smířil s tím, že tento film nebude další oddechovkou jako ostatní komixové příběhy, jsem se pokoušel v tomto filmu najít cosi povznášejícího, nějakou vyšší myšlenku. Nešlo to, naopak mi přišlo, že si tento film hraje na něco, čím není. I samotné postavy jsou dosti mátožné a sterilní. Ani Komediant či Rorschach, které se celou dobu snažil režisér vyprofilovat, neměli na to, aby nějak výrazněji zapůsobili. Krom toho jsem si u hlavních postav stále nebyl jist tím, co jsou zač? Lidé, supermani, nebo X-meni, co vlastně? Ty více než dvě hodiny byly na tak řidký rozvláčný příběh, nevyprofilované postavy a patosem zakryté nic, hrající si na poselství opravdu až příliš a ještě přispěly k celkovému negativnímu dojmu. ()

bonovox

Watchmen ma skutočne sklamali. Po úvodnej tretine, ktorá je aj vďaka perfektným titulkom takmer dokonalá, dochádza tvorcom dych. Vizuálna stránka je dokonalá, ale celkové podanie príbehu je veľmi mdlé a ospalé. ()

Ruadek

Zcela nekonvenční a jiný než drtivá většina ostatní filmové komiksové produkce. Postavy, co jsou tím hlavním o co tu jde. Vymazlená akce, barevné filtrační obžerství na hranici možností. Svět okolo, co je sám o sobě další postavou filmu. Strážci nezklamali, Snyder potvrzuje status vizionáře, co každým dalším filmem překvapí a ujde mílový krok dále. Narozdíl od jeho vizionářských souputníků si ještě stále drží vysokou laťku kvality, nespadá do megalomanských projektů s tupými scénáři a rádoby cool vizuálem prohláškujícím se do konce. Mnozí zastávají názor, že na co sáhne, to kazí, někdo to vidí jinak. Každopádně nevybírá si lehké předlohy a dává jim svůj ksicht. Tento se mu povedl. Kdo nezná ani vzdáleně předlohu, taktéž ti, kdož čekají další akční komiksovou jízdu na bruslích akce a jednoduchých postav - dobrý - zlý, ten by měl sáhnout vedle. ()

Brainback

Čekal jsem běžný a nudný komiks a přišlo tohle! Nic podobného v tomto žánru jsem v životě neviděl a to si získalo mou přízeň. Film mi chvílemi připadal nudný, ale to mě nezkazilo zážitek. Watchmen byli plní dechberoucích efektů a zpomalených scén. Zkrátka a jednoduše se mi film líbil a řadím ho mezi nejlepší komiksy a sci-fi. Shlédnutí Strážců není zabitý čas. Vřele doporučuji. ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize