Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

Nicole32

Už dlho som sa nestretla s tým, aby som nejaký film mala problém dopozerať do konca.Až prišiel tento film. Veľmi som sa naňho tešila- zaujímavý námet, slušné herecké obsadenie a keďže som komiksový fanúšik nadšenie a očakávania boli obrovské. O to viac ma bolí to sklamanie. Scenár je absolútne stupídný- nič logické, odhalenie hlavného zloducha príde odnikiaľ. Postavy sú nesympatické a niektoré ani nemajú význam(Carla Gugino-ako starenka vyzerá naozaj príšerne, aj starý ľudia môžu vyzerať k svetu takže nevidím dôvod ju takto znetvoriť). Rovnako nechápem prečo ona tak zostarla a na zvyšných v jej veku nieje vidieť ani náznak staroby. Akcia žiadna, iba ak nejaké nechutné rozsekané hlavy, ruky alebo nohy. Stopáž je natiahnutá na dve a pol hodiny a úplne zbytočne. Film je plný prázdnych rečí, ktoré nie sú ničím zaujímavé a ani nijako vysvetlené. Sústredí sa na postavy, ktoré nemajú čo ponuknúť a ak majú tak im to scenár neumožňuje. Pre mňa veľká strata času a mrzí ma to. ()

Tredi

ze začátku jsem z toho nebyla uplně "na větvi", ale první co mě upoutalo, byly detaily, kamera. pak se příběh začal rozjíždět a už s větší chutí jsem naskočila do kolotoče příběhu. líbila se mi výrazná postava Rorschacha, který dal filmu dávku tajemna a charisma z něj stříkalo při každém kroku. některá místa byla slabší, ale celkový dojem nakonec vyzněl výborně. ()

jaqubko

Predtým než som si tento film pozrel som o ňom veľa nepočul a tak som čakal poriadnu scifi akciu ale on sa z toho vykľul skôr Temný rytier, akurát že v polovici filmu som už fakt netušil čo je minulosť a čo prítomnosť. Najhoršie je že celý dej vypláva na povrch až na konci a tak pre diváka neni možnosť na vtiahnutie sa doňho. Plusom je ale fantastická vizuálna stránka. Videné v slovenskom dabingu. 65/100 ()

DrSlaxLax

Po vzhiadnuti ultimate cut verzii musim povedat ze 5 hviezdiciek tomu nestaci, aspon este o dve hviezdicky vyssie, tri aj polhodinovy neskutocny zazitok kde som zral kazdu sekundu ()

SelfishMan

Skepse před promítnutím byla v průběhu vystřídána zaujetím a po skončení nepřišlo nadšení, jak by se dalo asi čekat, ale přemýšlení nad tím finálním rozhodnutím (co je správné? ponechat lidstvu jeho volnost i za cenu toho, že se možná sami vyhladí, nebo uměle nastolit mír za cenu desítek milionů mrtvých, takzvaně pro vyšší dobro) a pak už jen pomalé ztrácení a blednutí veškerých pocitů z filmu. Další den už to ve mě nezanechalo prakticky nic. Po vizuální stránce až dokonalé a vymazlené veledílo, zpočátku mi způsob vyprávění lehce připomínal Sin City (chraplavým monotónním hlasem), aktuální dění bylo pouze jakýsi rámeček pro flashbacky jednotlivých postav. Když už jsem u postav, tak jedinou zajímavou a jakýmsi zvráceným způsobem mi sympatickou postavou byl Roschach. Ta postava se mi vryla do hlavy nejvíce z celého filmu, byla nejlépe stvořena, nejlépe zahrána, její drsná nemilosrdná povaha byla nejzajímavější a jeho přítomnost na plátně jsem si užíval nejvíc. Možná to má i co dočinění s tím, že se pohyboval v ohozu jak gangster ze 40.let a měl tu fascinující měnící se "masku", kdežto ostatní superhrdinové nosili ty klasické přiteplené superhrdinské kostýmy. Druhou zajímavou postavou byl nepříliš komediální Komediant, který se s ničím nesral podobně jak Roschach, ale k dalším už jsem si svou cestu nenašel. Za tu možnost nahlédnout do odvrácené strany netypických superhrdinů postavených do ilegality, egoistických, chlastajících, bez slitování a topících se ve vlastních problémech 75%. ()

morwen

Třetí film od Snydera, který jsem viděl a ano jsem nad míru spokojen. Zprvu jsem ani moc nevěděl co od toho mám čekat ale ve výsledné fázi mě to překvapilo.Samozřejmě jsem očekával vizuální show které, se mi dostalo opravdu hodně .Dá se nad tím zamyslet a tím myslím konec.Protože tohle není jen tak nějaký zfilmovaný komix.Proto 5/5 ()

sidovina

Vizuálně skvělé, často až zbytečně podobné "thermopylské třístovce", krásně zpracovaná hudba i úvodní titulky. Jen tomu chybí jedna maličkost - sebemenší záživnost děje. ()

Faethorius

po pozretí 215 min Special Edition už viem , že tento film v komix žánri máloktorý film predbehne , prirovnať to môžem napr k Blade Runner v sci-fi , ospevovaný menšinou a opovrhovaný väčšinou . Nolanov Batman je samozrejme tiež vrchol komixoviek ale je to úplne iné ihrisko . Som zvedavý na Supermana pod jeho réžiou a dozorom Nolana. ()

loboduck odpad!

Nejstupidnější, nejhorší a nejnudnější film jaký jsem za hodně dlouhou dobu viděl. Retro styl a k tomu naprosto nepasující hudba, hrdinové, kteří vlastně ani nejsou hrdiny, pak zase jsou, přecitlivělý hrdina, hrdinka v latexu, která je ves kutečnosti dost ošklivá a přebíhá si od jednoho k druhému a vždycky jí to projde, modrej mužík, který má znázorňovat ameriku, který se odstěhuje na červený mars, což má asi znázorňovat ty zlý rusáky, co chtěj na ameriku zaútočit (přitom je to amerika, která dá první úder, ale toho si asi nevšímavé, hloupé americké obecenstvo nevšimne), neskutečně nedotknutelný ultrakrásný superchytrý superkladný superzáporák, který dokáže chytit kulku za letu (nikdo neví, jak to dělá ale to je fuk), dialogy totálně o hovně, když to tak musím říct, žádný z nich vás neposune nikam dál, pořád se žvatlá něco o lidech a o lidstvu, o právu a odplatě, o tom jak je to vlastně krásný být člověk, ale mluví o tom postavy, které provádějí nadlidské činnosti a chodí v oblečcích o jednu konfekční velikost menší. Chce to být hrozně filosofické, nadmyšlenkové (to slovo sem si vymyslel), ohromující a přitom je to jenom hloupé a naprosto postrádající jakkoli zajímavý děj. Akční scény pokud jsou, jsou udělané jak kdyby v mlze, zpomalené a neskutečně nudné. Kdyby si některá z postav prdla, tak smrad ucítíme až o dvě sceny později. Ok, přetrpím, že je tam modrý mužík s nadschopnostmi, protože je prostě cool a ekvivalent boha, co to všechno řídí. K čertu s ním. Ten zbytek je tak nehorázně špatně napsán, natočen a neuvěřitelně hloupě vyprávěn. Má to 2 a pul hodiny. Sestříhat to do 45minutového příběhu o Rorschachovi tak je to dobré. Takhle je to nejhorší film o superhrdinech jaký kdy byl natočen. Hloupější než kapitán amerika, teplejší než superman, latexovější a nudnější než batman, ... než thor (a ten je opravdu špatný). Přemýšlel jsem, že dám něco za rorschacha, který je vážně jediná světlá stránka filmu, ale nakonec jsem se rozhodl, že takovéhle sračce nedám nic. A herci mě teda svými výkony nikterak nepřesvědčili. Jedna emoce, jedna šablona každé postavy. Typická amerika a jejich superhrdinové přes kopírák. Filosofie tohohle filmu tu byla nesčetněkrát a rozhodně může nadchnout jen naivky a pitomce, kteří za majstrštyk považují film, který používá spoustu dialogů, ve kterých se to hemží slovy jako bytí, lidstvo a nejistý. Vážně jsem z tohohle filmu naštvaný, jak neuvěřitelně špatný byl. ()

Retimo

Nechápu,že mě někdo dokázal zabavit 215 minut v kuse.........a ta hudba,některý starý kusy co ve filmu zahrajou....krása. ()

libor.posp

Nebudu srovnávat komiks s filmem, jsou to jiné světy. Prostě jen konstatuji, že je skvělé vidět superhrdiny na kolenou, vidět „ne-zas-tak-moc-hodné-ale-přesto-stále-ještě-hrdiny“, protože se člověk znovu utvrdí v tom, že pokud by se nějací superhrdinové na našem světě vyskytovali (pozor! nemyslete si, že nevím, jak moc šílená je to myšlenka!), tak by to mohlo vypadat přesně tak, jak to je ukázáno v tomto filmu. „Superhrdinové“ jako odpadlíci, rebelové, využíváni vládami a organizacemi, zneužívající svou moc, chlípní, bezcitní (a proto tolik sympatičtí :) ). ()

ElFifo

Velmi netypický komixový nářez, kde nic není černé nebo bílé včetně netradičních "hrdinů". To vše v kombinaci s nabušeným audio-vizuálem dává dohromady jedno epesní žraso, které se neokouká (Director's cut rulez). ()

Nebe007

Jako neznalec tohoto komixu bych určitě ocenil nějaký ten úvod, ve kterém by mi bylo zděleno, co jsou Watchmeni zač a jak vznikli. Zklamalo mě, že jsem se toho nedočkal. U filmu jsem se sice příliš nenudil, ale na to, že trval přes 2,5 hodiny se v něm v podstatě nic nestalo. Mnoho scén bylo zbytečných. ()

sew810

Po shlédnutí Watchmenů při normální stopáži 2,5 hodin, jsem chtěl hodnotit 4 *, neboť je to bomba film, od kterého jsem čekal hodně a dostal ještě víc. Ale po dnešním zkouknutí Ultimate Cutu, musím změnit hodnocení na 5*, protože něco tak mocného a přitom nitěrně citlivého, se jen tak nevidí. Klobouk dolů před tímto zpracováním komiksu, Snyder prostě umí. ()

racing666

Prej jak je to skvělý, že se mi to bude líbit.... HA HA HA. Taková ŠÍLENÁ NUDA! Ještě pořád si říkám, jak jsem u tohoto filmu mohl vydržet celých 162 minut?! Ty dvě hvězdičky jsem dal jenom za Róršacha, kterej jako jedinej v tom filmu za něco stojí. 30% ()

DansteR

"None of you seem to understand. I'm not locked in here with you. You're locked in here with *ME*! "...další komiksovka posledních let, v tomto případě jedna z nejlepších, ne-li úplně nejlepší. Všichni Strážci působí skutečně a "realně" a předvádí velmi přesvědčivou záchranu světa...teda až na ten Malinin obleček, ne že by se na to dobře nekoukalo, ale k záchraně světa mi to něják nesedí. Co se mi jediné vážně nelíbilo je poměr mezi akcí a nudným popisováním historie postav apod. Film je řazen jako akční a až na pár bitek je to spíš o rozboru postav. Proto i tři hodiny jsou trochu moc, dalo by se to určitě zkrátit. I tak se s hodnocením držím jen lehce pod 80% ()

Miyamoto

Pokud se na tento film díváte jen z pohledu "zábavnosti", budete zklamáni. To byl taky důvod, proč jsem Watchmen shlédl až teď, 3 roky po natočení. Watchmen nemají v hlavní roli bezstarostného sympaťáka, který kosí padouchy a jen tak mimochodem pořádá večírky s krásnými blondýnami. Watchmen nemají ani čestného hrdinu, který nezná strach, jen několik členů bývalé elitní jednotky, kteří žijí v deziluzi a "hledají se" v 80. letech, kde už pro ně tak nějak není místo. A právě proto jsou běžnému divákovi blíž. Samotný děj je dobrý, flashbacků je dost, ale zaujaly mě a jsou poměrně citlivě vložené, takže nijak neruší. Jedinou větší výtku mám k postavě Dr. Manhattana, který ten krásně "lidský" komiks zbytečně narušuje (děj by mohl bez větších změn probíhat i bez něj, je tu defacto jen kvůli "mírovému" finále, které by šlo vyřešit jakkoliv jinak) a degraduje tím skupinu perfektních osob na pouhé statisty, což si Sůva, Rorschach, Hedvábný přízrak ani Ozymandias opravdu nezaslouží... P.s.: Malin Akerman a Carla Gugino vypadají tak dobře, že bych zcela nekriticky jásal i u mnohem horšího filmu :-D ()

Mathyen

vizuálně opět vytříbené a neotřelé...tématicky (nejsem poznamenán komixem) osobité, ne každému po chuti. S hrdinami se nikdo nepáře, dobíhají je temné stíny, nám známé a trochu upravené, minulosti. Nebýt velkého rozpočtu a dokonalých triků, asi by jsem jen mávnul rukou, ale Snyder využil peníze na naprosto originální příběh... neodsuzuji, no naprosto nadšený také nejsem, ... zvláštní pachuť ještě zvláštnějšího filmu mi dlouho rezonovala v mysli, těžko soudit něco, co nemá srovnání...co se musí však nechat, Snyder je obrazový mág 7/10 ()

kuře.gril

Komiks teda vůbec neznám, ale tenhle film se mi líbil. Zvláště po vizuální a hudební stránce byl velmi podmanivý. Dějově mě to nijak neohromilo, ale líbilo se mi, že tam není žádný jeden jasný hrdina a že postavy celkově nejsou černobílé, není tam žádné čisté "zlo" nebo "dobro". Akorát ten Veidt byl od začátku takový nějaký podezřelý... ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize