Zbav nás všeho zlého

USA, 2006, 101 min

Amy Berg

Jens Schlosser

Mick Harvey

Nevypadne ze mě asi nic nového pod sluncem, zpracování je skutečně někde jinde, než látka samotná..(2.5.2012)

Znepokojivý dokument, ktorý otvára oči. Pôsobivo natočené, autentická spoveď a rozhovor so smilníckym farárom pridávajú na hneve a poburujú ešte viac. Ideály cirkvi sa rúcajú ako domček z karát. Paradoxne práve takéto filmy mohli byť prostriedkom ako si očistiť meno, no podobné spoločenstvá majú toho za ušami zjavne oveľa viac. 80%.(17.1.2016)

Už dlouho jsem neměla u dokumentu takhle rozporuplné pocity, že jsem si na jednu stranu říkala, že je to látka neskutečně zajímavá, ale svým zpracováním mě to prostě nutí snižovat chválu. Zpracování je opravdu, jak bylo několikrát napsáno, otřesné. Někdo by řekl průměrné, toporné, já říkám otřesné. Kamera nezáživná, chování oného pachatele až šokující, kdykoli se usmál, měla jsem chuť ho praštit, takže nemůžu hodnotit hvězdičkami zpracování, tím by získal maximálně jednu. Ale budu hodnotit látku, jenž byla zpracována a to je jasných 5, bez debat. Jak je v mnoha filmech omíváno, že otcové, faráři, kněží, jsou vysazeni na malé děti, tenhle dokument mi opravdu otevřel oči a ukázal mi to v reálu. Odečítám hvězdu lítosti a dávám počet, který dávám.(7.10.2008)

Dokument, který neukáže nic nového, ale je dobré si aspoň jednou za čas připomenout, co je církev za svinstvo.. 8/10 = 85%(28.1.2016)

Šokující, taková míra pokrytectví a snahy ututlat všechno to v dokumentu zmiňované svinstvo překvapí dokonce i u katolické církve, o jejímž přístupu si nedělám žádné iluze. Snímek si každopádně zaslouží pozornost, ale jak už tu v několika komentářích zaznělo, lepší zpracování by neškodilo.(12.8.2008)