Zbav nás všeho zlého

Dokumentární

USA, 2006, 101 min

Amy Berg

Mick Harvey

Toto sa ani nedá komentovať. Spracovanie nie je práve najlepšie, ale téma je neuveriteľné silná. Som ateistka a neuznávam cirkev ako inštitúciu ktorá zasahuje aj do životov ľudí ktorí v nej nie sú, a aj preto je moje hodnotenie silne subjektívne. Ale zneužívanie detí je neprijateľné, a o to viac ak sa toho dopúšťajú ľudia, ktorým rodiny zverujú svoje deti v nádeji dobrej výchovy. ... "Raping her! At five years old!" ... "What is a good Catholic? A good Catholic traditionally is someone who kept their mouth shut, their pocketbook open" ... "That was his youngest victim. Nine months. To abuse an infant" ... a komentár pani približne v 46 minúte ani nemám silu napísať. Nechutné. ... "If it had come to your attention that Father O'Grady told your vicar-general that he had sexual urges towards a 9-year-old or 10-year-old or an 11-year old, is that cause to remove him from ministry?" "No."(6.3.2011)

Šokující, taková míra pokrytectví a snahy ututlat všechno to v dokumentu zmiňované svinstvo překvapí dokonce i u katolické církve, o jejímž přístupu si nedělám žádné iluze. Snímek si každopádně zaslouží pozornost, ale jak už tu v několika komentářích zaznělo, lepší zpracování by neškodilo.(12.8.2008)

Zaujímavý dokument už len preto, ako Oliver otvorene o všetkom hovorí. Na jednej strane je to špina, na druhej ho jeho detstvo nasmerovalo presne do týchto sračiek. Cirkev má ešte vyššiu moc, ako v súčasnosti naše médiá..(28.10.2008)

Znepokojivý dokument, ktorý otvára oči. Pôsobivo natočené, autentická spoveď a rozhovor so smilníckym farárom pridávajú na hneve a poburujú ešte viac. Ideály cirkvi sa rúcajú ako domček z karát. Paradoxne práve takéto filmy mohli byť prostriedkom ako si očistiť meno, no podobné spoločenstvá majú toho za ušami zjavne oveľa viac. 80%.(17.1.2016)

"Zatloukat, zatloukat, zatloukat", radí nielen doktor Plzák, ale aj katolícka cirkev.(13.7.2011)