Mládí v hajzlu

• USA Youth in Revolt (více)

Mládí v hajzlu je komedie o dospívání, která na pubertální touhy i vzpoury nahlíží svěžím a neotřelým způsobem. V hlavní roli filmu, který vznikl podle slavné knižní předlohy C.D. Paynea Mládí v hajzlu, se představuje Michael Cera (Juno, Superbad). Nick Twisp (Cera) je zvláštní, ale milý mladík s citem pro pěkné věci, jako jsou Sinatra a Fellini. Na rodinné dovolené se Nick beznadějně zamiluje do krásné a svobodomyslné dívky jménem Sheeni Saunders (Portia Doubleday), ale rodina, vzdálenost a žárliví ex-milenci jejich lásce vůbec nepřejí. Proto Nick s výrazným přispěním Sheeni opouští svůj nudný a předvídatelný život a vytváří své rebelské alter ego: Françoise. A François – se svou kravatou, knírkem a cigaretou - se nezastaví před ničím, co by mu bránilo být s Sheeni. Nick Twisp se ocitá na cestě sebezničení, která pro něj bude mít nepředvídatelné a neskutečně legrační důsledky. (oficiální text distributora)

Carmichaell

Tahle komedie mi přišla velice průměrná. Kdo si myslel, že to bude přesně podle knížky tak se splet. Ano, jsou tam zásadní pasáže, který jsou i v knížce ale jinak je tam hodně nesrovnalostí. Ale samozřejmě tam byly i scény kde jsem se nasmál. ()

Emzet

Nakonec ty tři hvězdy dám. Ve srovnání s předlohou je film neskutečně kastrovaný a ostříhaný, plus má zcela jiný, takový "američtější" konec a famme fatale Sheeni Saunders je neuvěřitelně plochá a nevýrazná, jenže... Kniha jako taková je na filmové plátno stejně nepřevoditelná, protože část obecenstva by film zavrhla jako "proboha, porno s dětmi!" a část jako "proboha, to je nějaký inťošský" a možná ani mně osobně tak docela nevadí, že z Nickovy občasné až sociopatie trochu ubylo. --------------- Bohužel, stejně jako u Hunger Games moc přesně netuším, pro koho film vlastně je - fanoušci knihy budou zklamáni "vyměknutím" a absencí spousty postav či příběhů, zatímco knihou nepolíbení budou v nejlepším případě zaraženi, protože jim Mládí v hajzlu bude připadat divné, nejasné a tak nějak prapodivně strukturované (opět výsledek scénáře, u knihy mě toto nenapadlo). Smát jsem se smál a Ray Liotta i Steve Buscemi v epizodních roličkách potěší, ale za rok si možná ani nevzpomenu, že má Youth in Revolt filmovou verzi. A pokud u některých filmů by nevadilo hodinu ubrat, konkrétně u tohoto bych (vzhledem k obsáhlosti a barvitosti předlohy) klidně hodinu přidal. ()

Jaroslaf

Už jen fakt že jednu z nejgeniálnějších postav knižního světa, hraje taková slizká homokláda, jakou je Michael Cera, mi nedávalo jinou možnost než nejdřív napařit odpad. Pak jsem se ale překonal, odprostil se od předsudků a zkousnul to. A nebylo to tak zlý, až na to, že všichni hrajou jak ponocný, v příběhu je oproti knihám dost zásadní (a debilní) pozměněná skutečnost (prášky) a Taggarty je tak pětkrát větší kočka než zdejší Sheeni. Film ale skončil narozdíl od knih, daleko, daleko líp, protože knihy už evidentně nevědí kdy přestat. Poslední (osmá) je dokonce snad ještě na horší úrovni než tento film. ()

Wawer

Předlohu znám velmi dobře, proto mi bylo jasné, že vůči této adaptaci "nezfilmovatelného" románu budu velice kritický. Ve finále ale nejde vyloženě o blamáž, ale nějakej zázrak to taky zrovna není. Tvůrci se s předlohou na první pohled popasovali docela dobře, hrdiny postaršili, kotroverzi pasáže vynechali a některé postavy perfektně pro plátno oživily. Především se povedl Paul Saunders, Jerry a Lance. Kdo se ale nepoved je naneštěsti ústřední dvojce, postava Sheeni je uplně prázdná (s knižní Sheeni nemá moc společného) a protagoniska je naprosto nevýrazná, Michael Cera je výrazný dost ale k postavě Nicka se krutě nehodí, ve finále to celé zachraňují vedlejší postavy a předloha. Ale ono to nakonec nestačí, protože v poslední moment se trapně přiřítí Carlotta, která tam nemá co dělat a vůbec se tam nehodí. Nedá se říct, že by filmová adaptace tohoto kultu byla vyloženě sračka, ale je tu příliš mnoho zásadních nedostatků než abych mohl dát více než 2* ()

KOZEL84

Byly by to 3,ale Francois je fakt krut'ák:)).Těším se až si přečtu předlohu,takže i za to,že mě to k ní přivedlo čtvrtá.PS:Už čtu a kdybych měl srovnávat,film by z toho dobře nevyšel.Ale bez něj bych to zase asi nikdy nečetl,takže nechávám tak. ()

Indian88

Největší plus je ve filmu účinkování Francoise. Jinak jde o snahu nacpat co nejvíc děje z knížky do hodiny a půl. Vím, že je to tak u všech zpracovaných knižních předloh, ale tady se o to snažili až moc. ()

JohnDick

Toto je bohužel jen slabý odvar skvělé předlohy. Asi by bylo bláhové snažit se vměstnat obsah prvních tří knih do 90 minut, protože tenhle rychlý spád příběhu moc nesedí. Párkrát jsem se zasmál, Sheena je sice krásná, ale rozhodně se nechová jako Sheena, vlastně jediná dobře převedená postava byl pan Ferguson. Bohužel. ()

Honza dAve

Mládí v hajzlu je knížka, kvůli které jsem se jel do Ukiahu osobně podívat =). Podobně jako Pán prstenů, Svět podle Garpa nebo třeba Watchmeni, byla považována za nezfilmovatelnou. Nakonec se to podařilo, a je to milé, vtipné, kalifornské, a ano, částečně i Payneovské, a je v tom báječná muzika i skvělý Steve Buscemi, ale pořád je to spíše promarněná příležitost takové skvělé předlohy. Neměla z toho být pouze (sice lehce nadprůměrná), ale pořád dost nízkorozpočtová televizní záležitost, uplácaná z drastického ořezání a nepochopitelné "náhlé smrti" prvních dvou dílů knihy. Co takhle spíše ze všech knížek .... parádní seriál, hm? ()

vojtaz

Tohle je jedno z největších zklamání ... knížky jsem četl, když jsem byl mladší, zbožňoval jsem je. To jak to dokázali takhle zkazit nechápu ... doufám že se toho v budoucnu ujme někdo schopnější a natočí hezky pěkně 6 filmů, podle každé knihy 1 :- ) ()

-Marc-

Knižní sérii jsem četl a byl jsem z ní tenkárt enormně nadšen v mých 13-14 letech. A dodnes si tuto knižní sérii velice považuji a na film jsem se těšil (mluvilo se o něm již když jsem sérii četl). Film mě zklamal a potěšil zároveň. Potěšil tím že tak nějak dodržel věci z knih a dobrými herci (kteří se však povětšinou na dané role nehodí) a nepotěšil asi celým schématem výběrem herců, scénářem, režií, hudbou a zkrácení z 5 knih na jeden film. Holt jsem od toho za ty léta čekal mnohem více. ŠKODA! ()

TETŘEF

Artea neudělal zase takové zlo, aby to bylo na jednu hvězdičku, ale za ty koncový kreditky ji tady má. Blbeček... ()

Napospas

Začal jsem se na to dívat s velikou nedůvěrou, hodnocení mého okolí bylo spíš rozpačité a tak mě překvapilo, jak příjemně to na mě celé působilo. Kvalit knížky to samozřejmě nedosahuje (což ovšem není žádná výjimka; i LOTR, jak moc je dobrý je oproti knize plitká břečka), ale jinak tam moc vážných chyb nevidím, kromě jedné: Sheeny! Kde jsou kaštanové kadeře, lehce zvedlý aristokratický nosík a oči, kvůli kterým by Nick vraždil?! U Sheeny rozhodně ne, řekl bych, že všechny ostatní holky, co se tam objeví (Taggarty, Bernice) by se na její roli hodily líp...tedy jednoznačný fail, ale zbytek osazenstva už naštěstí pasuje. Celou trilogii se do jednoho dílu povedlo nacpat uspokojivě, Francois Dilinger je týpek, Carloty bohužel moc nebylo, Trent vypadá jak Dawson, blah blah unblah... No abych to shrnul: celé to prostě na 53% není, to se na mě nezlobte, ale je tu v červených číslech hromada horších sraček. 65% ()

Radek.SCH

Celkem slušná komedie, u které se i párkrát zasmějete. Ale vzhledem k údajné kultovnosti předlohy (kterou jsem nečetl) bych čekal něco víc. - 60% ()

huko

Oproti knizni predloze celkem nuda a zbytecny nadech odflaknute prace... Minimalne v prvni pulce. Pak ale prijde zlom a zabava... To je asi potrebna doba na to, ztratit ocekavani dane knizni predlohou. ()

optimus0s

Rozjíždí se to ze začátku docela dobře, ale pak se to zvrhne takovým způsobem, že to zkazí celkový dojem filmu. Kdyžby se řídili pořádně knížkou, dali tam více Leváka, tak by to možná na silnější 3* bylo, ale takhle ne ()

CrazyLom

Průser tohoto filmu spočívá jednak v lajdácky předělané předloze, kdy se chvílemi nic neděje a chvílemi pro nečtenáře nepochopitelně nastupují šílené akce, jednak v cerovi, který se na magora twispa ani jeho alterego dillingera moc nehodí...škoda potenciálu předlohy, který zůstal nevyužitý. ()