Saw

Krátkometrážní / Horor / Krimi / Thriller
Austrálie, 2003, 9 min

James Wan, režisér prvého dielu série Saw ešte predtým ako sa pustil do réžie samotného filmu, blisol mu v hlave brilantný nápad.. a vďaka nemu sa do dejín kinematografie sa navždy zapísal John Kramer (aka Jigsaw), ktorý napomáha ľuďom zmeniť svoje životy pomocou hier o vlastný život. Jedno je isté, jeho hry vás navždy poznamenajú... Keď už mal James Wan tento nápad a rozhodol sa, že natočí krátkometrážny film, v ktorom chcel svoju ideu odprezentovať spoločnosti Lions Gate. Takmer všetci vieme ako jeho pokus dopadol a že sa realizácia jeho projektu uskutočnila. V tomto 10 minútovom filme uvidíte ukážku ako by mohla Jigsawova hra vyzerať. Tento snímok sa neskôr objavil ako bonus na DVD nosičoch filmu Saw. (baruss)

Deimos

YouTube/// Obsazení 4/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Efekty 7/10/// +nápad, atmosféra -do 10 min se vecpal jen jeden herec, je to spíš ukázka/// Skutečně jedná se o kraťas, který nám dal možnost nahlédnout jak by mohl vypadat film. A ve skutečnosti tento postup byl v dalších dílech Saw připomenut (neboli okopírován). Problém tohoto prvního snímku bych viděl v tom, že dnes ničím nepřekvapí. Zvláště pokud jste již nějaký díl série viděli. Ovšem jako kraťas je to povedené, s dobrým nápadem a docela hutnou atmoškou./// Celkem 64%/// ()

Allien.9

"Saw" mělo zůstat pouze krátkometrážní. To mělo alespoň nějakou atmosféru. Pak do toho ale Wan vpravil "důvod toho všeho", který měl být - jak se nejspíš domníval - zvrhle úchvatný. Ve skutečnosti je však jeho pointa "nevážíš si života, tak ti ho vezmu" vrcholem ubohosti. A kladné hodnocení dalších dílů mě jen utvrzuje v tom, že lidé pod dvacet let vůbec netuší, co je to "horror". ()

2-Xtreme

Nemám dôvod nedať plných 5*. Ved samotného milu SAW som dal tiež plný počet a toto video slúžilo ako vstupenka do Hollywoodu. Natočil na vlastné náklady tento kratas a tak dostal rozpočet na konečný film. Som niekde čítal, že tú masku čo mal David na hlavne skonštruoval scenárista a predstavitel Davida Leigh Whannell. Vraj ju mal týžden na strchce domu aby vyzerala tak vy vyzerala. Musím jeho a režiséra Jamesa Wana pochváliť. Táto dvojica stvorila už kultový horror a najpr bolo toto krátke video. Ide hlavne o nápad a ten je teda super. ()

pornogrind

Přiznám se, že jsem ani nevěděl, že před samotným prvním dílem série Saw vznikl tenhle 9 minutový kraťas. Sice neukáže to co pozdější díly série, ale i tak to jako předkrm před samotnou sérií zafunguje skvěle. ()

Goldbeater

Tenhle devítiminutový film sice nesahá svému plnohodnotnému následníkovi ani po kolena, ale přesto je zde velmi originální nápad a povedená atmosféra. Za tyto faktory dávám 4* a je moc dobře, že tenhle snímek podnítil vznik filmu Saw: Hra o přežití, který patří k jedněm z těch lepších hororů/thrillerů posledních let a hlavně znamená začátek kariéry Jamese Wana, který se pouští do velmi nadějných projektů. ()

mzss1

Tak teprve nyní jsem měl možnost shlédnout tento krátký minifilm, který zapříčinil odstartování skvělé a mé velmi oblíbené série. Toto samozřejmě není žádný zázrak. Je zde Leigh Whannell, který bojuje s pastí, kterou měla Amanda v prvním filmu Saw. Mohlo zde být více krve, ale myslím si, že postavička - klasická ve všech Saw v televizi potěší, i hudba je podobná. Prostě z nostalgie to pobavilo. Ve výsledku je to nic moc, ale ocenuju, že díky tomuto průměrnému krátkému filmu vznikla perfektní série. Tohle je taková průměrná ochutnávka na nadcházející díly. Za mě to vidím tak na 50% = *** ()

Legas

Teď docela dobře chápu, jak vznikl celovečerní Saw - jako kopie tohohle, v jistém smyslu zdařilém, kraťasu. Čím se jako amatérský filmař prezentujete? Většina vyzkouší horor, což právě Wanovi vyšlo a dostal šanci si jej nafilmovat v celovečerní podobě. Ta je rozvedena o ústřední koupelnovou dějovou linku, která je propracovanější po psychologické stránce, než tenhle kraťas, který se nakonec objeví i v celovečeráku, lze říct, že téměř v identické podobě. ()

swamp

Kraťas, který dal předurčit vzniku celé Saw série. Pokud jste viděli první díl, pak pro vás tohle nebude nic nového, ale přesto stojí za to se podívat, jak to všechno začalo.. ()

Okara

Naprosto dokonalé uvedení jedné z nejpopulárnějších hororových sérií všech dob. Atmošku to navodilo dobrou a klauník je samozřejmě děsivější, než jakýkoli maniak s motorovkou. 80% ()

PetrPan

První ochutnávka Saw chutnala producentům asi dobře, škoda jen, že v celé sérii se pak už neobjevilo nic nového. ()

Bachy

Režisér vám tímto říká:"Co tohle? Líbilo by se vám tohle?" Inu, líbilo. Chci víc a delší. Promakejte příběh a máte u mě 5 hvězdiček za první díl série. Toto je jen upoutávka, která ovšem plní účel. ()

klerik

Prečo som dal najvyššie hodnotenie v sérii Saw práve tomuto kraťasu? Pretože desať minút je presne tá správna dĺžka pre všetko, čo chce a môže tento štýl horou povedať... ()

korbitch22

Lehce zapomenutý kraťas,podle kterého se producenti rozhodli dát Wanovi penízky na celovečerák.Už při téhle prvotině,je jasně znát Wanův ojedinělý talent a cit pro horor.Vynikající hudba i atmosféra,ale je znát,že se jen tak otrkával,totální nálož nám naservíroval později,už v plné palbě :-) ()

heyda

Je to vlastně výstřižek scény z filmu, takže to na mě tolik nezapůsobilo. Každopádně film SAW a SAW 2 pro mě navždy budou patřit mezi žánrovou špičku. ()

Pítrs85

Dost možná nejvýraznější režisér dneška a jedna z jeho prvotin. Na to, že je to kraťas, to má výbornou atmošku, už z toho je prostě cítit to běsnění, které se od roku 2004 rozběhlo. ()

eraserhead666

Největším průserem je, že tohle pravděpodobně uvidí každý až poté, co se seznámí s "regulérní" sérií Saw. To je škoda, protože vidět tohle jako první, ještě před těmi regulérními filmy, byla by to docela bomba. Ten film má totiž hlavně to, co se už někde od druhé části série začalo vytrácet - a tím je houstnoucí napětí. Se dvěma třemi herci, pouhými devíti minutami a zcela jistě ne nějak uspkojujícím rozpočtem, to je výborná ukázka. V kontextu s dalším průběhem a životem Saw značky i ukázka toho, jak se to dá všechno zkazit. Moc se mi to líbilo. ()

SOLOM.

Říkal jsem si, že půjde jen o další amatérské napodobování známého filmu a on ejhle. Poté mě rychle sod vyvedl z omylu, že se jedná o původní myšlenku podle které byl později natočen celovečerní film. Tvůrci mě docela překvapili především v druhé části tohoto krátkometrážního snímku docela slušnou atmosférou. Místy je to ovšem dost nudná a zbytečně natahovaná záležitost. Herecké výkony nic moc, ale jednou se na to podívat dá. A o čem to je? David vypovídá na policii, jak se musel zůčastnit šíleného hry o přežití a detailně je nám ukázana jeho zkouška. Příště si musím dávat větší bacha na rok vzniku... ()

Hororoví machři a další strašidelný dům

Hororoví machři a další strašidelný dům

28.11.2011

Nicole Kidman a návrat k hororu?

Nicole Kidman a návrat k hororu?

16.05.2011

V několika kouscích tohoto žánru si už zahrála, ale nejlepší z nich byli bezesporu Ti druzí. A zdá se, že se s Nicole budeme opět příjemně bát. Projevila totiž zájem o hlavní roli v nadpřirozeném… (více)

Sekaná z upírů a zombíků

Sekaná z upírů a zombíků

24.07.2009

A to ve dvou videoherních adaptacích, spojených se jménem Paula W. S. Andersona. Ten se v očích některých svých odpůrců částečně rehabilitoval nářezovou Rallye smrti. Teď se vrací k sérii, kterou… (více)