Začínající pilot Olda Raška prožívá citovou krizi, která značně ovlivní i jeho profesionální schopnosti. Jen díky pochopení nadřízených si uvědomí své nedostatky a krizi překoná. Zatímco on životní dráhu začíná, zkušený pilot podplukovník Lošťák musí ze zdravotních důvodů s létáním skončit. Film je na svou dobu řemeslně velmi zručně odvedený a atraktivní, hlavně díky unikátním leteckým záběrům a sekvencím ze zákulisí letiště. (oficiální text distributora)

papyrosaurus

Možná bych dal ještě nižší hodnocení, u filmu jsem se relativně nudil i když ty výjevy z minulosti film podle mě docela vylepšovaly a nenásilně líčily vztahy mezi postavami. Pro fanoušky letectví a hlavně letadel Mig asi záživný film, což dovedu pochopit, pro ostatní spíš nic moc podívaná. Snad jenom pro mou milovanou a krásnou Markétu Fišerovou jsem dal dvě hvězdy. ()

xenopus

Byl jsem až překvapen, jak dobře tehdejší filmaři natočili letecké záběry i záběry letadel (i když pravda, některé se opakují a vy tušíte, že je to ta samá situace, jen nasnímaná kamerou stojící o sto metrů dál). Největší slabinou je příběh, který zejména v prostřední části zabíjí celý film vzpomínkami na minulost hlavních postav. Nicméně závěrečných deset minut je výborných, přináší rozuzlení situací všech postav, je doprovázeno dobrým hudebním motivem a hezkými záběry MiGa ve vzduchu. Málo známý československý film s netradiční tématikou, ve zpracování ale víceméně průměrný. ()

Marwinek

Trvám na tom, že když ve filmu startuje nebo přistává letadlo, je to vždycky dobrej film. Ovšem O. Pavelku nemusím, tak 3. Jinak je to celkem obyčejný film o přebrané holce a problémech v "práci". A musím se přikonit k názoru uživatele paascha - fakt jen za ty letadla 3* :-D ()

Rattlehead

Příjemné překvapení, o tomto snímku jsem nikdy neslyšel ani nečetl. Přitom je velmi dobrý a těžko si ho spletete s jiným českým filmem. Prostředí vojenských letců je atraktivní a neotřelé, nechybí silný příběh, poutavé záběry, hezké ženy a trocha erotiky. Není to taková citová vydíračka jako "Tmavomodrý svět", takže si spokojeně chrochtám a dávám čtyři hvězdy. Opět musím poděkovat stanici CS film, bez ní bych se k tomuto (a mnoha jiným) filmům vůbec nedostal. ()

marlon

ZAUJÍMAVOSTI k filmu: Odbornými poradcami filmu boli vtedajší zástupca veliteľa čs. letectva generálmajor Jaroslav Štecha, mjr. René Toman a npráp. Růžena Danielová. Na natáčaní participovali desiatky príslušníkov čs. vojenského letectva. ()

Arccos

Průměrný film. Pro příznivce letectví ovšem mnohahvězdičková podívaná. Snímek je totiž v české kinematografii celkem unikátní, s touto tématikou a s tímto provedením jich u nás vzniklo velmi málo. Na pozadí psychologických problémů hlavních představitelů se předvedou MiGy-21 ve všech letových polohách (včetně ostrých střeleb nebo nouzového záchytu při dojezdu). ()

Stejšn

Český Top Gun, jen místo Tomcatů jsou tu MiGy-21. Málo známý film, ale není zrovna moc kvalitní, díky špatné dramaturgii a střihu. Stále se opakující záběry jsou úmorné, stejně jako nekonečné přeříkávání čísel, ne nepodobné socialistickým radiovým předpovědím počasí. Hezké pohledy na letadla MiG-21, 23 a L-29, ale jinak nic. ()

MutantMarana

Pribeh na bliti, dramaturgicky o5 nezvladnuty, ale jako fanda migacu kvetinacu musim byt rad aspon za tento film. Malo takovych filmu, kde je videt technika Mig v praxi, tak za tu namahu si to zaslouzi jen kvuli technice 3* ()

route60

Letectví mám hodně v oblibě ale film Pod nohama nebe je skutečná nuda, nejlepší výkony předvedli letadla, Mig-21 byla parádni letadla ()

ALchemik

Ondřej Pavelka hrál přesvědčivě (připadá mi, že jiné než tyto psychicky rozervané typy nehraje) a i jinak zajímavý film. Záběry na techniku a vojenské prostřdí hodně zblízka, aby imperialisti náhodou nemohli určit, kde to je :-D ()

Fondak

Nádhera!!! Koukám na ten film....Sakra, já ho znám.....Lovím v knihovně. To je ono. Ale knížka se jmenuje Horký horizont. Ať si říká kdo chce co chce, pro mě je zážitek vidět film z prostředí našeho letectva. MiGy byly krásný mašiny a tady jsou fantastický letový záběry. Pro detailisty jeden zásek: Luděk Munzar letí poslední let na spárce (MiGu-21UM). Ale když dají pohled na něho, sedí v L-39 Albatros (šedý interiér místo smaragdového a vstupy vzduchu do motoru po stranách). Pro mě ale největší překvapení nastalo v závěrečné scéně, kdy jde kolem nových MiGů-23 (chybně verze ML místo BN). Jeden má číslo 4644. Slavnej budějckej "tygr" ještě než dostal tygří kamufláž. O tuhle mašinu jsem se na vojně staral a pplk. Zábranský jí dával co proto. Je jasný, že tenhle film jsem si nepustil naposled. Krásnej film pro letecký blázny jako jsem já!!!!!!!!! ()

rtrtrtrtrt

Český TopGun. Rok výroby 1983, slavný TopGun 1986. Nápadně podobné. Samozřejmě česká v varianta v rámci možností ČSSR:). Nudný příběh, dobré záběry 21ček. Dávám 3. ()

Pompeius

Dvě hvězdy za letecké prostředí, v českém filmu poměrně vzácné. Jinak normalizační romance jak vystřižená, zápletka a podzápletky jen o krapítek lepší než v Chlapcích a chlapech. ()

Choucas

3 hvězdičky za letadla, jinak tenhle film nemá moc co dát. Pokud máte rádi a zajímáte se o československé letectvo, tak si své najdete, pokud ne, skuste to stejně. Celkem fajn odpočinkovej film, kterej stačí sledovat jen po očku a nic vám neuteče. ()

Dodge-I

Mam rad letadla a letecke zabery, proto 3* - to promichavani erotickych vzpominek a predstav s pohledy na pretizenim nedeformovanou tvar pilota mne dokonale otravilo, no uz je to davno, videno dnes... ()

BEZHLAVY

na tu dobu, pánové, slušný kousek, dávám 4* pokud bych to měl hodnotit pouze v rámci české kinematografie. Co mi příšerně vadilo je hudba ve scénách ze vzduchu....nesmyslně vážná až hororová, vůbec neladila s kontextem filmu. Naopak letadla, letecké záběry a herecký výkon Pavelkův a Fišerové nadprůměrné! ()

vhorky

Přiznejme si, že každý, když vidí film o letadlech, kde jsou dva piloti a jedna hezká holka, hned každého napadne TOP GUN a začne celý film srovnávat s tímto snímkem. Řada zápletek má i jistou podobnost s tím, co nabízel tento snímek. Pokud se na film podíváme trochu jinýma očima jako na psychologický snímek s výborným Luďkem Munzarem a Ondřejem Pavelkou, pak můžeme film absorbovat jako film pro trochu náročnějšího diváka, který se chce u filmu i zamyslet. Žádné velké střílačky a perfektní obraty ve vzduchu nenalezneme. Možná je to i dobře, protože by celý film sklouzl k jistému odpadu, který nalezneme například u zahraničních filmů. U tohot filmu se nepovedl střih a je zde velmi mizerná dramaturgie. ()