Speed Racer

Akční / Rodinný / Sportovní
USA / Německo / Austrálie, 2008, 135 min

Speed Racer je mladý automobilový závodník, který již odmalička, stejně jako jeho rodina a její firma Racer Motors, žije pouze pro superrychlá auta a svět, který se točí kolem závodních okruhů. Starší bratr Rex ho odmalička tajně brával na závodní dráhu, kde ho učil řídit. Také díky němu se ze Speeda stal jeden z nejlepších současných závodníků, který dokáže s neuvěřitelnou jistotou ovládat vše, co má volant, i v těch největších rychlostech. Pomáhá mu při tom mechanik Sparky a podporuje ho celá rodina včetně přítelkyně Trixie. Svět velkých závodů není jen o rychlosti a dovednostech řidiče. Jak Speed postupně zjišťuje, točí se v něm také velké peníze, odehrávají velké podvody, vydírání, manipulace s výsledky ve prospěch vlivných sponzorů, a dokonce vraždy. Odmítne nabídku vlivného Alberta Roayltona, aby jezdil pro jeho firmu, stejně jako tajemného závodníka Racera X, který pracuje pro detektiva Detectora z oddělení pro hospodářskou kriminalitu a žádá, aby mu pomohl v boji s korupcí a zločinnými praktikami na závodních okruzích. Aby dokázal, že podvody závody nemohou ovlivnit, rozhodne se zúčastnit nebezpečného závodu Casa Cristo, při němž před lety zahynul Rex. Chce závodit za stáj Togokhan Motors stejně jako Racer X a dědic firmy, japonský závodník Taejo Togokhan, který se vzepřel gangsteru Cruncherovi, jenž ho donutil prohrát několik závodů. Závodu se účastní také jeho japonský konkurent Muša, který uzavřel dohodu s Roayltonem, aby mohl získat pod kontrolu oslabenou Taejovu firmu. Speed, Racer X i Taejo vědí, že je čeká nebezpečný závod, v němž půjde o život. (TV Nova)

ljukyljuk

rodinný film my ass! toto je prvotriedny stonerský poklad. väčšinu času dosť prehnaný až absurdný, nehovoriac o úplnom mampičizme zákonov fyziky, no aj tak riadne zábavný, nenudil som sa vôbec. ale keďže to má viac než 2 hodiny, nezabudnite sa refillnúť v polčase :D 75% ()

Rypley

Když jsem po deseti letech (2018) pouštěl film svému synovi, musel jsem docenit audio vizuál tohoto filmu, který je jistým způsobem do dnes nepřekonán. Film nepřipomíná Matrix, ale je blíže spíše Karlíkovi a továrně na čokoládu a stejně jako zmýněný film, nemusí sednout každému. Já se však se synem náramně bavil. Hodnocení zvednuto ze 3 na 4 hvězdy. ()

Myslivir

Bizár. Ale jen vizuální, narativně všechno šlape jako vidlicový motor. Jenže samo sledování je fyzicky prapodivně nepříjemné, jako když jíte čokoládu a v puse cítíte něco, co ne šokolate, ne kokos, ne ožech, ne burák máslo, ne nugát, ani marcipán, ne charamel, ne griliáš…Uděláte kuk und fidíte brutální ultra montáže s animacemi přechodů jako z Powerpointu a smrtící dávku počítačových efektů. Ty však už přesahují rámec vizuálního pomocníka a stávají se stylizačním razítkem filmu - ten si nelze splést s jiným, současně však při spoustě akčních závodních scén není pořádně vidět, co se vlastně děje. Obecně celý film na mě působil, jako kdyby ho stvořila umělá inteligence - všechno, co nejsou postavy, je umělé (mnohdy i zem, na které stojí), sem tam se objeví nějaký náhodný prvek, jehož přítomnost není téměř nijak ospravedlnitelná (jeden člen rodiny je zkrátka šimpanz, proč ne, že?) a asi pro přidání hodnoty ve snímku účinkují nadbytečně kvalitní herci. Třeba Hirojuki Sanada. Ale když nad tím tak přemýšlím, v tom si je Speed Racer vlastně podobný s původními Spy Kids, kde se mezi nekvalitními efekty ochomýtali kvalitní herci. Tak či onak, tady Wachowské prostě vyfabrikovali skoro všechno, snad kromě emocí. To musím uznat. K závěru jsem se i bavil a všechna ta akce je svým způsobem vizuálně fakt zajímavá, byť často nesrozumitelná. Jo a angličáky od Hot Wheels byly tehdy taky super. ()

-henry-

Wachowští připravili další výzvu sobě i divákům: těžko přenositelný manga styl mimo japonské území použili pro rodinný film, který se měl líbit po celém světě. Trvá přes 2 (!) hodiny a má netradiční komplikované vyprávění, jenž dá zabrat i kdejaké mamině a taťuldovi. O primitivní zápletce točící se v podstatě jen kolem autodráhy ani nemluvě. Tohle má být mustr kinohitu za 120 meláčů? Za sebe můžu říct, že kdybych měl 12leté děti, beru je na to okamžitě (alespoň na pozorování co to s nimi udělá). Jediné co mi nesedlo, byla grafika a design některých pasáží, inspirovaných současným stylem počítačových her - superdetailní textury objektů a pozadí vše slívají v jeden nerozeznatelný celek. Tohle nemám rád a považuju to za kreativní neohrabanost. ___ PS: Zatím jeden z mála filmů jenž plně využívá digitální ostrost obrazu, kterou lze vychutnat v HD rozlišení domácího kina či počítače, v kině z 35mm pásu už méně. ()

chandy10

Moc jsem od tohoto filmu nečekal a byl jsem mile překvapen. Velmi zábavný film, který nad ostatní vyčnívá svým pestrým barevným zpracováním. Dalším překvapením bylo, že jsem byl na konci dojat ( ikdyž jsem konec cítil hodně dopředu). Takže mazec pro mě no. ()

fojtas

sice me boli oci, hlava a asi se mi bude tezko usinat, ale tenhle film za shlednuti opravdu stoji!fantasticky audiovizualni zazitek uzasna podivana po cele delce..racing...pro me za plny pocet a rozhodne one of the top ()

DonTommy

Já fakt nevím jak to ohodnotit...ano, dějově je to sice totálně tuctový rodinný film kde skladbu příběhu tušíte od začátku a už když Speed navrhuje své lásce že jí políbí před miliardami diváků až vyhraje Grand Prix tak přesně víte že to tak taky dopadne. Ale dejmetomu, rodinný film to koneckonců opravdu je. Jakožto už poněkud náročnější divák dávám proto příběhu dvě*. Ale pak je tady forma do které je to zabalené a to je něco co rodinná zábava opravdu obvykle neposkytuje a občas jsem u toho přemýšlel co to ty Wachowsi brothers kouřili.A to si zaslouží pět už jen proto že si na něco takového troufli (a mě, člověku pro kterého Wachowski = Matrix to dokázalo že opravdu nejsou zaškatulkovatelní). Takže za formu která je vrcholně akční pět*. A pro mě bonus v podbobě Emila Hirsche kterého mám v oblibě a ze kterého roste Pan Herec...takže nakonec asi ty 4*, ale film je to značně specifický :-) ()

sigi2

Síce trochu preštylizované, ale zábavné, vtipné a na záver celkom dojemné. A to všetko napriek tomu, že z tohto "akčného" filmu príštia rovnaké hodnoty, ako z ľubovoľnej disneyovky. ()

Threepwood

Tenhle film má svůj STYL a jede si v něm od začátku až do konce a je cítit z každičké minuty filmu.Ale ne každému musí tento styl sednout.Mě sedl(dokonce i ten mladší bráška se šimpanzem mě byli sympatičtí). ()

BaronX

Pro mě docela překvapení. Rozjezd byl tedy hodně slabej a vypadalo to, že je to filmek pro děcka do 15 let (něco ve stylu kreslených CARS - ale né tak dobré), jenže ... pak to dostane grády, akce střídá akci, vidět jsou neskutečné efektní kousky, autíčka jsou hodně vymazlená a ačkoliv se většinu času smějete, tady smích není na škodu, spíš naopak. Co ale je na škodu je to, že film vypadá až příliš jako "kreslený", možná to chtělo trochu ubrat na BAREVNOSTI jednotlivých scén a přidat trochu živých barev ze skutečných závodů. Film by se tak zbavil své nabubřelosti a to by mu rozhodně prospělo. Takhle je to dost často neskutečnej maglajs, kde není vůbec poznat co se právě ve filmu odehrává. Zmatek, chaos, a pak bum a zase bum a najednou jsme v cíli. Další věc je morální poselství, které film přináší - tak tady bohužel nedošlo k žádné revoluci (což je škoda). Je tady prostě prachatej padouch a ten dostane na frak, o nic jiného tady vlastně vůbec nejde. Každopádně podobný film tady ještě nebyl (zpracování je unikátní a troufám si říci i neopakovatelné - napodobitel by byl prostě za blázna :-) a tak si Wachovští zaslouží i tentokrát slova chvály a uznání. Pěkných 7,5/10. ()

TSZ

Kdybych o Speed Racerovi vůbec nic nevěděl a někdo by mi řekl že se Tim Burton pohádal s Johny Deppem, zfetoval se a natočil tohle,tak bych mu asi věřil. Speed Racer je zřejmě "nejbarevnější" film co jsem kdy viděl, s realitou pochopitelně nemá nic společného a je odděn do naprosto skvělého cool-kabátu, který se líbí dětem i dospělým. Snad každý souboj autíček na závodní dráze je tvořen úžasnou explozí všech-možných barev, digitální kamera se nestydí za svou digitálnost a ničím také není zakrývána. Děj zde není samozřejmě podstatný a jedinou pointu, která je v příběhu přítomná odhadne každý divák s mozkem zhruba po první třetině, ale já osobně viděl i tu přehnanou sladkost, tradiční vystavění příběhu, který dopadne přesně tak jak všichni čekají a po celou dobu sledování filmu mi nezmizel ze rtů takový mírný úsměv, protože ta parodie je zde zřejmá.Jo,a nikdy sem neviděl film ve kterém by tak vynikající a bezchybný herecký výkon podala opice:-). ()

snek49

Naprosto pohodový film, který ničím nevadí a dokonce i baví. Ze začátku jsem měl problémy zvyknout si na zvláštnost jednotlivých závodů, které dle mého názoru nedávali ani hlavu, ani patu, ale pěkně se na ně koukalo. Film vyniká hlavně barevnou odlišností a celkovou ztřeštěností toho všeho.. U vyvrcholení filmu jsem byl dokonce i napjatý. Moc velkou pointu v něm ale nehledejte. A jen tak mimochodem, Christině Ricci to tam docela sekne… ()

Jacques1

Z celkového pohledu je to ptákovina, přinejmenším pro mě, ale je příjemné vidět, že film má k sobě i sebe ironický vztah, z čehož vzniknou i některé velmi povedené vtípky. Vlastně se jedná z komerčního hlediska o velmi povedený film, je dost barevný pro děti, vtipný je i pro dospělé, takže rodiny s dětmi, obzvláště synové s otci jsou v kině vítáni. Osobně je to místy i napínavé a v posledním závodě si prostě musíte Speedovi zafandit. Bohužel ony závodní scény byly alespoň pro mě značně zametené, špatně nastříhané, ale na počítačovou hru s podobným tématem mě to rozhodně nalákalo :-).Relax u ulítlého závodně akčního filmu ANO! ()

Špionážní mimozemská invaze

25.12.2008

DiCapriův „japonský Zaklínač“

DiCapriův „japonský Zaklínač“

28.10.2008

Po naprostém (i když pohříchu nezaslouženém) propadu Speed Racera to vypadalo, že vášeň Hollywoodu pro hrané verze slavných anime klasik vychladla. Je podezřele ticho kolem Spielbergova Ghost in the… (více)