Speed Racer

Akční / Rodinný / Sportovní
USA / Německo / Austrálie, 2008, 135 min

Speed Racer je mladý automobilový závodník, který již odmalička, stejně jako jeho rodina a její firma Racer Motors, žije pouze pro superrychlá auta a svět, který se točí kolem závodních okruhů. Starší bratr Rex ho odmalička tajně brával na závodní dráhu, kde ho učil řídit. Také díky němu se ze Speeda stal jeden z nejlepších současných závodníků, který dokáže s neuvěřitelnou jistotou ovládat vše, co má volant, i v těch největších rychlostech. Pomáhá mu při tom mechanik Sparky a podporuje ho celá rodina včetně přítelkyně Trixie. Svět velkých závodů není jen o rychlosti a dovednostech řidiče. Jak Speed postupně zjišťuje, točí se v něm také velké peníze, odehrávají velké podvody, vydírání, manipulace s výsledky ve prospěch vlivných sponzorů, a dokonce vraždy. Odmítne nabídku vlivného Alberta Roayltona, aby jezdil pro jeho firmu, stejně jako tajemného závodníka Racera X, který pracuje pro detektiva Detectora z oddělení pro hospodářskou kriminalitu a žádá, aby mu pomohl v boji s korupcí a zločinnými praktikami na závodních okruzích. Aby dokázal, že podvody závody nemohou ovlivnit, rozhodne se zúčastnit nebezpečného závodu Casa Cristo, při němž před lety zahynul Rex. Chce závodit za stáj Togokhan Motors stejně jako Racer X a dědic firmy, japonský závodník Taejo Togokhan, který se vzepřel gangsteru Cruncherovi, jenž ho donutil prohrát několik závodů. Závodu se účastní také jeho japonský konkurent Muša, který uzavřel dohodu s Roayltonem, aby mohl získat pod kontrolu oslabenou Taejovu firmu. Speed, Racer X i Taejo vědí, že je čeká nebezpečný závod, v němž půjde o život. (TV Nova)

Arbiter

Cirkus. Barevný svět v hrsti. Jííííízda. Faleš. Adrenalin. Zpěv ?motoru?. Anime. Šílenej drive (bohužel brzděn emotivníma pokecama-vystříhat!). Poslání. Všichni se umí rvát (Táta má pěknej prstýnek). Všichni umí řídit (přítelka je sakra šikovná). Wtf opice a mladší brácha (pryč s nima!). Závěr co mě mlátil koulema do obličeje. JÍÍÍÍÍÍÍÍÍHÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ ()

Phobia

Už samotný název, pohled na plakát k filmu (nebo obal DVDčka) ve mně vzbuzuje podvědomý odpor. Otevření fotogalerie spustilo dávivý efekt a trailer mě definitivně ujistil: TENTO FILM NECHCI NIKDY VIDĚT! EDIT 9/2011: tak jsem pár minut zahlédla a jen jsem si potvrdila, že prvotní dojem nelhal. Pokud ve volném čase děláte brm brrrrrm a vžžžuuuuum s angličáky a kombinujete to s barvením omalovánek (zvláště si libujete ve fialových kravách, růžových slonech a zeleném nebi), pak je "Speed Racer" přesně pro vás! Já bych šla teda radši okopávat nekrytou holení železnou traverzu. ()

Divočák

Pro dospělé příliš dětské, pro děti příliš dospělé. Wachowští natočili vizuálně úchvatnou stylovku, která si však jen těžko bude hledat početnější cílové publikum. A trošku prostříhat by tomu taky neuškodilo. ()

lesumir

Tak jakože jo, vizuálně hezké, ale mistý fakt přeplácané, až se mi z toho místy dělalo nevolno. Příběh ryze rodinný od kluků Wachowských, kteří ví, co dělají. To rozhodně ano. ()

Nevada

Pestrobarevné nic kombinované s velkou porcí nezáživnosti. Dvě hvězdičky za dobré souboje (ninjové docela pobavili) a celkem napínavou druhou část rallye. Pořád se nemůžu rozhodnout, jestli byl otravnější ten malý harant nebo šimpanz. ()

kinej

Speedracer mi mnohem více než adrenalinovou jízdu monopostů připomíná kokainovou jízdu jeho režisérů. Vím, že tvůrci zamýšleli převést na filmové plátno statý animovaný seriál a patrná je i snaha o originalitu. Jenomže tvůrci přebrali i velké množství nešvarů, například postava nejmladšího z rodiny Speedů a opice, nebo také trapné fóry. Originalita zase neznamená kvalita a tak je výsledkem podrůměrná podívaná, s nudnými akčními sekvencemi, plná pravděpodobně záměrně, špatných speciálních efektů. ()

Jamal

Ano Speed Racer je strasně dětský a je strasně velká chyba očekávat od bratrů Wachowských něco podobného jako Matrixovskou trilogii. Speed Racer je vlastně pohádka - barevný svět, spousty barev, spousty dětských snů a závodů ve stylu videoher, opice, cukroví, a právě v tom je jeho síla, tím je jedinečný a jedině tím vás může okouzlit stejně jako nás mohl okouzlit Karlík a továrna na čokoládu. ()

nunka

Speed racer je videohra - najfarebnejšie sfilmovaná...a mňa nikdy videohry nebavili... ako správna žena sa nechám nadchnúť farbami, leskom a všetkým čo sa blyští, no aj tento primárny efekt filmu po úvodnom zoznámení rýchlo pominul. ()

Fiftis odpad!

Neuveriteľná nuda. Špeciálne efekty sa môžu rovnať King Kongovi z tridsiateho tretieho. Až je človeku z toho zle. Neviem či som sa počas filmu viac smial alebo hanbil za tých, čo to vôbec vypustili do sveta. Niečo podobné ako Spy Kids, ale tých ospravedlňuje fakt, že to bolo z prelomu storočí, toto je už z modernejšej doby. John Goodman hrá Freda Flinstonea a Christina Ricci je vo filme odpudivá až hrôza a pripomína sestru Majky z Gurunu. Alebo skôr brata. ..Emilea Hirscha mám rád a Matthew Fox bol jedinou zaujímavou postavou, to je k mojim kladom všetko. Inak to bola riadna trapáreň, toho šimpanza tiež neviem kto tam vymyslel. Je neuveriteľné že Hollywood dokáže vyprodukovať aj niečo takéto. ()

Hunt

tohle jsem fakt nepobral, připadal jsem si jako bych se díval na špatnou počítačovou hru, se špatnou grafikou a nezajímavým příběhem. Šlo to úplně mimo mne a dokoukat celý film byla fakt obtíž. ()

DJ_bart

Sestry Wachowský musely být při režírování na steroidech, jinak si tuhle šílenou ódu na vizuální fetišismus - která vám svou pestrobarevností vypálí sítnici až do mozku - nedokážu vysvětlit. ()

ajuska

K tomuhle filmu jsem byla skeptická, nedokázala jsem si představit, že by něco takového mohlo fungovat a zaujmout, ale stalo se. Příběh sám o sobě je neoriginální až hanba, postavy jsou černobílé a průběh děje zřejmý, ale kupodivu to vůbec nevadí (nejspíš to byl stejně záměr). Člověka pohltí rychlost filmu, jeho barevnost a celková vypiplaná stylizace a když se k tomu přidruží ještě několik zajímavých vyprávěcích postupů, je o zábavu postaráno. ()

lamps

Wachowské tímto obviňuji z nedovolené vizuální exhibice a mrhání jejich obřích vypravěčských talentů na námětu tak předvídatelném a svázaném konvencemi nejlacinějších rodinných patosů. Na druhou stranu ale, málokdy (jestli vůbec někdy) se vidí film, který diváka uchvátí a strhne svou originální vizualitou a naprosto geniální časoprostorovou výstavbou natolik, že chce zůstat stůj co stůj součástí toho "laciného a hloupého" a především neskutečně bohatého fikčního světa, který mu je v ohromném tempu a přitom na objemné dějové ploše předkládán. První čtvrthodina představuje jeden z nejkrásnějších vyprávěcích úseků v dějinách filmu, zbytek nepřestává překvapovat lavinou revolučních filmařských nápadů a odvážných rozhodnutí, která, jak vidno, nemají v současné době šanci překlenout modelové návyky značné části divácké obce. To je ale v pořádku, velké filmy vždy budily kontroverze a jejich velikost je relativní. A Speed Racer - neurvalý experimentátor s vlastními stylistickými prvky, nekonečně energický výplach s prolínačkami na úrovni záběrů, žánrů, narativních postupů i filmografického subsvěta Wachowských jako takového - je bezesporu snímkem ohromným, zasluhujícím podrobnou analýzu pro obhajobu jeho odmítaných systémových módů a pravidel. Možná někdy, další projekce jsou nevyhnutelné.... ()

Jhershaw

Nejsem si moc jistý, pro jaké diváky je Speed Racer určený. Malým dětem bude IMHO připadat moc dlouhý a složitý (machinace v pozadí závodů); pro dospělé je příliš dětinský (karikovaní záporáci - docela rád bych viděl, jak by to vypadalo v R verzi, pokud by to neztratilo část ze svého barevného kouzla); pro Američany příliš japonský (anime vsuvky); pro všechny normální je příliš vizuálně ujetý. No a pro mě.. po pomalejší první polovině se Speed Racer rozjel, díky dvěma našlapaným závodům, k velmi slušným 75 %. ()

JohnnyD

Audiovizuálna pecka alebo ako by to vyzeralo, keby Wes Anderson fičal na speede a pozeral anime. V podstate nemám veľmi čo vytknúť okrem jednej zásadnej veci a to prepálenej minutáži, ktorá by chcela skrátiť minimálne tak o 20 minút, lebo predsa len veľké dejové zvraty sa tu nedejú a príbeh je pomerne prostý. Každopádne je to zrejme najlepší film, kde jednu z hlavných rolí hrá opica. ()

Boogeyman

Wachovští se co do vizuálního vizionářství Matrixem nevyčerpali, takhle stylová smršť tu naposledy byla právě s Matrixem a to jsou ty filmy maximálně odlišný! Ale někdy na můj vkus až přehnaně infantilní. 8/10 ()

Špionážní mimozemská invaze

25.12.2008

DiCapriův „japonský Zaklínač“

DiCapriův „japonský Zaklínač“

28.10.2008

Po naprostém (i když pohříchu nezaslouženém) propadu Speed Racera to vypadalo, že vášeň Hollywoodu pro hrané verze slavných anime klasik vychladla. Je podezřele ticho kolem Spielbergova Ghost in the… (více)