Speed Racer

Akční / Rodinný / Sportovní
USA / Německo / Austrálie, 2008, 135 min

Speed Racer je mladý automobilový závodník, který již odmalička, stejně jako jeho rodina a její firma Racer Motors, žije pouze pro superrychlá auta a svět, který se točí kolem závodních okruhů. Starší bratr Rex ho odmalička tajně brával na závodní dráhu, kde ho učil řídit. Také díky němu se ze Speeda stal jeden z nejlepších současných závodníků, který dokáže s neuvěřitelnou jistotou ovládat vše, co má volant, i v těch největších rychlostech. Pomáhá mu při tom mechanik Sparky a podporuje ho celá rodina včetně přítelkyně Trixie. Svět velkých závodů není jen o rychlosti a dovednostech řidiče. Jak Speed postupně zjišťuje, točí se v něm také velké peníze, odehrávají velké podvody, vydírání, manipulace s výsledky ve prospěch vlivných sponzorů, a dokonce vraždy. Odmítne nabídku vlivného Alberta Roayltona, aby jezdil pro jeho firmu, stejně jako tajemného závodníka Racera X, který pracuje pro detektiva Detectora z oddělení pro hospodářskou kriminalitu a žádá, aby mu pomohl v boji s korupcí a zločinnými praktikami na závodních okruzích. Aby dokázal, že podvody závody nemohou ovlivnit, rozhodne se zúčastnit nebezpečného závodu Casa Cristo, při němž před lety zahynul Rex. Chce závodit za stáj Togokhan Motors stejně jako Racer X a dědic firmy, japonský závodník Taejo Togokhan, který se vzepřel gangsteru Cruncherovi, jenž ho donutil prohrát několik závodů. Závodu se účastní také jeho japonský konkurent Muša, který uzavřel dohodu s Roayltonem, aby mohl získat pod kontrolu oslabenou Taejovu firmu. Speed, Racer X i Taejo vědí, že je čeká nebezpečný závod, v němž půjde o život. (TV Nova)

Pumiiix

Největší zklamání roku 2008 ;-( První hodina je strašně pomalá, opice to sice sem tam zachrání, ale dítě zase naopak vše pokazí…Závody dobré, triky moc přestylizované a tím pádem pro moje oko působící umělé, pří některých pasážích mě dost rušilo pozadí, asi to byl jenom můj pocit, ale někdy film působil obrazově lacině. Čekal jsem od filmu daleko více akce a zábavy, než řečí a řečí a zase řečí…. Speed Racer je pro mě strašně dětský – bohužel a jedno velké klišé. 4/10* ()

BadoXXII

Po grafickej stránke sa jedná o veľmi vydarený film. Aj keď je to celé na môj vkus až príliš farebné (také prihriate). Jedná sa o zaujímavý nápad, ktorý však nebol poriadne využitý a veková skupina divákov nebola tvorcami presne trafená. Film je to určite pre celú rodinu, lenže - deti takú dlhú stopáž proste nevydržia a vo filme je príliš veľa kecov. Dospelí zasa čakajú viac akčnosti a menej detských vecí...Tržby film tiež nemá podľa očakávaní, čo ma na jednej strane mrzí - lebo za takýto vizuálny experiment si film zarobiť zaslúži a na druhej strane zasa teší - je možné, že sa vyhnem ďalšej trilógii...Za zmienku teda stojí hlavne obal, síce sa vo filme skrýva aj hlbšia myšlienka, či pár zábavných a naozaj podarených akčných scén. To je však asi tak všetko. Aj keď som sa v celku celkom dobre bavil, film mi z hlavy vyšumí rýchlo ako bublinky z pohára minerálky. Nebolo to však zlé, čakal som však niečo viac cool.............70% ()

Shit

Neskutečná přeplácaná blbost, která už byla viděná mnohokrát, spousta nelogičností, neuvřitelně trapně prokouknutelnej děj, otravný a klišoidní dialogy a ta neskutečná barevnost celýho filmu taky neni nic moc, i když díky ní to působí fakt hodně futuristicky, asi něco jako Spy Kids, ostatně i kvalita filmu se dost podobá a styl natočení je skoro totožnej, krom toho ten malej bratr Emila Hirsche je něco tak příšernýho, že to nemá obdoby, to byl tak otravnej parchant, že sem to fakt nemoh vydržet, fakt sem si přál, aby ho tam někdo sejmul, ale tohle byl holt spíš takovej dětskorodinnej film, takže sem ho tam musel trpět 2 hodiny, ale bylo to peklo. Jinak dál samozřejmě záporáci úsměvný,ale celkem to uměli občas rozjet a působit trochu napínavě. A za co teda 3*? No prostě za ty závody a triky, sice je více méně dost poznat, že se jedná o animaci, ale je to udělaný pěkně a dynamicky a ten závěrečnej závod je výbornej a je to asi nejlepší část filmu. ()

Dadel

Vizuální vychytávky, byť úžasné, se rychle okoukají, neřkuli začnou otravovat. To co naznačil už Matrix 2+3, se tady projevilo v mnohem větší míře. Sourozenci (úmyslně nepíšu bratři) Wachowští se piplají s jednotlivostma, ale nemají cit pro vyprávění a tempo příběhu. A to je problém, zvlášť když je příběh taková blbost. S filmem jsem měl úplně stejný problém jako třebas s Casshernem nebo Final Fantasy-Advent Children - dostal jsem chuť zahrát si Need For Speed, Trackmanii, Megarace nebo podobnou hru, ale po většinu filmu jsem si přál, ať už je co nejdříve konec... ()

M.a.t.t.

Speed Racer určite nie je prelomové dielo, akým údajne patrí budúcnosť. Kým sa Wachovski venujú dianiu na trati, dynamickou réžiou a strihom ktorým stíhajú nielen komentovať aktuálne dianie, ale aj prelinať viac časových rovín naraz, naozaj excelujú a za pomoci kombinácie ultraštylizovaného komiksového ladenia preplneného farbami a neskutočnej rýchlosti dokážu úspešne napĺňať tie najšialenejšie detské predstavy a túžby. Mimo trate je však horšie dej s hĺbkou obsahu čajovej lyžičky, nevýrazné charaktery, medzi ktorými pozitívne vyčnieva jedine Mathew Fox a negatívne zase vytŕča nehorázne otravná dvojka skladajúca sa z opice a malého brata hlavného hrdinu. Najslabší, ale stále znesiteľní Wachowskí. ()

choze

Napoprvé jsem to moc nedal, mj. proto, že jsem od toho čekal něco trochu jiného, ale napodruhé to byl nářez. ()

Dudek

Bratři Wachovští se do toho vrhli rovnou po hlavě. Očekával jsem snímek, který posune původní animovaný seriál do dospělejší polohy, ale tvůrci zvolili přesně opačnou cestu. Speed Racer je po formální stránce rozhodně zajímavě zpracovaný, ale zároveň bych se vyhnul přílišeným výkřikům o naprostě revoluci kinematografie. Podívaná stylizovaná do plochosti původního seriálu jde dokonce tak daleko, že ignorování rozostřování pozadí je to nejmenší (bodejť vždyť to jsme mohli vidět i v podobně sestaveném Spy Kids 3-D). Těžko se to vysvětluje, ale tenhle snímek je opravdu natočen tím klasickým anime stylem, se vším všudy (2D obličeje sunoucí se přes sebe, střih dialogu při závodě, umístění kamery a samozřejmě i prostředí), který je ovšem konfrontován s reálnými filmařskými prostředky. Jasně, že je to jen dětská blbina - bratr tu stopáž málem neustál - ale po stránce formy je Speed Racer opravdu povedený. ()

Psema

...aneb jak Wachowští redefinovali žánr rodinného filmu. Krystalicky čistý příběh o rodině, která zvládne spojením všech sil úplně vše, je pro dětského diváka naprosto ideální, dospělí zase ocení naivní, leč účinné linky s intrikami a všichni do jednoho zapustí kořeny do sedaček při velkolepých závodech, z nichž se doslova zastavuje dech. Ještě nikdy se mi nestalo, že bych hlavnímu hrdinovi držel s vypětím všech nervů palce a zároveň měl sto chutí začít otevřeně fandit. Wachowští uctívají svou dětskou lásku s takovým gustem, precizností a vizuální exhibicí, že jedinou věcí, která pro mě Speed Racera spolehlivě zabíjí, je český dabing. Go, Speed, Go. 9/10 ()

somnar

Když filmový svět ubíjí stereotyp, objeví se vizionáři Wachowští a všem ukážou, že jsou opět o několik desítek kilometrů dál než konkurence. Jejich vymazlený Speed Racer nesnese srovnání - vzdáleně možná připomíná psychedelický kříženec mezi Karlíkem a Sin City. Je plný šílených koláží, gejzírů barev, frenetické akce, roztomilých detailů (kamion s padouchy!), promyšleného vrstvení dějů a hlavně bombastických závodů napříč kontinenty. Výbušná směs, ze které tryská nadšení z filmařiny mě doslova nakopla do nálady ne nepodobné té u Transformers nebo Hairspraye - zkrátka revoluční kousek, kterého v zatáčkách lehce brzdí naivní dialogy, do cíle však vjíždí naprosto suverénně a se sympatickým poselstvím. Nářez! 100% ()

Kryšpín

Prvotřídní podívaná v rámci vizuálních a zvukových efektů¨, ale to je tak asi všechno. V tomhle digitálním světě, mě strašně rušili právě skuteční herci. Nějak mi do toho prostředí nezapadali a neustále mi kazili výhled na pestrobarevný svět. Pokud by se to celé udělalo animované včetně herců, byl by o to zážitek větší. Jenže bratři Wachowski se rozhodli pro skutečné herce a já jsem musel přistoupit na jejich pravidla. Jenže jsem si to pořád nedokázal připustit, takže jsem to přestal ignorovat a těšil se vždy na závody, kde právě nejde o herce ale o auta. A pořad se vždy něco dělo. Ne jako ve skutečných závodech, kde je to jen o předjíždění a občasné bourání, ale o pořádný adrenalinový nášup, kde jde všem o život. Vím už od dob matrixu, že Wachowski mají rádi anime a snaží se tomu dát hold tím, že převedou anime seriál do animované podoby. Předpokládám, že když jsou takoví fandové i do Philipa K. Dicka, že zadaptují i nějakou jeho knihu nebo povídku. ()

TeeAge odpad!

Mám rád, keď ohlasy predbehnú samotný film. Bolo tak tomu i teraz, počul som že Wachowski prišli znova s niečim výnimočným. Premňa však v opačnom slova zmysle. Takéto hovno som už dávno nevidel. A áno, nebojím sa to prirovnať ani napriek rozpočtu ani napriek ľuďom, ktorí tento film vyprodukovali: Takéto stupidné vizuálne stvárnenie, blbé dialógy (ktoré očividne nezožrali ani amíci) a nakoniec strata 129 minút zo života bez jediného svetlého momentu = Akce Steaven Segal. PS: odporúčam každému, kto má rád závodenie, aby sa na tento kúsok nepozeral. Alespoň sa nebude cítiť, akoby kukal na brazílsku telenovelu. Svoje 700. hodnotenie som si predstavoval inak, no ale čo už. Ponaučenie: Neverte predpovedi počasia, ajkeď hlási červenú oblohu. ()

molotov

Podle upoutávky jsem si myslel, že ten film bude i pro mou věkovou skupinu (25). Rychle mě ale vyvedli z omylu. Přetože je to film pro děti, tak jsem se nenudil, ale osmileté děti vedle mě se bavili asi o trochu víc. ()

Madison

Oduševnená komiksová symfónia plynúca ruka v ruke s teatrálnou jagavou farebnosťou, ktorá trhá zrakové orgány a pri brilantných technických kúskoch spôsobuje husiu kožu. Film, ktorý zároveň prináša dravú chuť vzrušujúcich automobilových naháňačiek, efektné ,,ninja súboje" verzus závodníci, roztomilý pohľad na krehkú romantiku medzi Speedom a Christinou Ricci v mierne ružovučkom poňatí a bratia Wachovski pozastavení akéhokoľvek zmyslu pre jednoduchosť a divákovu trpezlivosť. Triky by som velebila donekonečna, pretože som maniačka do všetkých možných ,,scifi vynálezov", ale čo je moc, to je veľa. Dívať sa dve hodiny na rozdriapané autá, na Royal Industrial páchajúce svoje ohavné skrytosti a na dúhovú farebnosť, je príliš. Viem, že pri takomto druhu filmov by som sa mala v prvom rade uvoľniť a ja som od neho vážne nejaké obsahové ingrediencie neočakávala, ale...................... nie som nadšená ani prehnane sklamaná. Možno nabudúce, bratia. ()

Hakha

Od Wachowských jsem dostal přesně to, co jsem očekával. Šílená a cool jízda plná nádherných efektů, které mé oko krásně pohladily. Naštěstí mě akční záběry na tratích nenechali chladným… u závěrečného adrenalinového závodu jsem napětím tak tak popadal dech. Herecké obsazení kvalitní se sexy Christinou Ricci, fantastická práce střihačů, svěží hudba (hlavně chytlavý závěrečný song, který je správně ujetý…), krásné obrázky a dobrý záporák, kterému jsem přál jen to nejhorší. I přes svěží podívanou film místy nabízí nudnější okamžiky s mírně nepovedenými dialogy, ale i přes tyto malé chybičky, kterých je opravdu málo si Wachowšti za svou amerikanizaci anime plně zaslouží 4 hvězdičkové hodnocení, i když mě záběry na chlapce s opičkou mírně rozčilovali… ()

Hellboy

Jak natočit hrané anime? Takhle! - Anime, Carmageddon, Rollcage, Matchboxy, Track Mania a jánevimcoještě v jednom balení barevnějším než lentilky. Skvělá, děsně stylová a fakt našláplá zábava s výborně padnoucí hudbou. Ale je to bohužel víc pro děti, než bych čekal, taková neškodná pohádka. Chybělo mi tam trochu víc napětí - o hrdiny jsem se skutečně nebál. Pro děti dokonalé, pro dospělé skoro taky:) ()

Arachneuss

Naroubovat dokonale vyvážený film pro celou rodinu na barvami se hýřící styl japonských anime, to dokáží pouze Wachowski. Speed Racer pumpuje adrenalin do žil v koňských dávkách, až jsem místy málem zapomněl dýchat. Zkrátka pořádně návyková jízda, která tu naposledy byla u Neo vs. Smith v nedoceněném Matrixu Reloaded. Ani se moc tím pádem nedivím, že většina "casual" obecenstva odchází z kina spíše s výrazem nepochopení, než úžasu. Západní svět zkrátka není na vizuální a příběhové orgie ze země anime géniů připraven. A je to velká škoda. ()

3DD!3

Audiovizuální stránka filmu je prostě neuvěřitelná. Vypiplané závodní scény prohazované bojem mezi rodinným podikem a megalomanským koncernem reprezentovaným slizounským Rogerem Allamem. Emile Hirsch předvedl v roli Speeda skvělý výkon a stejně tak mě i překvapil Matthew Fox, jako tajemný Racer X. Hravé, milé a legrační (nekdy bohužel až moc). Pro děti skvělé, pro dospělé překvapivě dobře stravitelné. ()

Le_Chuck

Nadčasové futuretro omalovánky (stajliš), prostunká príbehová vata a otravný tandem Spritle+opica (bum-bum). Pastelová hirošima na desiatu, ktorá dopadla 100-ky kilometrov od vkusu masy (a ich peňaženiek). Wachowskí opäť raz svetu predvádzajú bezkonkurenčnú vizuálnu šlehu a ja sa rád nechám na tejto dúhovej tsunami povoziť, rovnako ako pred 20-timi rokmi. A o ďalších 20 rokov na na Speeda bude spomínať ako teraz na Trona: "Výborné scifíčko. Dnes spíše pro děti." Anyway. Dnes, teraz a tu v epicentre za 80% ()

berg.12

Wachovským zcela chybí žánrový nadhled i cit pro postavy (ty jsou stejně plastikové, jako film sám), z čehož jim ve výsledku vychází takové formálně vybroušené rodinné techno-žužu. Uznávám ovšem, že ve 3D mohl být zážitek určitě jiný. ()

Kaka

Bratři Wachowští sice opět nezapřou své technické dovednosti a ohromují na plné čáře neuvěřitelnou paletou dokonale vyladěných barev, vizuálním provedením, strhujícím pojetím automobilových závodů a typickou pozicí kamer a systému natáčení některých záběrů. Na druhou stranu poměrně tradičně zapomněli na scénář, který osciluje mezi rodinou "etudou" z přiblblého seriálu a zábavou pro celou rodinu, specielně pak pro tu mladší část. Dějově velmi nefunkční, technicky dechberoucí. Klasika na kterou jsme zvyklí, leč tentokrát nepromineme. ()

Špionážní mimozemská invaze

25.12.2008

DiCapriův „japonský Zaklínač“

DiCapriův „japonský Zaklínač“

28.10.2008

Po naprostém (i když pohříchu nezaslouženém) propadu Speed Racera to vypadalo, že vášeň Hollywoodu pro hrané verze slavných anime klasik vychladla. Je podezřele ticho kolem Spielbergova Ghost in the… (více)