Člověk nemůže cítit lásku, aniž by dříve poznal požitek. A cítit žal, aniž by poznal štěstí. Hvězdně obsazený americko-mexický film o čtyřech lidech, co chtěli přes nepřízeň osudu změnit svůj život... Čínská moudrost praví, že základními emocemi v životě jsou: štěstí, požitek, žal a láska. Do čtyřech kapitol se stejnými názvy je i rozložen příběh čtyř lidí filmu To, co dýchám, jejichž životy se i přesto, že se neznají, více či méně proplétají. Nejprve sledujeme příběh člověka, co se po celoživotní dřině vypracoval na řadového finančního poradce (F. Whitaker), jenž zoufale touží po lepším životě. Kvůli tomuto snu se pak nebojí riskovat úplně vše. Dále je zde vymahač a pravá ruka (B. Fraser) místního mafiánského bosse (A. Garcia), jehož zcela změnila smrt kamaráda v dětství. Do života tohoto člověka, co má schopnost vidět útržky budoucnosti, zcela nečekaně vstoupí popová hvězda Trista (S. M. Gellarová), kterou má chránit. Ta i přes nálepku bezstarostné hvězdy je ve skutečnosti velmi zranitelnou dívkou, poznamenanou smrtí otce. Nakonec je zde postava lékaře (K. Bacon), co musí zachránit svou milovanou ženu (J. Delpyová), kterou ale nikdy nemůže mít… (Česká televize)

Voyer

Zajímavosti: Režisérovi Jieho Leemu a scénaristovi Bobovi DeRosaovi trvalo šest let, než film dokončili. Zajímavosti: Když jste retardovaný a neumíte psát scénáře, tak ani šest let nestačí, Zajímavosti: V letošním roce (2023) má vyjít film, jenž je další tvůrčí spoluprací režiséra Jieho Lee a scenáristy Boba DeRosa. Pro Leeho je to teprve druhý film jeho kariéry a vychází celých 16 let od jeho debutu: To, co píchám (psaní scenářů, které by ocenili lidé s IQ na 90). Zajímavosti: Když jste retardovaný a neumíte psát scenáře, tak ani šestnáct let pravděpodobně stačit nebude. Zajímavosti: Tvůrci zvažovali i alternativní název, "To, co mi ráno leze z prdele, když se večer ožeru, zkouřím a vymetu všechna hladová okna ve městě". Od tohoto návrhu se však odklonili, jelikož měli pocit, že vyzrazuje příliš mnoho o zápletce, rozuzlení i celkové dynamice filmu. Nakonec tedy zvolili název, který se nijak neodkazuje k průjmu ani motivům a tématu filmu. ()

koudi

Výborný spletenec Jieho Lee o čtyřech stavebních kamenech života, které se ve filmu prolínají dohromady. Čtyři různé příběhy odlišných lidí, kteří k sobě mají mnohem blíž než by někdo mohl čekat. Překvapující herecké výkony Brendana Frasera, Sarah Michelle Gellar a Andy Garcii si u mě vybojovali ve výborném emotivním filmu s dechberoucí hudbou 5 hvězdiček. ()

Cortesz

Skvělé herecké výkony jsou asi to jediné, které mě dokázalo udržet u obrazovky, jednotilivé povídky začínají skvěle, ale vždy přijde otřepanej a špatnej konec, se kterým přichází i zklamání. Až třetí příběh mě oslnil, a ten poslední s mým oblíbencem Kevinem Baconem. Konec vše vysvětlí a film zachrání, nebýt jeho jdu s hodnocením ještě níž. ()

zly.dvojce

Čtyři elementy tvořící život, čtyři hvězdičky, které si zasluhuje tento film, čtyři hvězdy, které mne nadchli herectvím v tomto filmu, nejvíce snad Andy Garcia, ten zraje jako víno. Brendan velmi potěšil uvěřitelným herectvím steně jako Sarah, Whitaker tradičně dokonalý. Dal bych pět hvězdiček, nebýt té zbytečnosti s taškou na závěr, vše ostatní uvěřitelné a sympaticky nekompromisní, ten happyend nemusel být až tak americký. ()

Bigwave

Jedna ze silných spletenin s fantastickým obsazením. Jediné co mi trochu na tom vadí, že tam není vůbec nic nového, nic převratného. Ale za 4 si to zaslouží. ()

pekas

Ano, pár filmů, kde se protnou příběhy několika lidí a my se na závěr dozvíme jak, už tu bylo. Takže záleží na tom, jak se to uchopí, než že je to něco originálního a nevídaného. Tenhle film mě zaujal hned od začátku a do konce příběhu nepustil. Herci byli skvělí, hudba krásná a příběh citlivě podaný. Tedy proč nedat plný počet? Nevidím jediný důvod. 95%. ()

AlexUnited

Mám rád filmy skladajúce sa z viacerých akože nezávislých príbehov, ktoré sa v istých okamihoch a postavách viac či menej prelínajú a tento bol obzvlášť vydarený. Nie je tu prakticky ani jediná nudná či zbytočná scéna, i keď niektoré prepájacie momenty (záchrana Sarah Michelle Gellar pred skokom zo strechy či vyhodená taška s peniazmi a jej trefné miesto pristátia) boli dosť pritiahnuté za vlasy. Inak v mnohých filmoch zvyknem držať palce záporákom, ale tu Andy Garcia veľmi kvalitne zahral takú sviňu, že som celý film túžil po tom aby ho už ktosi konečne odkrágľoval. ()

hackstolle

Reziser mel asi zustat u kratkometraznich filmu, protoze takovouto skvelou predlohu uz hure natocit neslo. Skoda. Mohlo to byt slusnych 90%. ()

miki68cz

Trochu Iňarittu, trochu Tarantino, trochu Ritchie, ze všeho trochu. Berme to jako poctu studenta svým vzorům a zároveň jako dobrý vstup do velkého filmu. Obsadit Frasera do role ranaře bylo odvážné, Kevina Bacona jako lékaře jakbysmet, na druhou stranu velice dobrý Whitaker. Doprovodný sound by zasloužil lepší výběr. I přesto Doporučuji a těším se na další invenci ()

macetoma

Nejlépe čtyři krátké příběhy, které jsou navzájem propojeny, jsou stále velmi lákavé. Dobře se to sleduje, člověk se u toho nenudí a když se to podaří, jde to lépe zacílit než jeden dlouhý film. Tady se podařilo. Tři chlapi se svým způsobem obětují, aby se jedna holka neměla špatně. A tak to má být. Dávám 4 hvězdy. P.S.: Brendan Fraser mne příjemně překvapil. ()

nula87

Jestli tohle je celovečerní režisérův debut, tak to hluboce smekám. Protože tenhle film je skvěle vypointovaný, výborně zahraný, a téměř nemá hluchá místa. Místy je sice mírně povrchní a i nějaká ta logická díra by se našla, ale má skvělý feel, a pro mě, který jsem nečekal nic extra, přinesl velmi osvěžující a překvapivý zážitek. Těším se na další Leeho film. 80% ()

MaxForValue

Film, na ktorý sa asi najvýstižnejšie hodí spojenie "scenáristická demence". Pokiaľ film "maskuje" skutočnosť a predostiera ju vo svojej možnej podobe, tak The Air I Breathe je typickým príkladom filmu, ktorý demaskuje scenáristickú neschopnosť a dopĺňa ju o ťažko uveriteľnými osudovými zvratmi (Bacon + televízor). Film, o ktorom platí jedno - všetko ide od lepšieho k horšiemu, alebo od prvého príbehu, ktorý ako jediný za niečo stojí, k poslednému, pri ktorom už akákoľvek logika ide stranou. 3*- ()

hepi_

Populistické spracovanie, kde sa jednotlivé príbehy navzájom prelínajú, ale pritom sa tvária ako samostatné kapitoly? Prečo nie. Avšak ako celok to moc nefunguje. Nedopovedané charaktery postáv spolu s priemernými hereckými výkonmi. Vo filme je jedna z najgeniálnejších scén v dejinách filmu, ale zároveň aj jedna z tých najhorších (skúste hádať ktoré to sú)_pútavé a napínavé 75% ()

cinema_cz

Dle vzoru mudrlantských skládanek líčících svět jako místo plné skrytých plánů osudu natočil debutující režisér křečovité vyprávění, jež zachraňuje jen nečekaně silná herecká sestava. (Alena Prokopová, Ci 09/2008) ()

fiorela

Trochu mi to pripomínalo Amores Perros - rovnako posplietané osudy jednotlivých hrdinov, rovnako akčné, rovnako dramatické, rovnako romantické. No toto sa mi páčilo viac. ()