Příběh se odehrává v současném Polsku. Do Krakova přijíždí skupina pražských herců v čele s režisérem hry, aby na alternativním festivalu v netradičním prostoru oceláren uvedla jevištní adaptaci Dostojevského hry Bratři Karamazovi, jejímž základem je vyšetřování otcovraždy. V divadelním dramatu, nabitém emocemi - láskou, žárlivostí, nenávistí, se řeší otázky víry, nesmrtelnosti a spásy lidské duše. Na pozadí divadelní zkoušky sledujeme osudy hereckého souboru, komické příběhy herců a režiséra. Do děje zasahuje i osobní tragédie jednoho z diváků, který projeví nezvyklé přání: poprosí herce, aby zahráli jenom pro něj. Zkouška se promění ve strhující představení, kdy herci vystupují pro jediného diváka. Náhle největší drama neprobíhá na jevišti, ale v hledišti... KARAMAZOVI jsou dramatem o morálce, povaze člověka, lidském svědomí, vině, trestu a odpuštění. Film není jen psychologickou sondou do zpustošené ruské duše, ale reflektuje aktuální téma odpovědnosti člověka za své činy. (oficiální text distributora)

Murphy722

Tak film, který konečně nelpí, jak tomu poslední dobou bývá na výjmečnosti, či vyšinutosti nějakého jedince. Ale rozvíjí zase část pohledu na divadlo, které se jednou semele v polských hutích. V tomto ohledu jsem byl jasně pro! Točí se sice dosti filmů z české produkce, ale mám strach, že kolikrát vítězí kvantita nad kvalitou. To ale u tohoto snímku neplatí! Mistr Trojan předvádí opět dokonalost největšího kalibru! Všichni herci co se zde podíleli byli naprosto perfektní! Hold Viva La Dejvické divadlo! ()

bidja

Nestravitelný kus, exhibice herců, famózní výprava a vůbec ty protipóly. Niance slavného díla, soukromého života herců ze skutečnosti, sebeparodie, Poláci, fabryka.. Kdo to ocení ? Jenže co s tím. Kolikrát se na to člověk podívá ? Přesto režisér či kdo má můj obdiv za ten nápad. ()

poet

Ivan Trojan je herecký boh a Zelenkovi uverím absolútne všetko. Dôkaz toho, že na natočenie kvalitného filmu netreba veľa. Stačí pár hercov jedna stará továreň a ZELENKA. Objektívne povedané to má svoje hluché miesta, ale za hudbu a herecké výkoný dávam plný počet. Toto je typ filmu, ktorý si môžem púšťať dookola a nebudem mať dosť___Kedy sa len budú podobné filmy točiť aj na Slovensku. :) ()

Xsi

Velmi rozporuplný film... Samotní Karamazovi výborní, ale dějová linka s údržbářem mi to hrozně rušila, takže ve výsledku jsem z toho byla spíš mrzutá... ()

Andresito

Herci Dejvického divadla vyrazili nacvičovat hru do jedné polské slévárny a je z toho jeden z nejlepších filmů české historie. Scény z nacvičování hry a z "normálního" života herců jsou skvěle propojeny, někdy ani nepostřehnete, jestli herci hrají, či normálně hovoří, depresivní prostředí sléváren dojem ze snímku jen umocňuje. Tolik emocí v jedné scéně v jiném českém filmu hned tak neuvidíte, herecké výkony jsou uchvacují (skvělý David Novotný, o Ivanu Trojanovi nemluvě) a příběh polského dělníka a jeho nemocného syna je tu spíš jen navíc (a občas film i trochu brzdí) i když jeho vyvrcholení si budete pamatovat ještě dlouho. Karamazovi jsou skvělou pozvánkou do Dejvického divadla, po které vás bude ještě pár dní mrazit v zádech. 85% ()

Jendus

Dokonala reflexe nejvetsiho Dostojevskeho dila (aspon T.G.M. si to myslel). Petr Zelenka zde skvele vystihl pravou podstatu knihy a dokazal, ze je stale aktualni. Lidske charaktery stoji totiz porad na tech samych zakladech, at se jedna o jakoukoliv dobu. Reziser tak predhazuje nejdulezitejsi momenty a prostrednictvim bezchybneho hereckeho obsazeni je prevadi do soucasne reality, kterou stale predstavuje chamtivost, individualismus nebo nadeje a vira atd... Jedna A by si za svuj vykon zaslouzil Radek Holub coby Smerdakov, ktery se svoji role zhostil na vysost kvalitne. Aspon ja sem si ho tak pri cetbe predstavoval. Na zaver bych jen dodal, ze toto nejsou Bratri Karamazovi, ale pouze jejich zrychlena soucasna rekonstrukce, kde, a to vazne nevim, hraje pravdepodobne dulezitou roli, jestli jste se jiz prolistovali 1200 strankami predlohy. Nedokazu si predstavit, zda to neni pro divaka neznaleho Dostojevskeho romanu az prilis velke sousto... ()

Gagner

Ukázka divadelního představení zpracovaná do filmu s vedlejší zápletkou, která ani nemusela být. Některé "symboly" u mě zůstanou nepochopeny, ale za herecké výkony dám přeci jen o hvězdu více než jsem zprvu zamýšlel. ()

houseofwax

Divadelní experiment na výbornou. Za TOHLE by se nemusel stydět kdejaký oscarový tvůrce a právě TOHLE potřebovala česká kinematografie jako sůl. Impozantní, megalomanské, strhující. Nejlepší český film posledních 20-ti let, ne-li vůbec. Famózní Kaczmarkova hudba filmu dodala na efektivnosti a dynamičnosti. Dílo, z kterého by si čeští tvůrci (a nejenom ti!) měli brát příklad. (přeci jen, Kameňáků, Poldů a Expertů tu máme víc než dost). Ptám se tedy: Je Bůh? ()

kubyno

Naprosto originální zfilmování Dostojevského eposu. Režie, hudba, zvuk atd. je sice naprosto geniální, ale já si nejvíce vychutnával herecké výkony - těžko uvěřit, že ''česká výroba''. Opravdu jeden z nejlepších českých filmů (asi nejen poslední doby), tak zajímavé zpracování se jen tak nevidí. Osobní kontakt s osudy a postavami, přesvědčeními a myšlenkami nejen mezi přihlížejícími dělníky v továrně, ale i mezi námi diváky. ()

TheGunner

Myslím, že ten příběh je sám o sobě natolik silnej, že režisér nemusel odvádět pozornost k příběhu nějakyho polskyho údržbáře. Divadelní představení mnohem lepší. ()

andio

Zábavná variace na divadelní hru, které na atmosféře dodává prostředí obří továrny. Moc jsem se bavil a zvlášť Trojan to zahrál skvěle! 8/10 ()

IvcaSammet

Samotná hra mě naprosto uchvátila, herecké výkony jsou naprosto úžasné, bohužel mi ale nesedlo prostředí a "omáčka" okolo hry. Celkově prostředí totálně rozbíjí dějovou linku hry, díky tomu jsou pak scény chaotické a divák se těžko orientuje, které scény jsou "pouze hrané" a které by měly být realitou. Navíc mě velmi zklamala závěrečná scéna filmu, která úplně zahodila všechno, o co se "v realitě" herci snažili. Kdyby tvůrci natočili pouze samotnou hru, i kdyby to muselo být v Polsku v továrně, kde by zkoušeli, hodnotila bych pěti hvězdičkama, bohužel byla ale druhá dějová linka natolik slabá, že nemůžu hodnotit lépe než pouhým průměrem. ()

crozet

Bratry Karamazovy (tedy včetně tatínka) má tento soubor vrostlé pod kůži nebo přímo do těla, je schopen ho střihnout z fleku kdekoli (že jsem dosud tento kus Dejvického divadla neviděl, mohu leda litovat.. - i když teď už vlastně tolik ne). Vynikající zpracování a režie, charismatičtí herci, pochválen buď Dostojevskij. Tomu se říká dispozice, která v sobě nese svět... Film samotný pak hraje roli poněkud druhotnou, jakkoli námět (vnoření do polského industriálu) i nosná myšlenka scénáře (polští chlapi jako bezděční diváci, peripetie v podobě tragické smrti dítěte apod.) lze považovat za velmi vyvedené a v konečném důsledku velmi autentického vyznění. Pokud bych byl v té hale a byl svědkem této produkce, zíral bych stejně. ()

ypres.bass

Věřili byste někdy že Dostrojevského drama jde odehrát v huti? Já tomu taky nechtěl věřit, ale po shlídnutí filmu hlásám: "Přesuňte divadla to průmyslových hal!" 95% ()

dvd-L

Dostojevskij byl chlapík ačkoliv nejednoho čtenáře zřejmě utrápil k smrti jak to vídáme na různých obrazech. Druhá "současná" dějová linie mi úplně nedosedla a závěr nepřekvapil. Předvídatelnost většiny toho co se na plátně udá je mou jedinou výtkou vůči tomuto filmu. ()

P-puma-

Už dlouho jsem neviděla tak kvalitní český film. Začátek byl sice nic moc, ale později to nemělo chybu. Prostředí omšelé továrny, do toho Dostojevského klasika, doplnění malím příběhem jednoho člověka o kterém nevíte co si myslet a nesmím zapomenout na skvělého Ivana Trojana!!! ()

Malfame

Na české poměry dost výjimečný film. Klasický Dostojevského příběh tu stojí především na hereckých výkonech hlavních představitelů, které jsou opravdu dobré. Osobní příběh dělníka, který představení sleduje, pak povyšuje dobrou inscenaci na něco originálního a výjimečného. Nejlepší jsou pak momenty, kdy dialogy herců přirozeně přecházejí v inscenaci. Spolu s Venkovským učitelem určitě nejlepší film roku. ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy