Ve stínu

• Slovensko V tieni (více)

Detektivní thriller z první poloviny padesátých let vypráví o kapitánovi kriminálky Haklovi, který vyšetřuje rutinní zločin. Záhy se ale ukáže, že tato zdánlivě triviální vloupačka je čímsi složitějším. O případ se zajímá Státní bezpečnost, která vyšetřováním pověří svého specialistu, německého experta majora Zenkeho. Skutečné důkazy přestávají být podstatné a případ získává politický rozměr - obrací se totiž proti "sionistům" z Židovské obce. I přes přímý zákaz pokračuje kapitán v pátrání a přesvědčuje se, že věřit nelze nikomu a ničemu. Postupem času se ale kolem něj začíná stahovat smyčka estébácké mašinerie. Hakl se už necítí bezpečně a uvědomuje si, že ohrožuje sebe a především vlastní rodinu. Jak se rozhodne? Bude pro něj znamenat víc jeho vlastní rodina, nebo důkazy, které vedou ke skutečnému odhalení pravdy? (TV Nova)

Adam Bernau

Měnová reforma nebude! Stejně jako globální finanční krize nebude, Radko, říká krakatice. Ostatně ke vztahu tehdy a nyní viz Štěpničkovu filmografii, v níž mu ze všech Mužů na radnici a Růžových ordinací chybí jen ten Major Zeman, což tady pěkně dohnal. Slušné průměrné kino s lehce, ale dostatečně nadprůměrnou atmosférou, napětím, dialogy a slušným hereckým podáním; se stylovou lekcí němčiny; s krásně vyhlížejícím strohým komentářem k době; s přesvědčivým pathosem, jen místy nevkusně přepáleným (tak žel i v samotném závěru - utnuto po Slavíčkovi by to bývalo bylo v cajku); ovšem taky se zbytečnou kýčovitou hudbou; se skautským esenbákem, který kam přijde, tam mrtvola nebo důkaz; se zoufalou logikou (kulka v kapse nebo "v bezpečí" opravdu není mikročip; balistikův deníček s pečlivým záznamem s Haklovým jménem i adresou taky výborný), postavené na nejkomičtější konstrukci pětiletky. Ostatně co bych povídal, všímavěji gudaulin, marigold a Shadwell (po výživném humoristickém výkladu žánrových pravidel). No ale? Celý děj je symbolický, všechny ty nehorázně spojené wtf prvky sem patří, až po finální "zatýkám tě pro vraždu" - přece musíte uznat, že tahle absurdní nemožnost je dokonalá pecka. Celý ten konstrukt je famózní a famózně srostlý s reáliemi. Jestli tady někdo měl něco proti Nespoutanému Djangovi, já tedy rozhodně ne. Pláču jak želva i Ve stínu a chci to vidět ještě jednou (což bude myslím stačit). A ty kritiky, co doporučuju... no, hlavně si přečtěte překlad, co podává M-arta. ()

Snorlax

Davide Ondříčku, podařilo se Vám natočit agitku blbější, než byly ty z padesátých let. Zkuste se podívat na Doznání (1970), případně na Hořící keř (2013). Nevím, jestli i Epsteinův scénář byl tak plochý a nanicovatý, nebo zda vše zkazila ta příšerná režie. Jedno však Ondříčkovi upřít nejde, je skutečný umělec. Natočit tak zdlouhavý, nudný, nic neříkající film plný hloupých klišé s takovými herci, tomu se říká umění. ()

dr.horrible

Prehnané ambície stroskotali na jednoduchom scenári. A nepomohlo ani, že každú tú najmenšiu rolu hrá nejaký známy herec. Taclík ako drsný policajt je komický, dramatická linka je absolútne nezaujímavá (a je jej venovaného príliš veľa priestoru), ten malý nevie vôbec hrať, pátos, nuda, kŕč. Pol boda navyše za cameo Marthy Issovej. Tá jediná nebola v tieni. Edit: Deväť levov - neviem či sa mám smiať alebo plakať (minimálne lev za scenár je ako vtip). Každopádne, najlepšie triumf tohoto filmu vystihla Alena Prokopová: "jednooký králem mezi slepými.” ()

InJo

Přílišná vážnost (Ondříček sere mramor, měl by si vzít příklad z Verhoevenovy ČERNÉ KNIHY) v kombinaci s místy až uspávajícím tempem a překvapivě malým počtem silných scén zbytečně stahují do vod průměrnosti jinak slibnou dobovou detektivku výrazně říznutou politickým thrillerem (i když v závěru se z toho beztak vyklube jen další černobílá protikomunistická agitka). Atmosféra, výprava a herecké obsazení v podstatě bez chyby (většinu i těch nejmenších a nejméně důležitých rolí tu hrají dobří a známí herci), ale pocitu promarněné příležitosti se asi neubráním... 60 % ()

Šakal

Největším „nedostatkem“snímku je (paradoxně) jeho (přes)přílišná medializace a s tím spojená (u některých z vás) přehnaná očekávání resp. očekávání (zcela) „něčeho jiného“, než se mu následně dostává. Bylo by velkou chybou (s fatálními důsledky) očekávat „druhé Životy těch druhých“. Tak nějak tuším, že nejvíce mu bude vyčítáno (a nedá se (ne)přiznat, že by to (ne)bylo z části (ne)opodstatněné), že snímek je mixem dvou žánrů, přičemž na krimi je příběh (zápletka) nedostačující (banální) a jako výpověď tehdejší doby je to „příliš smířlivé“, klouzající na (resp. těsně pod povrchem), jakoby se tvůrci báli jít více na dřeň. To je jeden (z) pohled(ů). Osobně mi právě vyhovuje skutečnost, že na základ. kostru příběhu, kterou tvoří (na první pohled) obyčejná kriminální zápletka, je naroubováno politické podhoubí let padesátých, přičemž (a to oceňuji snad nejvíce) to není děláno násilně resp. prvoplánově s cílem za každou cenu šokovat (např. i za cenu brutálních „vyšetřovacích“ scén), ale jakoby mimoděk v (skrytých) všudypřítomných náznacích, přičemž každý (alespoň lehce obeznámený s touto dobou) moc dobře ví (tuší), co pod povrchem probublává. Jestli to bylo (i) cílem tvůrců nebo si jednoduše (raději) nekladli větší ambice (vědomi si svých mantinelů) ponechám na každém z vás. Jestliže k samotnému příběhu můžou vyvstat i nějaké (opodstatněné) výtky, co se týče následného zpracování, zde se vám budou hledat chyby o poznání hůře. Možná to vyzní jako to největší klišé, ale Ve stínu, to je především (souhlas Mirko) vysoká škola poctivé (neprvoplánové) nejryzejší filmařiny, jejíž největší síla není v jednotlivých (pamětihodných) scénách, ale celku jako takového. Není na místě přemýšlet o nějaké TOP scéně, ale již při prvním hlubším zamyšlení se, divák (jakoby mimoděk) zjistí, že není nic, co by mu nějak výrazně překáželo v soustředění a vychutnání si skutečně precizní filmařiny. Přičemž snímku jednoznačně dominuje volně plynoucí (nikam a za ničím) nespěchající Ondříčkova režie, která se může navíc opřít o mistrně zachycenou (tísnivou) dobovou atmosféru, přičemž výčitky typu, měla být o poznání ponuřejší neberu. Tohle není klasický NOIR, (byť se zrovna o tohle přirovnání spousta z vás snaží), tohle je skutečné Československo let padesátých, takže ta reálnost na úkor jakési žánrové stylizace, je zcela na místě. Snímek také disponuje velmi zdařilým castingem, to včetně vedlejších (mini)rolí (Taclík, Myšiška, Malý, Babčáková, Lichý), byť v případě některých (M. Issová) to může vyvolat lehký úsměv na rtech. Proč (není důvod) je však podezírat z „prvoplánovosti“ tj. zviditelnění se širšímu evropskému publiku (trhu), třeba „u toho“ pouze chtěli být popř. jsou s Davidem kamarádi a ostatně, ikdyby tomu tak skutečně bylo, nevidím na tom nic špatného. V neposlední řadě se snímek může opřít o nevtíravou kameru A. Sikory se smyslem pro detail. Co se týče Jana P. Muchowa, přijdou mi zdejší útoky zbytečně prvoplánové. Byť (pokud budeme (k sobě) zcela upřímní), ne neopodstatněné. Je však zajímavé, že když je to v případě světových skladatelů (filmů), tak nikdy výrazy jako „návodná hudba“ nezazní(vají), byť je jí film protkaný od začátku do konce. Závěrem (byť jsem casting již zmiňoval) si neodpustím poznámku, že to, co tu předvádí ústřední duo Trojan – Koch je herectví světových parametrů, k čemuž jim měrou vrchovatou dopomáhají i nečernobíle napsané postavy M. Epsteinem, stejně jako vítám Markovu snahu o občasné odlehčení, v drtivé většině se setkávající (v mém případě) s pochopením a padající na úrodnou půdu. 80% P.s. to uživ. Bluntman: nevím, zda-li měly dámy Spáčilové „vlhnout“ při pohledech na I. Trojana resp. S. Kocha, či se o to měl postarat snímek samotný, ale za sebe můžu říct, že jsem ho měl „pořádně (permanentně) tvrdýho“ a teď nemám (pouze) na mysli dusně „erotickou“ scénu v prádelně mezi S.Norisovou a S. Kochem, která je doslova elektrizující a myslím, že nebudu daleko od pravdy, když napíšu, že v tom nastalém tichu Slovanského domu, by byl slyšet i pověstný upadnuvší špendlík. Jasný důkaz toho (vyjma nesporných hereckých kvalit obou představitelů), že méně je někdy více. Možná by nebylo na škodu, zkusit taky občas něco „tvořit než (neopodstatněně) bořit“. Když ono je to o poznání jednodušší, že?! Buďme prosím takhle (přehnaně) kritičtí i ke světové produkci a potom bude „vše v pořádku“. To uživ. canakja: nezoufej, ostatně není všem dnům (výletům) konec. Třeba Ti to vyjde příště. O panictví (bohužel) ne, ale o rozum...... Jsi si spletl server ne? Možná by příště postačilo nechat doma upnuté rifle a (růžové) triko s nápisem „je se mnou prdel“. Zajímavý komentář (pro mě) uživ. Baxt, DaViD´82 () (méně) (více)

IQ Tiqe

Ukázka toho, jaký byli komančský pohlaváři prolhaný manipulatovní kurvy. # [viděno: TV, 5.1] # příběh 8 | hudba 7 | humor 0 | akce 3 | napětí 3 | pustil bych si znovu 6 ()

Sonnery

Alibisticky se dá napsat, že to není úplně perfektní, naopak je to naprosto skvělý. Na české poměry neuvěřitelný snímek, který sem tam má drobnou skulinu ve scénáři, ale v případě postavy kapitána Hakla je cítit tolik práce, že by celý Národní výbor emigroval, kdyby mu došly výsledky plnění plánu. Ivan Trojan, člověk, jež hrál Václava a další louly, dokázal s takovou lehkostí zahrát mně blízkého drsňáka, až jsem celou cestu z kina probrečel. Možná je to trochu chlapský film s chlapskou pointou (která je v závěru násilně zopakována a proto Ve stínu Oskara rozhodně nedostane), ale na české poměry je to něco unikátního, co by se mělo hýčkat. ()

Anderton

Možno by sa chcelo napísať, že Ondríček natočil neo-noir, ale on natočil čistý noir. Farebný filter je síce mierne odlišný, ladený do hnedých odtieňov, zato sú všetci tajomní, elegantne vyfukujú z cigariet a sú oblečení v noblesných oblekoch, skrytých "ve stínu" pod klobúkmi. Občas máte pocit, že zpod toho Trojanovho vykukne Bogart. Film ponúka zopár kriminálnych klišé, ale vzhľadom k žánru to vôbec nevadí. Bohužiaľ je znova cítiť, že filmu by viac prospela televízna obrazovka. Prvú polovicu filmu sa trochu nudíme, chýbajú perspektívne zábery dobovej Prahy, alebo aspoň jedna davová scéna. Je to skôr za tri, ale triler, respektíve film, ktorý sa zaoberá procesmi z 50tych rokov tu ešte nebol, takže za snahu, vydarenú dobovú atmosféru a šikovne vymyslenú záverečnú pointu niečo pridám. ()

Frajer42

Dobrý. Na české poměry velmi dobrý. Jistě nejlepší český krimi thriller poslední doby. Ivan Trojan hraje jako o život a David Ondříček ukázal, že kdysi ve škole dával dobrý pozor a naučil se režisérskému řemeslu na výbornou. Filmy z podobné doby mám rád. Rok 1953, měnová reforma - to pomalu ještě ani rodiče nebyli v plánu. Syrové, přímočaré a bez přikrášlování. Cílený útok na lva, světe div se, ono to vyšlo. K plnohodnotnému docenění tématu a doby bych potřeboval znovu volit příslušníky hroší kůže. Film je však mnohem záživnější než předchozí držitel lva - Poupata, a to o hodně. Navíc je to české, tak proč nedat 4*. Šup sem s nimi. ()

boshke

Zůstalo celkem dost otazníků. A to je velká škoda. Film se mi totiž moc líbil. Obsazení, hudba, kostýmy, atmosféra, lokace. Bylo fajn vidět, jak krásně může Praha vypadat. Stačí vybrat správné místo, vyházet všudypřítomná zasraná auta, přebarvit lampy na červeno a nechat projet fešnou starou tramvaj a voilá - atmosféra padesátých let jako vyšitá... Nemusím moc závěrečné polopatické vyžvejkání všech záhad, nechat však řadu otazníků je (snad) ještě horší. Čeho Hakl docílil posláním kulky na Západ? Proč se komanči chtěli zbavit židovské obce? Proč Jitku jenom klepli a nevzali jí důkaz, i když o něm věděli? Proč vůbec Haklovi nezatli tipec dříve, když o jeho čmuchání věděli? A tak dále a tak dále. Zároveň se mi nezamlouvá kouření pro efekt, ač kouření jako takové mám rád. Víte, scény, kdy postava vyndá cigaretu (popř. půlku zahodí), zapálí si, vyfoukne kouř a po pouhých několika vteřinách celou cigaretu típá... Jak říkám, škoda toho... 70% ()

AppleCore

S naprostym nezájmem jsem se šťoural v nose a čekal, kdy se stane něco zásadního. A když se to stalo, bylo mi to úplně fuck. Že tvůrci stvořili vcelku uvěřitelnou Prahu padesátejch let taky není žádná velká výhra, u nás to totiž vypadá už padesát let stejně. "Pochvalu" zasluhuje i scénář, ten se tváří sofistikovaně, že v něm je ukryto "něco" víc, než vidíme nebo slyšíme, fakt jest, že koukat mě na to nebavilo a nebejt občasnejch úsměvnejch hlodů Ivana Trojana, zcela jistě by mě to nebavilo ani poslouchat, přičemž to "něco" víc tam prostě neni. Při vší jednoduchosti jsem dokonce ani nevěděl co a proč se právě odehrává, jaká byla motivace postav nebo co vlastně Trojan vyšetřoval (ten film tu zápletku prezentuje, jako by mu bylo úplně jedno, co se v něm děje). Ondříčkova režie k tomu všemu působí nemastně, neslaně a vůbec bez chuti (nutno ale říct, že aspiruje na nejlepšího českýho tvůrce současnosti). A Muchow (ať už záměrně nebo omylem) vykrad v jedný skladbě Thomase Newmana. Takže asi tak: Na český poměry je to film sice nadprůměrnej, ale když se chce tvářit světově, musí tak i vypadat. ()

swamp

Brilantní technické řemeslo se zde střetává s na české poměry zajímavou noir atmosférou a skvělými hereckými výkony. Scénář však trochu pokulhává, čímž klesá celkové vyznění kvality snímku. Na můj vkus film obsahuje až moc náhod.. Jinak ale nic, za co by se mohli čeští filmaři v celosvětovém měřítku stydět. ()

DwayneJohnson

Lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem od filmu neočekával víc a to nejen vzhledem k faktu, že vyhrál nakonec českého lva. Ke kladům patří rozhodně vystižení doby 50 let, naprosto věrohodná atmosféra, herecký výkon Ivana Trojana, který už je brán jaksi samozřejmě a také chvíle, kdy se snímek drží pouze kriminálního příběhu. Vůbec mně nevadilo zapojení STB, které tehdy bylo asi naprosto normální, jen si nejsem zcela jist, jestli tvůrci nezašli až příliš daleko a filmu dle mě nepřidal naprosto nesmyslný a dost nevěrohodný hrdinský čin hlavního hrdiny v závěru. Na druhou stranu, kéž by stejně kvalitních, českých filmů bylo co nejvíce, to by byla opravdu paráda. ()

nascendi

Veľmi by som tomuto filmu prial lepšie hodnotenie. Mal k tomu dobrý nábeh. Ivan Trojan bol skvelým kapitánom Haklom, pri sledovaní filmu som nemal problém cítiť sa, ako v 50. rokoch, obludnosť vtedajšieho režimu poskytne námet ešte mnohým ďalším filmom, tak čo? Za kardinálny problém považujem scenár. Dokonca tvrdím, že V tieni je výborne nakrútený film podľa mizerného scenára. Keď k tomu pridám hlučnú a mňa rušiacu hudbu, tak výsledný dojem nemôže prekročiť trojhviezdičkovú hranicu. Škoda. ()

PetrPan

Naprosté nadšení....Při sledování Ve stínu jsem zapomněl, že se jedná o český film a kochal se konečně civilními výkony zúčastněných herců a chytlavým příběhem Stylizace do noirové detektivky tomuhle mrazivému příběhu z naší minulosti víc než slušel, Ivan Trojan je jedním slovem, vlastně třemi, český herecký Bůh a i když scénář z mého pohledu trošičku ke konci ztrácí na striktní logice, jsem pořád výsostně spokojen. Těžko soudit, ale že by jedna balistická expertiza byla natolik nebezpečná celé totalitní společnosti naprosto ovládající vše a všechny..nevím. Strach z odhalení na základě jednoho jediného důkazu může mít byť i mocný jednotlivec v jinak demokratické společnosti, ale těžko se bude stejné věci obávat systém v podobě totalitní mašinérie, schopné zakamuflovat téměř vše a to ve všech stupních od policejní práce až po výkonnou moc.. nicméně je to pouze můj ničím nepodložený závěr nebo spíš jen pocit, ale i přes něj uděluji jasných a neotřesitelných pět,poněvadž tohle je návod jak udělat český film přesahující naši většinou malou dramatickou kotlinu. ()

CaptainNor

Od roku 2000 pravděpodobně první český film, který jsem si vychutnal, nevrtěl se a nepřepnul. Malou rozmrzelost, když velice slibně nastartovanou detektivku téměř znásilní politický podtext vystřídá pocit, že naopak kriminální linie ruší silné politické drama, což jen potvrzuje stabilní záměr tvůrců námětu i scénáře. Tyto prvnotní emoční nuance ovšem daleko převyšují mimořádné herecké výkony a už vůbec nemluvě o jedinečné výpravě a bezkonkurenční dusné atmosféře 50. let! Ivan Trojan, (přestože je to na ČSFD kacířské) se u mne vymanil ze šablony kožených, bezvýrazných ksichtů, Hitlerů, debilů téměř neotevírající hubu a až v tomto filmu u něho vidím lidskost, výraz, pohyb a herectví hodné jeho dřívějších a přemrštěných ocenění. Podobné to mám i s Ondříčkem. O jeho řemesle jsem tolik nepochyboval, ale dosavadním výběrem látek o zhulených nebo úchylných vypatlancích, byl na okraji mého zájmu. Podobných rehabilitací mi tento film poskytuje více a z porevolučních filmů ho po Sekalovi oceňuji velmi vysoko! ()

Marthos

Nejlepší český celovečerní film za posledních pět let. Minimálně. Sám proti všem. Doba, která brala všechno všem "v zájmu" všech. Spravedlnost, pravda, přátelství. Kvalitní scénář (neuvěřitelné), slušná atmosféra (obdivuhodné), dobré herecké výkony (Trojan, Koch). Já říkám ano. ()

Willy Kufalt

Ve stínu se tvářilo velmi zajímavě - prý novodobý český noir, detektivka na retro způsob... ale bohužel jenom zdánlivě. Divák celou loupež i vraždu včetně pachatele vidí, v tomto směru ho nemá snímek čím překvapit. Policie se snaží, ale pak zásahem vyšší mocí je kapitán Hakl odvolán - nahrazen majorem z NDR (Proč? Neměli sami na StB schopné a "vhodné" lidi? ...právě človekem, který neumí vůbec česky, na všechny výslechy musí chodit tlumočnice, čímž se pro policii dopadení pachatele pouze dvounásobně zdržuje??). Politický kontext by mi vůbec nevadil, ale místy to působilo trochu nelogicky a překombinovaně (včetně načrtnuté linie s měnovou reformou), detektivní stránka zůstala jaksi nedopovězena, chybělo jakési vyvrcholení a spojení všeho načrtnutého. Víc než kriminálka mi to přijde spíše něco jako novodobá agitka, ještě k tomu s protižidovskou propagandou. Těžko říci, kolik z toho byla opravdu skutečnost, kterou se tvůrci inspirovali, ale jako celek mě to v tomhle podání neoslovilo. Vyzdvihnout se dá snad vizuálně temná atmosféra, dobová muzika (nad kterou ale bohužel převažuje původní, ne moc vhodná syntetická hudba), případně scény s rozhovory mezi kapitánem Haklem a jeho synkem před spaním. Bohužel ty jakoby vypadly z úplně jiného filmu. (Filmová výzva 2018 - HonzaBez) ()

dopitak

Kdyby Ve stínu bylo aspoň tak surový jako Pouta, uznal bych, že to je pecka. Konec není špatnej. Takováhle atmosféra zatím provázela jen filmy z druhý světový, poprvé se podařilo aplikovat něco i do neméně šťastné, ale přeci jen snadnější doby. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

17.05.2017

Britský filmař se pokouší o atentát

Britský filmař se pokouší o atentát

15.02.2015

Jeho krátkometrážní Cashback byl nominovaný na Oscara. Nedoceněný londýnský horor Střepy v hlavě skoro nikdo neviděl. Aby mohl natočit Metro Manila, zastavil vlastní dům. Ale vyplatilo se, film… (více)

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob