Transformers: Pomsta poražených

• USA Transformers: Revenge of the Fallen (více)
USA, 2009, 150 min (Alternativní 144 min)

Režie:

Michael Bay

Kamera:

Ben Seresin

Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel, Tyrese Gibson, John Turturro, Ramon Rodriguez, Kevin Dunn, Julie White, Isabel Lucas, Matthew Marsden, Michael Papajohn (více)

Sam Witwicky odchází na vysokou školu, kde hodlá v klidu studovat. Znamená to i dočasné odloučení od jeho lásky Mikaely. Jenže v té době se podaří Deceptikonům osvobodit Megatrona z jeho vězení na dně moře a společně s ním na radu vůdce Deceptikonů, pradávného Fallena, začínají svůj boj proti Autobotům a s nimi spojeným lidem. Megatronovi se podaří zničit Optima Prima (vůdce Autobotů) a na radu Fallena pátrá po Samovi a přitom ničí lidská města. Sam se totiž dotknul posledního kousku legendární materie a teď se mu v mozku promítají symboly, které mohou Fallena a jeho bandu dovést k dávnému stroji, kterým vytěží ze Země pro ně potřebný energon (to však znamená zánik našeho Slunce). Sam záhy zjistí, o co Deceptikonům jde (zjistí to od Deceptikona Jet Fira), a vydá se najít matrici, která stroj spouští, dřív než ji najde Megatron. Sama na jeho cestě za matricí doprovází Mikaela, která za ním na kolej dorazila, jeho nový spolubydlící Leo a bývalý výzkumník a agent Simmons... (TV Prima)

KarelR

Ach, Michaele, přesně takhle to dopadnout nemělo. Syndrom jménem Mizerové 2 se projevil v plné síle a dvojka Transformerů je sice větší a dražší, jenže kvalit prvního dílu nedosahuje z jednoho zásadního důvodu, kterým je zpackané finále. Člověk se dvě hodinky baví pod náporem skvělého humoru a solidní (často ale pořád nepříliš přehledné) akce, aby pak přišlo závěrečných 30 minut a dalo bayhaterům do rukou obušky, kterými mohou Michaela umlátit. Že se v Pomstě poražených bez ostychu vykrádají původní Star Wars nebo třetí Terminátor bych nikomu za zlé neměl, ale vytáhnout na závěr zbytečně přeplácanou téměř parodii jedničky, ve které je dvakrát víc zpomalovaček, než by mělo, člověk se v ní ztrácí a o nové nápady nezakopla, to dožralo i mě. Michael je pořád mistr v pořádání obřích vojenských manévrů, a když má na place mile hláškující Megan, Shiu nebo Johna Turturra, všechno jede jako na drátkách, jenže jakmile uteče k nepříliš zajímavým robotům, nebo nedej bože začne aplikovat svoje urychlovací vyprávěcí postupy (nelogičnost příběhu tu dosahuje úplně nových výšin!), je zle. Jak ale říkám, tyhle výtky se z velké části týkají až poslední pětiny filmu (jen scénář je debilní pořád), takže svých 7/10 přeci jen zaokrouhlím nahoru. Trojku ale fakt raději ne, Bayovo stupňování v případě Transformerů příliš nefunguje. P.S. Nevím, jestli byl ve filmu nadbytečnější Devastator nebo Isabel Lucas. Ve fázi vývoje to možná vypadalo fajn, ale v kontextu příběhu byly tyhle věci tááákhle mimo. Update: Neočekávané se stalo skutkem a napodruhý jsem si to užil mnohem víc. Když člověk ví, do čeho jde, zapadá to do sebe mnohem líp, a přestože mám furt kupu výtek, akceptuju to jako zábavnou a nabušenou prostřední část trilogie. Radím první pokus vynechat a jít rovnou podruhý :) ()

Adrian

Scenar hlupy (nie existencia TF vesmiru, ale konanie postav, ci uz ludskych alebo robotich v ramci neho), Misko Megaloman Bay utrhnuty z retaze (milostne praktiky psov su pre mna rovnako nezaujimave ako tie krysie) a celkovo je to oproti jednicke nekonzistentne (t.j. zmena nalad jednotlivych sekvencii nie je tak plynula). Ma to vsak aj viacero plusov, ktore spolahlivo putali moju pozornost po celu premrstenu stopaz. Konkretne -> prehladna akcia, Shia, viacero vskutku dobre pointovaneho humoru, odkazy na ine filmy (aj k stryckovi Spielbergovi, pricom mesto Petra bolo az sibalskym pomrknutim smerom k vesmiru Indiana Jonesa) a hlavne Bumblebeeho SPINKICK (plechac asi poctivo za tie dva roky studoval na nete bojove komba :). Bay vypocul volanie fanusikov, hlas svojho srdca a naserviroval takmer kazdu ingredienciu v n-nasobnom pocte oproti predchodcovi. Na druhej strane, so stratou konzistentnosti prislo i k ubytku napatia, emocii,ale i intenzity reziserovych trademarkov, resp. ich krateniu. 7/10 ()

DaViD´82

Obnažené robotí genitálie přes celé plátno. Robotí Jar Jar Binks ve dvojím provedení. Optimus "Conan" Prime. Devastátoří remake scény Legolas na Olifantovi. "Mytologie". Oheň prdící a nohy ojíždějící robůtek. Obrovský zrezivělý robot o holi co (pro změnu) vyprdne padák. Teplý mopslík. Zbabělý Megatron. Křemíkové nebe included. Bay se prostě utrhl ze řetězu. Jak taky jinak. Narozdíl od druhých Mizerů se však po tom odtržení vydal úplně špatným směrem. Značně infantilním. Michaele, já chci zpět nasrané politicky nekorektní negry, ne žvatlající pidilidi... ehm, pidiboty! ()

Superpero

I když ve filmu hraje Megan Fox, tak holou prdel v tangách přes celý plátno ukáže John Turturro!!!!! Robotí bitky dobrý. ()

Shadwell

Řečeno s Voskovcem, Transformers 2 destilují z normální reality světelný alkohol suprareality. ____ Jedna analytická poznámka k závěrečné akci, smím-li: Přes problematičnost této obří sekvence nám tu v rámci hollywoodské produkce vyklíčilo cosi nového – divák už není účastněn akce přímo, ale stojí jakoby v jejím středu a pouze zpovzdálí se otáčí k jednotlivým mikro-konfliktům jednotlivých mikro-subjektů (Megan, vojáci, Robot A, Robot B, Robot C, John Turturro, Sam, Samovi rodiče, stíhačky...). Akce je tedy decentralizovaná (můj obdiv tomu, kdo to byl nucen sestříhávat dohromady), ale divák vycentrován a umístěn doprostřed coby nerušený pozorovatel (typ „diváka s dalekohledem“); kdežto u většiny akčních filmů tomu je přesně obráceně – akce má jedno těžiště, jeden vektor, po němž se pohybuje, kupř. honička dvou aut, a divákovi nezbývá, než být takříkajíc u toho (typ „diváka s drobnohledem“). To by rovněž vysvětlovalo, proč nejsou jednotlivé mikro-konflikty v závěru Transformers 2 nijak provazbeny, proč se jednotlivé výjevy a objekty kladou jako volně plující znaky, které zůstávají izolované a rozpojené navzájem, a proč celá závěrečná půtka mnoho diváků tak znavovala – divák s dalekohledem není akcí zaplavován, není uváděn do pohybu, ale sám si vybírá, co bude sledovat. A to vysiluje. P.S. Jestliže se mi v jedničce nejvíce zamlouval odlehčený úvod (spielbergovský vklad „kluk a jeho auto“ a balení Mikaely), pak ve dvojce platí to samé o řádění v univerzitním kampusu. Jsou-li ovšem ty nejlepší scény v akčním filmu scénami neakčními, nutí mě to optat se Baye: „Nenadešel čas, aby ses vynořil z jezera svého jáství?“ ()

Bluntman

Ve výsledku nejisté tři hvězdičky s tím, že po druhé projekci můžu jít oběma směry (nahoru, ale i dolů). Mám k tomu filmu spoustu výtek, ale všechny by se daly shrnout do jedné hlavní: na můj vkus je tam až moc Michaela Baye. Trailer sliboval dokonalé spojení spielbergovského-cameronovského blockbusteru 80. let s bayovskou mechaničností let 90., ale kromě indianajonesovského a výborného Shia LaBeoufa a cca. hodiny od zmrtvýchvstání Megatrona po návštěvu "hawksovského" muzea se jedná o přehlídku over-the-top bayovských fetišů a manýr, zlozvyků._____ Proč ty narážky na současnost (ekonomická krize, Obama prezidentem, teroristické útoky), když se jednička bez nich obešla a zde působí rušivě, jako z jiného "vesmíru"? Proč je potlačen lidský prvek a máme smutnit nad smrtí kovošrotu? Proč jsou dopravní prostředky fetišizovány a film je mizogynní vůči ženám? Proč se v dialogových scénách stříhá průměrně každou druhou sekundu, zatímco v akci v některých cameronovsky dlouhých záběrech každou cca. pátou? Proč, i když je film motivován kompozičně, postrádá vnitřní logiku toho, co se děje, a tak je ve vyprávění velká kopa elips, nad kterými se pozastavujeme (kde se v poušti po teleportaci vzali ostatní Autoboti, když teleportováni spolu s lidmi nebyli?, jak Mikaela přišla ke "krabici" s Decepticonem, když jí hodila po terminátoří transformerce?, jaktože se v závěru objevili rodiče, když byli odvezeni Bumblbeem do bezpečí?)._____ Letní blockbuster o dospívání tak trpí pubertálními neduhy (infantilní a pubertální humor, neznalost míry, eklektičnost, i sexuální obscénnost, aniž by k sexu - mezi lidmi, ne psi či člověkem a robotem - došlo) a jeho pomíjivost vyjadřuje scéna, v níž Shia KONEČNĚ najde MacGuffin a ten se mu doslova rozpadne/rozpráší pod rukama. P.S. Ten film je tak dobrý, jak jen letní blockbuster, ve kterém jsou ničeny vysokoškolské knihovny a kulturní památky, může být. Na základě předchozí věty si prosím přičtěte či odečtěte hvězdičky podle libosti. ()

Fr

Na této planetě vládnout nebudete! FALLEN ZNOVU POVSTANE!!….. Jelikož Samovi zůstal v tričku úlomek krychle, něco visí ve vzduchu. Před tím to byla JISKRA, teď je třeba k ovládnutí planety stáhnout Sama z kůže. Transformeří akce, to nejsou hračky od HASBRO. To je věc, která zasluhuje velké plátno. A když na vás zbyde jen televize, tak každopádně DTS! M.Bay dotáhl spojení rodinná zábava k dokonalosti. Akce ve které je vše co očekáváte a snad i něco víc. Tentokrát nechá demolovat pyramidy a rozpoutá druhou pouštní bouři v níž se mimozemští autoroboti opravdu vyjímají. Bohužel pro dospělé, těmi spokojenějšími budou děti. Příště to chce trochu zapracovat na hláškách, protože za dospěláky říkám –SLABÉ! Ale to je asi jediné, přestože jednička byla lepší, co tomuto ,,nářezu“ mohu vytknout. PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE ***** NAPĚTÍ ** ()

LIVINGDEAD

Skvělé triky, parádní zvuk a barva obrazu.... Shia LaBeouf jako vždy skvělý. Bohužel, jako příběh "NUDA" a dost mne také vytáčeli ty srdceryvné scény :-( ()

Nathalie

Vítejte v Megalomanii, kde vládne popkornový král Michael Bum-Bum I. Měna: Super Vlajka: Turbo Motto: Speed. Za Zkrocení zlého robůtka na mazlíčka-Autobota, za scénu, kdy se sídlo rodiny Witvicky promění v hnízdo domácích robozlounů a složí se jak domeček z karet, za parádní postavu Turturra, za mou milovanou Petru a v neposlední řadě za ten nabušený adrenalinový feelin prémie 10 procent, Míšo. 7/10 ()

Dever

Excelentné ako jednotka, dych berúca Megan Fox ,ohromné vizuálne efekty , mnoho perfektných akčných scén, proste Pecka........ Soundtrack Steve Jablonsky: 1. New Divide - Linkin Park ,2. 21 Guns - Green Day ,3. Let It Go - Cavo ,4. Capital M-E - Taking Back Sunday ,5. Never Say Never - The Fray ,6. Burn It To The Ground - Nickelback ,7. Burnin' Down The House - The Used ,8. Not Meant to Be - Theory of a Deadman ,9. Real World - The All-American Rejects ,10. I Don't Think I Love You - Hoobastank ,11. This Is It - Staind ,12. Almost Easy - Avenged Sevenfold ,13. Transformers - Cheap Trick , ()

Viktooorka

Jak stručně popsat tuto mega show? Bayův masakr motorovými roboty. Ano musím podotknout, že akčních scén s vizuálním orgasmem pan Bay srší kde to dá, možná je to na škodu, ale u mě uspěl :o) Celých 150 minut jsem se nenudila. Všechno o proti jedničce je dvojnásob, počet robotů nespočítám na všech prstech na svém těle ;o) na humorné hlášky mi nestačí všechny kuličky na počítadle a na efekty musím vytáhnout svoji tajnou zbraň.. kalkulačku.. Ale i ta protestuje a píše error. Ano, pan Bay, by se možná měl držet přísloví: "Někdy méně, znamená více" ale já děkuji, že tak neučinil, protože mě všechno od dvojčat, přes autíčko "na dálkové ovládání", které mělo dost prořízlou hubu, sfetovanou matku, motorkoroboty, doktora, dědulu, až k Optimovi opět sedlo. Transformeři se mi dostali pod kůži a já doufám, že se dočkáme Pomsty poražených, pokus druhý :o) ()

novoten

Zasloužil bych facku za to, že jsem dával všude najevo, že druzí Transformers nemohou být skvělí. Právě oni mi totiž znovu dali pocit naprostého štěstí z toho, že nám kinematografie darovala blockbustery. Pomsta poražených sice nepřepíše dějiny a nebude nikdy ničím jiným než dravou jízdou, která svým vizuálem předčí příběh (byť jakkoli neodolatelně pohádkový). Ti, co tolik propadli dobrodružství chlapce a jeho ochránce, jsou pojednou zklamaní, když Bayova vize přinese něco velkolepějšího. Já ne, já smekám před příběhem toho samého chlapce, který toho ale má tentokrát na práci o pořádný kus víc. Nadšení, vykulené oči a dojetí nad tím, jak opojný může film být. Kvůli tomuhle chodím do kina a je mi líto, že série už tenhle vrchol nikdy nedohnala. ()

tron

„Chalani, počkajte, idem vám kúpiť EŠTE TESNEJŠIE tričko.“ – „Tesnejšie už nerobia, boli sme sa pýtať.“ Viete čo, nie. Už prvý diel bol pre mňa nezábavná nezáživná kravina – a to som ako dieťa zberal komiksy  Transformers (u nás v 9O. rokoch vydával Semic-Slovart), aj skladacie figúrky (mal som sanitku!). Druhý diel si to v mojich očiach definitívne pokazil a Bay začína byť otravný. Stále mu v jednom zábere vybuchuje sto mrakodrapov naraz, zamilované páry radšej zomrú, než by sa mali rozdeliť a namakaní štíhli vojaci so samopalmi v spomalenom zábere vyskakujú z bojovej helikoptéry, držia pri sebe a za chrbtom im vychádza sýto červené Slnko, pri ktorého snímaní musel kameraman pravdepodobne utrpieť doživotné zdravotné oftalmologické následky. V dvojke to režisér zaklincoval nesympatickými postavami, otravnou smršťou trikov, otrasnými akčnými scénami, trápnym humorom (pobavili ma asi tri-štyri hlášky, inak som umieral od nudy). Dostavuje sa ku mne druhý raz v krátkom čase rozhorčenie prameniace z toho, ako sa dá preboha TAKÝTO námet so SPIELBERGOM za chrbtom TAKTO dokrkvať. K tomu desivé hysterické afektované „herecké výkony“, kedy stále niekto na niekoho niečo reve, ziape, prekrikuje ho, háda sa s ním a obecne je neznesiteľný. Obludné dve a pol hodiny. ()

JFL

Michael Bay je jeden z nejosobitějších tvůrců současného Hollywoodu - při vyslovení jeho jména automaticky naskočí určité asociace a očekávání spojená s jeho filmy. Zklamání z druhých Transformerů pak vychází z toho, že v nich režisérovy trademarky jsou rozmělněny nebo přímo absentují._____Hlavní bitvu ve filmu nesvádí Autoboti s Decepticony, ale naivně klukovské prvky (které definovaly první díl) proti motivům teenagerských komedií, a bohužel teenageři vítězí. Znamená to, že film oplývá nezletile asexuální lascivitou, kde se o sexu dělají pouze hloupé vtipy, ale když dojde na věc, uhýbá se pohledem. Diváci tak dostanou krajně bizarní záběry jako dva prcající psy (čivava na buldočkovi), malého robota ojíždějícího nohu Megan Fox a zásadní zjištění, že i transformeři mají koule. Nicméně už se nekoná opájení se tělem hlavní herečky - jeden velký celek není ani v nejmenším srovnatelný s fetišistickými detaily mapujícími její křivky v prvním díle. Většinu filmu sledujeme pouze její našminkovanou tvář, což vyvolává dojem reklamy na rtěnku. Stejné je to i s technofetišismem. Sice ve filmu je spousta vojenské techniky, ale nepřichází její adorace reklamní estetikou jako v prvním díle – místo dynamických střihových sekvencí jsou zde pouze ojedinělé záběry rozeseté mezi sekvence s hlavními hrdiny. A to nemluvě o absenci režisérova typického kamerového obžerství – sice jsou záběry precizně nasvícené, ale sama práce kamery už není pojata jako atrakce sama o sobě._____Neznamená to, že by nejvíce machistický a formalistní režisér současnosti vyspěl, ale naopak že byl vykastrován požadavky cílového publika náctiletých. Je to až smutný pohled, že Bayův nejdražší film je zároveň jeho nejméně osobitý (a nejvíce zhovadilý). ()

B!shop

No ale teda kurva olala, Bay to tam pere fakt pod tlakem. Zatimco jednicka byla spis takovej seznamovak, kde mohlo bejt vic akce, dvojka uz je regulerni valka Transformeru, takze se tam dobry 3/4 filmu neustale rubou. A to tak, ze teda kurva ve velkym. Neustale neco vybuchuje, jedna bitka, prestrelka, ultimatni akce za druhou a to vse je naprosta vizualni zranice s dokonalejma trikama. Navic presun bitek do pouste je paradni napad, sice nemaj k demolovani moc budov, jen nejaky z hoven uplacany chatrce, ale zase ty nabuseny roboti vic vyniknou. Ale je teda fakt, ze je jich tu az zbytecne moc, takze spoustu z nich clovek prehlidne a je to proste postava v davu a obcas jsou bitky lehoucce neprehledny. Jinak co se tyce pribehu, je sice fajn, ze to trochu osvetli puvod Transformeru, na druhou stranu, cela ta myslenka se symbolama lehoucce vysumi do prazdna. No a co nam teda krome naprosto genialni kulervouci akce, ktera me priplacla koule do zidle a nepustila az do zaverecnejch titulku, Bay nabizi? No to je ta ctvrta ctvrtina, ktera nesazi na akci, ale spis takovy ty forky a popravde receno, cekal jsem to daleko infantilnejsi, i kdyz dvojka rodicu nebo dva vymasteny Autoboti jsou tady trochu navic, ale zase naopak Turturro je super zabavnej. No a zaverem bych jen dodal, ze Fallen je tu teda vyuzitej dost minimalne a moc toho nepredvede, hudba by mohla bejt misty nabusenejsi, ale i tak to je velkofilm roku. ()

Gimli

Hromada skečů různých žánrů naházených za sebe dosti chaoticky. Navíc Bay stříhá tak hekticky, že ani akční scény si neužijete tak jako v jedničce. Další prvek, který narušuje křehkou dějovou linii, jsou úlitby dětem. Mám na mysli zejména dva zbytečné a otravné roboty v klackovitých letech. Ani Jablonskeho hudba nemá prostor se rozvinout v nějaké kompaktnější pasáže, protože na to prostě není čas. Druzí Transformers jsou uspěchaní, nekonzistentní, infantilní a tentokrát opravdu pitomí. Zklamání! ()

Lateef

Dvouleté čekání. Roztržitost v práci včera i dnes. 19:00, jde se na to.... Che, tohle že stálo 200 M?? Pouhých 200 M?? Já nevím, kdyby Bay řekl, že ho druhý díl přišel na půl miliardy, tak bych teď řekl: 500 M?? Pouhých 500 M?? Šílenost. Michael Bay je šílený, to bylo slovo, které se mi zobrazovalo před očima neustále, asi jako Samovi cybertronovské písmo. Nejmonstróznější, nejultimátnější, největší řežba pod Sluncem. Transformace, bitvy, obrkůl záběry tu přicházejí s naprostou samozřejmostí a tak si možná mnozí ani neuvědomují to, co opravdu vidí. Jsou to neuvěřitelně šílené pohledy! Nebudu zastírat, že kouzlo prvního filmu logicky zmizelo. Víme, o co jde, máme v hlavách robotí transformace, přehráváme si parádní zpomalené momenty plachtícího Ironhidea, takže upřímně přiznávám, že mě zde neohromilo nic tolik, jako scéna příchodu Autobotů na Zemi z prvního dílu. Ale kdyby nám naservíroral Bay nejprve část druhou, nestíhaly by sítnicové buňky vysílat všechny ty vizuální vjemy do mozku. Stejně jsem ale polykal nasucho, když Optimus krájel v lesní scenérii nepřátele, když se skládal Devastator nebo když úřadoval Fallen. Nejniternější vizuální představy o filmu zhmotněny. ... Na rozdíl od jedničky jsem si uvědomoval abnormální délku snímku. Celek působí hodně rozmáchle, nepříliš soudržně, nikdy ne ale nudně. Bay se vyřádil jako hyperaktivní malé dítě na pískovišti. Roboti nastupují na scénu bez jakýchkoliv expozic a zase rychle mizí, občas i nadobro. Pak najednou se režisér pokouší o rozsáhlou mytologii a já mu to docela žeru (asi proto, že to vykládá Jetfire a viděli jste někdy segmenty SR-71 Blackbirdu sedět na skále a hovořit o své rase??) LaBeouf a Turturro skvělí, fakt smekám, že i přes tu ohromnou trikovou monstrozitu vzpomenu na jejich výstupy a momenty. Fox i Lucas totálně kočkoidní. Strašně moc se těším na dvd, až si to vychutnám doma v křesle. Je to zběsilé, překotné, drsnější než první díl, ale akcí a vizuálem naprosto nehorázné a bezkonkurenční. Chtěl bych psát dál, ale pořád se mi míhá před očima to slovo ´šílenost´ a musím to utnout než zmagořím jako Bay. Tomu se míhalo před očima ´Spielberg je fuč, jeď Majkle, bouchej a drť všechno na padrť´... Po prvním shlédnutí 80%, p.s.: Bude miliarda! 200 miliónů dolarů(rozpočet)/827 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/213,5 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí) ()

CheGuevara

Bum. Prásk. Řach. Ratatatata. Vzzzz. Vžůůůů. Rrrrrrrr. Bůůům. Skvíííííík. Žvííííí. Kvííííí. Krrrrrrrr. Pšššššt. Chápu, že film s podobným scénářem nemohl dopadnout jinak. Ale co čekat od filmu, který je od hračkářské firmy a mlátí se v něm obří roboti? ()

H34D

Jako zážitek na velkém plátně s očima otevřenýma dokořán a mozkem vypnutým jsou druzí Transformátoři orgastickou akční podívanou, plnou monstrózních bitek a úžasných efektů, ale po rozkrytí příběhu vypluje na povrch zoufalá stupidita (vtípky ještě nebyly nejhorší), logické trhliny a dokonce i špatně ukočírovaná režie v rovině vyprávění (nekonzistentnost). Mrzí mě také, že kamera často zabírala obraz příliš zblízka, bez nadhledu a přehledu (vytvářela rádoby "intenzivní" zmatek), takže si člověk v té ohromné, až překombinované akci nemohl užít všechny detaily, transformace a choreografii. 6/10 ()

Připravte se na novou Transformeří trilogii

08.03.2010

Na Transformers 3 se už pracuje

Na Transformers 3 se už pracuje

03.10.2009

Michael Bay několik týdnů tvrdil, že si potřebuje od mimozemských robotů odpočinout a než se pustí do třetí části, natočí si „osobnější filmeček“ Pain & Gain. Jenomže Transformers: Pomsta… (více)

Shia a miliardová soudní pře

Shia a miliardová soudní pře

03.12.2008

John Grisham = bestseller. Tečka. Není potřeba se o tom obšírněji rozepisovat. Z knih slavného autora právnických thrillerů se na světě doposud prodalo odhadem asi 235 milionů výtisků, takže na jeho… (více)