Atmosféra šedesátých let, okamžiky svobodného nadechnutí, nadějí i absurdních setkání, to vše se během několika hodin změní sovětskou okupací Československa... V horkém létě šedesátých let se mladý Tomáš (I. Lupták) chystá na studentskou brigádu do Anglie a celá jeho rodina (V. Preiss, P. Tomicová a N. Divíšková) nemá jinou starost než vypravit potomka na cestu. Jsme v Československu roku 1968. Tomáš tráví s kamarády a svou přítelkyní Táňou (M. Štípková) bujarou noc před odjezdem, Tánin mladší bratr poprvé odjel se svým kamarádem na klukovský výlet. Přichází ale ráno 21. srpna a předpokládané plány dostávají dějinným zásahem jinou podobu. Tomáš spěchá na nádraží, vlaky však nejedou. Kluci objeví na chatě ruského zběha a všude se střílí. Lidské vztahy se náhle komplikují a lidé stojí před nelehkými rozhodnutími. Toho srpnového rána se radikálně proměnily osudy tisíců lidí a vystaveni tragické oběti jednoho z chlapců proměňují se i hodnoty ústředních hrdinů Tomáše a Táni… (Česká televize)

Chajimwitz odpad!

Když u takového filmu vydržím trpět dvě hodiny,tak si několik následujích dnů kladu otázku,co ty lidi vedlo k tomu,aby natočili takovou sračku,jaké měli zvláštní pohnutky a myšlenkové pochody.Vždyt´tohle přece není normální. ()

Marina111

Až tak zlé, ako by ste po prečítaní väčšiny komentárov čakali, to zas nebolo ... Ba naopak. Pár naozaj pekných myšlienok a dobrých scenáristických nápadov mi utkvelo v pamäti, i keď som snímok videla už dávnejšie. Ktovie, možno mi po ďalšom pozretí bude tento film ešte sympatickejší ... ()

bohemia_regent

Na filmu mě nejvíc zaujalo to, že v "českých" titulcích, které mají překládat dialogy v ruštině, se dezertér z ruské armády jmenuje Pyetya. ()

mira007

Na české poměry docela i výpravné, neokoukané herecké tváře, řemeslně solidně natočené, dobré téma ... jenže hrozně nezáživné po dvaceti minutách , kdy z toho nic nevyleze. ()

Greg25

Hrozná slátanina, upřímně první film prezentovaný jako - první český film o roku 1968 - jsem si orpavdu představovala jinak. Na mnohem vyšší úrovni. Kulisy jak vystřižené z ochotnických představení, nízký "televizní" rozpočet, díky němuž film působí poněkud komicky, atmosféra nepřítomna, scénář bídný a režie Vladimíra Drhy? Ten měl zůstat u svého "skvostu" nekonečných Velmi křehkých vztahů či jak se te slátanina jmenuje a neplést se do regulerní režie. Herecké výkony jsou hodně slaboučké, za zmínku stojí akorát Viktor Preiss a Nina divíšková - ti jsou jediní jež předvádí herecký výkon, zbytek a zejména mladá ústřední trojice, to je jedna velká hrůza. Děj, který tvůrci nestaví do kontrastu s událostmi ´68, ale spíše je staví paralelně vedle sebe. Toto řešení nepovažuji za šťastné, protože děj sám o sobě stojí za houby, ale kdyby fungovala aspoň atmosféra bylo by to výborné, ale ta nefunguje, takže vám zbyde zase děj, který hlavně v případě mladé dvojice nestojí ani za zlámanou grešli. Poněkud podivné mi přišlo, že mladou ústřední dvojici nepřekvapí vůbec nic ani to, že na chatu je přes most pouští ruští vojáci, mám za to, že tohle by vyvedlo z míry každého... A tak jediný co vám z tohoto snímku zbyde jsou dokumentární záběry (to je to nejlepší na filmu), vtíravá odrhovačka, neustále omýlání, že ruští vojáci byli taky jen lidi (na to bychom opravdu nepřišli, ale občani, které ruští vojáci v ´68 zabili byli taky jen lidi, ale to snímek nějak vehementně nezdůrazňuje - postřelený chlapec, byl přece postřelen "omylem") a pocit, že rok ´68 by si zasloužil daleko, ale daleko lepší film. 15% P.S. Lepší atmosféra byla i ve filmech Rebelové a Pelíšky, tam to sice fungovalo jako kulisa, ale mnohem přesvědčivější než v Anglických jahodách. ()

Pawlisman

Děs běs. Asi mi celková atmosféra a silná umělečnost unikla. Ale celkově mi to vše připadalo jako hodně nepovedený patok bez konceptu, zkušeností a vyplýtvaného času, peněz a filmových kazet. 4/10 ()

RadimFišer

Svým vyzněním něco co jsem nečekal. Ojedinělý a jedinečný návrat do historické vlasti našich otců. Komunisté v plné parádě a komunističnost znázorněna tak jak má. Stání ve frontě, ruští vojáci. Překrásné kulisy, zejména toho mostu. Musím pochválit českou provenienci za zvýšení grafické a vizuální úrovně. Líbili se mi citáty z básníka Jesenina - i můj starý pes mi už dávno zemřel. Takhle se totiž mají balit holky. Přijde mi to vtipné a takové nezávazné. Poté když spolu dva leželi v posteli a začalo se střílet tak věta Tomáše mě utvrdila v mém názoru a v mém cílu na změnu mých dosavadních názorů, které v sobě máme zakořeněné všichni. Řekl: "Je jejich boj, my jsme si ho nevymysleli. Tak je v tom nech." Vyplynulo mi z toho a nejen z toho, že naši rodiče nejsou tak dokonalí jak se zdají a vypadají, jak se před námi tváří. Všichni se tváříme jako dokonalí, obzvláště pak ženy, které jsou tak nejisté, že jsou to stále ještě děti a to se prostě psychologicky nezmění. Dále to, že poslouchat nějakou vyšší autoritu často není to správné a autorita se často a více než často mýlí. Třeba poslouchat učitele na gymnáziu, které mají scestné názory. Oni chtějí, aby jsi je obdivoval a přitom jsou diraví jako cedníky. Tohle již více ne. Je čas, abych i já sám sebe považoval za autoritu sám pro sebe. A to je to nejdůležitější. Ne jak mě přijímají druzí, protože to je jejich problém. Rozhodl jsem se prozkoumat své bolesti a vyrovnat se s nimi. A v tom mi pomohli i moje Anglické jahody, ne které se mi kvůli názvu ani nechtělo dívat. Přišlo mi to nudné a nic neříkající. Herecké schopnosti byli autentické a tak jak měli být. Nebylo tam nic těžšího. Černého rytíře je těžší zahrát. I přes to to má myšlenku a zaslouží si moje pevné hodnocení. ()

Jabro

Film si plyne pomaloučku, nic se v něm pořádně neděje, nemá žádnou šťávu, žádný šmrnc. Režisér z relativně zajímavého tématu nedokázal vymačknout ani Ň, budiž mu k dobru, že scénář je o ničem... Jednoduše NUDA!!! ()

#47

Začátek filmu byl velmi slibný, zejména zábavná rodinka v čele s Viktorem Preissem, bohužel posupem času to už byla poměrně nuda a já jsem poprvé v životě unsul v kině, jediné co mi velmi silně utkvělo v hlavě byl "Malčik moj", kterého jsem se nemohl vytěsnit z podvědomí asi dva dny a kouzelný návrat Vladimíra Brabce. ()

ivamka

Docela mně to chytlo od chvíle, kdy se otec- Viktor Preiss snaží sestavit text letáku se svou tchyní- Ninou Divíškovou. Do historických kotrmelců dospělých zapletené osudy mladých lidí, kteří se stejně jak dnes i tenkrát nedokázali rozhodnout s kým se budou milovat a kam chtějí jít. Rusáci byli autentiční, přechody z barvy do černobílé byly super. Můžu s klidem napsat, že příběh měl více vtipu i strhující děj , než tolik opěvované Vratné lahve. Mám ráda, když po skončení filmu ve mně něco zůstane a po tomhle filmu se to nečekaně stalo. ()

Radek.SCH

Tohle prostě do kina nepatří. A ani sledovat to v televizi nemá moc velký smysl. Drha je prostě pořád jenom Drha, ať už režíruje seriál nebo film. ()

bangee

Těšil jsem se, viděl jsem to a byl jsem zklamán. Po prvé hodině jsem se začal dívat na hodiny a do programu, kdy to vlastně končí. Roztáhlá podívaná s podprůměrnými hereckými výkony (až na toho Preisse, toho nemám rád, ale tady se mi líbil), s průměrnou hudbou, či spíš melodií na jedné straně, na straně druhé s výbornými kulisami - vezmeme-li v potaz rozpočet - a se snahou o nakouknutí či ukázání, kdo vlastně byli ti nepřátelští vojáci - taky jenom obyčejní lidé, co si myslí, že přijeli do německa zachránit svět. Lepší dvě hvězdičky. ()

Olík

Tohle se ne tak úplně povedlo. My si přeci umíme dragikomicky posvítit na ne zrovna veselá údobí naší historie, ale toto summer of 68 by se dalo zkráceně popsat jako: „kučeravý studentík by rád ojel neatraktivní spolužačku“…….jo a taky tam jsou ruští vojáci. ()

ihonzik

Anglické jahody jsou dvě hodiny trvající nuda, neboť stojí na scénáři tak slabém, že je až ostuda zpracovat tak nosné téma, jako je srpen ´68, tak mizerně. Snímek nabízí řadu příběhů, ty však nemají opodstatnění a především nafukují materiál - postřelený kluk postupně umírá, umírá a pak skutečně umře, zatímco vedlejší téma těhotenství, které mohlo být mnohem zajímavěji zpracováno, bylo vlastně úplně zruinované. Ústřední dvojice je nemastná neslaná a zpočátku poměrně zajímavá (leč nepropracovaná) postava ruského vojáka okamžitě omrzí, když zjistíte, že druhá půlka filmu je vystavěná jen na ní (když už si oddechnete, že je od něj na chvíli klid, objeví se zpoza lesa na kole, protože scenárista evidentně neví, kam dál). K vyšším cílům film táhne snad jen rodina ústředního hrdiny (Preis, Tomicová, Divíšková), kteří jsou sice všichni standardně (profesionálně, tedy nic závratného) výborní, ale na *** to rozhodně nestačí. ()

charmin

Film bol nudny a nezazivny, treba uznat. Hlavne postavy, teda Tomas a Tana - totalny prepad. Rusky vojak ma vsak ani neviem preco dojal, trosku to cele ozivil (nestacil vsak na pozdvihnutie celeho filmu). Toto by bolo za 2*. Tretia * je za negycovy a zaujimavy zaver - taky, kt. vam necha trsoku miesta aj na premyslanie. ()

ramirez2

Tak jsem měl dost velká očekávání, pravda nedíval jsem se na csfd hodnocení, a ... přišlo stejně velké zklamání. Z toho námětu se dalo vytěžit mnohem, mnohem víc. A není to o penězích. Děj mě vůbec nevtáhl. Bylo to celé také mdlé. Ještě tak 70% zaslouží za roli matky Pavla Tomicová. Jinak bída. Ale je to především o špatné režii. Kdybych o 21.8. neměl žádný pojem, bylo by hodnocení ještě horší. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008