Život Briana

• slovenský

Život Briana

Komedie

Velká Británie, 1979, 94 min

Rozhodně nejfilmovější "Monty Python". Zklamání pro ty, kteří čekají nějakou tu filmovou řachandu, naopak potěšení pro milovníky iteligentního až ulítlého anglofilního humoru. Tvůrcům skutečně není nic svaté a vám odkryjí histowii v pwavdě netušenou.(8.12.2005)

Objektívne najlepší pythonovský film, pretože je scenáristicky najzovretejší, ale ja aj tak väčšie záchvaty smiechu dostávam pri Zmysle života, ktorý je morbídnejší a nekompromisnejší, miestami vyložene nasratý, čo mi vyhovuje.(31.3.2007)

Wekni jim to, Čůwe, aneb jak je těžké žít ve stínu Ježíše Krista:) Nemám rád černoprdelníky, takže si asi umíte představit, jak moc se mi Život Briana líbil. Následujete-li sandál nebo posvátnou tykev a díváte-li se na život z té lepší stránky, musíte tomu dát pětihvězdu.(9.2.2003)

Potrefená husa zakejhá - to mě vždycky napadne, když čtu o tom, s jakou nevolí se tento film kdysi setkával a vysloužil si kontroverzní pověst. Život Briana se totiž nestrefuje do Ježíše, křesťanství apod., pranýřuje náboženský fanatismus a dogmatismus napříč všemi spektry, terorismus, revoluce, zbytečné násilí ve všech možných podobách - prostě všechno, co by se v žádné víře vyskytovat nemělo. Oproti Svatému grálu je tu znát vyšší rozpočet i větší zkušenost s natáčením celovečerních filmů. Graham Chapman hraje navíc Briana tak přesvědčivě a seriózně, že by se uplatnil i ve vážném biblickém dramatu. Co ještě dodat? Snad jen, že píseň Allways look on the bright side of life je tak neskutečně optimistická, že i po skončení filmu je dobrá nálada na dlouho zaručena. 100%.(14.4.2013)

Koupit si štěrk a jiné kameny, k tomu vousy a jít lynčovat provinilého muže. Ženské tradice se změnily akorát v tom smyslu, že teď už si vousy kupovat nemusejí. Jinak pro mne je toto po Svatém Grálu nejlepší Python.(13.1.2008)