Život Briana

• slovenský

Život Briana

Komedie

Velká Británie, 1979, 94 min

Vsechny filmy od Monty Pythonu jsou genialni, ale tenhle je jejich sef. To nejlepsi, co kdy natocily. Spousta dokonalejch dialogu, jedna vtipna situace za druhou, vsichni herci vyborni a do toho skvela hudba. A zaverecna pisnicka ukrizovanejch je dost dobra. Jeden z mych nejoblibenejsich filmu.(6.3.2005)

Tuhle kultovní komedii u nás poprvé uvedla krátce po zahájení svého vysílání televize Nova, která film nakoupila "v balíku" se skupinou akčních filmů a evidentně si s tímhle kouskem nevěděla rady a nechápala, jaký je v něm komerční potenciál. Takže film šel v půl desáté v pondělí dopoledne. Život Briana je faktickým vyvrcholením tvorby Monty Pythonů a jednou z nejlepších komedií, jaká kdy byly vytvořena. Po dokončení Svatého grálu si členové skupiny řekli, že už mají vybudované nějaké zázemí a že můžou opravdu zariskovat a rýpnout si i do citlivé oblasti náboženské víry a politiky. Scénář vznikal koncem roku 1977 na Barbadosu, kde se všichni členové skupiny sešli, a poté se ho pokoušeli nabídnout společnosti EMI, která produkovala Svatý grál.. Podle vedení studia to byl rouhačský film a peníze na svůj projekt Monty Pythoni sháněli velmi těžko, byť rozpočet byl na dnešní poměry směšné 4 miliony dolarů. Natáčelo se v Tunisku a hlavní roli po dlouhých dohadech získal Graham Chapman, který byl sice v té době těžký alkoholik, ale kvůli hlavní roli se dal do hromady. Zápletka je parodickou parafrází vzniku legendy, na jejímž podkladě se šířilo křesťanství, a zároveň parodií na novodobou politiku od kolonialismu přes národně-osvobozenecký boj až po problém terorismu. Film vyvolal velmi rozhořčené reakce církevních kruhů a na řadě míst bylo zakázáno jeho promítání. Ty reakce ve skutečnosti znamenaly, že film se nakonec promítal s větším úspěchem, než Pythoni předpokládali. Monty Pythoni uvádějí, že některá města promítání filmu zakázala, dokonce i když neměla žádné kino. Je to jedna z nestárnoucích legend komediálního žánru, kdy se fanoušci znovu a znovu smějí běsnění Pya Čůra nebo šišlajícího Piláta a vychutnávají si závěrečnou písničku na kříži. Celkový dojem: 100 %.(21.1.2008)

Nedokážu to vysvětlit. Zatímco se mi Svatý grál zdál úplně mimo, tak tohle dílko je podle mě neuvěřitelně vtipné a chytré. Dlouho jsem s tímhle filmem váhal a byla to chyba. Zatím jsem ho viděl jen dabovaný, takže s plným hodnocením počkám až na DVD :)(16.12.2003)

„Vždy ber život z tej lepšej stránky.“ Ježiši Kriste, toto sa nevidí každý deň! Monty Pythonovci v plnej poľnej v nakladačke viac verbálnej ako fyzickej, takže veľa záleží aj od toho, či film budete pozerať v originálnom zvuku (a tým pádom je dôležitý stupeň toho, ako ovládate anglický jazyk), prípadne budete odkázaní na dabing (čo by som ale rovno sfleku zahodil ako niečo nezmyselné), alebo originál. Ak originál, tak veľa závisí zasa - stíhate? - od toho, ako tento jazyk ovládate. Ak trocha slabšie, akiste vám prídu vhod titulky; v tomto poslednom prípade záleží na inteligentnosti prekladateľa. Takže čo nás/vás čaká? Pripútajte sa a pohodlne si vyložte nohy, bude toho veľa. Tak napríklad sa povozíme v UFO.(22.12.2004)

Všichni (nebo teda mnoho lidí) napadají tento film jako jakousi urážku křesťanství (chápej katolicismu), výsměch základním pilířům víry a kdesi cosi, v mnoha státech ho zakazovali nebo zakazují. Vždyť to je přeci kravina. Ten film si dělá prdel především z lidí, potažmo z lidské blbosti, což je látka, z které lze donekonečna čerpat. To, že ti lidé, z kterých si film dělá legraci, shodou okolností žili v době zrození krále je hold věc, která nejde okecat, ale je to asi jen prostředek k filmovému tématu. Klidně se to mohlo odehrávat za Julia Cesara a Pythoni by se zaměřili třebas na Cicera, z kterého by si dělali bžundu, co já vím. Chci prostě říct, že není třeba z toho dělat takovou kovbojku, hlavně že je sranda.(26.4.2011)