Tintinova dobrodružství

The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn

Tintinove dobrodružstvá

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Mysteriózní

USA / Nový Zéland, 2011, 103 min

Scénář: Steven Moffat, Edgar Wright, Joe Cornish .. Steven filuta Spielberg šikula. Vlastně ani nemohu hodnotit méně, protože nic nepokazil. A tento projekt šel vlastně jen pokazit, protože jak látka, tak sám pan režisér jistou kvalitu mají. A té je dostáno. To už by samo o sobě stačilo na vysoký stupeň, jenže přichází přidaná hodnota, kterou je famózní technologické zpracování. Zpracování je špičkové, vypiplané do detailu se spoustou oblíbených odrazů v zrcadlech či sklech. Dějová linka, kterou znám už z animovaných předloh, je sice opravdu jednoduchá, takže (mne) nemohla ani překvapit, ale to nelze považovat za chybu - i když pro mnohé bude scénář odrazovým můstkem pro kritičtější tón a jsem docela zvědavý, jak se s tím popasuje neznalý divák (resp. tržby z Ameriky, wtz). 90%. ___ Už se těším na další dobrodružství.(28.10.2011)

V jednoduchosti je krása po Spielbergovsku. Všechny neduhy tohoto filmu vyplývají už z předlohy, a jelikož jsem ji jako menší žral a ani teď ji nepohrdnu, když mám příležitost, v pohodě dokážu dát plný počet. Čistokrevné dobrodružství se skvělými byť jednoduchými postavami (Filuta rozhodně do síně nejmilejších a nejroztomilejších filmových bytostí), neustále přímo vpřed se hnajícím dějem (větší délka a rozložitější scénář by neuškodily, no beru to tak, že tvůrci chtěli do posledního písmene přesně vystihnout předlohu... a vlastně se jim to svým způsobem povedlo) a hlavně dokonalou, hravou, vynalézavou, technicky brilantně provedenou akcí.. U scény v poušti či v Maroku jsem nedýchal. Doslova. Spielberg vyždímal z technologie co se dalo, proto je film po vizuálu naprosto nádherný (směju se teď všem co tvrdili, jak moc velký je to Zemeckis) a hlavně taky naplno využívá možností, které se díky technologii otvírají. Kamerové průlety, oblety, prolínání scén - vše je prostě čistá exhibice filmařského umu. A k tomu všemu hraje neoposlouchatelný Williams, který asi vytáhl druhou mírně do dětských motivů upravenou verzi OST k Jonesovským dobrodružstvím a vytvořil přesně k filmu padnoucí soundtrack - jednoduchý, nijak odlišující se, ale stále připomínající staré dobré časy, kdy Spielberg vládl. Není to kvůli na začátku zmíněným problémům (i ta urychlenost děje dělá své no) čistých 5, ale kvůli nezpochybnitelné legendárnosti komiksu, vypravěčskému umu Spielberga (trailer opravdu nelhal), revolučnímu nádechu filmu a akce to je přesto 5. Ehm a samozřejmě kvůli Filutovi. PS: 3D velmi dobře využité, ale to asi není překvapení. Zato dabing překvapil opravdu velmi příjemně. Jsem za to kvůli sobě ale i kvůli filmu rád.(30.10.2011)

Výborná zábava, k níž mám ale jednu zásadní výtku. Podle mě podceňuje diváka. Nevím, proč je potřeba, aby Tintin každou očividnou věc a každý nový poznatek přeříkával nahlas a následně oznamoval, co bude dělat dál. Tohle na mě působilo, jakoby tvůrci předpokládali, že v publiku sedí parta pitomců, které je potřeba vysvětlovat, co se děje a proč. Nevím, jestli to tak je v předloze nebo ne, a ani mě to nezajímá. Jinak jsem se smál dost často, což se mi stávalo i u kresleného seriálu a což je zároveň to jediné, co mi v souvislosti s tím seriálem utkvělo v hlavě :-)(30.10.2011)

Steven má u mě sakra vroubek. Pokud mě War Horse rozbrečí, tak bude vše zapomenuto. Jedna promyšená honička střídá druhou, ale všechno je to prázdný jako moje pěněženka. Přijít na to, kdy jsem viděl od Mistra něco slabšího mi dá velkou práci. Uzívaných 7/10(29.10.2011)

Já nevím. Spielberg nikdy nebyl moc dobrým vypravěčem. Má se ještě hodně co učit od kamaráda Zemeckise!(14.11.2011)