Tintinova dobrodružství

The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn

Tintinove dobrodružstvá

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Mysteriózní

USA / Nový Zéland, 2011, 103 min

Je tady nějakej tintinář, kterej by mě dokázal odpovědět kolik mu vlastně bylo. Von tam rubal chlapy jak hory a přitom mě přišel tak na základku, dejme tomu ta starší část. Ale nic proti, ten jeho tah na branku v kombiku s touhou po dobrudružství se mě líbil. Kdyby bylo na mě, tak bych Tintu prdnul do Šluknovskýho výběžku, když má kluk jeden ušatej tak rád dobrodružství a nejde daleko pro ránu, tak tam by se úplně vyrochnil. Nicméně strejda Spielberg ho poslal rajtovat do Maroka, dal mu doprovod v podobě roztomile opileckýho kapitána a jelo se ve velkým stylu. On tyhle jízdy Steven umí o tom žádná, stačí si vzpomenout na tu marockou honičku a máme vítěze binga, ale i když to bylo velkolepý dobrodružství, chyběla mě v něm duše, ta duše, která mě dokáže pohladit u srdce.(1.11.2011)

Natočit Indyho bez Harrisona Forda by byla stejně bláhové jako natočit Indyho po dvaceti letech. Obojí se stalo a překvapivě všechny body si odnáší Tintin. Jen kdyby nebyl tak zoufale asexuální. Zato Haddock je jiná káva. Ten se bije hlava nehlava a je v něm i přes neživotnou animaci vidět neskrývaný zápal pro věc. Jen kdyby se mu pod nohy nemotal ten plastový panáček Tintin.(7.11.2011)

TINTINOVA DOBRODRUŽSTVÍ jsou geniální, ale rozhodně jinak, než jsem očekával. Spielberg totiž udělal něco, co si předtím - alespoň ne v takové míře - nedovolil. Opětovně se sice jedná o precizní pastiš formálních postupů a žánrů konkrétního kinematografického období (v tomto případě 60. let), ale tentokrát stylisticky a intertextově odkazující nikoliv na americkou, nýbrž evropskou kinematografii, popř. alespoň díla evropských tvůrců. Nehodlám zde vyjmenovávat, na co se všechno upomíná (jednak nejde o hru na rozpoznání aluzí, a tak ty nejsou dávány okázale na odiv, jednak by tím potenciální divák mohl přijít o radost z jejich odhalení či uznalého pokývání hlavou nad jejich zapracování do výsledného filmového tvaru). Nerad bych i opakoval, co napsali jiní (souhlasím s tím, že motion capture animace je zdařilejší než u Zemeckise, ačkoliv i u něj v rámci zvolené stylizace funguje; 3D slouží vyprávění, jelikož vede k větší imerzi zplastičtěním více prostorových plánů a sebereflexivní tematizace dívání se skrze skla je velmi vtipná; rendering animovaného filmu umožňuje větší stylistickou volnost, a tak četné nájezdy, objezdy a průlety prostory jsou nemálo opojné). Spíš mě - vzhledem ke značce Spielberga jako výborného "storytellera", s čímž pracuje i propagace - zaráží, že v první pětině se věci spíše odříkávají, než aby se odvyprávěly, vedlejší linie s kapsářem zůstane i přes bressonovsou expozici ledabyle neuzavřena a motivování flashbacků u jedné postavy je vnitřně rozporné. To jsou ale jediné výtky, které k této dobrodružné podívané, jež je zajímavým příspěvkem k otázce paměti a touhy poznávat nové věci, mám.(24.10.2011)

• choze

Natočené je to parádně (animace, kamera, akční scény, hlavně jednozáběrová honička po zemi, vodě i vzduchem, přičemž vodu obstarává protržená přehrada), ale nebavilo mě to úplně stejně jako komiksová předloha (konkrétně mi nesedí postavy a humor).(29.10.2011)

Rozpočet $130miliónovTržby USA $77,591,831Tržby Celosvetovo $373,993,951Tržby za predaj Blu-ray v USA $14,172,248 //počet predaných kusov 646,648Tržby za predaj DVD v USA $15,027,409 //počet predaných kusov 954,418║ __JAZDA!!! Od začiatku po koniec neskutočná dobrodružná JAZDA__ Steven Spielberg ako utrhnutí z reťaze si vynahrádza poslabšieho Indiana Jonesa 4, v Tintinovi to rozbalil na plné obrátky. Pri pozeraní máte pocit že to netrvá niečo cez jednu a pól hodiny ale ráz toľko, neskutočne nabitý film, ktorý nenechá sledujúceho vydýchnuť. Úvod nemohol byť ani lepší, Spielberg s úctov predáva Tintina do 3D rozmeru s tým že nám ho ukáže aj v klasickej animovanej podobe, postavičkám nechýba nič z toho čo poznáme z detektívne ladeného animovaného seriálu z 90rokov a ani zo starších animovaných filmov(60roky). Taktiež vystihol ľahkosť prevedenia v rámci úžasnej odľahčenej zábavnosti, akcia tu sedí doslova nadrozmerne a hlavne pasáž u sultána, kde prichádza na zbesilý lov o tajné odkazy z modelov lodí, ktorá je dych vyrážajúca. Spielberg a jeho tvorivý tím si poradil s ponúknutou látkou maximálne obratne a za celý čas nepríde na žiadnu slabšiu chvíľku, neustále má čím dej a samotné postavy zaujať. /videl v kine 3D verziu: 100%/ //tradične skvelý Slovenský dabing// /videl v kine 2D verziu: 100%/ __samozrejme aj v 2D pôsobivé ale 3D tomu dodáva len punc na vrch!__ __jednoznačne najlepšia počítačovo animovaná rozprávka roka 2011__ a po AVATARovi druhý najlepšie počítačovo spracovaný film v 3D, Weta Digital valí na plné obrátky(6.11.2011)

• - Na scénáři se podíleli Steven Moffat, spoluautor seriálů Sherlock (2010) a Pán času (2005), a Edgar Wright. (Vironey)

• - Hergé se při vymýšlení Tintinova bydliště inspiroval svým rodným belgickým Bruselem, ačkoliv ho v příbězích nejmenuje. Jeden z výtvarníků filmu se vydal do Bruselu, aby zde získal podklady pro návrh ikonických míst jako je Tintinův byt v Rue du Labrador 26 a zámek Moulinsart. Zdroj: Falcon - Zajímavosti o filmu (DaViD´82)

• - Zájem o post režiséra projevili Claude Berri a Roman Polanski. (BisiJoker)