Perníkový táta

• USA Breaking Bad (více)
USA, (2008–2013), 49 h 16 min (Minutáž: 43–58 min)

Tvůrci:

Vince Gilligan

Hudba:

Dave Porter

Série(5) / Epizody(62)

Recenze uživatele BrooksW.Here k tomuto seriálu (8)

Perníkový táta (2008)

"I did it for me... I liked it... I was good at it... I was alive." _____________ Z BREAKING BAD som naozaj ohromený, v tom najlepšom slova zmysle. Záverečná séria bola dokonalá, bez diskusie, no to, čo jej predchádzalo (prvé tri série a séria č. 4) sa jej iba ťažko vyrovná. Je nesmierne obdivuhodné, že pán Gilligan spolu s ostatnými tvorcami dokázali vytvoriť niečo, čo v niektorých prípadoch zachádza do absolútneho extrému a posúva latku na najvyššiu možnú úroveň a aj tak všetko pôsobí úplne realisticky, človek si až myslí, že by sa to naozaj mohlo stať. Bolo pre mňa naozaj fascinujúce sledovať, ako sa z úplne obyčajného a poctivého človeka môže stať psychopat, ktorý nemá žiadne morálne hranice a je ochotný zachádzať stále ďalej a ďalej – táto poklona patrí Bryanovi Cranstonovi. Hádam, že každý divák si mohol všimnúť, že aj všetky herecké výkony sú v tomto seriáli bezchybné (áno, dokonca aj tá mrcha, ktorá sa volala Skyler), práca s roztrasenou kamerou je naozaj precízne prevedená, ale to, v čom tkvie najväčšia sila tohto seriálu, je jeho SCENÁR. Divák si nemôže byť istý tým, čo sa udeje v nasledujúcich epizódach: Ako sa príbeh ďalej zamotá? Ako je možné, že daná postava umrela? Prečo sa to muselo stať práve takto? Tak by sa dalo pokračovať ešte dlho, lebo ten scenár je jednoducho do bodky prešpekulovaná, premyslená a geniálna práca, ktorá podľa mňa nemá v seriálovom priemysle obdoby (to musíte vidieť, aby ste pochopili). Ale, samozrejme, že všetky tieto pochvaly neprislúchajú úplne každej sérii – niektoré sú nudnejšie a niektoré zase zaujímavejšie. Rovno by som sa k nim aj vyjadril... _____________ Prvá séria: 70 % (12.9. – 13.9.2022) Úvod do celého rozprávania ma zo všetkých piatich kapitol tohto svetoznámeho fenoménu bavil úplne najmenej, je tu zopár svetlých momentov, ale drvivá väčšina je iba nudná vata, ktorú si musíte pozrieť iba preto, aby ste pochopili nasledujúcim sériám. _____________ Druhá séria: 90 % (15.9. – 20.9.2022) Konečne sa dostavuje aj zopár nečakaných zvratov, ktoré sú však vzápätí nahradené pomalšími scénami, ktoré pôsobia tak, že výslovne žobrú o preskočenie. Ale nejdem iba kritizovať, miestami som sa aj celkom bavil, už mi to neprišlo ako mexická telenovela v prvej sérii. _____________ Tretia séria: 85 % (23.9. – 30.9.2022) Mierny pokles oproti druhej sérii, tretia kapitola BREAKING BAD začína trošku pomaly, a to pre mňa nepochopeným plazením po zemi v zaprdenej mexickej dedinke, čiže príchodom dvoch pre mňa najtrápnejších záporákov, akých tento seriál mal – za celý čas povedia asi toľko slov, ako má táto séria častí a potom sú, z ničoho nič, mŕtvi. Mne osobne to nevadilo, pretože potom nasleduje asi najpohodovejšia epizóda celého seriálu a hneď po nej som mal pocit, že sa BREAKING BAD konečne začína rozbiehať, ale mýlil som sa, tempo sa zrýchli až v polovici štvrtej série, rovno k nej prejdem. _____________ Štvrtá séria: 95 % (30.9. – 6.10.2022) Priamo nadväzuje na sériu č. 3 a s istotou môžem povedať, že tu už seriál konečne poriadne dupne na plyn, ale myslím si, že to prichádza až niekde za polovicou, pretože úvod, okrem prvej časti, bola čistá vata, postavy sa síce vyvíjali a Walt o sebe prehlásil, že nie je v nebezpečenstve, ale on je nebezpečenstvo, no okrem toho sa už nič iné nedialo, jeden môj kamarát to dokonca kvôli tomu na dva týždne prestal pozerať... Ale, to, čo príde potom je geniálne, štvrtá séria už od začiatku až po explozívny záver neuveriteľným spôsobom graduje – celý čas vás iba pripravuje na to, čo sa stane v poslednej časti... _____________ Piata séria: 100 – 150 % (7.10. – 14.10.2022) Legendárny záver celého seriálu a absolútny strop a vrchol seriálovej tvorby, ktorý ani raz nespustí nohu z plynu a zároveň dosahuje niekoľkonásobne vyšších kvalít ako 99,1 percentný produkt Walta Whitea. Veľkolepé finále, na ktoré všetci fanúšikovia čakali vytvára pomyselnú bodku za celým rozprávaním BREAKING BAD, na ktoré na 99,1 % nikdy nezabudnem. Záver, ktorý je taký nemilosrdný a strhujúci, že sa mi pri ňom niekoľkokrát ťažko dýchalo a naozaj neviem, ako by som dopadol, keby som bol astmatikom. Preboha, aj keď toto píšem, tak mám z toho husinu... Piata séria je DOKONALÝ MASTERPIECE, ktorému nemôže (v rámci seriálov) nič na svete konkurovať. Myslím, že to by bolo k sériám všetko... _____________ Zhrnul by som to a pokúsim sa nájsť nejaké superlatívy, ktoré som zatiaľ ešte nepoužil. BREAKING BAD je rozhodne jeden z najlepších seriálov, ktoré som v živote videl (ak teda počítam iba posledných 20 epizód) a určite ho odporúčam úplne každému, kto nemá problém s miernym množstvom krvi a vulgarizmov a som si istý, že mi bude tento seriál veľmi chýbať, veď ku koncu bol pre mňa skoro rovnako návykový ako Heisenbergov produkt... No, a najkrajšie na tom je to, že hlavným cieľom tohto seriálu je iba popularizácia chémie 😀. Nie som schopný ohodnotiť toto veľdielo počtom bodov z desať, pretože každý by si naň mal vytvoriť svoj vlastný názor. To je za mňa všetko, dúfam, že som touto recenziou nikoho neunavil 😉... (x) _____________ "I've done a terrible thing, but I did it for a good reason."  () (méně) (více)

Série 1 (2008) (S01)

"You know the business, and I know the chemistry." Tak a je to tu! Prvá séria BREAKING BAD je za mnou a ja z nej mám naozaj zmiešané pocity. Na jednej strane som bol s niektorých scén úplne unesený (vaňa plná kyseliny, zabitie pomocou zámky na bicykel...), ale na druhej strane som sa z niektorých momentov cítil aj dosť nepríjemne (príliš dlhé a pomalé sexuálne scény, úvodná otrava fosforovým plynom...), no toto všetko som nejakým spôsobom prekonal a celou prvou sériou som preskákal za 2 DNI... Prvá epizóda ma ani v najmenšom nenadchla a zostal som z nej celkom sklamaný a zmätený, to isté platí aj o druhej časti, kde pre mňa bola jediným zaujímavým prvkom (už spomínaná) vaňa s kyselinou. To sa však nedá povedať o tretej epizóde, kde už na scénu prichádza aspoň nejaká akcia, vo forme Waltovej bitky s Domingom. Štvrtá a piata časť mi prišli na môj vkus až príliš pomalé, no toto všetko zachránila epizóda č. 6, v ktorej Mr. White poprvýkrát vystupuje ako legendárny HEISENBERG. No, a záverečná, siedma časť konečne poriadne rozbehla Waltov biznis a zároveň tvorí pomyselnú bodku za prvou sériou BREAKING BAD... Aby som to zhrnul, scenár a aj herecké výkony sú bezchybné a do posledného detailu vyladené, ale aj tak tu je zopár rušivých elementov, ktoré mi počas pozerania značne prekážali. Ale, v konečnom dôsledku som s tým, čo som videl spokojný, pretože som čakal niečo oveľa horšie, keďže prvá séria je označovaná ako "povinné peklo" pre všetkých fanúšikov BREAKING BAD... Za mňa 7/10, ale ako rozjazd a úvod do tohto svetoznámeho, fenomenálneho seriálu je táto séria úplne v poriadku a ja si myslím, že vzhľadom na okolnosti je to pomalé tempo aj celkom adekvátne a ja sa už teraz nemôžem dočkať, čo bude nasledovať... "My name is Walter Hartwell White. I live at 308 Negra Arroyo Lane, Albuquerque, New Mexico, 87104. To all law enforcement entities, this is not an admission of guilt. I am speaking to my family now. Skyler, you are the love of my life. I hope you know that. Walter Jr., you're my big man. There are going to be some things that you'll come to learn about me in the next few years. But just know that no matter how it may look, I only had you in my heart. Goodbye." ()

Série 2 (2009) (S02)

"Stay out of my territory." Druhá séria BREAKING BAD s nadhľadom prekonala pomalú prvú a zanechala vo mne pocit silnej spokojnosti. Konečne to nie je už iba o siahodlhých rozhovoroch a občasným varením, tentokrát už pribudla aj troška akcie a nečakaných zvratov. Waltovi a Jesseimu (naozaj nemám potuchy, ako sa píše jeho meno v datíve) v tejto sérii osud teda veľmi neprial. Hneď na úvod, a to v druhej epizóde sme mali čo dočinenia s Tucom, psychopatickým dealerom a jeho strýkom Hectorom, ktorý si so svojim zvončekom celú túto časť ukradol pre seba. Potom tu sú dve mierne pomalšie epizódy, po ktorých ale prichádza piata časť, kde sa Waltov biznis už aspoň zdanlivo začal rozbiehať, no nič sa neobíde bez menších problémov a preto sa musel Jesse v šiestej epizóde zahrať na schovávačku a Walter mu hneď potom, v siedmej časti zvýšil reputáciu a tiež som v nej aj prvýkrát v živote videl vybuchujúcu korytnačku... V epizóde č. 8 prichádza na scénu vtipne sebecký Saul Goodman, ktorý po dvoch pokojných epizódach dodal seriálu poriadnu šťavu. Deviata časť bola pre mňa najlepšou z celej série a to hlavne preto, že sa niesla v pohodovej atmosfére a vydarenom scenári. V desiatej epizóde Walt potvrdil, že sa z neho stáva drsňák a toto potvrdenie som sa rozhodol použiť aj ako citát na začiatku tejto recenzie. Potom nasledujú dve časti s neskutočne prepracovanou atmosférou a záverečná, trinásta epizóda už celú túto parádu iba znamenite uzatvorila. Zhrnul by som to, druhá séria BREAKING BAD začala úplne bombasticky, potom na nejaký čas spustila nohu z plynu, ale v závere to opäť vytiahla na vrchol, s ktorým som bol absolútne spokojný. Takže v konečnom dôsledku nemôžem dať iné hodnotenie ako 9/10, pretože tá (už spomínaná) kolísavosť tejto série mi v určitých momentoch naozaj prekážala, ale v podstate som s ničím iným problém nemal. "I have spent my whole life scared - frightened of things that could happen, might happen, might not happen. Fifty years I spent like that. Finding myself awake at three in the morning. But you know what? Ever since my diagnosis, I sleep just fine." ()

Série 3 (2010) (S03)

"We live to fight another day." Tak a je to, prebojoval som sa treťou sériou BREAKING BAD a s úprimným svedomím môžem skonštatovať, že som spokojný, aj keď mi prišla o trochu slabšia ako predošlá, druhá séria. Úvod je neskutočne pomalý a nudný a na kvalite teda nepridávajú ani dvaja úplne noví záporáci (ktorí sú zhodou okolností bratranci Tuca Salamancu). Potom, aspoň na chvíľu príde akcia presne v strede série, neskôr sa všetko znovu upokojí a v závere sa rozbehne neskutočný kolotoč, na ktorý som čakal už od začiatku sledovania tohto seriálu. Takže, rovno sa vrhnem na moje názory k epizódam. Prvá časť je iba nudným, miestami trošku emocionálnym úvodom do celého diania (vôbec som nepochopil úvodné plazenie po zemi v zaprdenej novomexickej dedinke), v druhej epizóde sa aspoň v závere dostavilo trochu napätia. Potom nasledujú tri časti (aspoň podľa mňa) plné vaty, no to však neplatí o šiestej epizóde, kde sa Walt už zatiaľ najviac priblížil k odhaleniu jeho švagrom Hankom. Ďalšia, v poradí už siedma časť v závere ponúkla presne to, čo si predstavujem pod pojmom "nervydrásajúce zakončenie". Áno, zbavili sme sa bratrancov, ale Hank (dúfam, že iba dočasne) stratil schopnosť chodiť. Ako odišli záporáci, tak sa kolobeh udalostí opäť spomalil a tým pádom preskočím až k epizóde č. 10, ktorá pre mňa bola úplne najzábavnejšia z celého seriálu a nemyslím si, že sa pri BREAKING BAD ešte niekedy tak dobre zasmejem. No a záver série, čo k tomu dodať, ten už takmer dosiahol dokonalosti. Dvanásta časť mala absolútne nečakané a neuveriteľné husté zakončenie, po ktorom som ešte minútu sedel s otvorenými ústami hľadiac na záverečné titulky a podľa mňa bola aj najlepšou časťou celej série. No, a trinásta epizóda predstavovala geniálne zakončenie tretej kapitoly BREAKING BAD a v poslednej minúte tejto časti som ani nedokázal žmurknúť, tak som sa sústredil na to, čo sa predo mnou odohráva, klobúk dolu. Aby som to zhrnul, tretia séria v mnohom prekonala moje očakávania (záverečná zrážka Waltovým autom, lovenie muchy v metanfetamínovom laboratóriu, Hankova bitka na parkovisku v strede série...), ale veľa vecí v nej sa mi aj nepáčilo (úvod série, ktorý mi celý prišiel nemastný-neslaný, niekoľko rozhovorov, ktoré nikam nevedú, Skyler - na začiatku série nechápajúca biznis jej manžela, no ku koncu Walta už aj úspešne kryje...). Ale, v konečnom dôsledku boli moje očakávania naplnené a som si na sto percent istý, že to, čo BREAKING BAD prinesie v nasledujúcich sériách bude ešte väčšia bomba ako záver tejto série, pretože vždy keď si myslím, že seriál dosiahol svojho stropu, tak príde ešte s niečím lepším a geniálnejším. No tretej sérii dávam 8,5/10, kvôli, už niekoľkokrát spomínanému úvodu a kvôli tomu, že druhá séria mi prišla o niečo lepšia, ale myslím si, že teraz už všetko pôjde iba hore, bližšie k vrcholu. "You either run from things, or you face them, Mr. White." ()

Moucha (2010) (S03E10)

Bezpochyby najvtipnejšia epizóda celého BREAKING BAD univerza! Je mi úplne jedno, že sa dej nikam neposunul a ani postavy sa nijako nevyvinuli, ale na druhú stranu som sa neskutočne pobavil a vychutnal som si to... Dokonca aj tých 47 minút ubehlo nečakane rýchlo. Táto časť sa ani chvíľu nevlečie, všetko odsýpa parádnym tempom a mne ani na moment nevadilo, že celé sa to točilo iba okolo dolapenia muchy. Rozumiem tomu, že sa táto epizóda nemusí páčiť každému, ale mne teda sadla na výbornú. No aj tak si myslím, že úplne najlepšia vec na tejto časti je neprítomnosť Skyler, pretože práve ona je to, čo ma na celom seriáli najviac rozčuľuje. Už dlhšiu dobu si myslím, že epizódy, ktoré ubiehajú najrýchlejšie sú tie, kde Walt a Jesse spolupracujú, a Mucha ma v tejto myšlienke utvrdila. Za mňa 9 topánok v lampe z 10"So, you're chasing around a fly and in your world, I am the idiot..." ()

Série 4 (2011) (S04)

"I am not in danger, Skyler. I AM THE DANGER! A guy opens his door and gets shot and you think that of me? No. I AM THE ONE WHO KNOCKS!” Dočkal som sa... BREAKING BAD sa vo štvrtej sérii konečne začína poriadne rozbiehať a ja som z toho veľmi spokojný. Síce som to od seriálu čakal už oveľa skôr, ale vždy je lepšie, keď sa niečo stane neskôr, než aby sa to nestalo vôbec. A to je aj prípad tejto série... Úvod je veľmi rozťahaný a plný siahodlhých rozhovorov, ale na druhú stranu sa aspoň vyvíjajú postavy - z Walta sa už pomaly, ale isto stáva bezduchý psychopat, čoho som sa už naozaj nevedel dočkať. Zlom v tejto sérii však príde až niekde za polovicou a od toho momentu začína všetko krásne gradovať a ja som ani v najmenšom nešetril päťhviezdičkovými hodnoteniami. Rovno skočím na moje názory a postrehy k jednotlivým epizódam. Štvrtá séria začína brilantne, a to už v prvej časti, kde sa Gus ukazuje ako naozaj krutoprísny šéf, ktorý si nenechá len tak skákať po hlave. Potom nasledujú dve takmer zbytočné epizódy, v ktorých sa absolútne nič nedeje, teda až na to, že Marie sa vracia ku svojej kleptománii. Štvrtá epizóda ma pekne zamrazila, a to je k nej asi všetko. Potom prichádza pohodová piata časť, hneď po nej, v šiestej epizóde Waltovi vyjde z úst jeho asi najlegendárnejšia hláška. Časť č. 8 bola ukončená naozaj nervydrásajúcim flashbackom, ktorý úzko súvisí s nasledujúcimi epizódami. V desiatej časti sa séria konečne naplno rozbieha a z Gusa sa stáva nekompromisný frajer. V závere jedenástej epizódy predvádza Bryan Cranston úplne najdokonalejší herecký výkon, aký som zatiaľ v tomto seriáli videl a v záverečnej, trinástej časti som už iba žasol, na čo sa to vlastne pozerám, lebo podľa mňa to bola doposiaľ najlepšia epizóda (minimálne v celej štvrtej sérii). Obdivujem, ako bolo všetko do detailu premyslené a práve táto časť (s neuveriteľným hodnotením 99% !) rozhodla o tom, že som si celý seriál pridal medzi obľúbené. Zhrnul by som to, štvrtá séria BREAKING BAD je zo všetkých, ktoré som zatiaľ videl rozhodne tá najlepšia (som zvedavý, čo prinesie piata séria), a to hlavne preto, že:_____ 1.) Konečne tu máme poriadne dávky napätia, ktoré mi predošlých sériách prišli ako rarita. _____ 2.) Príbeh sa čím ďalej, tým viac zamotáva a ja som veľmi zvedavý, ako všetko nakoniec dopadne. _____ 3.) Nečakal som, že ma Hectorova prítomnosť ešte niekedy tak poteší... Naozaj už k tomu nemám, čo dodať - čo najskôr sa vrhnem na poslednú, piatu sériu. Finálny verdikt pre sériu č. 4 je za mňa 9,5/10, a veľmi dúfam, že záverečnej dám ešte o 0,5 bodu viac :) "I’ve got some math for you: Hank catching Gus equals Hank catching us." ()

Série 5 (2012) (S05)

"Mr. White... he's a devil. He is... smarter than you. He is luckier than you. Whatever you think is supposed to happen, I'm telling you that the exact opposite is gonna happen!" Nemám slov, piata séria BREAKING BAD je neskutočné, nadupané, prešpekulované a dokonalé finále celého seriálu, ktorému nemôže absolútne nič konkurovať. Každý detail v piatej sérii je do bodky premyslený, v úplnom závere začne úplne všetko dávať zmysel a každá jedna vec sa pospája. Naozaj neviem, čo si mám myslieť, neviem, či sa mám hnevať, byť smutný, alebo či sa mám radovať z toho, že som tento seriál už dopozeral, pretože som si na viac ako sto percent istý, že mi bude veľmi chýbať... Piata séria začína veľmi dobre a svižne, som rád, že ani na chvíľu nespustila nohu z plynu, čím ďalej tým viac na rýchlosti a atmosfére iba pridávala – či už pri "SAY MY NAME", alebo pri Hankovom nájdení pravdy o Waltovi, no aj pri záverečnej "vyjednávačke", to je jedno, ale hlavné je to, že toto som od seriálu očakával už úplne od začiatku a konečne sa to aj dostavilo. Nemyslím si, že som niekedy v rámci seriálovej tvorby videl nejakú lepšiu sériu, ako bola táto... Už v prvej epizóde sa všetko začína rozbiehať a to hlavne vďaka triku s magnetmi, ktorý mi prišiel nadmieru originálny. Potom sa v troch častiach tempo na chvíľu zmiernilo, ale v piatej epizóde tvorcovia zošliapli plyn až k podlahe a naservírovali nám prvotriednu akciu, ktorou mám na mysli vlakovú lúpež, počas ktorej som sa skoro (s prepáčením) posral od napätia. V siedmej časti som mal konečne možnosť pozrieť si scénu, ktorej som sa nemohol dočkať už od začiatku sledovania seriálu a v epizóde č. 8 ma v posledných tridsiatich sekundách totálne zamrazilo, klobúk dole, myslím, že to bolo hlavným cieľom tej scény 🤔. Pekne prituhovať začína od deviatej až po trinástu časť, kde tvorcovia opäť stavili na záverečný cliffhanger, čo bol ten najlepší krok, aký mohli spraviť. Štrnásta epizóda s (podľa mňa veľmi poetickým) názvom Ozymandias bola pre mňa tým najlepším, čo som mal možnosť v celom BREAKING BAD, a vlastne aj v rámci všetkých seriálov vidieť, nemohol som sa ubrániť slzám v očiam (neplakal som, iba som mal sklenené oči, pozor na to, to je veľký rozdiel 😉). Pätnásta časť mala jemne depresívny nádych, myslím si, že hlavne preto, že seriál sa už blíži ku koncu a je to naozaj poriadne cítiť. No, a finálna, šestnásta epizóda predstavovala záver, ktorý nemohol byť lepší, všetko do seba zapadlo ako kúsky jednej veľkej skladačky... Pokúsim sa to zhrnúť, piata séria BREAKING BAD je a vždy bude jednou z najlepších vecí, ktoré môže človek v rámci seriálovej tvorby vidieť. Pre každého mám jedno VEĽKÉ odporúčanie: Vyhýbajte sa všetkým spoilerom súvisiacim s týmto "majstrštykom", ja som na to doplatil 😕. Nemám, čo viac by som k tomu dodal, toto je jednoducho MASTERPIECE, ktorému nemôžem dať iné hodnotenie, ako 10/10, ak by to bolo možné, tak dám aj 20. Pán Gilligan, vďaka, bola to jazda... "I did it for me... I liked it... I was good at it... I was alive." () (méně) (více)

Ozymandias (2013) (S05E14)

Ja asi odpadnem... Ozymandias je srdcervúci emocionálny kolotoč, ktorý sa naozaj s ničím nepára a určite nie nadarmo má takéto priam až nebesky vysoké hodnotenie. Rozhodne najlepšia epizóda a vrchol celého BREAKING BAD, ak nie náhodou aj absolútny vrchol seriálovej tvorby a zároveň aj najlepšia epizóda, aká bola doposiaľ natočená. Zatiaľ sa mi ešte ani raz pri tomto seriáli nestalo, že by mi nejaká scéna vohnala slzy do očí, ale Ozymandias ma presvedčil o opaku. Neveril som, že ešte niekedy mi bude Jesseho ľúto, ale stalo sa... Nečakal som, že BREAKING BAD môže posunúť laťku ešte o úroveň vyššie, ale stalo sa... Päť hviezd je zúfalo málo... Konečne som pochopil, prečo je celá piata séria označovaná ako MASTERPIECE. Určite s tým označením súhlasím. "You're the smartest guy I ever met, and you're too stupid to see... He made up his mind 10 minutes ago._______ Do what you're gonna do." ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis