Perníkový táta

• USA Breaking Bad (více)
USA, (2008–2013), 49 h 16 min (Minutáž: 43–58 min)

Tvůrci:

Vince Gilligan

Hudba:

Dave Porter

Série(5) / Epizody(62)

Adhol

"No, you clearly don't know who you're talking to, so let me clue you in. I am not in danger, Skyler. I am the danger! A guy opens his door and gets shot and you think that of me? No. I am the one who knocks!" Nechápu, jak mi tahle seriálová pecka mohla tak dlouho unikat. Bryan Cranston předvádí v roli Waltera Whita alias Heisenberga nejlepší proměnu hlavní postavy, jakou jsem měl zatím příležitost vidět. Z nesebevědomého páprdy se naprosto plynule a uvěřitelně stane děsivý a chladnokrevný manipulátor, pro kterého účel světí prostředky. A co je na tom to nejlepší? Já tomuhle ďáblovi celou dobu přál a i ten jeho nejhorší skutek mě nikdy nepřesvědčil, abych mu přestal fandit. GENIÁLNÍ. Oblíbené epizody: Crazy Handful of Nothin' (s01e06); Phoenix (s02e12); Half Measures (s03e12); Box Cutter (s04e01); Crawl Space (s04e11); Face Off (s04e13); Gliding Over All (s05e08); Ozymandias (s05e14); Granite State (s05e15) ()

Mukl007

Serial, co vas tak vtahne do deje a vyzdima, ze si ho radsi nechcete nejakou dobu pustit znovu, protoze si musite psychicky odpocinout. Skvely! 5. serie: 130% ()

Desmi

Perfektní seriál, to bezesporu. Waltera jsem si za celou dobu neoblíbil, a přesto jsem seriál shlédl celý. Skvěle zde totiž fungují postavy druhého sledu jako je Hank, Saul, Hector a dalši. Naštěstí. Koukat totiž jen na kripla a jeho debilní matku bylo někdy fakt k smrti nudný. Takže trocha Soulových hlášek tyhle pasáže dokázala spolehlivě přebít. ()

PrinceznaKee

První série pěkná sračka,první půlka druhá série to samé až po tom to začne bejt dobrý,jak se o tom mluví. Nakonec poslední série vše vyřešila a já jsem spokojen ()

Leník

Po všech ódách na tento seriál velké zklamání. 14. nejlepší seriál?! První série ještě šla, ale 2. se tak příšerně vlekla, že jsme to v půlce típli. Jediné, co se událo v posledním zhlednutem díle bylo provalení (ne) financování léčby a akce bankomat. Taky mě začal dost iritovat hlavní hrdina. Jedinou zajímavou postavou tak nakonec byl Hank, ale za tu nudu okolo to nestojí. ()

Lancer

Dlouho jsem se zdrahal se do Pernikoveho taty pustit. Pak to byla neskutecna jizda. Serial funguje na mnoha urovnich - vztahove, psychologicke, akcni, komedialni. Vse zcela konzistentne. Rozhodne se tento serial musi videt, a to do sameho finale. ()

Lengom

Tento seriál je prostě dokonalý.. Ať už výkony, kterými herci disponují po celý chod seriálu, nebo dramatem, či kvalitně zpracovaným příběhem. Seriál je na rozdíl od většiny opakem a to tím smyslem, že nejhorší série je za mě první a nejlepší čtvrtá a pátá. Je to gradace, která může některé diváky odradit, ale zase po pár sériích překvapivě potěšit. Právě jsem Breaking Bad dokoukal podruhé v životě a zase jsem nelitoval. Ten mrazivý a zároveň hřejivý pocit ve vašem těle, že zase něco tak dobrého končí a musíte hledat nějakou podobnou alternativu na kterou koukat má vcelku dost seriálů, ale jen málo z nich je takových, že u nich nelze najít podobně konkurující alternativu a tenhle seriál do nich patří, protože podle mě nemá do dnes konkurenci ve svém tématu. Zatím jedinečný, za mě celkově 5* ()

Simonro

To nejlepší ze serialové tvorby, co kdy vzniklo. Neskutečná propracovanost děje do nejmenších detailů, komplexnost a vývoj hlavních postav dělá z tohohle počinu ten největší masterpiece ever. S každou přibývající epizodou a sérií jde kvalita jen nahoru. Miluju tenhle seriál a miluju Heisenberga! ()

serdehelan

Velice ťažko sa do toho dostávam, skúsim dopozerať aspoň prvú sériu, či sa chytím. Ale zatiaľ mi to vyslovene vadí podobným spôsobom ako Dexter ()

Stibak

Tak jsem dokoukal kompletni seriál. Je dobrý, ale zdá se mi nadhodnocený. Co se mi vážně libilo, byl vývoj hlavní postavy. Totální změna povahy. P. S. Rozhodně doporucuju seriál Better call Saul. ()

qwertasip...

Celkově seriál nehodnotím špatně, ale zkrátka nejsem schopnej překousnout několik do očí bijících nedostatků. Pravda, začátky jsou těžké - jenže v počátečních sériích dělájí Walter a jeho bitch tolik chyb, a zanechávají za sebou takové množství stop, indicií a důkazů, že by je každý normální vyšetřovatel dostal během několika týdnů. Nu, jenže pak by seriál skončil v první sérii... Naštěstí pro hlavní hrdiny jsou všichni agenti DEA (včetně Walterova švagra) totálně neschopní a nejspíš by nedokázali vyřešit ani krádež jogurtu z lednice místní policejní stanice. Jakmile se totiž objeví něco, co by mohlo vést k případnému odhalení, tak se to jaksi ztratí v ději, a už se s tím dál nepracuje - zkrátka vyšumí to do prázdna. Postupná přeměna charakteru hlavního hrdiny (ze zakřiknutého středoškolského učitele chemie na nelítostného narkobarona) je sice perfektní, a možná trumfne i přeměnu Anakina Skywalkera v Darth Vadera, nicméně je tu ještě jedna věc, kvůli které nemůžu dát víc než jen tři hvězdičky, a tou je Walterovo až strašidelné předvídání budoucnosti - skoro jako kdyby měl nějakou tajemnou superschopnost, která mu řekne, co přesně se stane, než se to vůbec stane. OK, je to chytrej chlápek, ale bohužel značná část příběhu se odvíjí na základě událostí, kdy Walter naprosto přesně odhadl, kdo se jak v které konkrétní situaci zachová, kdo kdy kam přijde a co tam bude dělat, a dokonce i to, kdo si kam stoupne (narážka na poslední díl)... Lehký nadprůměr... ()

PeteBuck

Práve som dopozeral piatu sériu a úprimne povedané, dosť ma šokuje toto vysoké hodnotenie. Vince Gilligan je mi známy ako scenárista 3-9. série Aktov X a podľa hodnotenia na csfd som si myslel, že Perníkový tatko bude pecka, ale prvotné nadšenie opadlo dosť rýchlo. Námet je skvelý, herci taktiež, bohužiaľ scenáristicky to proste nie je ono. Sledovať stredoškolského učiteľa, ktorý sa dá dokopy s feťáckou troskou, aby postupne vybudovali perníkové impérium, k čomu príde vlastne až v piatej sérii, bolo dosť zdĺhavé a útrpné. Na jeden strane má Walt zaujímavé nápady, ako sa dostať zo šlamastiky, na druhej strane robí až detinské chyby. V jednej časti povedal Walt jednu vetu: "Naša snaha je krok vpred, dva kroky vzad." Áno, takto by som definoval celý seriál. Je to trochu odľahčené, ale končí to strašne, ako totálna katastrofa. Jesse sa niekoľkokrát rovnako ako Walt dostane k obrovským peniazom, aby mu v priebehu chvíle začalo totálne šibať a o všetko vždy, samozrejme, príde. Walt zasa má more peňazí, ale všetko dá na jednu skríšu, takže hneď vždy o všetko príde. Prepáč, pán učiteľ, ale na jednej strane sypeš vzorce ako počítač, na druhej strane si neopatrnejší než malé decko. A takýchto chybičiek krásy je tam, bohužiaľ, veľa. Je mi ľúto, ale keď počúvam hlášky na tento seriál v štýle "best TV series ever", tak to, sakra, ani omylom. Ako som povedal, námet skvelý, scenár, príbeh, sorry, priemer. Poznám viacero stokrát lepších seriálov. ()

vandamator

Nejlepší seriál na pokračování všech dob. Bezchybné herecké výkony všech postav a geniální scénář i režie, dělají z breaking bad legendu legend. ()

Syndrom

Chirurgicky pintlich scénáře, titáni prožitého herectví, vymazlená kamera a černý, velmi přirozený humor - tohle je prostě jiná tvůrčí liga. Kde mají ostatní věci pár silných scén, Breaking nemá silné scény jenom, když se posunuje čas ve zrychlených panorámatech. K uzoufání logický děj, kdy nikdy nikdy nikdy žádná postava nic neudělá dokud jí to opravdu nedojde; nic se nemůže zrychlit, ani zpomalit, protože je všechno TAK PERFEKTNÍ! Násilí má devastující efekt dokud si na něj nezvyknou a my ačkoli sledujeme velmi špatná rozhodnutí (respektive jedno, který jsme nikdy neviděli a druhé, když opět odmítl práci v Gray Matter), lidi jsou tak pevně srostlý se svym prostředím, že volba neexistuje. Krimi western a temná telenovela s dekompresí v ději jako ze života. Z tvrdého, neuměleckého života. Edit 2020: Pustil jsem si to v takříkajíc maratónu a teprve teď si myslim, že jsem to skutečně prožil a pochopil. Mladá říkala, že chce po tomhle sledovat už jen seriály o hopsajících ponících a ze mě se stal definitivně fanda. Po 15 letech mám pocit, že něco dosáhlo bravurnosti Pulp Fiction. Takže už sem se zlatýma Simpsonovejma fanda tří věcí. BB je maximální práce se vzorovým řemeslem. Kamera je namátkou inovativní (Walter jde zabít Jessiho "do onoho pokoje kde se to stane", ale on tam není), filmová (prďácké záběry přesně! sladěné s hudbou i dramaturgií - třeba na konci 4. sezóny, kdy přemyšlí jak na Fringa těsně předtím než si všimne kytky) a filtrovaná (víte, když je něco úchilně namodralé jako když Hank ukazuje W.W sbírku básní od W.W. nebo odcizeně nažloutle vyschlé jako když Walt jde ráno po příjezdové cestě od domu po noci co se s Jessiem ubránili prvnímu Fringovu nájezdu.) Herci nikdy nehráli líp - tady o dvacet procent uber, tak přidej - KAŽDÁ nuance jejich emocí má svůj výnam, každý pohyb je jak má být - ani nejsem schopnej vypíchnout co je ukázkový, leda, že striktně první sezóna, kdy to měli víc předpřipravený na papíře je víc vyloženě knižní a méně o zápletkách - tady si asi hereckých projevů užijete nejvíc - jak třeba nemůžou zabít Krazy-8, na týhle situaci se to dobře manifestuje. Vyjimečnost scénáře je patrná v dějové důslednosti, kdy to sledujeme hodně live a s postavama postupujeme krok po kroku - hledej šroubovák, odšroubuj rámeček, vyndej zásuvku, nalep Ricin, zašroubuj, přisuň noční stolek, zapoj lampu; a hustotě zápletek - za ty dva roky se toho fakt stane mraky (celý REÁLNÝ město, svět - viz. srážka letadel - se točí kolem jednoho člověka) a přesto nic nepředhání postavy v jejich reakcích. Opravdu tomu nelze nic vyčíst kromě naprosto pochopitelných žánrových omezení jakože fakt ne každá situace se musí řešit dramaturgicky vděčným střetem (po tolika prožitých katarzích by postavy reagovaly na realitu jinak, ale obzvášť Walter pořád nějak dokáže ze všeho udělat pubertální lež (představ si to zlato jaká byla fronta na led a ty jejich lopatky nemají ani správný tvar, tak sem musel jít do vedlejšího hotelu, kde mají správný tvar a proto sem se zdržel o 1 a půl minuty - dont bullshit me Walt ale říká Skyler - Já jsem chytrá žena, tak poznám, že ta historka s lopatkama a ledem je jen další bullshit a že si venku dělal nějaké horrible evil věci a musím si zapálit) - všichni tu maj pořád něco na práci, každej má agendu - nikdo není pasivní a nevěcný. Neamerický. Je to samozřejmě nesmysl z mnoha důvodů a jen připomenu, že repetitivní vzorce jsou základem každého výrazného stylu, jen je dobrý ten pocit, že "už zase" a že už "bylo dost breaking bad" je kvůli tomudle. Stejně tak jak všechno musí být vypointovaný - že každá scéna má děj, smysl, prostě pointu - cena za perfektnost je moc zřejmá logika tohodle fikčního života - pozitivní stránka je ještě větší mistrovství v návaznosti scén, kdy Walter brečí u Hanka poprvé a je to upřímné a vhodné a až v dalších krocích zjišťujeme jeho věcný, žánrový záměr, zato když tam brečí podruhé je to trapná scénka na kterou Hank reaguje výrazně jinak, nicméně následuje po Walterově křečovité snaze u večeře "mám v práci nového kolegu" a jak se hned významovost násobí. Skutečně asi jediná "chyba" je moc účelová logika posledních dílů, kdy Heisenberg na pokraji sil a public enemy n.1 projíždí přes 10 států, krade auta, valí barel sněhem, má všechny potřebný čísla, šourá se ulicema Albuquerque až do witness protection kuchyněk, ukradne další auťák, zajede si do OBI nakoupit vercajk na kulomet a pak..už..konečně...umře. Uf. Američani nikdy nic nevzdají. Z filosofie jenom jedno: je strašně težké pro krále dělat něco nekrálovsky. A pro ostatní je strašně težké s někým takovým žít. Nevidím z toho cestu. () (méně) (více)

andrewXx

Začalo to ako nevinné rozhodnutie učiteľa chémie, ktorého život dotlačil do nákladnej liečby rakoviny. Pokračovalo to ešte vznešenejším zámerom zabezpečiť svoju rodinu, hlavne budúcnosť detí a dopriať im to, čo nikdy nemali. Skončilo to ako našľapaná psycho-rodinná dráma, plná hereckých koncertov a emócií doslova na hrane ľudského bytia, kde sa v prípade vzťahov trhalo bez zľutovania takmer všetko, čo sa roztrhať dalo. Breaking Bad bol ako ohňostroj s naozaj dlhou zápalnou šnúrou, ktorú škrtlo rozhodnutie istého Waltera Whitea. Šnúra pomaly horela skrz 4 série len preto, aby v tej piatej mohla odpáliť neskutočný ohňostroj pekelnej jazdy, na ktorú asi nikdy nezabudnem. Pred hereckým talentom Bryana Cranstona, Aarona Paula a Anny Gunn sa skláňam s otvorenými ústami. Jediná śkoda je, že dnes toto trio neskutočných hercov nedostáva také filmové ponuky, aké by si zaslúžili. Seriálu som dal vlastne druhú šancu. V čase svojej najväčšej slávy ma akosi neoslovil. Tak som sa k nemu vrátil po rokoch znova, aby ma vo svojej polke znova takmer prestal baviť. Miestami je totiž skutočne naťahovaný a 4 série skrývajú aj epizódy, v ktorých sa prakticky skutočne nič nedeje. V niektorých si to však len myslíte, pretože pripravujú pôdu na niečo väčšie, čo vás čaká vo veľmi blízkej budúcnosti. A tak je to skvelé. Postavy, ktoré si obľúbite začnete nenávidieť. Scenáristi sa s vašimi emóciami hrajú ako na horskej dráhe. Keď si myslíte, že je pokoj, bez milosti vás ako diváka prehodia cez betónovú stenu, ktorú rozrazíte svojou hlavou a aj keď vás to bolí, s radosťou sa otrasiete len preto, aby ste to celé mohli prežiť znova. Piata séria je epos sám o sebe a schytáva u mňa plné hodnotenie se vším všudy. Ako celok to však má svoje chyby a keby sa Breaking Bad točí dnes, pravdepodobne je kratší. Udrží si svoje tempo počas všetkých sérií a nenudí. To sa teraz povedať nedá a preto nekompromisne za mňa jedna hviezda dole. Ak však necháte dlhú zápalnú šnúru trpezlivo dohorieť až do momentu, kedy odpáli ohňostroj, užijete si TOP ONE level filmárčiny, hercov, scenáristiky a grandiózneho finále v podaní celej 5. série, ktoré je skrátka nezabudnuteľné. Práve vďaka nemu si Breaking Bad rozhodne zaslúži svoje miesto v seriálovej sieni slávy. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis