Perníkový táta

• USA Breaking Bad (více)
USA, (2008–2013), 49 h 16 min (Minutáž: 43–58 min)

Tvůrci:

Vince Gilligan

Hudba:

Dave Porter

Série(5) / Epizody(62)

Recenze uživatele castor k tomuto seriálu (66)

Znovuzrození (2009) (S02E12)

„Co? Vy máte v garáži tiskárnu na výrobu padesátek?“ Jesse začal svou potravu přijímat nitrožilně, Walt mu po uplynulých turbulentních událostech nehodlá dát půlku peněz, dokud nebude pod vlivem. To se jeho sličné brunetce líbit nebude. Walt je mezitím milující taťka, a s jedním podobným (mimochodem leteckým dispečerem) se potká nad pivem. Klobouk dolů, když si divák myslí, že tak nějak tuší, ale tvůrci přijdou s něčím nečekaným a nápaditým. Tenká hranice mezi oběma Waltovými světy se zase razantněji setřela. Walta proměňuje moc. Finále silné. Rozhodně nejlepší epizoda druhé série. ()

Albuquerque (2009) (S02E13)

„Kde máš telefon?“ Tenká hranice mezi oběma Waltovými světy se zase razantněji setřela. Požírá a proměňuje ho moc, zatímco synek a Skyler na monitoru sledují, jak naskakují desítky dolarů z celé Ameriky. Klíčová operace se totiž blíží. Po ní se jeho drahá manželka zajímá hlavně o to, zda se o sebe dokáže sám postarat. Čím to? Že by lží už bylo dost… A pak se v oblasti nad Albuquerque v Novém Mexiku srazí dvě letadla. Na fantastické předfinále navázalo velmi solidní finále. ()

Série 3 (2010) (S03)

„Pouze vyrábím,“ začátek třetí série a Walt jde před manželkou konečně s pravdou ven. A hodlá s vařením končit. I přes lákavou nabídku ze strany Guse. Všechny oběti, které přinesl, udělal pro tuhle rodinu. A už zní jako kolovrátek. Samozřejmě zároveň doznívá tragická nehoda, u které se konečný počet ztrát na životech zastavil na čísle 167. Kdo za tím vším asi tak stojí? Každopádně Jesse dokončuje odvykací léčbu, doma u Walta to není nejrůžovější („Upřímnost je dobrá, nemyslíš?“ – „Vyspala jsem se s Tedem!“) a svou roli v sérii sehraje dvojice zabijáků z mexického drogového kartelu (moc fajn scéna na parkovišti v sedmém díle). Chápu, že to nemůže být samý skvostný nápad či zajímavý zvrat, ale ve třetí řadě máme nemilý přetlak jakýchsi udržovacích dílů. Hodně plácání v kruhu, místy chybí energie a jednotlivým situacím se už úplně nedá věřit. Nejvíc samozřejmě roste „odpor“ k hlavní postavě, která se chová jako debil. Jednou postřelený srneček od rodiny, vzápětí rozhodný a neurvalý výrobce. Ano, zcela očekávaně se totiž vrací k drogovému byznysu (ve velkém a v luxusních prostorech), protože nejen řetězec Los Pollos to má solidně vychytané. Přesto jsem měl z některých pasáží pocit, že jsou tvůrci po úspěších předchozích řad na koni a přespříliš tlačí v do sebe zahleděnou exhibici. Vince Gilligan prostě dle mého svůj scénáristický um a promyšlené plánování lépe zúročil v prvních dvou řadách. I finále předchozích sérií byla mnohem silnější. Každopádně jedeme dál. ()

Už ne (2010) (S03E01)

Konečný počet ztrát na životech se zastavil na čísle 167. V „centru kontroly“ pracoval 19 let, nyní udělal truchlící otec fatální chybu. Kdo za tím vším asi stojí? Jesse dokončuje odvykací léčbu, Walter pálí peníze, Skyler vysedává u rozvodové právničky. „Pouze vyrábím,“ začátek třetí série a Walt jde před manželkou konečně s pravdou ven. A Gusovi řekne, že končí. Ten však přichází s lákavou nabídkou. ()

Kůň bezejména (2010) (S03E02)

Minule nás několika netradičními momenty poctila svou návštěvou dvojice zabijáků z mexického drogového kartelu, uvidíme, jak se to vyvine, nicméně teď měl Walt sakra štěstí. Jinak díl s několika zajímavými liniemi, každopádně cesta na vrchol obrýleného plešouna, tedy Heisenbergova se zasekla, rodina je přece nejvíc. Pervitinová laboratoř sníží cenu domu, slzný plyn skončí v něčích očích a pizza zase na střeše. Všímáte si toho permanentního vlezlého vedra pouštního města Albuquerque? ()

S.S.T. (2010) (S03E03)

„Upřímnost je dobrá, nemyslíš?“ – „Vyspala jsem se s Tedem!“ Všechny oběti, které přinesl, udělal pro tuhle rodinu. A už zní jako kolovrátek. A prakticky to (velmi křehké vztahy) zabere celou epizodu. Už minule jsem to chtěl (znovu) napsat, a i tady pokračuje fakt, že se Walt chová jako debil. Zatímco Walter Jr. se stále nemůže vyrovnat se situací doma, duo zabijáků z mexického drogového kartelu na čas opustí myšlenky od zabití Walta. Se Skyler, které po dvě série její manžel opakovaně lhal do ksichtu, a jejími kroky vážně problém nemám. ()

Zelené světlo (2010) (S03E04)

Takové plácání se v kruhu. Jsou díly, kdy je mi Walt poměrně odporný – tenhle je jedním z nich. I když samozřejmě dozvědět se, že i přes jeho „snahu finančně zajistit rodinu“ divočí jeho milá s šéfem Tedem, mu na klidu nedodá. Jeho dovádění ve firmě musí usměrnit Saul. Vzápětí se nechá vyhodit z práce, zatímco Jesse chce znovu naskočit do pervitinového vlaku. Zajímavé je tak možná nevšední sdílení domácnosti. Občas mi hlavní hrdina gesty připomíná Kevina Spaceyho v House of Cards. Francis J. Underwood byl ovšem složitější, cílevědomější i zajímavější postavou než Walt, a hlavně Spacey byl ve svém výkonu šťavnatější a dravější než Cranston. Za mě jen udržovací díl. ()

Už zase (2010) (S03E05)

Chápu, že to nemůže být samý skvostný nápad či zajímavý zvrat, ale zatím máme ve třetí sérii přetlak jakýchsi udržovacích dílů. I tentokrát pokračuje tažení rodinnými peripetiemi, ať už jde o Hanka a jeho větry z El Pasa, které zakrývá ponořením se do rozkrývání vaření modrého zázraku, tak samozřejmě o Walta a jeho momentálně podvádějící Skyler, která ale pomalu přehodnocuje svůj postoj k manželově návratu. Obecně bych v jejím případě očekával (už na začátku) nějaké to (větší) „váhání“. ()

Západ slunce (2010) (S03E06)

Už nějaký ten díl Walt přemítá o návratu k drogovému byznysu (ve velkém a v luxusních prostorech), zatímco Jesse jede na vlastní pěst. I když odešel, rodinu hodlá zajistit. „Ne těmi penězi. Vlastně bys z nás udělal spolupachatele!“ Starý karavan, který s námi byl tu a tam od samého začátku, sehraje klíčovou roli. Mexické gumy se dozvídají o opravdovém vrahovi bratrance Tuca. Walt znovu střídá role: postřelený srneček od rodiny, vzápětí rozhodný a neurvalý výrobce drog. ()

Osudová minuta (2010) (S03E07)

Definitivní návrat (takřka) na vrchol. Hank to přepískne s agresivitou a přijde na čas o odznak. A taky o bouchačku, která by se v (skvělém) závěru na parkovišti sakra hodila. O málomluvných dvojčatech se konečně dozvíme něco víc. Každopádně Hank konečně (před manželkou) projeví emoce skrze své pracovní démony. Jesse už poněkolikáté zopakuje, že vlastně Walt (ač v případě modré dobroty klíčová hlava) víc potřebuje jeho. Tentokrát toho docílí tak trochu tím, že ho vydírá a hrozí mu, že ho stáhne s sebou. ()

Vidím tě (2010) (S03E08)

Vlastně mě kromě toho, zda Hank přežije (aby také ne, s ohledem na jeho solidně uchopenou postavu), zajímá i to, kdo stál za tajemným telefonátem varujícím před jeho popravou na parkovišti. Zatímco Jesse (který je zpátky ve hře) špitál opouští, celá rodina vyčkává, jak dopadnou Hankovy operace. Díl, který dokonale dává vzpomenout předchozím vydařeným epizodám: výtečně napsané situace, množství netriviálních nápadů. A Gustavo, který potěšil na lepší zprávy vyčkávající poldy, to celé jen korunuje. ()

Kafkárna (2010) (S03E09)

Řetězec Los Pollos to má solidně vychytaný. Stejně jako Walt se svým systémem počítání (při gamblingu), se kterým vyleze Skyler před svou sestrou Marií, které nabídne, že finančně pomůžou s Hankovou zdlouhavou fyzioterapií. Holt začala používat jeho zbraně. A peníze tu postupně (pro všechny) představují určitou naději na vykoupení, na lepší život. Komplexnost a propracovanost postav ve třetí sérii nicméně trochu zaostává. ()

Moucha (2010) (S03E10)

Někde v půlce se obrýlený plešoun zeptá svého parťáka, zda má jeho příběh nějakou pointu. Přesně tohle mě napadlo u sledování epizody s mouchou v laboratoři. Chápu ironii, akceptuji, že jsme se měli víc ponořit do Waltova vnitřního konfliktu, rozumím tomu, že jsme se měli zastavit a „pochopit“, jak se vztah mezi ústředním duem od samotného počátku změnil… ale prostě to na mě nefungovalo. Místy mám z některých pasáží pocit, že jsou tvůrci po úspěších předchozích řad na koni a přespříliš tlačí v do sebe zahleděnou exhibici. ()

Městečko Abiquiu (2010) (S03E11)

Povinný rodinný maraton pokračuje. Ale něco tomu chybí. Hankova rehabilitace, praní špinavých peněz, Jesseho nová známost a zjištění, kdo stojí za nedávnou smrtí parťáka Comba. Netuším, zda se Skyler urovnala hormonální hladina, ale najednou je u Whiteů všechno růžové? Celý díl je místy natahovaný, s komplexností a propracovaností postav začínám mít problém. Vince Gilligan dle mého svůj scénáristický um a promyšlené plánování lépe zúročil v prvních dvou řadách. ()

Polovičaté řešení (2010) (S03E12)

Skyler přináší svůj pohled na praní špinavých peněz. Gus se pokouší urovnat spor mezi Jessem a svými dvěma dealery, kteří stojí za Combovou smrtí. Ti ovšem podání ruky (plus žádné dealující děti v ulicích) pochopí po svém. Nesdílím všeobecné nadšení ze závěru série, znovu mám potíže s uvěřitelností a motivacemi jednotlivých postav. Třeba právě Skyler se dosud projevovala jako účetní s pevným morálním kodexem a teď…? Jednoduše nesdílím oslavné názory všude okolo. Zatímco dřív byly zvraty promyšlené, teď působí spíš na efekt. ()

Konečné řešení (2010) (S03E13)

„Zhoršil se váš zdravotní stav? Zvoní vám v uších? Vidíte ostré světlo nebo slyšíte hlasy? Nikdo racionálně přemýšlející by neudělal to, co vy!“ Asi tak. Minule jsem zas a znovu přemýšlel, proč by Walt pro Jesseho tak riskoval. Gus má své plány a Walt potřebuje zůstat naživu, protože pořád jediný umí udělat modrou dobrotu tak dobrou. S komplexností a propracovaností postav začínám mít problém. Finále předchozích sérií byla mnohem silnější. Ale furt mě zajímá, jak tahle hra s očekáváním celkově skončí. Navíc mě drží fakt, že zejména pátá série má být vážně „dechberoucí“. ()

Série 4 (2011) (S04)

„Vy jste vážně osina v prdeli!“ Prvních pár dílů čtvrté série a chtěl jsem se vážně loučit. Epizody bez šťávy, bez nápadů. Upovídané (a překombinované) to bylo už v minulých sériích, ale tady přibyla skutečnost, že už to nemá energii a jednotlivým situacím se už úplně nedalo věřit. Jesse se chová iracionálně, Waltovo ego roste ke stropu a zoufalé účetní Skyler postupně nosí balíky prachů. Hank už není takovým skeptikem, z postele začne šťourat do svého staronového případu a je to právě on, kdo mdlý příběh rozhoupe. Je přesvědčený, že kameňák Gus je velká drogová ryba, navíc namísto toho, aby byl Walter spokojený s tím, že policie považuje legendárního a nepolapitelného Heisenberga za mrtvého, ozve se právě jeho nadutost. Role se nicméně přelévají (Jesse bude brzy důležitou „součástí“ týmu Gusových nejbližších), Walt už není nepostradatelný a jen škoda, že jinak prozíravý Hank Waltovy komické teorie neprokoukne. Ale to bychom zřejmě přišli o další řadu... Dlouhodobě se tu prostě ohýbají a přetvářejí charaktery postav na základě toho, jak se to tvůrcům hodí. Jednoduše ten, který třeba dva díly sekal školácké chyby, teď překvapí nejbystřejšími instinkty a inteligencí. Každopádně druhá polovina série opravdu zajímavá i napínavá. A Mark Margolis zahrál bývalého gangstera na vozíku skvěle. Těším se na finále. ()

Krabicový nůž (2011) (S04E01)

Hošani se bojí, s čím přijde nakrknutý Gus a co bude dál s „jejich“ byznysem. Tím, jak se Walt snaží ze všeho (tak průhledně) vykecat, mě už v (minimálně) minulé sérii začal solidně štvát. Pánové si každopádně koupili nějaký ten čas navíc. Skyler se solidně „zaučuje“ (hysterie před zámečníkem), Hank zůstává skeptikem. Nějaké scénáristické vrcholy nebo stísněnou atmosféru jsem každopádně fakt nevnímal. Herecké uchopení Bryana Cranstona mi navíc už nějaký ten pátek dost vadí. ()

Revolver osmatřicítka (2011) (S04E02)

No, co teď s tím? Za mě zhruba do poloviny naprosto nijaká epizoda, bez šťávy, bez nápadů. Tak si Walt koupil bouchačku, a co jako? Kde je Ted? Jesse dál tlumí tlak, kterému v posledních dnech čelil, Skyler se nadále solidně „zaučuje“ a tu myčku aut prostě chce, Hank zůstává skeptikem. Hodně upovídané, hodně statické. Chápu, že to pokaždé nemůže být samý skvostný nápad či zajímavý zvrat, nějaké scénáristické vrcholy nebo stísněnou atmosféru jsem ale vážně nevnímal. Občas mi hlavní hrdina gesty připomíná Kevina Spaceyho v House of Cards. Francis J. Underwood byl ovšem složitější, cílevědomější i zajímavější postavou než (podotýkám DOPOSUD) Walt, a hlavně Spacey byl ve svém výkonu šťavnatější a dravější než Cranston. ()

Otevřený dům (2011) (S04E03)

Upovídané to bylo už v minulých sériích, ale tady přibyla skutečnost, že už to nemá energii a jednotlivým situacím se už úplně nedá věřit. Světe, div se, Marie ani Skyler mi nevadí. Vadí mi přešlapování na místě a snaha navodit pocit, že sledujeme něco velkolepého. Snad jediným světlým momentem byl výstup Saula. Vince Gilligan dle mého svůj scénáristický um a promyšlené plánování lépe zúročil v prvních dvou řadách. Celý díl působí jako předskokan k něčemu zásadnímu. Pan White sice myslí na pohodlí svých nejbližších, ale prostě je to už regulérní parchant. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis