Medená veža

The Copper Tower

(festivalový název)

Československo, 1970, 87 min

Moc mě potěšilo, že ten příběh velkého přátelství a velké lásky vyprávěl právě Ivan Mistrík, herec, kterého jsem mívala moc ráda. Krásný film, smutný, jen mě při něm tak napadlo, že někteří lidé by se snad raději neměli zamilovat a zůstat raději šťastní a bezstarostní ve svých horách.(13.1.2007)

5/10 Nebyt velkeho platna, Liskovemu soundu a Mistrikovi tak se dostanu s hodnocenim daleko niz. Ano s ohledem na rok vzniku, hereckou spicku a tatranske scenerie se z toho dalo vytezit dakeko vic - promarnena sance, skoda, utopilo se to v melancholii filosofujicich sracicek - kdyby to bylo vic dokumentarni, udelali by lip. Pripijim na zeny zeny = pricinu a zaroven reseni vsech nasich problemu.(29.1.2011)

vyborny vazno - vtipny dobrodruzny film z krasnych tatier. naviac vynikajuco herecky obsadeny. klenot utlej slovenskej kinematografie.(24.9.2007)

Fatálny príbeh kamarátstva troch ľudí, ktorí milujú hory. Podstatné na ňom je, že sa tu všetky chlapské emócie riešili činmi. Neviem, či to bolo dobou, prostredím, alebo individualitami; a tiež, či je to lepšie ako zapletať sa do zbytočných intríg a nebáť sa o život. Povedal by som, že trápiť sa napokon nad tým, čo sa už nedá zvrátiť, je horšie ako nekonať, ale to už odbieham. Každopádne, film by sa dal dnes bez váhania zaradiť pod žáner bromance. Ako už bolo napísané nižšie, réžia sa niesla v duchu hesla "v jednoduchosti je krása" (Emília Vášáryová stvárnila tú jednoduchosť:). Ale jediné z vizuálu, čoho som tu čakal viac, je priestor na zobrazenie majestátnosti Tatier. Až na pár záberov na Medenú vežu, úvodnú a záverečnú sekvenciu, išlo väčšinou o príliš zblízka snímané skaly, aby som sa mohol ako divák dostatočne pokochať exteriérmi, a nadýchať sa v tejto špinavej Bratislave pre zmenu aj tatranského vzduchu.(6.4.2014)

Jednoduché a bravúrne rozprávané (bez zbytočného naťahovania). Sila filmu tkvie, rovnako ako v ostatných slovenských klasikách, v postavách a ich skvelo zahraných charakteroch. Horské prostredie dodáva na atmosfére...(29.12.2014)

• - Točilo sa na drahý materiál Kodak Eastmancolor, ktorého cena sa v tej dobe pohybovala okolo jedného amerického dolára za jeden meter. (Raccoon.city)

• - Bezpečnosť filmovania sa snažila zabezpečiť aj horská služba a v nebezpečných scénach boli namiesto hercov použitý dabléri. (pravo)

• - Emília Vášáryová (Saška) sa premiéry filmu v roku 1970 nezúčastnila a na pláne kina videla film až pri jeho 40. výročí od natočenia v Poprade. (Raccoon.city)