Medená veža

The Copper Tower

(festivalový název)

Československo, 1970, 87 min

Človeka to prostredie proste tak obmäkčí, že by tomu dal najradšej hneď plný počet. Krásna panenská príroda, život v nej, nádherná hudba, výborná kamera a známi slovenskí herci, vytvárajú skvelé zázemie pre film. Problém nastáva u scenára, je to malá komorná dráma o žiarlivosti a hlúpom vyrovnaní sa so situáciou formou samovraždy, lebo inak nevedel chlap dosiahnuť pokoj v duši. Je to také komunistické celé, nie je v tom nič extra ohľadom deja. Samozrejme aj ja musím vyzdvihnúť citát, ktorý znie nejak tak: "Človek môže do hôr zutekať pred ľuďmi, ale neutečie pred sebou." Tak, či tak, je to kvalitný československý film, ktorému treba dať ešte prívlastok slovenský. Po ňom si treba pustiť Pieseň o rodnej zemi alebo ak chcete Najkrajší kút v šírom svete od Gejzu Dusíka a Pavla Braxatorisa, najlepšie ako ju spieva Peter Dvorský a atmosféra je tu. Kiežby sme aj dnes točili aspoň takto zaujímavé filmy.(11.1.2013)

Velké hory, velký příběh, osudová žena, kamarádství za hrob a ozvěna harmonia. Tatry mě nedojímaj, ale takhle pravdivý příběh jsem dlouho neviděl. P.S. Největší smích hned při úvodních titulcích (pomocná režie: Zoro Záhon), to mě teda poser na holý záda :D(10.3.2011)

(Lumiere - 9.5.2015)(9.5.2015)

Nádherný snímek z prostředí krásných tatranských výšek, kde se mezi tři kamarády připlete mladá krasavice Emília Vašáryová ... Jistě jeden z nejlepších slovenských filmů s opravdu krásnými záběry.(18.7.2011)

V Medenej veži je všetko osudové. Osudové kamarátstvo, osudová žena, osudová nehoda a osudový záver. Napriek tomu si scenár dokáže udržať určitý nadhľad a film nepôsobí gýčovito. Je asi zrejmé, že v inom prostredí by tento scenár fungoval o niečo menej, ale našťastie tu máme krásne slovenské veľhory, ktoré určite pridávajú na tunajšom hodnotení nezanedbadeľné percentá. U mňa je to rovnako.(17.9.2012)

• - Herci mali svojich horolezeckých dablérov - Štefan Kvietik (Pirin) Ivana Gálfyho, Ivan Rajniak (Valér) Ivana Urbanoviča a Ivan Mistrík (R) Ladislava Šedivého. (Raccoon.city)

• - Ivan Rajniak (Valér) bol aktívny lyžiar a horolezec, a preto je vo filme aj láska k horám a obdiv k Tatrám. (Raccoon.city)

• - Točilo sa na drahý materiál Kodak Eastmancolor, ktorého cena sa v tej dobe pohybovala okolo jedného amerického dolára za jeden meter. (Raccoon.city)