laik_60

Aristoteles svojho času povedal, že najlepší spôsob vládnutia je autokracia dobrého Pána. Dejiny ľudstva a aj tento film to vyvracajú. Film by sa mal premietať na pedagogických univerzitách a stredných školách. ()

lakikaki

Veľmi trefný a občas až mrazivý film o fašizme, na ktorom mi vadili jedine niektoré, do príliš veľkých extrémov zahnané, nápady a scény. Inak je film vynikajúco zvládnutý aj zo stránky režijnej, hereckej, aj hudobnej a na neuveriteľnosť, či neaktuálnosť si divák sťažovať naozaj nemôže. Die Welle (distribučný názov mi pripadá dosť nevydarený) je síce celkom mainstreamovým, ale predsa náročnejším filmom a takáto kombinácia je mi značne sympatická. Fakt škoda tých niekoľkých prehnaných nápadov, mohlo to byť za päť. ()

Wormboy

Pomerne inteligentny snimok, ktory sa dotyka velmi problematickej temy a treba povedat, ze az na par zadrhelov sa mu dari dany problem ako tak opisat. Velkym neduhom filmu, ktory ho v mojich ociach degraduje a znacne ubera na dojme je filmovy cas, v priebehu ktoreho sa "skolsky experiment" odohrava. Je samozrejme, ze sikovna manipulacia maturantmi, ktory nemaju viacmenej ziadne hodnoty, je pomerne lahka, avsak vyvolanie takejto "psychozy" v priebehu jedneho tyzdna je v mojich ociach nepredstavitelne. V ostatnom som , ale spokojny a film sa mi urcite pacil. 3,5/5* ()

Dannysek4U

Geneze vzniku samotny Vlny je neuveritelne okate nerealisticky ukvaltovana a radsi doufam, ze Gansel ma v realu o nemeckejch stredoskolacich vyssi mineni. Ale prave kvuli temhle simplifikacim mu to nakonec docela dost dobre slape (tim netvrdim, ze ucel sveti prostredky), coz jen umocnuje radost z cekani na konecnou apokalypsu a jeji podobu (a ze cekani zacina tak po patnacty minute). Proste se mi to libilo, a mozna je dobre, ze to ceny nakonec nema tak opravdovej xicht - pak by to asi byla vazne strasidelna podivana. ()

Gabbo

Velice silný zažitek. Ukázka jak jednoduše lze zmanipulovat lidi a vytvořit diktaturu. Občas je film nadnesen, což ale nevidím jako chybu ale záměr. Při konci mi až mrazilo v zadech. Ten film jen tak nepustite z hlavy po zavěrečných titulcích, ale donutí Vás trochu o tom zapřemýšlet. Velice mě překvapili někteří herci. I když zpracování není uplně perfektní, musím dát 5*. ()

zette

Ne snad, ze bych dal tento film mezi mych cca TOP70, i tak ale musim dat plny pocet. Nas vudce je snimek, ktery po svem skonceni snad vsechny donuti trochu zapremyslet. Lide se nechaji strhnout v kazde dobe a v kazdem miste planety a je jedno, jestli se jedna o fasismus, komunismus, nabozenstvi, nakupni hysterie, fotbalove silenstvi ci anarchisticke strety s policii. Jak uz zde psalo spousta lidi, nechal bych tento film povinne vysilat na vsech skolach. Ze je film urcen predevsim mladezi, je zrejme jiz ze zaberu. Dynamicky natoceny film s nekolika velice slusnymi hereckymi vykony. Jeden z mnoha kvalitnich filmu nemecke produkce. -------Nerikam, ze nemecka kinematografie je jedna z nejlepsich, ale jiz od dvacatych let minuleho stoleti natocila dostatek filmu, ktera se nezapomenutelne zapsala a proto neustale kritiky nemecke tvorby nechapu o co jim vlastne jde... ()

J0hny5

Rozhodně zajímavý film u kterého jsem se nenudil a přinutil mě přemýšlet o politice, ideologii, diktatuře... Na druhou stranu film je určitě trochu přibarven tak aby byl zajímavějšim a občas mi přišlo jejich jednání nereálné, hlavně to zfanatizování během pár dní. Ale každopádně Němci mě znovu příjemně překvapili...4 a půl. 80%. ()

kvasiva

Silný film, který není podle mě až tak nereálný i ve skutečném světě. Jak málo stačí k pobláznění masy lidí, která poté začne skákat přesně podle rozkazů. Stačí mít ideu, vůdce, disciplínu, název... tak jak to ukázali studenti se svým učitelem v tomto filmu. Jediná nevýhoda, nebo spíš co mě vadilo, tak celý pokus trval týden. Podle mě to je strašně krátká doba, aby se takto chování lidí změnilo prakticky ze dne na den. Neříkám, že to je nemožné (to sám nevím), ale kdyby tvůrci místo dní tento projekt roztáhli třeba do měsíce, tak by to minimálně pro mě bylo uvěřitelnější. Velké plus vidím i tom, že film vznikal v Německu a i ve filmu to bylo zmiňováno a mohlo stavět na "vlastních" zkušenostech. Film vřele doporučuji! ()

Andre3000

Velmi dobře podané. Vlna mohla vzniknout kdekoliv, nejen v Německu. Film je varováním a zároveň i vysvětlením činů minulých. I v dnešní době se setkáváme s podobnými vůdci, kteří mění svět daleko více, než jen tento učitel ukázal. ()

BoXBe

V případě Našeho vůdce jsem opravdu na holičkách kde na škále 1 až 5 hvězd hodnotit. On to totiž vůbec není nějak zručně natočený snímek. Nezřídka jsem se opravdu nudil a když přišly situace, které byly pro mě zajímavé byly nezajímavě natočené a když přišly situace, které nevypovídaly o ničem a jen roztahovaly stopáž, tak byly natočené vcelku schopně, ale k čemupak to? Výjimečně si odpovím sám. Snímek totiž vypovídá o něčem co se nám nemusí jevit až tak vzdálené. O neustálém nebezpečí nejrůznějších -ismů a o potlačování osobní svobody a o někdy zdánlivě neškodných cestičkách, které k teroru velmi rychle vedou. Osobně už jsem možná trochu odrostl a nejeví se mi Náš vůdce dobrým filmem, protože jsem dopředu odhadl děj a dokonce i závěr a tak nějak to pro mě bylo až moc čitelné, ale možná je to tím, že neignoruji historické souvislosti a leccos o problematice vím. Čili film má ode mě přinejmenším dvě hvězdy za to, co nazývám forma ustoupivší obsahu, který je v případě Našeho vůdce tím podstatným a pro společnost potřebným. Za obsah sdělení 2 hvězdy. Bohužel k samotnému scénáři i k režii bych měl nespočet výtek. Ale za celý film, kdybych chtěl najít něco pozitivního, tak si všimněte té scény, kdy se dívka Karo vrací v noci ze školy. Ten strach ...... zažívaly ještě před nedávnými 70ti lety miliony lidí na celém světě a nelze říct, že dnes na světě nejsou místa, kde je to o něco lepší. Obsah je nadčasový a mezigenerační a skvělým podkladem k diskuzím. Na zpracování snad brzy zapomenu.... ()

Davosh

Úžasný film. Povinná 'četba' pro všechny střední a základní školy. Dokonalá ukázka toho, jak lehce se dá zfanatizovat pár lidí a až k čemu to může zajít. Na konci jsem měl vážně husí kůži a jen tak se ji nezbavím. Klipovitost a celková jednoduchost jsou v tomhle případě spíše přínosem, protože tohle je film pro všechny a myslím, že forma právě tomu napomáhá. Další film, který budu každému doporučovat k zhlédnutí. ()

emo

Veľmi slušný film so skvelým námetom. To, že sa to odohráva v Nemecku tomu pridáva na hrozivosti.... ()

dr.fish

Každý jsme jiný. Stačí si přečíst pár komentářů k tomuto filmu. Každý se na něj díváme jinýma očima a máme jiné závěry. Někdo čekal bombu a byl zklamán. Někdo je otřesen realističností, jiný tomu od začátku nevěřil. Ale faktem je, že málokdo si tváří v tvář "Vlně" svou vlastní tvář zachová. Všichni se změní, i ti, kteří stojí proti Vlně. A nikdo nedohlédne všech konců. Dobrý záměr učitele se mění v tragédii a přesto budou žáci nostalgicky vzpomínat, jaké to bylo fajn, když kdysi byli ve "Vlně"....Ecce homo! ()

Biggy

Film o tom, jak jeden obyčejný učitel gymnázia dokáže ovlivnit dnešní, moderním světem zkaženou mládež s použitím speciálního projektu na téma "Státní formy". Zpočátku se všechno vyvíjí podle plánů, ale pak se v jeho svěřencích cosi zvrtne a kompletně se příběh obrátí. I přesto, že se dá spousta prvků děje předem klidně předpokládat, čekáte co přijde dalšího, sem tam zasadí scénáristi nečekanou ránu a vy pořád sedíte připoutaní očima na obrazovku s nedočkavým pocitem. Původně jsem si myslel, že mi bude vadit němčina, ale koneckonců jsem jí ani moc nevnímal. Jestli to byly vycházející hvězdičky nebo už velcí herci nedokážu posoudit, protože je neznám, ale herecké výkony hodnotím převážně kladně. Snad ani nemám co vytknout, možná se to někomu bude zdát jako přemrštěné hodnocení, ale mně se Die Welle velmi líbilo. 5/5 ()

Plangi

Člověk si může do nekonečna opakovat, že manipulovat sebou nenechá, ale vždycky je to právě většina populace, která do toho spadne rovnýma nohama, ať už vědomě či nevědomě. Pubescenti s nevyhraněnými názory na cokoli jsou cíl snadný, už proto je celkem jasné, kam se bude ubírat „malý“ experiment učitele, který se snaží svoje studenty vytrhnout z apatie ozvláštněním výuky praktickou zkouškou autokracie. Možná mi trochu vadila ignorace dospělých ke skutečnosti, že se v kolektivu rodí něco hodně nezdravého a že jejich roli musí suplovat dvě dívky, které už v prvopočátku prozřely, že nejde o nic „cool“. To nemění nic na faktu, že jsem po celý čas zíral s otevřenou pusou, jak pro poblázněný dav není pomalu nic překážkou a i když je postup děje trochu zrychlený, výpovědní hodnota je tak silná, že nemám problém Ganselově Die Welle mrsknout 5*. Povinně promítat ve školách! 91% ()

filmharmony

...dlouhá léta mám k německé kinematografii předsudky... ale názory se mění (hurááá) a tak jsem si tento film opravdu užila... silné téma, skvěle podáno... skvěle zahráno... schéma samotného filmu má rezervy... zjednodušení, rychlý vývoj celého procesu (i když z toho jde mráz)... těžko uvěřitelná extrémní gradace... ale... jen do nás všech... přemýšlím, jestli by bylo možné takhle rychle manipulovat jednotlivé národnosti (kulturní zázemí, tradice, povaha národa) .. Čechy? my jsem líní a ustrašení (snad)... Poláky? Slováky? Holanďany? Havajce? ...zajímavé přemýšlení... je Vlna skutečně mezinárodní produkt? ...díky za otázky, které si musíme po tomto filmu položit... pěkné podívání... jsem zvědavá, co z německých filmů ještě objevím... ()

animaxis

Hodně realistický pohled na na jednotlivé stránky diktatury. Tento film je podle skutečné události, ale jak je řečeno ve filmu, tak diktatura se může znovu objevit kdykoli. Na světě je i ted' a člověk by řekl že po hrůzách 2. světové války se lidstvo z historie konečně poučí. Bohužel lidstvo je čím dál hloupější a většina lidí historii považuje za zbytečnou. Tak je se tedy má z historie poučit? Nijak. Tyhle věci se budou dít dál a dál a pravděpodobně to skončí až když skončí i lidé. Ale k filmu. Natočené je to určitě dobře a dokáže to ve vás zanechat nějaké pocity a nejspíš vás u donutí přemýšlet. S většinou lidí se manipuluje velmi snadno, stačí jen přijít na to jak. To je takové hlavní poselství filmu nebo jsem ho alespon tak pochopil já. Rozhodně všem doporučuji. Klidně bych to puštěl ve školách. ()

majo25

Nemci milo prekvapili. Ukážka, že aj dnešná mládež nemá ďaleko k autokracii, je zaujímavo, aj keď nenáročne, spracovaný. Intenzívnosť drámy k záveru graduje. Aj keď ten je čiastočne predvídateľný (mešuge chlapec) a menej uveriteľný. Každopádne vďaka zaujímavému scenáru ubehli necelé 2 hodinky relatívne rýchlo. ()

Mol

GUTEN MORGEN HERR WENGER! Naprosto brutální film a příklad toho jak se dá s lidmi manipulovat. V jednotě je síla, která ale v tomto případě nerespektuje odlišnosti a stává se tím fašistickou. Holky jsou tu pěkný a Tim byl prostě magor. Silný film. ()