MeanWhile

Na tento film jsme se začali dívat ve škole na hodině dějepisu kvůli tomu, abychom sledovali jak se i v této době dokáže projevit něco, co v historii dokázalo udělat mnoho škod. Fašismus. Za jednu hodinu jsme to samozřejmě nedokoukali, tak jsem se na to hned ten den podíval celé znovu doma a musím říct, že mě ten film vtáhnul takovým způsobem do děje, že jsem se nemohl odtrhnout od obrazovky. Byla to velká parádní jízda s ještě lepším koncem. I kdyby to nebylo podle skutečné události, tak je to skvělý nápad a pokus o tom, aby se nad sebou pár skupinek lidí na světě zamyslelo. Výbornej německej film, kterej se mě osobně strašně moc líbil, Vogel suprovej a pět hvězdiček jasnejch. ()

Katullka

Je fakt, že z části člověk stále něco očekává a dočká se. Možná je to mínus, že se skoro až nudí, ale je fakt, že dech mi to vyrazilo, i když je příběh známý. Nechci to hned házet do odpadu a ani oponovat některým komentářům. Mě se to líbilo, i když jsem to viděla celé až na podruhé. ()

Shaqualyck

Problém nastává hned na začátku, kdy studentíci pod vedením volnomyšlenkářského učitele debatují o autokracii a ačkoliv vypadají relativně uvědoměle, o pár záběrů dál už poslušně hajlují a dávají povýšeně na odiv své stejnokroje a světonázory. Psychologie davu? Dejme tomu. Ale nová NSDAP na ploše třídního kolektivu? Během pár hodin? Jak? Proč? Na základě několika pokynů učitele? Neberu. V roli manipulativního pedagoga se tu naopak snaží neohrabaně vystupovat režisér, který své vykonstruované kázání ochudil o to nejdůležitější - přesvědčivost. Propásl tak šanci demonstrovat fungování totalitních mechanismů a natočit opravdu zajímavý film, a ne jen prvoplánovou, zkratkovitou agitku, která je věrohodná asi jako reklamy na prací prášek. Nicméně oceňuji německou snahu o sebereflexi. Slabé 3* ()

jerry12

80%. K Das Leben der Anderen jsem se ještě nedostal, takže zatím mohu říct, že Die Welle je vůbec nejlepší ryze německý film, co jsem zatím viděl. Působivá atmosféra, skvělí herci, originální narace, zvolna gradující pointa. Je znát, že téma autoritářských režimů je Dennisu Ganselovi blízké jak na národní, tak na sociální úrovni. Paráda. ()

rawen

Film působící spíše jako epizoda německého seriálu (jakéhokoliv, všechny jsou stejné) s dobrým úmyslem a povedeným koncem - vše ostatní (hlavně motivace postav) jsou ale hodně moc přitažené za vlasy, až se divím, že Die Welle nakonec přece jen tak nějak drží pohromadě... 6,5/10 ()

maseer2

k zamyšlení nutící snímek o tom, jak je lidstvo snadno manipulovatelné.. o tom, že stačí jen nějaká autorita, která umí volit vhodná slova, a lidé se začnou chovat jako stádo ovcí.. nevěřil bych tomu, že je něco takového možné, ale když je to film podle skutečné události, tak nezbývá, než se nad celým problémem, který mi trochu připomněl stanfordský vězeňský experiment, opravdu pořádně zamyslet.. ()

Mulosz

Dennisi Gansele, to byl fakt narez, Ty fakt umis, opovaz se zase zacit tocit Holky to taky chtej a podobne veci. Jeste do tretice jednu takovou pumelici a padnu Ti k noham. ()

murakamigirl

"...je dôležité zasadiť sa za správnu vec..." No áno, to bezvýhradne! Ale ČO je správne??? Automatická otázka, zdá sa to byť tak prosté, prirodzené, a predsa nie je. Predsa v tých zdemagogizovaných masách nekolovala. Predsa bola vymazaná. Nemala šancu... Človek sa stal tehlou v múre pre falošnú vidinu. Múr personifikoval vieru, daroval bezpečie a silu, a... kradol identitu. Načo dodávať viac..... O tom, ČO autokracia robí s ľuďmi, aká je zákerná, rozkladná, ako nevyhnutne speje k deštrukcii, o tom bystro hovorí táto nemecká dráma. Téma fantasticky uplatnená v súčasnosti a v školskom prostredí. Čo fakt nejde nezmieniť, to je megadramatický záver- žalúdok ako v kliešťoch, husia koža na špacíri po celom tele, áno, toto ma pribilo do kresla, nekompromisne. Akokoľvek sa usilujem, skôr si svoje mozgové závity pretočím, ako nájdem príznačnejší prívlastok pre Nášho vodcu- strhujúci!!! ()

Terva

Byla to ukázka toho, jak se dá vyvolat davová myšlenka, jedním jediným nápadem. Učitel naznačil a ostatní udělají načatou práci sami. Nevím zda by se to dalo aplikovat na jinou zemi než Německo, ale tomu základu, té Vlně odezvy bych v pohodě uvěřil kdekoliv. On skončil návrhem na stejnokroj, pak už to jelo samo (Znak, pozdrav, sjednocení....). Už jsem postrádal jen hymnu. ()

JohnCZ

Výborná ukázka toho, co dokáže diktatura. Sice mi to přišlo místy až příliš přitažené za vlasy, ale závěrečné rozuzlení hodně zapůsobilo. I když se dalo čekat. ()

Beznoh

Nádherně vypovídá o tom, co vlastně diktatura je, na čem je založená a co může způsobit. Je to krásně podané studijním experimentem, kdy žáci nevěřícně tvrdí, jak se jich tyhle věci netýkají a diktatura je vlastně jen přežitek, co by se jich nikdy nemohl týkat. Učitel si s nimi zahraje hru na skutečnou diktaturu, kterou ale žáci vezmou natolik vážně, že takové uskupení opravdu vznikne, aniž by to učitel vůbec plánoval a následky jsou samozřejmě velké. Určitě je to krásný film k zamyšlení a stojí za to ho vidět. ()

M.Macho

Konečně pořádná "teenagerská komedie" (myšleno s velmi ostrými uvozovkami)... Dokonalá sonda do malého, nevýrazného organismu, který přeroste v něco mnohem, mnohem většího. Otázku vyrovnávání se s historií a jednoduchostí s jakou jde oblbnout skupinu lidí - každý ze žáků jakoby představoval nějakou část společnosti, která se k "ideálům" postaví. (Ne)lichotivým zůstává, že nejvíce zfanatizovaný žák je zakomplexovaný, všemi prostředky neohrabaný divadelní režisér... Inu jsou vlny, které smetou každého... ()

Suzie05

Nemůžu si pomoct, ale přesto že film je velmi dobře zpracovaný, zajimavě natočený a i děj je dost dobře stravitelný, nelíbil se mi. Čekala jsem od toho něco víc. ()

tomeš

Dobré téma, dobrá filmařina, krásná němčina, ale stejně, něco mi tam chybělo, nebo možná přebejvalo. Takový tři a půl hvězdy. ()

Marek1991

Filmy Trieda a Vlna sú klasické experimentálne výchovné filmy, ktoré však majú aj chyby a samo o sebe nemusia byť najlepší výchovný materiál. Vyzerajú nízkorozpočtovo, je v nich prehnane umelo vystupujúca mládež, taktiež naivná a u niektorých jedincov sa prejavuje aj hlúposť. Na tomto filme sa mi páčilo, že poukázal aj na chyby súčasného kapitalistického systému, no pri podobných filmoch mám pocit, že odsudzujú krajnú pravicu a ľavicu, najmä tú autoritársku, občas aj tú libertariánsku, problém je, že človek je tvor, ktorý tiahne k rôznym prúdom, najviac mu asi sedí libertínsky socializmus, avšak ani ten nie je úplne stopercentný. Poviem príklad na sebe, myslím si, že nie je všetko len náhoda, v duchovnej oblasti som veriaci, uznávam určité morálne pravidlá, kde však pri ich bezvýhradnom dodržovaní vznikajú aj u mňa konflikty, lebo niekedy neviete, čo je lepšie. Napríklad zachrániť život matke zabitím dieťaťa, ktorá by však následne už nemohla mať deti alebo riskovať, že zomrú obe alebo sa predsa narodí dieťa a matka zomrie, napríklad že by ľudstvo vymrelo a tá matka mohla do budúcnosti porodiť ešte deti, ktoré by sa však museli medzi sebou nejak páriť, no ľudstvo by prežilo. Iný príklad, napríklad kopírovať filmy s horšou kvalitou pre vlastnú potrebu a pozerať si ich zadarmo s tým, že nesúhlasím s daným systémom, zároveň nimi napríklad poučovať ľudí, vzdelávať samého seba s tým, že by som si ich za peniaze asi nepozrel, lebo dajte cisárovi čo je cisárovo a pritom nemať nič, no upísať sa mu k prežitiu, k hocičomu, kradnúť aby niekto prežil, či možno uberať možné fiktívne zisky v podvodnom systéme, to sa ťažko určuje. Okrem duchovných vecí sa považujem za člena istej kultúry, nejakého národa, mám rád určitý športový klub, to by som mohol byť za nacionalistu, že mi je niekto bližší, že niekedy treba vystupovať ako celok, no jeden druhého musíme dopĺňať, nevyvyšovať sa, neopustiť a to je problém, preto vo väčšine sociálnych vecí uznávam aj ten globalizmus, no v spolupráci, skôr liberálnejší, kde sa dbá aj na národné, aj sociálne, rešpektuje sa ja zdravé globálne, no niekde sa zasiahne aj autoritatívne, z toho všetkého mi ako nový mix vychádza napríklad zdrojová ekonomika a Venus project, lebo zdravý mix v kapitalizme, či úplnom anarchizme (nehovoriac o feudalizme, fašizme, nacizme) podľa mňa nie je možný, vlastne to aj zažívame tú určitú hierarchizáciu a nespravodlivosť na základe ilúzii peňazí, či iných nerovností. Preto si myslím, že tento film nešiel do hĺbky, v zlom svetle sú tam aj niektoré prospešné veci, pretože ťažko sa niečo odsudzuje absolútne, dokonca aj diktatúra by mohla byť určitý čas dobrá a mohlo by sa napredovať ako vieme z histórie, no ono sa to proste vždy vymkne z rúk kvôli nedokonalosti, no neberte to ako anarchistické prvky, ktoré to ničia, berte to skôr ako dohnanie do neprirodzenej krajnosti, do umelosti, kde začínajú výbuchy možností, s ktorými sa manipulovalo podľa potreby alebo do strojenosti, ktorá vyhynie sama, lebo uniformnosť ju nedokáže rozviť. Absolútne podľa mňa môže byť len dobro, nejaké hodnoty, ktoré nám v zložitých situáciách ukazujú, že toto by sa malo riešiť tak a toto tak a preto tento systém nie je dokonalý, lebo sám o sebe byť dokonalý nemôže a každý ktorý sa drží určitých hodnôt a skôr nim sa snaží približovať s tým, že si zachováva toleranciu, iba taký systém môže byť k dokonalosti smerujúci. Pri niektorých momentoch som žasol, ako to vystihovalo moje zmýšľanie, ako to bolo miestami rozumné, nápadité, no aj taká debata o školských uniformách sa prešla len povrchne a film urobili práve citovo slabší jedinci zaujímavým, psychopatov totiž nájdete skoro všade. () (méně) (více)

Cubinho

Jo, ke to dobrý film, jstě se u něj nebudete nudit. Ale. Ta věrohodnost proměny v zmanipulovaný dav mě vůbec nepřesvědčila. Já bych se Vlnou teda strhnout nenechal...asi jsem silná osobnost:-)) 7/10 ()