Film Gran Torino vypráví příběh někdejšího opraváře aut a ovdovělého veterána z války v Koreji Walta Kowalského, který si s přibývajícími léty uvědomuje, že na nový svět už nestačí. Všichni jeho sousedé se buď odstěhovali, nebo zemřeli. Postupně je nahradili hmongští imigranti, kterými Walt ze srdce pohrdá, a bezcílné partičky mladých afroamerických a latinskoamerických výtržníků. Podzim svého života tak spíš přežívá než dožívá. Až do oné noci, kdy se mu někdo pokusí ukrást jeho chloubu - nablýskaný sporťák Gran Torino. Když se zlodějům postaví, stane se hrdinou, který změní život nejen svým sousedům a chlapci nucenému vstoupit do jednoho z místních gangů, ale především sám sobě. (HBO Europe)

Matyas

Koho serou negři, kozomrdi, ťamani, židáci, cizinci a jiný zmrdi, OKAMŽITĚ SE NA FILM PODÍVAT!!! | 10/10 5* PS: další film co jde na seznam kapiček, jestli mi rozumíte ()

mirra66

Vývoj společnosti v globalizovaném světě je rychlejší, než schopnost člověka se takovému vývoji přizpůsobit. S tímto souvisí problémy multikulturality, komunikace, zaměstnanosti, apod., což se v tomto příběhu odráží právě v životě starého muže a změn, kterými prošlo jeho okolí. Taková témata mne zajímají, ale zde to bylo předvídatelné a trošku naivně představeno. Nicméně film stojí za pozornost a dávám 65%. ()

Inozuka

Do nekorektnosti zabalené hluboké poselství o přátelství a vnímání rozdílů mezi kulturami. Eastwood jako režisér válí a na stará kolena seká jednu pecku za druhou. Gran Torino je nářez se spoustou hlášek, při kterých se museli věrozvěstové politické korektnosti kroutit jak žížaly, aby ale nakonec dobro zvítězilo nad zlem a všichni odcházeli z kina spokojení. Tedy i já. Tohle ten Eastwood kurevsky umí - spojit klasické US klišé s novým pohledem, zamotat divákovi hlavu a vykopnout ho zpátky do světa snít svůj americký sen. Dávám pět zmačkaných plechovek od Pabst Ribbonu .... ()

rublik05

Je až k nevíře, že z docela béčkového námětu se Clintu Eastwoodovi povedlo udělat perfektní a emocemi natřískané drama, které vás doslova pohltí svou otevřeností a přirozeností, s jakou jednotlivé postavy vystupují. Příběh se nese v pozvolném tempu, nechává naplno vyznít kvalitní dialogy, emoce a především nám pomalu odkrývá osobnost hlavního hrdiny, tedy drsného chlápka, který nenávidí téměř celý svět, přesto se však najdou situace, kdy se naplno projeví jeho pravá tvář. Strašně mě bavila ta autentičnost, souznění s postavami, pořádná porce emocí a dramatických chvil, které jsou geniálně zkombinované s těmi humornými, nádherná hudba, zkrátka přímo žánrový klenot. Závěr diváka doslova posadí na zadek. Neskutečná záležitost. Clint si vzal na paškál širokou škálu společenských témat, které zpracoval výjimečným způsobem s ohledem na citlivost a aktuálnost, což jen potvrzuje, jak kvalitním tvůrcem a hercem je. Geniální drama, bavil jsem se od začátku až do konce. 10/10. ()

Nix

Nasraný, bývalý veterán z Vietnamu děda Clint dostane za sousedy jinou komunitu. No, zbytek jak to dopadne, se musíte podívat sami, ale tady Clint exceloval ve všem, je to fakt dokonalost. ()

Ibis

Mám radost z toho, jak se Eastwood ani na stará kolena nebojí experimentovat s filmovou formou, aby co nejlépe odvyprávěl své příběhy. Gran Torino mě překvapilo v tom, jak odmítá některé z nejzákladnějších norem klasického hollywoodského vyprávění - konkrétně budování kauzálně propojeného narativu. Vyprávění se neposunuje kupředu, naopak se rozvíjí do šíře, poznává obyvatele svého fikčního světa a vede se po linkách interakcí mezi nimi, vyměňováním jejich hodnot, překonáváním rozdílů nacházením těch společných a jejich vzájemným působením na zůčastněné. Odchýlení se od kauzálně propojeného narativu ku motivicky provázanému epizodnímu jde ruku v ruce s nehollywoodskou reprezentací času, prosté úzce sevřených časových rámců a deadlinů. Tím se posiluje autentičnost celého díla, méně upozorňujícího na svou artificialitu. V mnoha ohledech konvenční námět o starém zatrpklém muži, který zjišťuje, že s těmi, které nemohl vystát, má více společného, než si myslel, a vytvoří s k nim hlubokou náklonnost, získává na svěžesti a opravdovosti neklasickým uspořádáním osnovy, kterým je zpostředkován. Vedle toho Eastwood ale kometuje i svůj herecký typ, svou hvězdnou persónu a její žánrovou roli s tím souvisejícímu tradicemi a motivy. Jeho vdovec Walt je stále osamělým antihrdinou, nacházejícím se v jiné době a v jiném místě, což si sám bolestně uvědomuje. Jeho přístup ke světu s ním kompatibilní, tak jako jeho žánrové typy již nejsou kompatibilní s vývojem kinematografie. Jeho tak svou žánrovou podvratností rovněž popírá překonané hodnoty, které jeho role a typ reprezentoval. ()

gemi

Walt je osina v prdeli. Typický republikán s vlajkou na baráku. Světu okolo sebe nerozumí a pohrdá jím. Vlastní rodina jej nesnáší. Ale je to taky chlap se srdcem na správném místě, jehož respekt si lze pomalou a tvrdou prací získat. Gran Torino je pomalu budovaný příběh. Spíš psychologický než akční. Ne tak strhující jako ostatní mistrova díla, ale v zásadě jemný, citlivý, pomalý film. (Druhé zhlédnutí, první 28. 10. 2009) ()

Lichty

Eastwood se (možná) loučí s hraním v podobě velmi silné postavy, charakterního důchodce Walta Kowalskiho, kterého si díky jeho suchým hláškám snadno zamilujete. Bezchybná je ale jak Eastwoodova postava, tak jeho téměř neviditelná režie a hromadami citu a sympatičnosti protkaný scénář. Kopa úderných černohumorných hlášek se zde velmi jemně dotýká přátelství mezi starým mužem a jeho téměř ještě dětským sousedem, což mi trochu připomnělo ty nejlepší pasáže z Kingova románu Srdce v Atlantidě. Od té překrásné závěrečné písničky jsem tedy odcházel jen s jediným pocitem - Clint byl a stále je naprostý bůh. Jen s tím zařazováním filmu do kronik světového dramatu bych byl zatím opatrný. Sílu příběhu o Fordu Gran Torino ukáže až čas. ()

TSZ

Až dodneška bych nevěřil že jde natočit film "o životě a o smrti" bez násilí, ale Clint Eastwood to dokázal.V jednom z nejlepších filmů tohoto roku představuje starého mrzouta, válečného vysloužilce a muže, držícího se konzervativních (a rasistických) životních zásad, který po smrti ženy pootočí kormidlo a na svou loď života přijme rodinu asiatů, žijících v sousedství.Závěr se snaží trochu klamat, ale většina diváků asi odhadne již dopředu, jak bude probíhat konec (alespoň já to odhadl).K dokonalosti Gran Torinu dost chybí, ale silný nadprůměr to určitě je. ()

touchud

Zkouším si představit, jak by to vypadalo, kdyby někdo natočil podobný snímek u nás. Myslím tím s podobně vyšperkovanými dialogy. Myslím, že by ho ukřižovali. ()

crjules

Nekdy v lednu jsem film ohodnotil a myslim si stale ze, po pravu *****. Dnes-sobota 18.4.09 recenze filmu v Lidovych novinach , autor Jindriska Blahova... Nadzvednul me uz titulek recenze "Zahraj to znovu, Clinte". Dale Jindra blahove pokracuje vyroky a terminy jako : "rozpacite drama, rasista, ochotnicky spolek, zmatek " . V zaveru se velice divi, ze film si ziskal velkou oblibu , pozitivni ohlasy a dokonce :-o i nominaci na oskara, coz si slecna blahova Blahova vysvetluje "nostalgii clenu akademie". Dale tomu nasadi korunu, ze jde o jasne nejslabsi Eastwooduv film se spatnym scenarem. A ja prosim vice takhle blbych filmu Clinte! Jsi jednicka!! Mene Jindrisek Blahovych a podobe blbych recenzi, nepochopitelne nenavistnych a jasne mimo misu!! ()

MadCaddy

'Oh, I've got one. A Mexican, a Jew, and a colored guy go into a bar. The bartender looks up and says, "Get the fuck out of here.' ()

šimák

Clint je veterán z Koreje. Clint se mračí tak, že celá jeho tvář je jedna velká vráska. Clint je vostrej. Vostrej jako břitva. Všichni v okolí to věděj a dávaj si na něj majzla. ("Vo životě a smrti vim hovno", ale 5* sem prostě dát musel) ()

Bartoloměj

Budu omílat stokrát řečené, ale Eastwood zraje jak víno. Kdybych chtěl být hnidopich, napsal bych něco o tom, že je to moc předvídatelné a přímočaré, ale to já nechci. Sám jsem chtěl aby to tak bylo. Trochu mi u specifikace filmu chybí slovo komedie - alespoň já jsem se zasmál víckrát, než u většiny filmů, které se tímto přívlastkem chlubí... Moc pěkný film, který mi doznívá v hlavě už druhý den. PS.: co je to ta politická korektnost??? PS.: viděli tenhle film páni akademici????? ()

Railman

Podle mě slabota. Film se tváří jako buhvíjaké cool opravdové drama, ale scénář a dialogy samé klišé. Clint je fakt už dědek, jako rozhodně mu neuvěřim, že dokáže zmlátit někoho o 40let mladšího. Nějaký herecký výkony nic moc, Clint ještě ujde, ale třeba ten kněz je imho občas fakt hroznej. Ten hype tady nechápu, je to průměrný/podprůměrný drama. ()

01.01.2012

Clint Eastwood – návrat k herectví?

Clint Eastwood – návrat k herectví?

08.10.2011

Tvrdil, že Gran Torino je poslední film, ve kterém se objevil před kamerou a už bude stát výhradně za ní. Jenže muzikál A Star Is Born, který hodlal natočit po eposu o vzniku FBI J. Edgar, byl… (více)

Akční důchodci podle režiséra Kick-Ass

Akční důchodci podle režiséra Kick-Ass

20.02.2011

Zatímco napjatě čekáme na X-Men: Elitu (trailer vypadá lákavě), Matthew Vaughn už plánuje další projekt. A opět by mělo jít o komiksovou adaptaci. Předlohu nazvanou The Golden Age napsal Jonathan… (více)

01.01.2011