Příběh se odehrává ve světě, kde nikdo není schopen lhát. Lidé často pronášejí otevřené a často kruté poznámky, aniž by pomýšleli na následky. Jednoho dne Mark Billison, neúspěšný scénárista průměrného vzhledu i inteligence, který má ve svých čtyřiceti nelichotivé vyhlídky do budoucna, v sobě odhalí schopnost lhát a zjistí, že nepoctivost s sebou přináší růže. Ve světě, kde je každé slovo považováno za absolutní pravdu, si Mark velmi snadno vylže cestu k bohatství a slávě. Jenže lež se také velmi rychle šíří a Markovi se věci rychle vymknou z rukou - lidé totiž některé z jeho příběhů začnou považovat div ne za evangelia. Celý svět najednou visí na každičkém Markově slově - tedy kromě ženy jeho srdce. Co může Mark udělat, aby ji získal? (TV Nova)

Hellboy

Nedokázal jsem přistoupit na hru tvůrců... asi proto, že si svět, kde lidi nelžou představuju jinak. Tady prostě každej musí říct to, co si myslí, místo toho, aby si to nechal pro sebe. Což je naprosto klíčová věc, kterou ale Ricky během úvodu nijak nerozebírá. Nedává smysl automaticky si myslet, že když někdo nelže, tak musí neustále říkat to, na co si myslí... Ale tím to jen začíná. Když například číšník - aniž by musel - řekne zákaníkovi, že upil z jeho drinku, zákazník řekne OK! Není to náhodou lež? Mě by to vadilo, neřekl bych OK. Takže všichni ve filmu jsou naprostý flegmatici...? Jo. Ten svět prostě absolutně nefunguje, což představuje zásadní problém. Vím, že jde v podstatě o maličkost, ale od prvních minut jsem cítil, že s timhle filmem jsem se minul. To, že svět vypadá stejně jako "náš reálný svět" neřeším, ale je pravda, že to také není domyšlené. ___ Musím ale přiznat, že ve chvíli, kdy jsem to už nečekal, tak mě film dokonce rozesmál, právě v okamžiku, kdy byla vynalezena lež a několika následujících minutách. To byl jediný zábavný moment. Ale ve výsledku, myšlenka dobrá, zpracování zcela mimo, strašně jsem se nudil a za týden si to nebudu pamatovat. ()

Botič

Who’s the best: Lie man or Yes man? Dobře uleželý a „pravdivý“ vtípek o loserech a o mocné síle lží. Obsahově vynikající komedie, která je místy pravdivá, jindy brutálně lživá a podlejzavá, ale formální epizodovitost výsledný film spíše stahuje zpět do seriálových vod a staví jej do pozice pilotního dílu několika sezónního sitcomu. Přičemž tahle podoba by mu slušela možná nejvíce. Zlomyslná taškařice, postavená na krutém sdělování si pravdy by byla povedená, kdyby neopustila ze začátku nastavený standard a nepouštěla se tak rychle do romantičtějších vod. Takhle šlape na půl plynu. ()

Rex Mundi

Zaujímavá idea, chutné kameá filmových hviezd a ako obvykle civilne dôveryhodný Ricky Gervais. Ale nezanechalo to vo mne celkovo prevratný dojem. Tempo po úvode spomalilo až tak, že som premýšľala, o čom to ešte chce byť. Neskôr sa znova rozbehlo, ale už sa pohybovalo len vo vodách klasických romantických komédií. Až na hru na "božieho proroka" iba klišé. Odporúčam na víkendové popoludnie, aby na večer zostal čas na nejaký lepší film ;-) ()

D.Moore

Dávám čtyři - a dávám je rád. Umění lhát = netypická, zdaleka nejen romantická komedie, která je chytrá, vtipná i dojemná zároveň. Ricky Gervais dokazuje, že pokud jde o ten nejsušší možný humor, nemá konkurenci. Překvapil mě ale tím, jak zvládal dramatické polohy (scéna s matkou). Film je třeba brát jako jakési poselství, cestu do zvláštní lidské duše žijící ve zvláštním světě pravdy, a jako vtipný námět pro zdravé zamyšlení se. Pak funguje skvěle.__P.S. Pokud se vám líbilo Gervaisovo Město duchů, neváhejte ani chvíli.__P.P.S. Pokud se vám Město duchů nelíbilo, váhejte... Ale Umění lhát tu šanci stejně dejte. Možná vás mile překvapí. Nelžu. ()

kulyk

Tady se Žervé přece jen ještě učil s pro něj novým, celovečerním formátem. Nápad za všechny děngy, který by ve zvoleném podání vydal na vynikající hodinovku, či při drsnějším přístupu k humoru zabral i zvolenou stominutovou stopáž, natáhl a přitom se to snažil udržet v rámci sledovatelnosti pro každého. Škoda. Ve finále jde jen o povedenou komedii s nedovyužitým potenciálem. Co však u Rickyho nechybí, jako vždy, je jeho dechberoucí schopnost dělat si prdel sám ze sebe. ()

Ded@M@tes

Takhle příjemní lidé v bance by mohli být pořád. Dobrá komedie a velké překvapení co se týče děje. Trochu lhát občas není na škodu, obzvlášť když všichni kolem Vás mluví jen pravdu a hlavně co si myslí. Spokojenost, sice někoho může zaskočit né moc atraktivní hlavní obsazení, ale to dobrý film nedělá. Neříkám, že jde o nějaký hit, ale na ukrácení času tahle komedie bohatě stačí. Svět kde lidé neumí lhát je ráj pro jednoho tlustšího smolaře, jenž se pro něj v tu ránu změní, jakmile se naučí nemluvit pravdu. ( Hodnocení: 7/10 ) ()

MMR

Kéž bych byl jediný, kdo umí lhát. Bohužel jsem pouze jeden z mnoha, co rádi lžou. Což je škoda, a proto můžu hlavnímu hrdinovi filmu pouze závidět. Moc pěkný a zajímavý film, který by ovšem mohl být lépe a vtipněji zpracován. Ale můžeme být rádi alespoň za tohle, že? Já myslím, že ano, a proto hodnotím solidními čtyřmi hvězdami. ()

pepo

Prvu polovicu je to na hranici dokonalosti. Potom to bohuzial uhne no obycajnej (a nie moc dobrej) romanci. Skoda uzasneho nametu a s chutou hrajuceho castingu. 6/10 ()

Xmilden

Pokud jde o komika Rickyho Gervaise tak mi to jméno až do dneška nic neříkalo. Po shlédnutí této komedie se musím na tohoto originálního vizionáře zaměřit o něco více. Film Vynález lži mě evokoval mírně Yes Mana s tím rozdílem že tady neříká hlavní hrdina pořád ano, ale prostě rovnou lže. Zajímavý nápad a počet humorných situací na sebe nenechá dlouho čekat. S blížícím se koncem se film začíná pomalu naklánět k romantice, ale to samozřejmě nemůže nikterak vadit. Hodně se mi ve filmu líbily také camea Edwarda Nortona coby policisty, který si dopředu řekne o úplatek anebo P.S. Hoffmana v roli barmana. 60% ()

sepp

Zacatek byl velmi, velmi vlazny a musim se priznat, ze az do poloviny snimku jsem se zasmal snad 2x. Ale pote zacala jakz takz fungovat humorna rovina filmu (i kdyz jsem si predstavoval vetsi miru smichu proudici z me branice), ale hlavne ta vaznejsi, filozofictejsi. Ta se mi libila prevelice a jen diky jdu nakonec na nadprumerne 4*. Jestli je cely scenar z hlavy Rickyho Gervais, tak si troufam tvrdit, ze tento zdrave plnostihly muz vi o zivote a jeho emocionalni strance vic nez vetsina obycejnych lidi naseho zapadniho sveta. ()

lesumir

Chci toho snad moc? Momentálně mi snad každej film příjde nedotaženej a úplně vyždímanej, ale špatným způsobem. Svět bez lhaní je výborně nastavenej, ale zápletka? Boring! Sklouzne to do obyčejné romanťárny a pořád se opakují dilaogy o tom, jak je hlavní hrdina obtloustej. __ Nazvat humor Rickyho Gervaise jako satirický a rozhodně nikoho nešetřící? To je pěkná blbost. Jeho humor je přespříliš rádoby inteligentní a totálně suchý. Na druhou stranu si umí udělat legraci sám ze sebe. Hraje typického retrosexuála, kterému je jedno, jestli má díru v ponožce a na svačinu bůček s okurkou. __ A camea nepotěší. Od nikoho nikoho. ()

Hrabka

Nápad se mi líbíl, ten je zajímavý. Ale při sledování jsem z toho měl docela rozporuplné pocity. Popravdě trochu magořina přitažená za vlasy. Takové těžko uchopitelné. Za originálnost a za pár dobrých scén lepší průměr 60% ()

nunka

Invention of Lying sklamal v celej druhej polovici a oklamal prvou (úvodom geniálny nápad, výborná zábava, v druhej časti pre zmenu žiadna invencia). ()

juta

Zajímavý nápad, ale myslím si, že to nebylo uchyceno za správný konec a na naše chápání světa to vyznělo dost složitě. Ale určitě by bylo v takovém světě zajímavé žít. ()

Hunt

výborný námět, který je však využit jen v 1/3. Postupně film spadá do temna nudy až trapnosti. velká škoda, protože ten námět a nemálo vtipů a narážek jsou výborné. ()

playboxguest

Ze začátku mi film připoměl Absurdistán s Lukem Wilsonem, kde byl člověk s průměrným iq nejchytřejší na světě, podobně mě i bavil, ale jak se blížil do finále, byl zábavný méně a méně. A o tom, že podvodník se má na světě nejlíp, pokud ho nikdo neodhalí, už jsem taky viděla lepší filmy. Ale i tak se jedná o solidní průměr s dobrým nápadem, který chvílema slušně pobavil a nesklouzl do trapnosti. ()

Silas

Rozjezd je parádní, těží z originálního nápadu okouzluje klasický gervaisovský humor. Pak se to ale láme, postavy se díky svému pravdoživotnímu omezení chovají naivně a hloupě a spíše připomínají stroje než plnohodnotné charaktery. ()

Rosaviva

Musím říct, že nápad na zápletku to byl opravdu originální, ale i tak jsem od toho moc nečekala. Ovšem byla jsem poměrně překvapená, protože to docela utíkalo a občas jsem se dost pobavila. Neříkám, že mě to tak oslnilo, že si to v nejbližší době pustím znova, ale byl to poměrně příjemně odpočinkový film. 3* ()

misterz

Veľmi príjemné prekvapenie. Výborný nápad rozvedený do zaujímavého scenára robia túto komédiu skrz-naskrz originálnou. K tomu všetkému treba prirátať výborného Gervaisa, ktorý tu dokonale rozvinul svoj komediálny talent. Prostredníctvom tohto snímku máme možnosť nahliadnuť do sveta, v ktorom neexistuje žiadna lož a ako by to vypadalo, keby sme boli k sebe iba úprimný, za každú cenu. Poviem vám, toľko gagov na báze tejto základnej ľudskej vlastnosti len tak ľahko niekde neuvidíte. Super zábava. 85/100 ()

Star Wars: Rogue Squadron našlo scenáristu

Star Wars: Rogue Squadron našlo scenáristu