Příběh se odehrává ve světě, kde nikdo není schopen lhát. Lidé často pronášejí otevřené a často kruté poznámky, aniž by pomýšleli na následky. Jednoho dne Mark Billison, neúspěšný scénárista průměrného vzhledu i inteligence, který má ve svých čtyřiceti nelichotivé vyhlídky do budoucna, v sobě odhalí schopnost lhát a zjistí, že nepoctivost s sebou přináší růže. Ve světě, kde je každé slovo považováno za absolutní pravdu, si Mark velmi snadno vylže cestu k bohatství a slávě. Jenže lež se také velmi rychle šíří a Markovi se věci rychle vymknou z rukou - lidé totiž některé z jeho příběhů začnou považovat div ne za evangelia. Celý svět najednou visí na každičkém Markově slově - tedy kromě ženy jeho srdce. Co může Mark udělat, aby ji získal? (TV Nova)

Elyssea

Originální a docela milý film. Jenže ačkoliv je námět neotřelý, provedení poněkud pokulhává (např. mi není jasné, co má upřímnost společného s tím, že se celá společnost navzájem posuzuje jen podle vzhledu). Příběh místy působí bezradně, nejspíš potřeboval obratnějšího režiséra za kamerou. Mám smíšené pocity a mrzí mě nevyužitá šance. Snad příště, Ricky. ()

TommyLeeJape

Fakt originální a dobře koukatelné. Zápletka filmu je spíše americká a celkově je to něco co bych od Rickyho nikdy nečekal, ale všechny ty lži a pravdy z filmu dělají něco víc, než jen tuctovou romantickou komedii. Určitě by si to minimálně těch 70% zasloužilo! ()

Crawler-D

Příliš sterilní a konstruktivní. Divák si může vše odůvodnit tím, že je to jen komedie, a tak nemusí přemýšlet. Já jsem ale musel neustále zvažovat, jestli by svět, v němž se nejenom nelže (což by se ještě dalo zvládnout), ale také v něm lidé říkají všechno, co je napadne (přitom rozdíl mezi tím lhát a neříkat je podstatný), mohl dojít do podobného evolučního stádia, v jakém je dnes, protože svět je identický s tím naším (důvodem může být jednak omezená scenáristická vize, Ricky Gervais s Merchantem jsou sice skvělí v sarkastickém glosování, ale budování celé historie světa jim nejde, jednak by to stálo až móóc peněz). Mohli by vůbec být války? Jakou by měli podobu? Atd. Nevýhoda prvních dvacet minut jako ukázkové sterility zabíjející komedii je pak v tom, že svět, v němž se nelže, neumožňuje ani nic vymýšlet a už vůbec si představovat. Zajímalo by mě, jak vymysleli židli, když dřív žádná nebyla. Dokud tedy nevznikne první lež, všichni mluví pravdu, říkají ji se samozřejmostí, což totálně zabíjí komediální timing. Je to vlastně až tragické, když se tam říká, že někdo dneska spáchá sebevraždu, nebo se pláče nad tím, že po smrti na nás čeká jen prázdnota. Tvůrčí pojetí náboženského systému by pak vyšlo na další odstavec, ale většina asi stejně nedokouká ani do chvíle, kdy se vymyslí první pořádný scénář. ()

Wormboy

Vynikajuci napad, skvely Ricky Gervais, paradne cameo rolicky a celkovo nadstandartny dojem z tejto skutocne vydarenej komedie, ktora mi svojim "duchom" silno pripominala tiez viac nez slusny Ghost Town , aj ked The Invention of Lying je dozaista vnutorne bohatsi :) 3,5/5* ()

J0hny5

Hezký film o jednom novodobém ulhaném samozvaném ježíšovi v zemi kde neexistuje lež. :) zajímavý nápad, solidní provedení... 75% ()

Sammya

Abych pravdu řekla, tak mě to tedy trochu zklamalo. Tohle nebyl svět, kde každý musí říkat pravdu, tohle byl svět, kde každý měl potřebu říct úplně všechno, co měl na jazyku, i když mlčení je za těchto okolností běžná volba. A dále mi vadilo to neustálé se navážení do "tlustých" lidí. Ale moral of the story byl asi jakože poučný. ()

Juto

Je prekvapujúce priznať si, že britský komik, široko, ďaleko známy svojou ochotou riskovať, to hrá bezpečne. Škoda, že nepritlačil viac na pílu. 6/10 ()

Icefist

Pokud bych měl jen jediný film označit pojmem hořká komedie, byl by to tento. Jsou zde vtipné situace a dialogy, u kterých jsem se bavil a smál, na druhou stranu je tu možná ještě větší množství vážných, dojemných a dramatických chvil. Základní myšlenka je rozvíjena obstojně, i když spousta děr by se našla. Závěr poněkud slabší, ale když hodnotím jako celek, tak určitě nemůžu říct, že jsem po shlédnutí zklamán. 70 % Oblíbená část- dialog po Markově příliš brzkém příchodu k Anně ()

Splasher

Přestože měl Ricky k dispozici 90 minut, myslím že těch pár vteřin S. Merchanta opět ukázalo, kdo je z téhle dvojice opravdový (komediální) génius. Kdo zná dobře Rickyho asi není překvapený scénářem a Rickyho filozofováním nad lží a náboženstvím. Na jednu stranu jsem rád, že se Ricky prosadil v Hollywoodu (viz Extras, Red nose day 2007, etc.), ale přece jen to při celovečerácích trochu skřípe. Doufejme že Cemetery Junction i pod taktovkou Smerche dopadne lépe. PS: Je až neuvěřitelné jak moc mi i starší Ricky přípomíná Davida Bowieho (hlavně ve scéně odjezdu autem z nemocnice). ()

Scratt

Ať si kdo chce co chce říká Invention of Lying je velmi dobrý film. Ano, z hlavní myšlenky šlo vytěžit více vtipu. Otázka zní: Je to špatně, když místo povrchní zábavy je servírována jistá myšlenková hloubka? Můj názor je, že určitě ne a Vynález lži, ač není filozofickým dílem, nabízí nejednu věc k zamyšlení. Na poli inteligentních komedií rozhodně silně nadprůměrná záležitost a film u nějž by bylo chybou jej nevidět. 90% ()

dr.fish

Zde hodnocení přesně odpovídá 60%. Ve světě, kde vládne pravda, vládne deprese. Tento svět je plný zakomplexovaných lidí, kteří buď svému komplexu podlehnou a stanou se z nich "lúzři" , anebo nepodlehnou, lžou, a stanou se z nich zmrdi. Když je někdo mezi tím, říká se mu dobrý člověk. Ten přijde obvykle totiž na to, že je dobré někdy zalhat, aby druhému neublížil, a někdy zase ne... A to se člověk už musí začít dívat kolem sebe, aby věděl jak má zareagovat a v jaké situaci, aby neublížil těm, jež má rád, a sejmul ty, co si to zaslouží. Když ale všichni mluví pravdu, je to jiné. To znamená, že vám řeknou všechno do očí, i ty nejnepříjemnější věci. Svět se stává peklem a lež je v téhle chvíli jedinou spásou. Tak to náš hrdina zkusí a ono to vyjde. Postupně se do toho ale zamotává víc a víc, divák taky, a nakonec jsme rádi, že si urve alespoň tu holku, co mu o ní šlo. Potenciál námětu je nekonečný a nevyužitý. Nakonec je z něj "jen" romantická komedie k mírnému zamyšlení. ()

flyboyeda

Prima napad, lehce nadprumerne provedeni, prijemna spotrebka. Ricky je frajer, o tom neni pochyb, snad nam ho v USA moc nerozmelni... ()

Prometheus69

Obarvená hnědá voda: :D .......V podstatě by za těchto podmínek svět nemohl ani existovat. Je to spíš o té volbě.... ale myšlenka zajímavá... až podezřele rýpavá zamyslet se nad tím.... co to vlastně lež je. :) jako že co dělá vlastně mezi hříchy? V podstatě by jsme bez ní nepžežili ani den, na to aby jsme snad udělali nějaký evoluční pokrok. Nápad dobrý..... atmosféra bohužel po čase slušně zabitá, ale když vás to ve finále začne nudit... otázka genetické nekompatibilnosti do nedokončena a dost otravně omlývaná, už je konec. Takže dobré... ale škoda, mohlo to být i lepší a proč si vlastně pouštění všichni pusu na špacír? Si představte že vyrůstáte ve světě kde nikomu nezáleží na vašem názoru, ať si říkáte co chcete nikoho to nepohoršuje, neznepokojujete .... jako že lidem otevřeně na ulici vykládáte kolik mrtvol jste zrovna včera zakopali na místním děckem hřišti a že z rovna hledáte kandidáta na večer dnešní. V takovém světě si prostě na samomluvu zvyknete. Jelikož vám chybí něco co ve vás tyto myšlenky zadrží... tedy schopnost předstírat... lhát tělem... říkat tedy pravdu nahlas je zcela normální, když vás nenutí nic svou myšlenku v sobě udržet. Nevím proč vám vadí zrovna tohle. Mě na tom vadilo spíš něco jiného. Jako že když už umí lhát.... a dostane certifikát na sex zdarma, může prostě říci tomu druhému že nic takového není.... a zatajit z hlediska morálky je to pořád ještě v pořádku... proč se v tom držet tak zkrátka. Prostě ten pr-úderní ležérní styl.... který doslova diváka ubíjí. by mě zajímalo jak v tomhle světě fungují třeba soudy. B) ()

StanislachKo

Nápad miliónový ako skoro každá Gervaisovka, hlavne ma tešila plejáda hereckých megastars v malých roličkách, ktoré sa tam ale prestriedavali celý čas (ak neveríš, schválne si preleť ten trojkilometrový kásting). Čo to zhodilo (napriek tomu, že bolo jasné, že sa to zákonite musí udiať) megaklišé záver a dokonca pred kostolom, nevesta na úteku... achnebe! Nevadí, prehltnúť tú dávku cukru, nemôžem povedať, že som sa nebavil. ()

Doudis19

První polovina je sice vtipná a neotřelá, zato ta druhá jak podle šablony všech romantických braků Sarah Jessicou Parker počínaje a Jennifer Aniston konče. Ricky Gervais krátka není můj hrnec vtipné kaše. Oceňuji jeho trefné a odvážné reakce při moderování či rozhovorech, ale v rámci amerických komedií pro mě ničím nevyčnívá. Jeho postavy jsou opravdu jen tlustí looseři, a i když se v průběhu filmu rádoby mění, stále vidím pouze tlustého loosera :-(. ()

Tyny

Zajímavý nápad a celková atmosféra filmu byla fajn. U některých scének jsem se vážně hodně nasmála. Bohužel mi přišlo, že některé fráze si tvůrci spíše spletli s myšlenkami než s čisto čistou pravdou. Říkat pravdu neznamená říkat vše. Na druhou stranu celkem originální a zábavný film, na který se musíte podívat ve společnosti dobrých přátel, se kterými se budete některým trapným scénám smát. ()

jedna_vrana

Máte radi britský, suchý, sarkastický humor? Mňa teda dostal. Ako vždy skvelý Ricky Gervais, ktorému je skvelou filmovou partnerkou Jennifer Garner a celý tento filmový počin o tom, či pravda alebo lož, ma nadchol. Ak ste tento film ešte nevideli, pozrite si najprv Gervaisove sitkomy, aby ste nasali ten spôsob, ktorým si uťahuje zo všetkých, ale hlavne sa tvrdo púšťa do seba. Môžete začať „After life“, potom si pozrieť staršie veci, ako „The Office“ alebo „Extras“. Ak sa vám zapáčia tieto sitkomy, až potom si pustite tento film. V niektorých scénach sa musíte rozhodnúť, či ich budete vnímať ako blbý vtip alebo ako hlboké zamyslenie nad podstatou života. Pochopila som to tak, že každý z nás chce byť akceptovaný. Film nám dáva akési posolstvo o nás ľuďoch. Akí sme. Aké by to bolo stále hovoriť pravdu alebo klamať. Prečo a kvôli komu? ()

Star Wars: Rogue Squadron našlo scenáristu

Star Wars: Rogue Squadron našlo scenáristu