Příběh se odehrává ve světě, kde nikdo není schopen lhát. Lidé často pronášejí otevřené a často kruté poznámky, aniž by pomýšleli na následky. Jednoho dne Mark Billison, neúspěšný scénárista průměrného vzhledu i inteligence, který má ve svých čtyřiceti nelichotivé vyhlídky do budoucna, v sobě odhalí schopnost lhát a zjistí, že nepoctivost s sebou přináší růže. Ve světě, kde je každé slovo považováno za absolutní pravdu, si Mark velmi snadno vylže cestu k bohatství a slávě. Jenže lež se také velmi rychle šíří a Markovi se věci rychle vymknou z rukou - lidé totiž některé z jeho příběhů začnou považovat div ne za evangelia. Celý svět najednou visí na každičkém Markově slově - tedy kromě ženy jeho srdce. Co může Mark udělat, aby ji získal? (TV Nova)

J.Connor

Minimálně první třetina je skvostná, bohužel pak začne film ztrácet dech a v celém na začátku tak úžasném konceptu začneme objevovat trhliny. Za nápad a za Rickyho zůstanu s nadprůměrem. ()

Thomick

Wow, takhle slabýho Gervaise bych nečekal ani v tom nejzlejšim snu. Jako ... on je docela rozdíl říkat pravdu (což mělo bejt ono "prokletí" celýho lidstva) a sypat ze sebe úplně všechny sračky, co vás zrovna "tížej". Na tom přitom vesměs všechno stojí a padá - na urážkách, ničim nepodmíněný upřímnosti. Takhle jsem si to nepředstavoval. A námět má ještě jeden tlustej háček (s pršinosem, samozřejmě) - hrozně rychle se ohraje, de facto ze svý podstaty. Tupý kupení jedný lži na druhou, s takřka nulovou sebereflexí a ještě nulovější zpětnou vazbou, to sis moh schovat pro nákej krátkometrážák, Ricky, ne s tim lidi otravovat celou hodinu a půl. Druhá půlka filmu takhle byla doslova strašidelná. A jedinej opravdu plusovej skeč, kterej si teď vybavim, je reklama na colu hned ze samýho úvodu. ()

HellFire

Ano, tahle komedie není možná tak vtipná, jak by se mohlo zdát, ale jde o úžasnou sondu do dnešní společnosti. Ricky, uhodil jsi hřebík na hlavičku. Bravo! Ricky je v reálu jedním z mála lidí, kteří říkají pravdu na plnou hubu a nestydí se za to, takže tenhle film si opravdu vychutnal. ()

TheEvilTwin

Věřím, že ze světa, ve kterém všichni říkají své myšlenky nahlas a nemohou lhát, přičemž jeden osvícený tuto schopnost nabyde a díky ní zbohatne, se dalo vytěžit v komediálním žánru více. Pár světlých chvil a vtipů se našlo, ale jinak je to klasická přihlouplá komedie, která v ničem moc nevyčnívá a na můj vkus zde nebylo ani toho humoru kvantitativně tolik, jak bych doufal. ()

Xeelee

Škoda, že je film na mnoha místech nekonzistentní a hlavní postavy se ke konci chovaj dost naivně. Tenhle film je totiž tak vtipnej a nápad se světem, kde nikdo neumí lhát je skvělej, neřkuli geniální :) ()

eraserhead666

Fíha. Svět v němž nelze lhát a všichni říkají pravdu, co si o kom myslí hned a před ním, co si přejí, na co myslí. Tohle ráno zavést v naší realitě, tak jsem večer za největšího úchyla ve městě. Faktem je, že ten nápad je výborný a zpočátku je i skvěle zpracováván (rande, vyhazov z práce), jenže člověk tak nějak tuší, že se to zvrtne v tu nejméně sympatickou rovinu. A ono ano, zatažení a odhalení fungování náboženství do filmu se zdá zpočátku fajn a některé pasáže jsou výborné (když hlavní hrdina spoluobčanům řekne, že Muž nad mraky může i za špatné věci), jenže od tohoto okamžiku se film začíná hroutit a v samotném závěru z něj jsou již jen ruiny. ()

Morholt

Jednoho dne bude stát paní Lež před soudem a nejvyšší trest budou žádat miliony žalobců. Nicméně já jsem přesvědčen, že i přes všechny nezvratné důkazy a korunní svědky jí z toho Judr. Ricky Gervais vyseká takovým způsobem, že pokud se všichni zúčastnění nebudou zrovna smát, budou se alespoň usmívat. 90% ()

ScarPoul

Ricky Gervais stojí za kultovou sériou office, ktorej som úprimne neprišiel na chuť, ale už samotný fakt, že vytvoril niečo kultové, vďaka čomu sa dostal do podvedomia verejnosti, z neho robia tvorcu, ktorý si svojich fanúšikov nájde. Úprimne, ja som si film pozrel skôr kvôli Jennifer Garner. Ale k veci. Film sa zahráva z veľmi originálnou myšlienkou, ktorá rovnako ako každá iná komédia so skvelou myšlienkou skončila u totálne priemerného spracovania. Dôvod? Takéto filmy lákajú do kina veľa ľudí, pretože pri nich človek nemusí rozmýšľať. Ale nechcem zase filmu krivdiť. Aj keď sa nejedná o geniálny film, rozhodne je to film na ktorý sa dobre pozerá a nebyť posledných 20 minút tak by som svoje hodnotenie zvýšil o hviezdičku vyššie. Niektoré veci mohli naozaj urobiť inak a premyslenejšie. Každopádne zobrazenie utopickej spoločnosti alá Gervais ma bavilo. Garner bola rovnako ako všade roztomilá a úchvatná. A šteky hercov ako Tambor, Hoffman, Norton už len zpríjemnili celkové vyznenie filmu. Rozhodne to nie je strata času. Pretože film je miestami naozaj vtipný. S tou paródiou na náboženstvo ma nielenže dostal ale dokázal nastaviť zrkadlo celej spoločnosti ceľkom prijateľným spôsobom. Tri zaslúžené hviezdy. ()

Tommassi3

"Ahoj, jsi tu brzo, zrovna jsem onanovala !!" ;) Opravdu geniální režijní, nutno zdůraznit filmový, debut Rickyho Gervaise, který sice nedokázal z té parádní nosné myšlenky vytřískat naprosté maximum, ale i tak stvořil snímek disponující tak neotřelým scénářem, jaký dlouhá léta nepamatuji, skrývajícím v sobě jak oduševnělou zábavu, tak i ironicky kritický pohled na dnešní nelehkou dobu a zejména nespočet dokonale úderných a vtipných hlášek !! Mimo výborného hereckého obsazení hlavních postav v čele s Rickym Gervaisem, roztomilou Jennifer Garner, Jasonem Batemanem či Philipem Seymourem Hoffmanem samozřejmě jako obvykle oceňuji i cameo, byť zde dokonale utajené, Edwarda Nortona !! ;) Za mě osobně Umění lhát platí za naprosto jedinečný a nesmírně osobitý snímek s Rickyho snadno čitelným podpisem, který bych však místo komedie označil jako silné sociální drama a zrcadlo v barevném, zdánlivě infantilně zábavném, rámu, nekompromisně nastavené celé společnosti !! Mimochodem všimněte si faktu, že ačkoliv všichni říkají jen a jen pravdu, nejsou vlastně nutně lepšími lidmi !! ;) Stále jsou to ty arogantní naduté zrůdy, které ostatní posuzují pouze dle genetické výbavy, vzhledu a finanční situace.. Navíc se nabízí otázka, kdo z nás by o informace, ač naprosto pravdivé, tohoto typu, jakými například Anna oblažuje Marka, skutečně stál !! ;) [ Dabing 7/10 ] Tradičně velmi dobrá práce Studia Pro-Time a tvůrčí skupiny Josefa Petráska. Opět tu však máme DVD verzi a verzi TV Prima. ()

BigDeal

Dalo sa z toho vytrieskať oveľa viac, lebo samotný nápad je tak jednoduchý ako aj geniálny. Bohužiaľ je to celé zaobalené v hollywoodskom baliacom papieri a tak je len človeku ľúto, že to Gervais nedotiahol na maximum. Rozhodne ale na oddych poteší, či už scénkami plnými britského humoru (otec hlavnej postavy ide vykradnúť dom), alebo odkazmi na Bibliu. ()

bouncer

Ricky Gervais vkusný a lehce vtipný. Tak ho neznám. Nápad dobrý, zpracování průměrné a celkově nevím, nevím... ()

murakamigirl

Alebo Tak to býva, keď pre 8 hostí kúpiš 1 kg-ovú kačku. Vždy môžeš veriť, že seba nesklameš ,), s hosťami je to ale tak trochu o inom. Tak navnadiť a poriadne neobslúžiť, to vážne nie je skvostné !!! Vďaka bohu ,nápadové vákuum má v spoločnosti pizze a viery jedno ultimátne utrum, však, pán režisér? Tak možno to be continued..... P.S.: trvalo mi hodnúúúúú chvíľu spoznať obľúbenca menom Ed "príšerne incredible" Norton. Budete ho milovať. ()

Terva odpad!

Tak vám teda řeknu, nejhorší film tohoto roku. Větší blbost jsem už dlouho neviděl. Jsem zcela přesvědčen, že kdybych se narodil do světa, kde se nelže, musela by společnost a hlavně její chování, vypadat úplně jinak. V tomto filmu to vypadá jako by je někdo navedl, třeba před týdnem nebo čtrnácti dny, a donutil je přestat lhát. Společnost bez lží by se musela ubírat úplně jiným směrem. CITÁT : Jest - li mi okamžitě nedáte, bude konec světa !!! Možná se nám scénárista i režisér snaží namluvit, že ten kdo nelže, je tupou a blbec a ten kdo lže, je génius. A já nelžu - ten film je kokotina. PS : Jeden příklad za všechny - Číšník, kterého nebaví jeho práce, by do ní zákonitě nemohl ani nastoupit. Pravda by mu to nedovolila. A takových idiotských keců je tam víc. Černá smrt - odpad - ()

Zeebonk

Ricky Gervais je zřejmě fascinován posmrtným životem a když mu bylo při natáčení Města Duchů striktně zakázáno kecat rejžovi do řemesla, tak si neodpustil aspoň sáhodlouhý dialog na toto téma ve svém (filmovém) režijním debutu. Mně se hodně líbil námět - svět ve kterém všichni mluví pravdu, teda kromě Rickyho a kam až to může takový prolhaný parchant dotáhnout. Jenomže Umění lhát je ve výsledku hrozně plytké, chybí tomu spád, romantická vsuvka je otravná a těch 99 minut se příšerně vleče, ten chlap má halt talent udělat z tak zajímavého námětu extrémně nudnou podívanou, snad jeho další film bude lepší. A taky že je. ()

prsvl

Bohůžel film kompletně popírá pravidla, který sám jakože vytvořil. Nelže jenom hlavní hrdina, ale několikrát i ostatní lidí ve filmu, což je tak do očí bijící, že pak divák nemůže přemejšlet nad ničim jinym, než, že tenhle "nelhací" motiv nedává smysl. A ve chvíli kdy nefunguje hlavní myšlenka, nemůže samozřejmě fungovat celej film. Nehledě na to, že je to celý hodně koncepčně nevyrovnaný. ()

Star Wars: Rogue Squadron našlo scenáristu

Star Wars: Rogue Squadron našlo scenáristu