Příběh se odehrává ve světě, kde nikdo není schopen lhát. Lidé často pronášejí otevřené a často kruté poznámky, aniž by pomýšleli na následky. Jednoho dne Mark Billison, neúspěšný scénárista průměrného vzhledu i inteligence, který má ve svých čtyřiceti nelichotivé vyhlídky do budoucna, v sobě odhalí schopnost lhát a zjistí, že nepoctivost s sebou přináší růže. Ve světě, kde je každé slovo považováno za absolutní pravdu, si Mark velmi snadno vylže cestu k bohatství a slávě. Jenže lež se také velmi rychle šíří a Markovi se věci rychle vymknou z rukou - lidé totiž některé z jeho příběhů začnou považovat div ne za evangelia. Celý svět najednou visí na každičkém Markově slově - tedy kromě ženy jeho srdce. Co může Mark udělat, aby ji získal? (TV Nova)

caroleen

Jak můžete kladně hodnotit film, ve kterém se lidé navzájem neustále uráží? Ale jim to přece ani jako urážka nepřijde. Oni jsou zvyklí, že slyší od okolí pouze pravdu. A to je základ celého filmu. Moc pěkně je zpracované to, jakým způsobem vzniklo náboženství a všechny mýty a pověsti. Prostě si je vymyslel někdo, kdo zjistil, že ve světě beze lží se dá lhaním dost vydělat. To je dokonalý nápad. Jak jsem si zvykla na nezvyklý způsob jednání mezi lidmi, začala jsem se pěkně bavit. Film mě pobavil a zároveň rozesmutnil tím, jak tamější lidé vidí jen slupku a nedokáží se dívat na skutečnou hodnotu člověka. Zkrátka jsem byla po zhlédnutí ráda, že žiji ve světě ve kterém lež existuje. Se lží je nám přece tak dobře! ()

atmen

Když si zpětně vybavím tenhle počin, tak první asociací je neskutečně promrhaný námět filmu. Ze světa, kde nikdo neumí lhát, až na hlavního hrdinu, šlo vytěžit něco daleko vtipnějšího než náboženská tématika života po životě... ()

Ydrosten

Začátek se rozhodně povedl. Svět ve kterém nikdo nelže je určitě zajímavý nápad, který by narazil na spoustu maličkostí ( nedůležitých pro film ) ale to lze přece filmové fantasii odpustit. Zhruba od poloviny filmu to ale začne docela skřípat. Pokud by scénáristé nenechaly Marka tak moc zpychnout a dělat ze sebe " celebritu " tak by se mohlo jednat o hodně podařenou komedii. Škoda. Řekněme že do první poloviny za 4 hvězdy a od druhé poloviny za 2 hvězdy. Konec se celkem povedl a tak udělím takové průměrné 3, protože je to v podstatě zábavný pohled na svět. Moc bych chtěl vidět reakci pobožně fanaticky zaměřených Američanů na to, že bylo desatero na krabicích od pizzy. ( někde jsem dokonce četl, že kvůli tomu byly nějaké stížnosti ) U takového zajímavého filmu ta duhá polovina docela zamrzí. ()

MickeyStuma

Ricky Gervais se tu sociologicky skutečně trefil do černého. Jako scénárista, režisér a představitel jedné z hlavních rolí natočil snímek s variantou, kdy lidé ať udělají či řeknou cokoliv, vždy budou upřímní, což znamená, co na srdci, to na jazyku. Takže nikdy žádná lež, faleš či přetvářka. A tuto skutečnost zasadil do romantického příběhu, který tak vyznívá vskutku nadmíru zajímavě. Dle daných scén se již na samém začátku vyprávění výsostně naznačuje, že si lidé lžou vlastně neustále. A není divu. Nevypadalo by to divně, kdyby se vyslovovala jen pravda? A tím nás vlastně snímek upozorňuje na povahu každodenní komunikace v situacích, kdy nám i nepatrná lež značně ulehčuje život. Příběh je plný doslova sebevražedného humoru nevynechávající ani téma o sexu. Avšak striktně se držícího na uzdě. K pubertálnímu fekálnímu humoru to tu jedinkrát nesklouzne. Příběh obsahuje klasickou romantickou šablonu, jen asi pro mnohé s přeci jen netypickým dějovým vývojem. Je to ale napsané šikovně, to se musí nechat. O hereckých výkonech ani nemluvě. Téměř až šokuje, jak Jennifer Garner svoji roli pojala přirozeně. Vskutku dobrá herecká práce. Snímek tedy odpočinkově k pobavení a snad i k zamyšlení. Opravdu se lhát nemá? ()

Hapretor

Ricky Gervais má divný ... svérázný ... leckdy i urážející smysl pro humor ... moc mi nesedí ... chvílemi trefné a vtipné ... ale jinak pro mě mimo ... tak jako tak - je to zajímavý člověk ... a opravdu dobrý herec ... ()

lemonova

Film, ktorý má dve roviny: v tej prvej hovorí o "vynájdení náboženstva" ako o najväčšej ľudskej lži a z tohto pohľadu je čistokrvne ateistický. V niektorých prípadoch dosť presne triafa kliniec po hlavičke, najmä v zobrazení ľudskej interpretácie náboženstva ako spôsobu ospravedlniť svoje správanie, či vysvetliť si veci tak, aby mi v danej chvíli vyhovovali. Z pohľadu veriaceho je to občas trpké, ale beriem to s "gervaisovským" nadhľadom :)) Tá druhá rovina zobrazuje osobný príbeh obyčajnej ľudskej lásky a tá mi je určite sympatickejšia. Celkový dojem je však trochu vlažný, tak, ako vlažne pôsobí na mňa aj Gervaisovo civilné herectvo. ()

ZackSawyer

Odpočinkový filmík o vynálezu lži :-) každopádně, dalo by se z toho vytěžit asi i víc, udělat lepší a promyšlenější lži, ale i tak to bylo dobré no, a konec očekávatelný hrubo dopředu. Ze začátku jsem pořád marně hledal Edwarda Nortona a už jsem myslel, že tam snad ani nebude. Ale nebojte je tam, schválně jestli ho poznáte :-D ()

jacko

zajimavy napad, ale zpracovani pokulhava...mark je sice takovy sympaticky antihrdina, ale u nej taky veskere me sympatie s filmem konci...nezasmal jsem se bohuzel skoro vubec...ahoj, co delas - prave jsem masturbovala... ()

ontik

Jak by vypadal svět,kdyby lidé neuměli lhát? Velice nápaditá myšlenka,která je v prvních 15 minutách našlápla humorem,postupem času ale jaksi vydechuje.Ale i tak se jedná o film,který mě zaujmul,především svou myšlenkou.Hlavní hrdina se snaží změnit svět k lepšímu a získat dívku.Není to ale jedn...oduché, když si o něm myslí že je tlustý,s velkým rypákem a s obličejem který připomíná žábu..70% ()

darkreider

Začnem zostra. Prvých 15-20 minút bolo na zabitie. Chápem, že sa snažil vykresliť svet bez klamstva a predstavivosti (čo sa mu podarilo), ale tiež je tam cítiť snaha urobiť to dokonale vtipne a to sa mu teda nedarí vôbec. Potom ale príde prvé klamstvo a svet sa mení a ja sa začínam smiať. Prvá klamná konverzačka v bare je absolútny majsterštik, ktorý ma rozdrvil. Škoda, že potom sa už nič nedoťahuje na túto perlu humoru. Pred koncom humor ustáva(Beware, romantika prichádza), ale stále je to prudko pozerateľná alegória na Mojžiša. Tri a pol aj keď mám nutkanie dať 4. PS: Idea je ale rozhodne neokukaná, svet bez klamstiev tu ešte nebol. ()

Soul

Takhle zazdit takhle dobrej napad je opravdu umeni. Asi jako napsat nejnudnejsi scenar k tak zajimavemu tematu jako byla black plague ve 14st.:) ()

Rockerman

Výborný nápad, ale ne zcela využitý. Místy nudný, jakoby tvůrci nevěděli, jak nejlépe s tím nápadem naložit. Přesto za zhlédnutí to stojí, ale stačí jednou. ()

Porp

Myslím, že hlavným kameňom úrazu tejto romantickej komédie je idea sveta, kde sa neklame, podaná spôsobom, ktorý mi pripadal čoraz viac pritiahnutý za vlasy. Prostredie malomesta bolo ako jedno veľké laboratórium, kde ľuďom prikázali rozprávať nezmysly, z čoho vznikali celkom absurdné situácie, ktoré sú divákovi predkladané ako nejaký kvázi humor. Celé by sa to dalo najlepšie prirovnať k nášmu Kocúrkovu, ale to už je celkom iný žáner. ()

bolf!k

Ze začátku super, všechno je to zábavný, ale postupem času to ztrácí tempo, a ten konec ničím nepřekvapí. Škoda. 70% ()

figliar

Ricky a jeho pršáček na tému Pravda bolí. Zaujímavý námet, dobré herecké výkony, svižný dej. Mňa osobne film milo prekvapil. ()

tranquill

Velice originální! Škoda, že za podobou tohoto filmu stál Ricky Gervais, kterého humor mi jinak moc vtipný nepřipadá, s trochu "lepším" zpracováním by to jistě bylo na plný počet :-) ()

hrudka

Film zpočátku obsahuje zajímavou myšlenku. Vlastně, kdyby to bylo natočeno jinak, více konfrontačněji, možná by to bylo o něco lepší. Takhle to je nudné, povrchní, místy iritující, nedořešené. Vadilo mi, že tvůrci ve filmu "mleli páté přes deváté". Vadilo mi, že všechny postavy vlastně jen říkaly nahlas, co si myslí, což s říkáním pravdy podle mě moc nekoresponduje. Vadilo mi, že nezajímavým způsobem "ukradli" téma Božího království a zvěstování evangelia, ještě navíc se nevkusně hlavní hrdina jako Ježíš více a více prezentoval, spíše ho jakýmsi způsobem parodoval. A přišlo mi, že vlastně nešlo o lhaní v pravém slova smyslu, ale o přesvědčování. Lidi bezmyšlenkovitě "věřili" všemu, co jim Mark Bellison napovídal. Prostě bohužel slabé, nepřesvědčivé a nedotažené. ()

chrispe

Začátek vypadal fakt slibně. Film založený na posvátné chvíli každého malého dítěte, a to na té kdy poprvé zalže a zjistí, že se pod ním nepropadla zem. Náhlý pocit moci. Avšak jak se to slibně rozjelo, tak se to rychle proměnilo v pěkný kopec nudy. ()

Star Wars: Rogue Squadron našlo scenáristu

Star Wars: Rogue Squadron našlo scenáristu