Ben byl vždycky jiný. Je to autista. A nyní, v čase dospívání, je jeho jinakost vidět lépe než kdy dřív. Jeho život se dělí na dvě poloviny. V té první, která přináleží existenci ve virtuální realitě online počítačové hry ArchLord, je nebojácným hrdinským rytířem, který si vždy ví rady a nikdy neselhává v boji s bezprávím. A druhou polovinou je pak jeho reálné bolestné bytí věčně utlačovaného tichého outsidera, pro nějž je každý nový den dalším strašlivým peklem. Když ale začne školní šikana přesahovat únosnou mez, rozhodne se Ben, kterého ve vynikajícím belgicko – nizozemském koprodukčním dramatu ztělesnil Greg Timmermans, k protiútoku. Pak mu však nečekaně zkříží cestu Scarlite, jeho věrná družka ze hry, kterou nikdy dříve doopravdy nepotkal. Možná by však i ona mohla zapadnout do jeho plánu. Posledních dvacet minut snímku pak dokazuje, že nominace na Evropskou filmovou cenu a tři trofeje z mezinárodního filmového festivalu v Montrealu nebyly v případě debutového snímku režiséra Nica Balthazara uděleny vůbec náhodně. (oficiální text distributora)

pufina

Nesnáším počítačové hry a o to víc i ty pařmeny, co to sjíždí každý den a už ani neví, jak vypadá realita. Ale bylo pochopitelné, že pro takového autistu mají hry jistý význam. Bena X mi bylo líto, sice mi tam pár věcí chybělo, ale na dvě zhlédnutí mi to vážně stačilo. ()

zette

Za zaver v kostele a zajimave zpracovani, ktere me sice jako nehrace pocitacovych her uplne nezaujalo, ale celkem ho ocenuji dam s privrenym okem ctvrtou hvezdu. Jinak to místy pusobi az moc pohadkove a malo uveritelne. Cekal jsem vetsi drama, ale na jedno kouknuti dobry, no... ()

Plangi

Mezi svými filmovými bratříčky se společným tématem šikany, je Ben X fajn v tom, že hlavní postava není jen lítost vzbuzující vyděděnec vrstevníků, nýbrž i sympatická a komplikovaná. Autistický BennyBoy, který by zfleku svůj reálný svět vyměnil za ten virtuální, to nemá těžké jen ve škole, ale i ve světě dospělých, kteří to s ním myslí dobře, ale prostě mu nerozumí. Snad to s diváky mysleli dobře i autoři, ale nabídka většího spádu by nebyla vůbec na škodu a konec filmu sice v daném momentu zateplá na osrdečníku, leč dlouhodobější vyhlídky na ty správné pocity už přítomny nejsou. 60% ()

Carrie_3

Tento film ukazuje, že lze natočit film o násilí, aniž by se zde ve velké míře vyskytovalo. Severská kinematografie často zpracovává toto téma a já musím přiznat, že mě snímky jako např. Zkažená mládež či Zlo mezi námi velmi zasáhly a řadím je k těm nejlepším, které dané téma zpracovávají. Ben X je autista, který žije ve svém světě, ve kterém si rovněž našel svůj další virtuální život - počítačové hry. Snímek je svým způsobem neotřelý, jen jeho zpracování nemusí sedět každému. Já jsem zde našla velmi mnoho rušivých momentů (jako např. "rádoby" dokumentární prvky - zpovídání osob), které mi nedovolily si film zcela užít. Na druhou stranu bych ráda vyzdvihla výkon Grega Timmermanse, jenž by ve své roli opravdu impozantní. Mé hodnocení - slabší 4*. ()

filmharmony

...poslední hra... a překvapení pro všechny... sympatie, souhlas a pochopení jinosti... "šikana" bez násilného endu... milý Bene, škoda, že neumíme poznat tvůj svět... ()

Noviik

Jeden z nejsilnějších filmů o šikaně, který jsem měl tu čest vidět. Ben X je až depresivně uvěřitelný, extrémně silný a děsivý film. Výkon hlavního představitele je naprosto dokonalý, nádherně zpracovanou postavou je také Scarlite, která filmu dodává ještě více na přesvědčivosti. Krásně smutný film. ()

SniperG1

U filmu na tuhle tématiku bych teda čekal mnohem lepší zpracování! Nuda, nic co by mně vtáhlo do děje, ale konec překvapil...50% ()

tatanapope

Film o autistickém chlapci, který žije převážně ve svém světě a u počítačových her, které značně ovlivňují jeho život a vnímání světa. Zápletka dobrá, děj mě taky celkem mile překvapil, ale děj byl poměrně nezáživný, slabý a málo uvěřitelný už kvůli výkonům herců a vadil mi i lehce zmatený děj u konce filmu. Filmová Výzva 2015 od Tonach ()

Sfinkter

Vztah je zde pouze jako účelová věc - lidé v těchto pozicích by neměli ztrácet naději. Ale jak je to ve skutečnosti? Každý na vás hodí bobek a spousta mladých lidí zbytečně umírá. Každopádně hodně originální konec. Místy jsem měl pocit, že Timmermans se do své role maličko přemáhá, ale celkově film vyznívá určitě kvalitně. ()

baruss

AND The winner takes it all - The loser standing small. Velice slušné dramatično, škoda toho "happyendu" lebo ľudská beznádej sa lepšie vykreslí práve bez neho. ()

Jizni Tlapa

Ben nabízí úžasně mrazivý pohled do své autistické mysli. Navíc formou, která je neobvyklá a zajímavě kombinující svět virtuální a reálný. Nutno podotknout, že posunuje tématiku šikany do zcela nových rozměrů a pohledů. Doplněno o scénaristicky dobrý vypravěčský doprovod a líbivě emoční hudbu je na světě něco originálního, což, přiznejme si, není zrovna na denním pořádku dnešních kin a televizí.....čtyřhvězdičková práce... ()

GrooveJump

Hmmm, i když mám občas tendence nahlížet na film jako na neživý produkt, který je ve sých kritérií buď komplexně kvalitní či nekvalitní, což mi pomáhá snáze se prohrabat "omáčkou", která tvoří "filmovou iluzi" ( stejně tak jako reklama v TV ) a dostat se tím k (připouštím, že k subjktivnímu) jádru "pudla" daného filmu, tak se mi při sledování toho emocionálního a duševního a až narativního skvostu, všechny tyto osobní kriticky-hodnoící dogmata zhroutila jako domeček z karet. V tom filmu bylo pro mne až mnoho subjektivních fragmentů z mého krátkého života, že jsem mu podlehl do morku kosti (poslední kapka byla skladba od Sigur Ros, u které sem se nezmohl ani na nádech). Přesně tato dávka subjektivity dělá někdy (u mne opravdu jen málokdy) rozdíl mezi tří a pětihvezdičkovým filmem. Samotnou kinematografii mi to posouvá v mých hodnotách spíše než výše, tak dimenziálně jinam . Film zůstane moji doživotní citovou třináctou komnatou. Proto mi prosím odpuste , že můj příspěvek nepůsobí věcně a kriticky objektivně, ale když si přečtu třeba komentář uživatele Jossie, tak se mi prostě protočí panenky závratnou rotací. Nicméně nesdílím názor většiny, že alfou a omegou filmu byla šikana (A už vůbec mi je cizí vyzdvihovat podobnost s filmem Klass), nýbrž to bylo něco závažnějšího a mnohem důmyslnějšího.... ()

neoBlast

Myslím si, že když točíte o šikaně, měl by hlavní hrdina mít alespoň minimální sympatie (či alespoň soucit) diváků. To zdejší Ben vůbec nezískává a chová se jako idiot - a jeho nemoc neberu jako uspokojivou odpověď na tento chybný scénáristický krok. Ostatní charaktery mu zdárně sekundují v nelogičnostech a jsou k smíchu (hlavně dva mladíci co ho šikanují). Stejně jako rádobyemocionálního rozuzlení v závěru. Režisér Balthazar neustálými audiovizuálními finesami extrémně ruší při sledování a tak místo syrovosti, která by zde sedla nabízí totálně převařený guláš. Hlavní můj problém je, že jsem neuvěřil reálnosti postav, což je obrovitánská chyba, když je scénář prý podle skutečných událostí. Jak někdo zde poznamenal: "netradiční pohled do života autisty" - možná; ale pohled do života adolescenta? Takto v žádném případě ne! 55 % ()

T-pack

Jednak šokující, jednak velmi překvapivý a jednak moc dobře udělaný film. Přitom nebýt kreténů, jako byli Benovi spolužáci, vedl by autista docela normální život, podobá se hodně pařanům. Jen se nemůže bránit, ale v tomhle filmu se mu to nakonec podařilo. ()

marvan

Je to jeden z těch emocionálně vyděračských spektáklů, které většinové publikum miluje. Co ho povyšuje nad průměr je jednak nápadité zpracování a jednak scénaristické kličky, chytře zpochybňující nedospělé emoce v závěru. Režisér tak dostál dětinskému vkusu publika a zároveň si od nich udržel distanc. ()

kurcatovium

Tento komentář bude jeden velký SPOILER. Po pročítání komentářů to vypadá, že jsou tu zhruba dvě sorty lidí. Jedni oceňují první polovinu filmu plnou šikany a nevraživosti vůči Benovi, který je prostě jiný a opovrhují "přeslazeným" či "příliš romantickým" závěrem. Druhá skupina je na tom opačně a první "rozvleklou" polovinu spíš protrpěla, zatímco ocenila hlavně "dobře vypointovaný" závěr bez zbytečného dovedení do extrému (skok pod vlak či jiná sebevražda). Já patřím zcela nepochybně do této druhé skupiny. Ono zabitití hlavního hrdiny by jistojistě bylo efektnější, hrálo by mnohem víc na city a zanechalo by výrazně vyšší příchuť hořkosti, ale proč? Bylo by to nutné? Nikoliv. Právě vypointování beru jako největší přednost filmu a onen finální útěk do nereality spolu se sympatickou Scarlite je dobrá tečka za celým filmem. Celkový dojem pak jen podtrhují vynikající herecké výkony (zejména Ben) a naprosto perfektně volená hudba. Byl bych dal beztoho i 5*, ale díky slabšímu rozjezdu je to tak za 4,5* ()

uiu

Ben to nemá v životě jednoduché. Trpí formou autismu, takže toho moc nenamluví a vypadá, že je duchem nepřítomen, ale na druhou stranu je velice chytrý. Veškerý volný čas tráví v on-line hře, kde má nejlepší kamarádku, která mu bohužel chybí v tom skutečném životě. Jeho skutečný život je každodenní šikana ze strany spolužáků a Ben se rozhodne pro rázné řešení všech problémů. Film znázorňuje moderní svět do detailu a hodně mi připomněl životy, které dnes někteří lidé vedou - sedět u PC a hrát hru, moc toho nenamluvit - a nemusejí být ani autisti. ()

Jazzzz

Další do mé sbírky filmu z oboru speciální pedagogiky. Velice dobře je zpracována diagnostika jak jí vnímal Ben, přičemž scéně u očaře jsem se opravdu zasmál. Vztah s jeho virtuální přítelkyní, i jeho soustředění se na bezvýznamný detail je ve filmu zpracováno na výbornou. Bohužel celá zápletka filmu mi příjde bohužel až příliš kýčovitá. Když opomenu, že jde o film, i na film je takový to způsob řešení šikany dosti extrémistický. Prostřihy dokumentového typu mi do filmu moc neseděli, to sedí spíše do hororů či thrillerů. Snaží se film dělat napínavějším, ale na mě to nefungovalo. ()