Ben byl vždycky jiný. Je to autista. A nyní, v čase dospívání, je jeho jinakost vidět lépe než kdy dřív. Jeho život se dělí na dvě poloviny. V té první, která přináleží existenci ve virtuální realitě online počítačové hry ArchLord, je nebojácným hrdinským rytířem, který si vždy ví rady a nikdy neselhává v boji s bezprávím. A druhou polovinou je pak jeho reálné bolestné bytí věčně utlačovaného tichého outsidera, pro nějž je každý nový den dalším strašlivým peklem. Když ale začne školní šikana přesahovat únosnou mez, rozhodne se Ben, kterého ve vynikajícím belgicko – nizozemském koprodukčním dramatu ztělesnil Greg Timmermans, k protiútoku. Pak mu však nečekaně zkříží cestu Scarlite, jeho věrná družka ze hry, kterou nikdy dříve doopravdy nepotkal. Možná by však i ona mohla zapadnout do jeho plánu. Posledních dvacet minut snímku pak dokazuje, že nominace na Evropskou filmovou cenu a tři trofeje z mezinárodního filmového festivalu v Montrealu nebyly v případě debutového snímku režiséra Nica Balthazara uděleny vůbec náhodně. (oficiální text distributora)

PinokKio

Ben je docela podivín. Reálný svět je mu cizí, odtažitý a nepřátelský. Nenachází v něm nic pozitivního, protože se často stává cílem šikany ze strany spolužáků. Ten potřebný klid nachází ve světě virtuálním a to díky počítačové hře ArchLord, kde je naopak nebojácným hrdinou a ochráncem. Teda řeknu vám, já zažívat něco podobného, tak koupím zásobu chipsů a energeťáků a od monitoru se už nadobro nehnu. Jenže to Ben ne, tomu se zjevně nechce přijít o panictví doma se svojí levačkou (druhou rukou totiž svírá myš) a tak si venku koleduje o přesdržku víc a víc. A aby toho nebylo málo, tak se navíc ještě zamiluje (nebo spíše ta krásná holka nějak nesmyslně do něj, pak přijde jeden z filmových zvratů, po něm další a další.. A nakonec zjistíme, že všechno je úplně jinak. ()

petero

Krásny ale smutný príbeh v úžasnom spracovaní a la MMORPG hry, pre všetky osamotené duše, ktorým chýba blízkosť niekoho, kto by ich chápal. Sigur Ros k tomu nesmie chýbať =). ()

-bad-mad-wolf-

Mnohem naléhavější film, než třeba Klass... Přestože je titulní postava Bena X stižena autismem, a jako taková mnohem zranitelnější/přitažlivější vůči agresorům, srovnání se nabízí - podobně jako Josef ve zmíněném Klass se i Ben nachází v situaci, kde jsou karty rozdané a jakákoliv cesta ven se zdá nemožnou. Přítěž v podobě duševní choroby nabízí pestřejší potenciál, kterého tvůrci rozhodně využívají, zejména v pozdějších fázích filmu. Vizuální prolínačky, doplňovačky a prostřihy se hrou ArchLord, kterou Ben hraje, byly výborným nápadem, naopak klamným, skoro až sprostě falešným se mi zdál krok s dokumentárními proslovy jednotlivých zúčastněných. Pozor, možný SPOILER: Opravdové trumfy vytasí scénář ve druhé polovině. Někdy od scény v parku začíná film vyhrožovat několika možnými zakončeními, z nichž ani jedno není příliš štastné, aby vzápětí zatáhl za záchranou brzdu, geniálně se prolnul s hrdinným životem ve hře a v několika posledních sekundách ukázal, že i přes falešné iluze lze vždy najít další sílu... nebo nový začátek. Důležité je chytit se toho, co máme rádi, co nám pomáhá, i kdybychom toho měli méně, než ostatní. ()

nunka

Veľmi nenápadné....skromná mini sociologická sonda....a ja po dlhom čase dávam plný počet a aj keď som sa na to už vyspala..ten záver ma ešte stále "prenasleduje".... ()

Paldini

Emocionální nářez, který v divákovi postupně vyvolává celou škálu pocitů, od úvodní trpkosti až bolesti, po uklidnění a smíření s osudem až po geniálně vypointovaný závěr plný štěstí a radosti. Maximální hodnocení. ()

playboxguest

Belgickej Tobey Maguire (nemůžu si pomoct) měl rád videohry, fantu a, kdo ví proč, lepily se na něj hezký holky, pak se ale ukázalo, že to není tak úplně pravda a ještě k tomu rozkopal na maděru celej počítač, tož to už jsi mě Bene nasral, takhle nejlepší kamarádi nebudem, holt budeš jen další z mnoha... Mazej. ()

Madsbender

"Všechno se dá tak lehce zničit. Proč nemůže někdo zničit i mně?" Vzhľadom na rok a zem vzniku sa priam núka porovnanie s konkurenčným Klass. A úprimne, Ben X je po každej stránke lepší. Balthazar zvolil formu ešte svojráznejšie vyštylizovanejšiu do podoby dokumentu, ale zároveň odrážajúc sa od Aspergerovho syndrómu hlavnej postavy zaujímavejšiu. Forma totiž miestami takmer prevláda nad obsahom (koncepcia života a svet v hlave Bena podobajúci sa vo všetkom videohre), ale po väčšinu času naopak ešte umocňuje realistickosť a dopad deja na diváka. Asi najviac na mňa zapôsobila dlhá scéna v parku, ktorá nie je ani tak otvorene násilná alebo prehnaná ako v prípade Klass, ale opäť len zvýrazňuje temný tón filmu. Keď si to tak vezmem, tento film ma dokázal šokovať bez toho, aby mi ukázal niečo šokujúce, a dostať ma až takmer na hranu dojatia bez toho, aby tlačil na emócie. Za čo môže najmä herectvo Grega Timmermansa. Brilantný kúsok, ktorý síce nie je bez chýb, ale rozhodne by nemal zostať nepovšimnutý. S okamžitou platnosťou sa Ben X zaraďuje medzi moje najobľúbenejšie filmy. 95% P.S.: Záver je excelentný, akurát tá pointa na ÚPLNOM konci (čítaj pár sekúnd pred titulkami) mi bola už nejakú tú chvíľku predtým zrejmá. ()

Deimos

Net/// Obsazení 7/10 Děj 9/10 Hudba 8/10 Efekty 8/10/// +netradičně zakomponovaná on-line hra ArchLord do příběhu, zpracování, hlavní představitel, atmosféra, napětí, příběh -zvláště ve třetí čtvrtině filmu mi to příjde trošičku zdlouhavé/// Silné, velmi silné. Filmový zážitek, který vám film nenabídne každý den. V některých momentech jsem myslel, že si mi zastaví srdce. Nutno říct, že závěr se povedl, ale čekal jsem ho úplně jiný. I proto se dá považovat za vydařený. Ten borec vůbec nebyl zaostalej, jen byl autista. Ovšem na tohle okolní svět nebral ohled. Nebýt přibližně v polovině filmu vygradování a potom následující útlum, šáhl by si snímek na plný počet. Rozhodně však doporučuji vidět./// Celkem 82%/// ()

Cappuccino

Komentár obsahuje spoilery: Stále sa opakujúce a neuveriteľne identické zábery so šikanou, do ktorých navyše tvorcovia museli dokolečka dokola vsúvať MMORPG Archlord rekonštrukciu reálnych udalostí. Čo na to povedať? N-u-d-a. __ Ben-x nie je vyslovene zlý film, ale šikanu na plátne sme mali predvedenú už aj v lepšej forme (Zlo, Klass). __ Tak sakra, buď točíme depresívny film o živote autistického mladíka alebo romantiku s happy endom, nie? Za záver som mal síce chuť prihodiť hviezdu navyše, ale jednoducho nemôžem. Keď sa na scéne objavila Scarlite, už by každý z nás čakal, že tí dvaja neoddeliteľní spoluhráči zostanú spolu. No nezostali. Pri pohrebnom fúnuse však Ben dosiahne svojho a ja si vravím - pokiaľ sa dokázal "postaviť svojím démonom" zoči voči, ako je potom možné, že na druhý deň nebrnkol Scarlite nech nacvála s tou svojou sladkou tváričkou šupito šup naspäť? Prečo sa uspokojil zas a znova iba s imaginárnou predstavou? Nič to.. ach. Niesom zrovna vysadený na happy endy, no ale toto..! Toto ma skutočne na*****! ()

S.Quentin QUALE

Tohle nehodnotím, protože jsem se na to nedodíval (takže bych tomu musel dát odpad). Lidma, kteří hrají něco takového, celkem pohrdám, takže tohle mi to od počátku nesedlo.... ()

Sysel_CZ

Nedá se říct, že by to byl špatný film, ale moc špatně se na něj kouká. Špatně se kouká na příliš protahované záběry šikany, špatně se kouká na ultraslabošství hlavního hrdiny. Špatně se kouká na nelogiku a nereálnost chování mnohých postav, a úplně nejhůř se kouká na překombinovanou poslední třetinu filmu. Má to sice nálepku "podle skutečné události", mám ale takový lehký pocit, že autorská invence zašla tak daleko, že se původní protagonisté asi těžko poznají, no a verdikt holt... špatně se na to dívá. ()

misterz

Ak je k niekomu realita krutá, vtedy sa často snaží pred ňou utiecť do svojho sveta fantázie, alebo ako v tomto prípade, do sveta MMORPG počítačových hier. A šikana vie byť riadne krutá. Ale najhoršie na celej Benovej situácii bola skutočnosť, že mu nikto kompetentný nebol schopný pomôcť. Všetci pred jeho problémami zavierali oči. "To musí najskôr niekto zomrieť, aby sa veci začali riešiť?" Tento výrok nešťastnej Benovej matky je teda na mieste a v tomto kontexte mi záver prišiel ako dokonalé riešenie nepríjemnej a naoko neriešiteľnej situácie, za čo veľké plus. Zvyšok snímku mi však prišiel slabšie spracovaný, pričom k Benovej postave som si za celý čas nemohol nájsť cestu. Z toho dôvodu aj jedna z najdôležitejších scén (scéna v parku) na mňa nezapôsobila spôsobom tak ako bolo asi myslené, pocitovo to celé išlo mimo mňa. 70/100 ()

Vančura

To zpracování mi moc nesedlo - pořád tam někdo pronáší něco do kamery (kupř. hned v úvodu Benova matka prohlásí, že "Nejdřív musí vždy někdo zemřít, aby se začalo něco dít", což v člověku samozřejmě hned vyvolá (mylnou) domněnku, že ten film skončí tak, že Ben v závěru svoje trýznitele pravděpodobně vystřílí - skutečný závěr mě v tomto ohledu docela překvapil), a do toho je děj neustále prostříháván záběry z počítačové hry nebo Benova dětství, což na mě působilo poněkud otravně, resp. ne moc filmařsky invenčně (navíc nemám rád filmy, jejichž název se nezmohl na nic lepšího, než na jméno titulní postavy, podobně jako nemám rád filmy "inspirované skutečnými událostmi" - když ten film doběhne, člověk nějak neví, co tam mohlo být skutečnou událostí...). Postava Bena mi navíc nebyla moc sympatická (vadilo mi také, že ho hrál výrazně starší herec), což se v kombinaci s těžkými tématy šikany a autismu podepsalo na tom, že mě ten film příliš neoslovil, a pravděpodobně ho brzy zapomenu. ()

Snorlax

Všichni, kteří padali na zadnici z výkonu DiCapria ve filmu Co žere Gilberta Grapea, by se měli povinně podívat na tento film. Greg Timmermans by jim ukázal, jak se dá zahrát autista. A mohli by společně se mnou zkusit najít alespoň jednu chybu na snímku Ben X. Tohle je až neuvěřitelně dobrý film, přitom šikanovaný autista mohl svádět k sentimentu na desátou. Naštěstí Bena X nenatočil Hollywood podle jedné ze svých oblíbených šablon. ()

Frajer42

Tak ještě Severní Korea, Afgánistán a Jamajka a bude film o šikaně natočen všude. Tenhle snímek, téměř z BENeluXu byl však trošku jiný. O šikaně sice pojednával, ale nebylo to úplně jediné téma. Trošku odbočím, rozpočet 1,5 mil euro? To bylo myslím za tu loď co si pronajmuli ne? Nebudu vám tady vypisovat o čem film je, k tomu nechť slouží velmi pěkný obsah, z kterého se vše dozvíte. Co však v obsahu nenajdete, je velmi působivý závěr, který překvapí a který bych vám nerad prozradil, proto budu mlčet. Film je také prošpekován dokumentárními vsuvkami, které někomu možná mohou být na obtíž. Dle mého názoru se však do filmu spíše hodily. Technicky je film celkem slušný na to, že pochází z Belgie, či odkud. Ovšem i na krátkou stopáž se hrozně táhne a to mě celkem obtěžovalo. Myslím že 3* je tak akorád. Zase takový zázrak to skutečně není. ()

AppleCore

Po režijní stránce bezchybný, hudebně velice povedený, film s perfektnim střihem a skvělou kamerou. Pokud tedy budu hodnotit provedení tak jsou to zasloužený 4*. Kdyby film ale skončil v tu chvíli, (spoiler) co se chystá skočit pod vlak a opravdu pod něj skočil tak by to bylo jesnejch 5*. Dodatek: Uživatel DaViD´82 se zmiňuje o emocích a říká, že jich film má dostatek. Já bych spíše řek, že tehle zvláštně pojatej film je dělanej hlavně na oko než na city. Ono to ve vás totiž nic nezanechá, v hlavě vám uvízne předevšim vizuální stránka (Ale to je jen můj názor, každý to vidí asi úplně jinak). ()

swamp

Velmi netradiční pohled do světa autismu - žádný Forrest Gump, žádný Raymond Babbitt - jen prostě Ben. Ten trpí Aspergerovým syndromem, díky kterému má problém sociálního začlenění do společnosti - ovšem i přesto navštěvuje 'normální' třídu. Jak to tak ale bývá - pokud se v kolektivu vyskytuje někdo jiný - ihned se stává terčem šikany. Snímek se celou dobu tváří tak trochu jako hyper-tech hračička s očekávatelným koncem, jenže - to, co by člověk čekal od této klipovité záležitosti debutujícího belgického režiséra, který do hlavní role obsadil rovněž debutujícího Grega Timmermanse, se mu NAŠTĚSTÍ nedostane. Nechci tady spoilerovat, proto jen doporučím vydržet. ;) ()

oje

Film na téma šikana, v nemž se na paškál dostane hluboce introvertvní autista, který se nemůže bránit, je samo o sobě dost silné kafe. Jeho trápení postupně graduje a příběh se blíží k cíli nečekanými cestičkami, nicméně největším zásluhu na úspěchu má forma, která o Benovy vypráví. Díky zpracování divák může situaci sledovat skrze jeho oči, nahlédnout do jeho mysli a až nečekaně dobře tak film nechává diváka poznat, jak se svou psychickou poruchou vnímá. Po emotivní stránce tak film zafungoval skvěle a silně sugeruje jeho nervozitu, stress a sledovat se nechá s pěkně zatajeným dechem. Podobnou trízní si projde další introvertní chlapec v Zkažená mládež. Alternativa: Klass, Ondskan, Speak. ()

DwayneJohnson

Ben X v podání výborného Grega Timmemanse by svůj život mohl rozdělit asi na dvě poloviny. V té první, virtuální části je nebojacným a neohroženým rytířem, který se při hraní počítačové hry vždy ponoří do svého vysněného světa a zvládá hravě jeden level za druhým. V té druhé, opravdové je bohužel autismem trpící chlapec postaven do role outsidera, který musí čelit nelehkému osudu a hlavně šikaně ve škole ze strany místních spolužáků. Šikana ale nabírá čím dál tím více na obrátkách a pomalu, ale jistě se schyluje k možné tragédii......... Film mě poměrně dlouho nechával chladným, ale druhá polovina mě naprosto pohltila a to už vůbce nemluvím o velmi originálním konci, ale to už byla jen pomyslná třešnička na skvělém filmovém dortu. ()