Ben byl vždycky jiný. Je to autista. A nyní, v čase dospívání, je jeho jinakost vidět lépe než kdy dřív. Jeho život se dělí na dvě poloviny. V té první, která přináleží existenci ve virtuální realitě online počítačové hry ArchLord, je nebojácným hrdinským rytířem, který si vždy ví rady a nikdy neselhává v boji s bezprávím. A druhou polovinou je pak jeho reálné bolestné bytí věčně utlačovaného tichého outsidera, pro nějž je každý nový den dalším strašlivým peklem. Když ale začne školní šikana přesahovat únosnou mez, rozhodne se Ben, kterého ve vynikajícím belgicko – nizozemském koprodukčním dramatu ztělesnil Greg Timmermans, k protiútoku. Pak mu však nečekaně zkříží cestu Scarlite, jeho věrná družka ze hry, kterou nikdy dříve doopravdy nepotkal. Možná by však i ona mohla zapadnout do jeho plánu. Posledních dvacet minut snímku pak dokazuje, že nominace na Evropskou filmovou cenu a tři trofeje z mezinárodního filmového festivalu v Montrealu nebyly v případě debutového snímku režiséra Nica Balthazara uděleny vůbec náhodně. (oficiální text distributora)

mil@n.fanatik

Další film o šikaně ve škole. Leč v dnešní době a světě, bohužel naprosto běžná věc. Tento film zachycuje, jak je šikanován jeden žák, trpící zvláštní nemocí, podobnou autismu. Doktoři, mamka a spolužácí ho nazývají jiným. Tento snímek stojí za zhlédnutí a zamyšlení se pro lidi, co podobné svinstvo běžné na slabších a bezmocných, dělají.. Hodnocení - 75% ()

nascendi

Tento film ma nezaujal, ani nedojal. Hlavný hrdina si, s ohľadom na reálne možnosti, spokojne žije vo svojom virtuálnom svete. Rodičia, ktorí ako obvykle chcú pre svojich potomkov iba to najlepšie, ho nezmyselne pchajú do bežnej školy neuvedomujúc si, že väčšina sa k odchýlkam spravidla stavia podozrievavo a pre istotu ich vylučuje zo svojho stredu (napr. šikanou). Tie tri hviezdičky sú za herecké výkony a celkové stvárnenie filmu. ()

predators

Nahlédnutí do Benova světa a do jeho nelehkého života, a který mu ztěžují i lidé v jeho okolí. Jenže některé spůsoby "kamarádství" mají své meze a právě na tyto poukazuje tento snímek. Zkloubení reálného života a počítačové hry bylo netradiční, o to více se mi zamlouvalo a za použití dobré kamery dosáhlo "za málo peněz, hodně muziky" :-) 77% ()

Slartibarkfast

Takhle procítěný a "skutečný" film jsem už dlouho neviděl. Pohled na svět očima autisty, kterého trápí šikana. Utíká z reality do počítačové hry, kde je hrdinou. Ve skutečnosti je ale terčem posměchu a nepochopení. Filmaři tu odvedli neskutečný kus práce. Hlavní představitel byl skvělý a ostatní herci to také zvládli na jedničku. Při některých scénách jsem byl napnutý jak struna. Dramatický děj a finální rozuzlení je prostě balada, i když trochu smutná. Vřele doporučuji a vyzbrojte se kapesníky. Tenhle film si na nic nehraje. 90% ()

eLeR

Šikana je naozaj silná téma, ktorá skoro vždy zaručí, že príbeh filmu bude výborný. To isté platí, ak hlavní hrdinovia majú nejaký handicap. Platí to všetko aj v tomto filme, a aj herecké výkony tu boli vierohodné, aj koniec stál za to ... ale nejako to išlo mimo mňa. Neviem prečo... ()

dopitak

Milí spolulidé, nehrajte tolik počítačové hry, zblbnete. To byla ale pytlovina. Snové světy, snoví lidé, snové dialogy, patlanina ve které je možné všechno. Překvapivě slušný dabing dvou hlavních postav (Martin Písařík, Andrea Elsnerová). ()

Chrustyn

Silné a hlavním hrdinou velice dobře zahrané drama, o šikanovaném autistovi, který z kruté reality utíká do světa on-line hry, kde může být neporazitelným hrdinou a možná si i najít lásku. ()

Jirka_Šč

Co je vlastně realita a co iluze? A není iluze někdy lepší než skutečnost? Maximální hodnocení mi stvrdila závěrečná scéna, kterou jsem dokoukal s otevřenou pusou. ()

heyda

No řeknu vám, nebýt závěrečného zvratu, tak uvažuju i o odpadu. Tohle je podle mě úplně exemplární případ, jak NETOČIT filmy o šikaně. Naprosto bez emocí, s otravnou hudbou, divným střihem, kamerou, prostě všechno to působilo nepřirozeně, divně a vlastně i hloupě. Ani jsem nepobral ty dokumentární vložky (komentáře). To jako mělo být co? Určitě rád ocením dobrý film o šikaně, protože je to velmi aktuální a palčivé téma, navíc z pohledu tvůrců určitě velmi kreativní téma, ale bohužel tohle není dobrý film. 30% ()

mat.ilda

Milí spolulidé a protilidé, možná jsme teď blíže pochopení, jaké je žít jen ze svých představ a z nich teprve vyhodnocovat chápání světa. Světa krutého a nepřátelského, který se neprávem pyšní odpoutáním od říše zvířat, pakliže nadále neumí ochránit svoje slabé a odlišné. A ještě hůř - nepochopil ani školský systém, který nás prostřednictvím experimentů na lidech v podobě integrace vrhá stále zpět a umožňuje tak oboru speciální pedagogiky popírat svou filozofii. Můj názor, ve kterém mě "Ben X" utvrdil, škoda nešťastného polodokumentárního úchopu, který částečně vykompenzoval burcující i katarzní závěr. ()

MontyBrogan

Keby tak ostatní vedeli, aký boj niektorí ľudia zvádzajú každý deň so sebou samým, so svetom a so životom (sú to síce synonymá, ale význam toho boja aspoň umocňujú). Keby to vedeli, možno by sa ho snažili tým krehkejším jedincom uľahčiť a nie skomplikovať. Ale jedine keby si nepotrebovali ventilovať komplexy a vychutnávať pocit moci. Keby bolo keby, neboli by autisti ani šikana a psychika by bola stroj, ktorý vie každý jeden človek ovládať vlastnými rukami. Lenže funguje to trochu inak a život máme na to, aby sme sa s ním učili narábať. ()

poz3n

S Klass a Ondskan bych to moc nespojoval, protože tady jde podle mě trochu o něco jinýho. Ne tolik o šikanu, jako spíš o nalezení nějaký rovnováhy v Benově životě. Nalezení toho, co smysl má a co nemá, aby moh žít a ne přežívat každej den v tom pekle. Škoda první poloviny, ta byla trochu slabší. Jinak silnej film, hlavně díky hlavní roli Grega Timmermanse. ()

rikitiki

Filmu příšerně ublížil český dabing, bylo evidentní, že mnohé herecké výkony téměř zabil. Proto před ním varuji a možná proto i trochu nespravedlivě dávám jen průměrné ohodnocení. Film se vyznačuje až tísnivým portrétem autisty, který je prostě neschopný ani náznaku obrany a divák prožívá utrpení a ponižování s ním. Promluvy některých protagonistů do kamery zvyšují pocit autentičnosti, to, že vše je podle skutečnosti. Vyvedený byl také konec, protože přinesl nečekanou (a vítanou) pointu. Hlavní představitel je sice evidentně starší, než mu předepisuje role, ale zahrál ji tak přesvědčivě, že to příliš nevadí. /15. 8. 17./ ()

eraserhead666

Vždycky jsem si říkal, že v podobných situacích je vhodnou alternativou emočně silného a příznivého nechání promluvit zbraně právě závěr tohoto filmu. Otřelý námět s neotřelým závěrem a ještě neotřelejším zpracováním. Hry nehraju, ale tady mi to propojení, jak po vizuální, tak i pocitové stránce hodně sedělo. Skvělé výkony hlavního hrdiny a jeho virtuální přítelkyně. K tématu filmu ještě jednu poznámku: přesně jak říká matka hlavního hrdiny - musí někdo zemřít. Je smutné, vědomí a souhlas s tím, ať je to radši útočník než oběť. Stejně krásné je i vyznění filmu. Jde to i jinak. ()

Morholt

On je to vlastně částečně takový hraný dokument, který se snaží ukázat vnímání okolního světa dospívajícím autistou a pohled spolužáků a učitelů na jeho postižení, což je celé spektrum přístupů od posměchu vedoucího k šikaně přes neschopnost či neochotu zapracovat chlapce do kolektivu až po ostych. Jak to řekl na konci Benův otec: "Jeho autismus je jeho problém, ale pro něj problém neznamená. Ti ostatní jsou problém." A samozřejmě to neplatí jen pro autismus. 90% ()

jhrasko

Emocionálne až 3D zážitok o tom najvnútornejšom v každom z nás, o duši. O výnimočnosti každej jednej, o špecifickosti každej jednej, o zraniteľnosti každej jednej. A vlastne nie(len) o duši. ()

rawen

Zajímavý pohled na autismus a šikanu, natočený klipově/dokumentárně, ve kterém se prolíná fantazie a realita a kde nakonec (SPOILER) vše skončí překvapivě dobře. Uprostřed filmu je to ale klasický otvírač kudel v kapsách... 7,5/10 ()