Velkolepá pocta kinematografii. Příběh neobyčejného chlapce, jehož dobrodružství se proplétá s osudem slavného filmaře Georgese Mélièse... Děj se odehrává na pařížském nádraží začátkem 30. let, kde v ústraní žije osamělý chlapec Hugo Cabret (Asa Butterfield). Jeho tatínek nedávno tragicky zahynul při požáru muzea a na nádraží pomáhá svému strýci se seřizováním hodin. Hugo se usilovně touží dostat k poslední zprávě od svého otce, kterou má skrývat záhadný mechanický muž. Toho se Hugo snaží sestavit podle návodu a sled událostí ho svede dohromady s tajemným nádražním prodavačem hraček Georgesem (Ben Kingsley) a jeho chráněnkou Isabelle (Chloë Grace Moretzová). Ta se stane jeho blízkou kamarádkou a společně pak odhalují vzrušující minulost slavného filmaře Georgese Méliese. Báječného muže s obrovskou fantazií, pro něhož kinematografie představovala novou formu magie a příležitost zachytit vlastní sny... Jeden z nejvýznamnějších amerických režisérů současnosti Martin Scorsese získal Oscara za režii snímku Skrytá identita (2006) a v sedmi dalších případech byl na ocenění za nejlepší režii nominován. V roce 2012 to bylo za režii snímku Hugo a jeho velký objev, který v jeho filmografii představuje žánrovou výjimku, protože se jedná o snímek rodinného charakteru podle knižní předlohy Briana Selznicka. Kniha získala v roce 2008 nejprestižnější americkou cenu za dětskou literaturu Caldecottovu medaili a stala se celosvětovým fenoménem. S podobným úspěchem se setkala i filmová adaptace, která získala celkem pět Oscarů především v technických kategoriích a dalších šest nominací. Pro Martina Scorseseho navíc snímek představuje srdeční záležitost, protože příběh mimo jiné vzdává poctu průkopníkovi raného němého filmu Georgesi Méliesovi (1861–1938). (Česká televize)

Aven

Může to být tisíckrát pocta kinematografii s krásnou vizuální stránkou, ale to nic nemění na tom, že Hugo je neuvěřitelně utahaný, zcela emocí prostý a příběh téměř postrádající nudný rodinný film. ()

sskrblik

O tomto filmu jsem prakticky skoro nic nevěděl, a proto mi nebylo jasné co očekávat. Jsem rád, že Scorsese natočil pochopitelný a diváckou formou zajímavý film o zakladateli filmu. Přiznejme si, že postava Huga je spíše doplňkem, neboť film se upíná k jedné velké osobnosti filmové historie. Zázračný film se sice nekoná, nicméně za podívání to stojí. ()

majkl44

Pro mě to nebyl žádný zázrak. Francie v první polovině 20. století je hezká, ale to mi nestačilo. SPOILER - Domněnka o tom, že by otec synovi přenechal nějaký vzkaz mě moc nechytla. Nenapadá mě, proč by to otec dělal, když ani nečekal, že umře. Jako dobrodružný příběh dvou dětí, kteří chtějí zjistit minulost o staříkovi a rozuzlení tohoto dobrodrůža je působivější.. ()

zdenny

Nejzákladnějším problémem a chybou tohoto filmu je, že má přídomek „rodinný“. Rodinu tvoří rodiče a děti. Zajímalo by mě, jak velké části dětského publika se tento film líbil. Prostě nevěřím tomu, že byl dětským publikem přijat. Jestli se pan režisér rozplývá nad tím, jak byl kdysi němý film nádherný a jestli mu vzdává tímto způsobem poctu a hold, je jeho věc. Věcí dětského publika ale je, zda se jim tento „rodinný“ film líbí čí nikoliv. Musím přijmout, že se tento víceméně snový film líbí dospělému publiku, jinak by přece neobdržel na csfd tak vysoké procento hodnocení. Hodnocení je věcí každého jednoho z nás. Přesto ale nedokážu pochopit, jak se tolika lidem může líbit film o ničem, film prakticky bez děje a film, jehož hlavní dětští představitelé jsou strašně nesympatičtí. Těšil jsem se, že se bude jednat o kouzelný příběh kluka, který objevil něco nevídaného. Těšil jsem se, že si tento příběh s rodinkou perfektně užijeme. Místo toho jsme lekali nudou a o závěr jsme už neměli zájem. Takový super zážitek nám dokázala předložit jedna z režisérských legend. Na filmu byla úchvatná pouze výtvarná stránka. ()

Sany33

Hugo a jeho veľký objav je prvým filmom, ktorý Scorsese nakrútil v 3D. Triky sú dokonale, dobre sa na to pozerá, príbeh zaujme, lebo je originálny a do veľkej miery pravdivý (Melièsov príbeh nie je výmysel), samozrejme, že prispôsobený svetu detských protagonistov a predsa som čakal viac. Achilovou pätou filmu je totiž jeho miestami pomalé tempo, neraz by som dej bol posunul dopredu a v dvoch prípadoch predvídateľnosť toho, čo bude nasledovať. Našťastie, divák až tak podrobne všetko nesleduje a možno ani nepostrehne maličké zakolísania. Môžem ho však uistiť, že jeho čas strávený pred obrazovkou bude príjemný, rýchlo utečie a nebude zbytočný. Veľa sa dozvie a informácie sa mu servírujú kultivovaným spôsobom. 68% ()

blackJag

Nic jsem si o filmu nebo jeho předloze nezjišťoval, ale původně jsem si myslel, že půjde o něco jako ZLATÝ KOMPAS. Nemohl jsem se víc mýlit, protože pokud existuje film, k němuž bych tento zařadil, je to Burtonův ED WOOD. Byl jsem proto při projekci filmu zklamaný? V žádném případě. Příběh je velmi kouzelnou (mysteriózní ano, fantasy ne) poctou počátkům filmového média, potažmo jedné z jeho nejzásadnějších postav, Georgese Mélièse, autora (mimo jiné) dodnes citované a milované CESTY NA MĚSÍC. Toho ve filmu zahrál Ben Kingsley a zahrál ho výtečně. Dobře obsazeny jsou i ostatní role, včetně dětských nebo těch epizodních (nevelké rozsahem, nikoliv však významem - Law, Winstone, Lee). Scorsesemu se tak podařilo natočit film, který snad bude doceněn (především divácky) až později, je to ale film, který dělá Mélièsově památce a geniální imaginaci nevýslovnou čest. 80% ()

MI-380

Příjemná a zároveň velkolepá podívaná na dobu před sto lety. Pocta poctivé mechanice, Paříži, železnici, a hlavně filmu a Meliesovi zvlášť. 3D tomu všemu dokonale sluší. 80%. ()

MiGi87

Oj, zase jednou kravina téměř úplně bez pointy, zdaleka ne taková blbost jako třeba Zlatý Kompas, ale na to, že jsem za to vyhodil v kině půl druhého kila ubohost. Scorsese zklamal! ()

Kalidor_

Zpočátku to vypadalo na jedno z dalších dětských naivních dobrodružství typu Zlatý kompas či Narnie, ale díkybohu to nebylo vystavené POUZE na hezkém vizuálu. Prostředí, ve kterém se příběh odehrával bylo kouzelné (ať již svět za hodinami, ve kterém se malý hodinář pohyboval a které mu sloužilo zároveň jako skrýš i domov, interiéry nádraží i celé Paříže), zkrátka to prostředí mě vzalo za srdce podobně jako v Zemeckisově "Vánoční koledě". Film byl plný upřímných dojemných momentů, za které Scorsesemu hluboce děkuji a díky kterým si takových filmů velmi cením (celý příběh s automatonem, padající náčrty z filmů, prohlížení notesu....). To se Scorsesemu vážně povedlo. No a málem jsem zapomněl zmínit Shoreovu hudbu, která filmu dodává ty správné emoce a vždy jsem se těšil na motiv s harmonikou, jelikož pokaždé zahřál u srdce. ()

rumczeis

Naprosto úchvatné technické zpracování, 3D je na opravdu výborné úrovni, je vidět, že od Avatara jsme ušli další kus cesty. Příběh ale působí neuspořádaným dojmem, jakoby si scénárista nebo možná až režisér uprostřed filmu rozmyslel cíl a začal vzdávat hold začátkům kinematografie a zapomněl na původní děj. Celkově ale film působí dobře a 4 hvězdy si zaslouží. ()

Gallagher

Moc hezká pocta filmu jako takovému. Upřímný, jednoduchý a silný příběh. Neseděla mi však snaha o digitálně-velkolepý zážitek a některé trikové orgie mi vyloženě překážely. Jinak ale moc pěkné, 8/10. Na oskara ale určitě zapomeňte ;) ()

Kurikmoon

3D stojí naozaj za to. Neskáču na Vás síce každú chvíľu nejaké predmety, ale to 3D prostredie a parádne narábanie s kamerou. Inak je to film pomalšieho razenia, ale i vďaka tomu je každý moment krásne prepiplaný. Hudba pekne dopĺňa, herci rovnako tak dobrý. A ak to tým mladším v niektorých momentoch nevýjde, tak sú minimálne milí a príjemný. Oceňujem i to, že je tu ďalší film bez násilia a vtípkov na istotu. Tento film sa nenáročnému divákovi nepchá do zadku. Je to oslava filmom filmom. Vzhliadnuť počas Huga nadšenie s akým sa staré filmy kedysi robili... Tak to sa mi až rozcvendžalo srdce radosťou.... ()

svobik

Je obdivuhodné, jak Marty dokáže na stará kolena vyseknout poklonu rozhýbaným obrázkům a konkrétním snímkům, které mu zamlada rozbušily srdce. Ovšem pouhé odkazování protkané skrz na skrz láskou k filmu, navíc s fenomenální řemeslnou stránkou (technické kategorie bych na Oscarech Hugovi rozdal klidně všechny) z jeho novinky novodobou srdcovku rozhodně nedělá. Na Huga se hezky kouká, ovšem pod řemeslným pozlátkem se skrývá sterilní dětský příběh, který s divákem dokáže zacloumat jen těžko. Bez napětí, bez emocí a hlavně bez jakékoliv složky, která by ho udržela v paměti déle, než do skončení závěrečných titulků. Zpětně se mi kromě jedné velké pocty a bezchybného řemesla nevybavuje z Huga absolutně nic. Proto bohužel jen 7/10. ()

ghatos

To byla zábavička, poctička a sentimentální básnička. Kdo nepláče a nerochní se v kýči je zrůda znevažující tak hodnotný snímek. Film v roce 2011 (hlavně ten Hollywoodský) je na tom opravdu zle. Ždímat city Hugem nebo War Horsem mi připadá pod úroveň režiséru, kteří to spáchali. Nazývejte si to jak chcete, ale Hugo je bohapustá prvoplánovitá jistota na oscary - (v jazyku kritiků pocta) sama sobě. Tohle není film pro diváky, možná pro pár pseudokritiků a těch, co přece rozumí filmu. 40%. ()

Curlyman

Jeden z najkrajších filmov za posledný (dlhý) čas, podaný s láskou k filmu aká sa vždy nevidí. Som z neho rozcítený a Scorsese ako môj oblúbenec je proste pán macher. Najväčšia paráda. ()

Myrreczech

Krásná pocta filmařině a celé její historii. Krásně natočený, zpracovaný, zahraný a odvyprávěný film. Jak jsem nemohl uvěřit všem těm oscarovým nominacím, už je chápu. Jedno z nejpříjemnějších překvapení tohoto roku. ()

Handy8

Jsem si dost dobře vědom, že postrádám potřebný filmový kredit pro Hugovo objektivní hodnocení. A tak mě, jako víceméně konzumního diváka (řekněme, že hodně zhruba vím, kdo Georges Méliès byl), všemožné poklony, narážky a náznaky míjí. Navíc, tenhle žánr mě ani trochu neláká, film samotný taky ne, a na Huga jsem šel opravdu jenom kvůli tomu, abych věděl o čem v těch jedenácti Oscarových kategoriích bude řeč. Jednou a víckrát už ne. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz