Velkolepá pocta kinematografii. Příběh neobyčejného chlapce, jehož dobrodružství se proplétá s osudem slavného filmaře Georgese Mélièse... Děj se odehrává na pařížském nádraží začátkem 30. let, kde v ústraní žije osamělý chlapec Hugo Cabret (Asa Butterfield). Jeho tatínek nedávno tragicky zahynul při požáru muzea a na nádraží pomáhá svému strýci se seřizováním hodin. Hugo se usilovně touží dostat k poslední zprávě od svého otce, kterou má skrývat záhadný mechanický muž. Toho se Hugo snaží sestavit podle návodu a sled událostí ho svede dohromady s tajemným nádražním prodavačem hraček Georgesem (Ben Kingsley) a jeho chráněnkou Isabelle (Chloë Grace Moretzová). Ta se stane jeho blízkou kamarádkou a společně pak odhalují vzrušující minulost slavného filmaře Georgese Méliese. Báječného muže s obrovskou fantazií, pro něhož kinematografie představovala novou formu magie a příležitost zachytit vlastní sny... Jeden z nejvýznamnějších amerických režisérů současnosti Martin Scorsese získal Oscara za režii snímku Skrytá identita (2006) a v sedmi dalších případech byl na ocenění za nejlepší režii nominován. V roce 2012 to bylo za režii snímku Hugo a jeho velký objev, který v jeho filmografii představuje žánrovou výjimku, protože se jedná o snímek rodinného charakteru podle knižní předlohy Briana Selznicka. Kniha získala v roce 2008 nejprestižnější americkou cenu za dětskou literaturu Caldecottovu medaili a stala se celosvětovým fenoménem. S podobným úspěchem se setkala i filmová adaptace, která získala celkem pět Oscarů především v technických kategoriích a dalších šest nominací. Pro Martina Scorseseho navíc snímek představuje srdeční záležitost, protože příběh mimo jiné vzdává poctu průkopníkovi raného němého filmu Georgesi Méliesovi (1861–1938). (Česká televize)

Petaz

Pro mě jdno veliké zklamání asi největší od mě velmi oblíbeného režiséra Scorseseho naprosto bez nějáké gradace nebo nějákého překvapení což sem docela od filmu očekával. Možná pár zajmavých nápadů toď vše, pro mě osobně docela nudný zážitek. ()

srolyma

Jako milovník krvavých hororů a akčních béček při spojení poetický film o chudém sirotkovi dostávám osypky a podobné typy filmů v rámci zachování duševního zdraví zeširoka přehlížím. Leč tentokrát jsem udělal výjimku a zjistil, že poetický film o chudém sirotkovi, navíc ke všemu ještě věnovaný počátkům kinematografie, byl prostě … okouzlující. Od dokonalého výtvarného ztvárnění a přesného vystižení dobové atmosféry, přes skvělé herecké výkony (zde vyzdvihuji především Sashu „Borata“ Cohena) až po samotný příběh, který ač nebyl nadupaný akcí od začátku do konce, tak rozhodně nenudil. Skvělá záležitost. Ozubená kolečka rulez! ()

Cannonball

Hugo je pekná rozprávka, ale asi nie pre mňa. Z vizuálneho hľadiska sa nedá nič vyčítať je to skoro dokonalé. Scorsese je jednoducho Scorsese z hercov dostal maximu a už spomínaná precíznosť na vzhľad je obdivuhodná. Napriek tomu je príbeh miestami hluchý alebo presnejšie vlažný, je skoro nemožné naviazať vzťah s postavami. Postupom času to začína nudiť. ()

migsee

Upřímně - čekala jsem mnohem mnohem víc. Výprava a kostýmy byly sice excelentní, ale celkový dojem není nic moc, vlastně můžu mluvit o zklamání roku. Ten film mě nudil. ()

FREEWHEELER

"-We could get into trouble." "-That's how you know it's an adventure." Obyčajne neobyčajné dobrodružstvo hodinára Huga Cabreta, ktorý sa rozhodne pátrať po otcovom tajomstve. Čiže malý veľký film Martina Scorseseho s úchvatnou réžiou a nádherným farebným vizuálom. Natočil vlastne svoju obdivuhodnú poctu tým najstarším kinematografickým počinom našej planéty, s dokonalým odkazom práve na tento úchvat: Le Voyage dans la lune (1902) /*A/. Práve týmto ma film božsky ohromil a získal si moje sympatie. Áno, prvá hodinka plachtila žiaľ veľmi pomaly. Pár ľudí bude sklamaných (takmer isto) len tým, že film sa spočiatku predvedie ako pojítko medzi Indiana Jones, Sám doma a Číslo 5 žije, no vykľuje sa z neho len prostý "malý veľký film" - ine slovné spojenie nenájdem - kde začne prevládať skôr pointa, nápad, príjemný nádych a čaro kamery (aj Scorseseho, ale aj kamery ako fyzického predmetu) nad mohutné scény a akčné dobrodružstvo /*B/. Nesmiem zabudnúť na dokonalý kasting: Asa Butterfield je talent, ktorého xicht proste pred kameru patrí a táto rola mu v živote určite pomohla; Chloë je následníčkou Hermiony; Ben Kingsley je náladový dedo - a je to ON; Christopher Lee je už dlhé roky prispôsobivý (a lepšieho človeka som ešte v knižnici nestretol); Sacha Baron Cohen je ten, ktorý by si mal konečne uvedomiť, že sympatický je týchto rolách. A verdikt na záver? Nabudúce z toho bude možno aj plný počet. PS. aneb Možný SPOILER: /*A/ Je vlastne prvé sci-fi ktoré tu vzniklo. A rozhode si pozrite či už pôvodnú verziu alebo tú ručne maľovanú - bez toho vlastne Hugo zmysel nemá!!! /*B/ Až na jednu scénu - úchvatne natočený vlak na stanici. ()

EVIM

Promiňte pane Scorsese, ale mě tato kombinace pohádky a dětského rodinného dobrodružství neoslovila... ()

principessa

Krásný Scorsesův způsob, jak vyznat lásku kinematografii. Kouzelný příběh, který se odehrává v jednom z nejmagičtějších měst na světě, pěkná kamera a moc dobrá volba herců, enfin bref: MAGIQUE. Dýchala z toho na mě trošku burtonovská atmosféra... ()

jokerik

Ach, ty srdcovky - v niž hrají hlavní roli děti, silné pouto přátelství a nakonec, šťastný konec. To je něco tak příjemného na pokuk v dnešní době střílení a dalších podobných nešť. událostí, které film doprovází. Hodně mi připomněl mou ročníkovou práci o filmu, kterou jsem psala na střední. Už jen za ty úžasné Lumiérovic snímky dávám za 5! A za nádherného Asu B. bych jich dala klidně devět! Moc příjemná pohádka před spaním. Sny ožívají ve filmu! ()

Pavlin

Kdo tento film může srovnávat s Tintinem,tak nevím na co se díval.U Tintina šlo o čisté dobrodružství,ale tady o hocha, který miluje film a ve svém osamění touží po domově.Je to skvělý vícevrstvý film s myšlenkami které dalece převyšují rámec běžného filmu.Kdo to nevnímá toho mi je jen líto.Navíc film je zvládnutý téměř dokonale technicky po všech stránkách.Bravo pane Scorsese a díky. ()

HolkaVBotech

Krásný rodinný film, který tak nějak, chytne za srdíčko. Ne vážně - je to taková ta příjemná oddechová podívaná, která ale není ani hloupá, ani plná vyměšovacího humoru. Skvělá volba pro pohodově strávený večer. ve filmu se kromě ústředního příběhu objeví několik "okrajových" postav a jejich příběhů. Film je ve výsledku takovou krásnou mozaikou, kde není jediná postava, které byste nedrželi palce. Nejlepší z nich - inspektor Sachy Barona Cohena. ()

Mart2n

Je to milé, je to barevné, je to 3D / Martyho další ovládnutí plátna v tempu, které mnozí nedocení. Pokud milujete film jako ho Martin Scorsese miluje, druhou polovinu jistě velmi oceníte. ()

Lampasak

Achjo, tak rád bych tomu dal 4 hvězdy ale kombinace nádraží, hodin a začátků kinematografie mě osobně moc neberou..... od druhé poloviny filmu dokonce silně nudí. To nic nemění na tom, že to má dobrou atmosféru a je to i vcelku originální. ()

HellFireFery

Aj, aj. Tady se nám něco nepovedlo. Po skvělých filmech "Letec", "Skrytá indentita" a fenomenálním "Prokletý ostrov" jsem se na tento film těšil. Bohužel jsem byl zklamaný hned po deseti minutách, neboť se film šíleně vleče a přestože se snaží tvářit jako megafilm, který má zaujmout, tak celek působí šíleně mdle a bohužel tomu nepomohou ani poměrně zdařilé triky a scény. ()

Adrii

Dobře, tři hvězdičky, ale jenom proto, že tam bylo krásně zachycený a zpracovaný, jak se točí filmy a jak se z nich dělaj trháky :) Graficky byl film také velmi pěkně upraven a dětské role hercům pasovaly na míru. Vysvětlete mi ale někdo, co ten robot.. A ted se možná omlouvam někomu za SPOILER, ale půl filmu, běží v pozadí o to, jak robota přivést opět k životu a když se jim to nakonec povede, tak nakreslí obrázek, díky kterému přijdou na to, kdo ve skutečnosti Otčím byl.. čekala bych alespoň na konci větší vysvětlení co je robot zač a proč například kreslí obrázky z jeho filmů apod.. Věta: ,,Toho jsem vyrobil já a dal do muzea.." mi vážně nestačila.. :( ()

Raphaell

První polovina filmu mě přišla taková nijaká. Neusnul jsem, ale ani se nebavil. Když v druhé polovině přišly odkazy k počátkům kinematografie, konečně mě to začalo zajímat. Nějak si však neumím představit, jak můžou záběry z Meliésových a dalších filmů působit na člověka absolutně nepolíbeného filmovými dějinami. Podle mě by pak vyznění hodně ztratilo, ale ani takhle jsem nakonec nadšením neskákal. Prostě jen další film, který kdybych neviděl, tak by mě to vůbec nemrzelo. Sorry Martine, ale Taxikář se mě dotknul přece jen o dost víc. ()

Sakulnikov

Nádherné barvy a prostředí, ať už nádraží nebo zasněžená Paříž. Skvěle doplněná hudbou Howarda Shorea. Vyprávění o počátcích filmu a postava Meliése tomu daly náboj. Stejně tak i vyprávění skrze příběh dětí, ale prvních 30-40 minut, které měly diváka uvést do nálady byly zdlouhavé a celou dobu během nich jsem uvažoval o tom, zda film nabízí něco víc než pěkný audiovizuální zážitek. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz