Velkolepá pocta kinematografii. Příběh neobyčejného chlapce, jehož dobrodružství se proplétá s osudem slavného filmaře Georgese Mélièse... Děj se odehrává na pařížském nádraží začátkem 30. let, kde v ústraní žije osamělý chlapec Hugo Cabret (Asa Butterfield). Jeho tatínek nedávno tragicky zahynul při požáru muzea a na nádraží pomáhá svému strýci se seřizováním hodin. Hugo se usilovně touží dostat k poslední zprávě od svého otce, kterou má skrývat záhadný mechanický muž. Toho se Hugo snaží sestavit podle návodu a sled událostí ho svede dohromady s tajemným nádražním prodavačem hraček Georgesem (Ben Kingsley) a jeho chráněnkou Isabelle (Chloë Grace Moretzová). Ta se stane jeho blízkou kamarádkou a společně pak odhalují vzrušující minulost slavného filmaře Georgese Méliese. Báječného muže s obrovskou fantazií, pro něhož kinematografie představovala novou formu magie a příležitost zachytit vlastní sny... Jeden z nejvýznamnějších amerických režisérů současnosti Martin Scorsese získal Oscara za režii snímku Skrytá identita (2006) a v sedmi dalších případech byl na ocenění za nejlepší režii nominován. V roce 2012 to bylo za režii snímku Hugo a jeho velký objev, který v jeho filmografii představuje žánrovou výjimku, protože se jedná o snímek rodinného charakteru podle knižní předlohy Briana Selznicka. Kniha získala v roce 2008 nejprestižnější americkou cenu za dětskou literaturu Caldecottovu medaili a stala se celosvětovým fenoménem. S podobným úspěchem se setkala i filmová adaptace, která získala celkem pět Oscarů především v technických kategoriích a dalších šest nominací. Pro Martina Scorseseho navíc snímek představuje srdeční záležitost, protože příběh mimo jiné vzdává poctu průkopníkovi raného němého filmu Georgesi Méliesovi (1861–1938). (Česká televize)

bohhous22

Film ,který jistě naplno dýchá právě v kině,ačkoliv je to pouze názor.Neměl jsem tu čest zajít si na Huga na plátně.Bohužel domácí projekce nijak nenadchla.Výprava teda skvělá,ale jak mistra miluji,tak mě tímto dílem neoslovil.Ale na třetí stranu 3D mince ,zasloužené oskary. ()

PeterJon

/spoiler/ Sympatickým prekvapením bolo, že sa jedná o príbeh režiséra Georgea Meliesa. Okrem hudby však celkovo nuda, málo emócií, nechytilo ma za srdce. Hudba je pekná a jemná. ()

Pitryx

Tak ten vizuál byl naprostá pecka. Jenomže, nevím jak u jiných, u mne se časem překoukal. Asi po čtyřiceti minutách jsem se začal nudit, protože příběh nikam nespěje a stagnuje. Netuším, kdo měl být cílovou skupinou, nezdá se mi, že děti. Já tedy, jako dítě bych se asi v kině užral nudou a to ne jen kvůli naprosto šílené stopáži. Střední generace? A ta starší? No, nevím, nakonec je to jedno. U mne to nezabralo. Po hodině filmu jsem to měl puštěné jen jako zvukovou kulisu a koukal jen jedním okem. A Když to skončilo, zajásal jsem. I když přiznávám, že závěrečná honička trošku napravila statický a nudný děj. Pro mne nepovedený snímek. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,5/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 93%, Audience Score - 78% | FDb.cz - 73,9% | Je to ohromná nuda, strašně natáhlé a herci - nedostatečné :( Přidáváme za krásné prostředí staré Paříže a za hlavní poslaní tohoto filmu - pocta kinematografii, tedy Georgesovi Meliesovi. A i když nás Scorsese popravdě zklamal, za tohle jsme mu vděční, že i malé děcka si z tohoto filmu něco vzali, protože jim oživil, jak se vlastně muselo k těm jejich akčním sci-fi tvrdě dopracovat a jak to vše začalo jedním (ne)obyčejným příjezdem vlaku na nádraží.... A scéna s visením na hodinách je parádní poklona klasice "O patro výš"! 60% ()

PAVLIS

70% Čekal jsem rodinný film pro děti, ale nakonec se z toho vyklubala spíš velká, srdečná pocta začátkům filmového průmyslu, kterou naopak děti možná ještě chápat nebudou. Takže příjemné překvapení. Škoda jen, že první půlhodina je nudná kamerová exhibice (asi kvůli 3D), že je hlavní hrdina nesympatická "holčička", že tu nefungují vedlejší postavy a že výprava působí podivně uměle. ()

Pete

Šikovným mistrem hodinářem sestavený, skvěle promazaný stroj, leč přesto neživotný, umělý, sterilní. Zamýšlená pocta Meliésovi, snílkovství, filmu jako takovému, vyšla ze Scorseseho precizních rukou jako vizuálně opojná, nevěrohodná pohádka pro děti, které ale za srdíčko nejspíš nechytne, jelikož je bude nudit krásně zrekonstruovanými prvními krůčky kinematografie. Dospělým zas nabízí nedostatečně zajímavý příběh, který je vlastně pouhým snem o světě, který nikdy nebyl. ()

hrumsrt

Ikona gangsterského žánru posílá dojemný zamilovaný vzkaz filmu v podobě snímku Hugo a jeho velký objev. A navazuje tak na svoje oplétačky s filmem v mistrovském Letci.. Hugo je laskavé uznání velikosti Georgese Méliése a potvrzení, že bez něj by kinematografie byla jiná. Možná nejdojemnější Scorseseho kus, který dává možnost všem celým rodinám společně docenit, jak velký filmař to je.. Jedno pařížské nádraží, třicátá léta a malý sirotek Hugo, který zoufale touží po jediném naposledy se prostřednictvím otcova posledního vynálezu spojit s jeho osobou takhle naposledy nepřímo spojit a je ochotný pro svůj úděl krást a za každou cenu se vyhýbat sirotčinci.. První polovina je trošku plytká a lehce se táhne, zatímco ale druhá už instantně rozvíří emoce a chytá za srdíčko.. Scorsese dokázal nemožné a v mých očích pozvedl i jinak nenáviděného Butterfielda či Cohana.. Jako rodinný film příliš zaměřeno směrem k filmu a jako pocta kinematografii zase moc "olivertwistovské". Hezké, ale vždy bych si radši pustil Cestu na Měsíc samotnou, než k ní hledat dvě hodiny cestu.. 70% ()

me3x®

Keby som nedavno nevidel Shutter Island tak asi Huga miniem. Ale ked uz mal taku reklamu tu v Londyne tak sa nedalo prehliadnut. Po prvych dnoch premietania mal na miestnych forach dost mizerne hodnotenie, tak som aj trochu vahal investiciu a zvazoval pockat na dvd. Jedna recenzia vsak dost ospevovala 3D spracovanie: v zmysle najlepsie 3D od Avatara. Tak som zbalil svoje 3D okuliare a vybral som sa. Knihou nedotknuty som ocakaval fantasy pre deti - nieco v slapajach Spielbergoveho Tintina, dostal som nieco celkom uplne ine. Uvodne reklamy a uputavky pristupne vekovej kategorii od 4ch rokov nahor ma len utvrdzovali v domnienke, ze ide o story pre deti. A takze sice to bolo dost pestre a prva polovica mozno aj pre deti pritazliva, v druhej sa z toho zacalo vykluvat nieco uplne ine. Ale neprezradzam. Ja som sa nenudil, aj ked uznavam, ze pre niekoho to moze byt sakra nuda. Nesklamalo ani 3D. Keby som videl vsetky filmy v 3D od Avatara tak potvrdim vyssie spomenutu recenziu. Btw. od toho Kick Ass uz preslo tak vela casu? Lebo mi slusnu chvilu trvalo kym som si spomenul kde som tu detsku herecku videl nedavno. Zeby dalsia Dakota? Potesilo vidiet aj Kingsleyho, Sasha alias Borat nevytazil zo svojej roly maximum. Odporucanie pre rodinky: Risknite to s detmi radsej na inu rozpravku... tu hrozi, ze sa budu nudit. ()

BradleyT

Jednoznacne brilantne zvladnuta filmarina od rezije, pres kameru, stopaz a dialogy. Zacatek se sice zda byt trochu pretazeny, ale vubec nenudi. Cely pribeh sice nakonec shranete do dvou vet, ale panove z toho udelali klenot a to je umeni ;-) ()

Prochy84

Od prvních minut jsem měl pocit, že někde řadu před námi nebo za námi musí sedět Tim Burton, protože jsem ho z tohoto filmu od začátku cítil. Anglická stopa je jednoznačně ku prospěchu a celé to funguje tak nějak konzistenčně a "bez děr". Scénář byl dotažený a sdělil vše, co sdělit měl, protože všechno do sebe zapadlo jako součástky kvalitního hodinového strojku - a to se vidí málokdy. Role Huga byla Butterfieldem ztvárněna fachmansky a řekl bych, že ten kluk má rozhodně budoucnost:). Jedinou výtkou je u mě 3D zpracování, které působí trochu nadbytečně a celý dojem to spíše sráží i přes náramně provedené animace. Jinak ale klobouk dolů. ()

ejmyto

Keď som sa pohodlne usadila do kresla , dala si 3-D okuliare a zbadala, že prostredie, kde sa dej bude odohrávať bude Paríž, pomyslela som si, že to bude nudné a lacné dielo. Avšak po pár minútach som bola príjemne prekvapená. Stanicou v retre štýle, príjemnou francúzskou hudbou (ktorá mne bude vždy veľmi blízka), výberom hercov.. No najviac ma na tomto filme dostal koniec. Scorsese zhmotnil vzpomienku na dobu , ktorá bola kedysi. Keď sa na plátno v divadle, či v kine ľudia dívali s úžasom na prvé dielo doby, ktoré malo po prvý krát aj dej. A vôbec, na prvý film v histórii. Myslím , že režisérovi sa podarilo obrovské dielo, ktorým vzdáva hold kinematografii. Bravó! ()

Fiijay

5 z 5 , kdo dává míň , nemůže se považovat za znalce filmů a určitě nemůže napsat do svého životopisu mezi koníčky : Filmy ()

yatan

Problem, ktory s Hugom mam, je ze miesa dobre so zlym a slabim. Osobna vypoved Martina Scorsesea, ktora tu reflektuje mozno aj jeho sny a vasne moze byt mila a aj zaujimava, no spajat to s rozpravkou, ktora je prilis pomala a neoriginalna na to aby divaka vtiahla a udrzala aj po inej stranke ako fakte, ze film robi Scorsese, tvori velmi divny a miestami az prazdny efekt. Hugo u mna na prekvapenie zlyhava vo vsetkych aspektoch pribehu, a ani fakt, ze ma film nesporne technicke kvality ma nedokazal presvedcit, ze si film zasluzi zvlastnu pozornost. Scorsese by mozno nemal skusat horory a rozpravky a vratit sa k tomu co vytvorilo meno Scorsese. 6.5/10 ()

Titleist

Po dlouhé době v kině, po dlouhé době na 3D a po dlouhé době krásný film, z prostředí krásné Paříže. Moc hezký příběh, který působí pohádkovitě jen v případě, že jste proti němu zaujatí. Velká spokojenost! ()

Anarion

S Hugem a jeho velkým objevem se to má jako se smutečním proslovem, krásným dojemným proslovem, který je příliš dlouhý, plný patosu a teatrálně vyjadřovaných emocí. Každému se ale takový projev líbí, nikdo nevznese jakékoliv námitky, vždyť to se přeci nesluší, obzvláště když oplakávaným je někdo významný, někdo jako klasická kinematografie a film samotný. Nic naplat, že ti, kdož nebožtíka věrně znali od poloviny promluvy klimbali a toužebně očekávali předvídatelný konec, neboť se v proslovu nic nového nedozvěděli. Ale co, tak si alespoň mohou všichni společně notovat, přitakávat jak to ten pan Scorsese hezky řekl a možná i uronit nějakou tu slzičku. Letmo prolétnuvší otázkou však zůstává, zda neplakat spíše nad snímkem tímto nežli nad filmem všeobjímajícně. ()

x_ander

Musím přiznat, že Hugo ode mě dostává plnou palbu ne kvůli tomu, že je to výborný film (který by sám o sobě dostal 4*), ale především kvůli poctě filmu jako takovému. Ten filmový přesah filmu, který v roce 2011 ukazuje vyšperkované 3D (jakkoliv se 3D vyhýbám, tady je nutnost!) jako technický vrchol současného filmu, a zaroveň vypráví o prvních filmech bratří Lumiérů a především kouzelníka Georgese Mélièse a jeho efektů, takový přesah je prostě dokonalý. Ten kontrast a přitom soulad. Pro spoustu lidí je Hugo příjemná rodinná podívaná, která pobaví i potěší, ale já si myslím (a tady půjdu nejspíš proti většině), že si jej opravdu užijou nejvíc diváci, kterým jméno Georges Méliès něco říká a viděli přinejmenším legendární Cestu na měsíc. ()

moviepill

"Hugo a jeho veľký objav" pre mňa filmovým objavom tento rok rozhodne nebude. Film, ktorý je režijne výborne zvládnutý, farebný a akčný, ale nezanechá vo mne hlbší zážitok. Scéna s hodinami, ktorá milo pripomína Safety Last, vykoľajený vlak...to všetko bolo na jedničku. Časť Ako George Mélies tvoril filmy bola to najlepšie z celého filmu, vrátane Bena Kingsleyho. Ale to je tak všetko, vážení. Asa Butterfield nevýrazný a jeho vzor nasledujú všetci ostatní z obsadenia. Hudba ma taktiež neoslovila, niekedy mi dokonca pripadala ako plagiát Elfmanovho Edward Scissorhands (scéna so sochami)... 11 nominácií na Oscara? Nech sa páči, ale ja si radšej pustím Cestu na Mesiac... ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz