Velkolepá pocta kinematografii. Příběh neobyčejného chlapce, jehož dobrodružství se proplétá s osudem slavného filmaře Georgese Mélièse... Děj se odehrává na pařížském nádraží začátkem 30. let, kde v ústraní žije osamělý chlapec Hugo Cabret (Asa Butterfield). Jeho tatínek nedávno tragicky zahynul při požáru muzea a na nádraží pomáhá svému strýci se seřizováním hodin. Hugo se usilovně touží dostat k poslední zprávě od svého otce, kterou má skrývat záhadný mechanický muž. Toho se Hugo snaží sestavit podle návodu a sled událostí ho svede dohromady s tajemným nádražním prodavačem hraček Georgesem (Ben Kingsley) a jeho chráněnkou Isabelle (Chloë Grace Moretzová). Ta se stane jeho blízkou kamarádkou a společně pak odhalují vzrušující minulost slavného filmaře Georgese Méliese. Báječného muže s obrovskou fantazií, pro něhož kinematografie představovala novou formu magie a příležitost zachytit vlastní sny... Jeden z nejvýznamnějších amerických režisérů současnosti Martin Scorsese získal Oscara za režii snímku Skrytá identita (2006) a v sedmi dalších případech byl na ocenění za nejlepší režii nominován. V roce 2012 to bylo za režii snímku Hugo a jeho velký objev, který v jeho filmografii představuje žánrovou výjimku, protože se jedná o snímek rodinného charakteru podle knižní předlohy Briana Selznicka. Kniha získala v roce 2008 nejprestižnější americkou cenu za dětskou literaturu Caldecottovu medaili a stala se celosvětovým fenoménem. S podobným úspěchem se setkala i filmová adaptace, která získala celkem pět Oscarů především v technických kategoriích a dalších šest nominací. Pro Martina Scorseseho navíc snímek představuje srdeční záležitost, protože příběh mimo jiné vzdává poctu průkopníkovi raného němého filmu Georgesi Méliesovi (1861–1938). (Česká televize)

pan_ponozka

Krásné prostředí, vizuálně super. Ale jak píše kolega Cival; celkové dojmy mdlé. Zbytečně roztáhnuté, postavy a (hlavně) dialogy tuze málo uvěřitelné. Oliver Twist (2005) ve 3D . Osobně si myslím, že Cameronova chvála na ten film vycházela z jeho úcty k prvotním filmům a respektu ke Scorsesemu. Jsem zvědavý, jak si povede na Oskarech. 6/10 ()

Trinculo

Hugo je film s obrovským nostalgickým nábojem, který se ohlíží kamsi zpět. Do místa kde bylo ještě bezpečné snít moderní sny, ale kde toto snění bylo nostalgií. Vše se děje v době relativně bezpečné, možná kruté, ale ve chvílích, kdy katastrofa byla daleko. Snímek je velmi zvláštní meditaci o ubíhajícím čase a ztrácející se minulosti, vzpomínání a možnosti znova nalézt schopnost snít. A tak ... není to důležité ... oproti technologizaci, která je velmi filmu silně přítomna je zde i toto zvláštní snění ... jeden z opomíjených pilířu moderního světa. ()

gpx

Jestli chcete zajít na pěkné 3D, podívat se na milý film, vzít s sebou do kina i děcka, nebo jen tak v klidu zarelaxovat, tak Huga určitě doporučuji. ()

imaginer21

Monumentální pocta legendárnímu experimentu. Krásný přiběh, příjemné obsazení, minimalistické dialogy. Pro děti dnešního věku ale možná nepříliš nastavené, ocení spíš dospělí či milovníci filmu obecne. Na můj vkus v mnoha momentech až příliš pochmurné bez veselejšího momentu zahřívajícího na duši. Nic ale nemění na tom, že minimálně nominace na Oscara jsou zasloužené... ()

Nightmure

Podlě mě je to výorný a nenucený způsob, jak připomenout i těm méně znalým, začátky filmu. Určitě doporučuji :). ()

Enzo555

Pekný film, určite nie rodinný- iba ak tú rodinu vrátane detí tvoria samí filmoví teoretici. Našťastie pre mňa- ako povrchného (neteoretizujúceho) diváka, film napriek dlhému sedeniu v kine (plus 20 minút reklamy- true story) neunavil, a stále ponúkal niečo zábavné/úchvatné a ostal v hlave aj na druhý, tretí, ďalší deň- znak kvality. Hugo si celý čas drží pozitívny náboj a našťastie nedôjde k násiliu na detských hrdinoch, čo vyslovene neznášam, i keď zo začiatku tu obava bola- ťažká doba, bezprízorné deti končiace v sirotincoch, strážnik s bičom a dobermanom.. Ak poznáte niektoré mílniky histórie filmu, po chvíli prekuknete hlavnú zápletku. Sympaticky napísaný a bez priveľkého prehrávania zobrazený malý hlavný hrdina a stále viac sympatická Chloe G.Moretz (vražedné kuriatko z KickAss) ako spojenci v zaujímavom dobrodružstve s rekordným počtom Oscar nominácií. Jediná výtka- tlačenie na pílu francúzskeho koloritu, podchvíľou som čakal, že niekto začne spievať "Frère Jacques, Frère Jacques.." ()

rigby

Vizuální naprosto úchvatné, byl jsem omráčen, dokonalost sama. Příběh je velmi originální, žádný jednoduchý stereotyp pro vymyté hlavy. Jediná postava, která mi tam přišla zbytečná, je nádražák. Jeho uvedení do děje je velmi trapné a narušuje tak krásně sevřený film. Mám jen jediný problém: je to dětský film nebo není? Mým pohledem je to film pro velké diváky s dětskou duší. Dnešní caparti by se u toho nejspíš unudili, protože chybí akce. Zato film přetéká sentimentem starých dobrých časů. Další vynikající zářez Martina Scorseseho. Za Sachu Barona ale musím dát mínus. ()

Texxa

Byla jsem až dojatá, jak láska k filmu, k filmu jako takovému, dýchá z každého kouzelného záběru. Dokonalý snímek. ()

Amaranta

Scorsese se upnul na pohádkovou fantazii a exkurzi do filmové historie, avšak zapomněl dotahovat další rozjeté linie. Celé to bylo nějak emocionálně nepropojené. Vygradoval vlastně jen příběh Mélièse (i když na to, jaké ze všeho dělal tajemství, se to potom rozpletlo moc snadno a Huga to očividně ani nedojalo). Hugův vztah s otcem - dořešený neuspokojivě (na takový typ pohádky), příběh okolo robota - nejasný (na to, že se kolem něj točil celý děj, nebyla pointa příliš slavná). Na Oscara? Taky bych se přiklonila k Artistovi. ()

Jamall

Jako pocta chvílemi opravdu krásné, zbytek už ne. Utahané, rozvleklé a umělé. Nedokázal jsem se do filmu vžít, což mě opravdu mrzí. Asi jsem se až moc těšil. Byl by z toho ovšem opravdu nádherný kraťas. ()

GzL

Další film pro zasvěcené u kterého nevím komu je vlastně určen. Snad dětem? Snad historikům kinematografie? Snad skupince znalců (asi hlavně porotců)? Snad bůhví komu? Film nabízí krásné vizuální obrazy, několik-nemnoho zajímavých záběrů z historie kinematografie a to vše spojené příběhem nepříběhem, který nezaujme a snad ani nechce. Má to být příběh nebo film o historii nebo o slavné postavě? Pokud je to příběh tak se hodně nepovedl a pokud je to o historii, tak je jí, na dvě hodiny, hodně poskrovnu. Nemůže to být ani o slavné postavě, protože to zase potřebuje nějaký ten příběh. Takže co to vlastně je? Pro mně osobně jen další (už ani nevím kolikátý) důkaz, že technická stránka sama o sobě na dobrý film nikdy stačit nebude a nezachrání to ani předpokládaný protekcionalismus, ani nákladná reklama. Hezky udělaný dokument o počátcích kinematografie by mne potěšil určitě mnohem víc, než tahle dlouhá, těžko zařaditelná, výpravná nuda ocejchovaná slavným jménem. ()

metztlimoon

Mňa to teda neuchvátilo toľko ako filmových akademikov (toto má 5 Oscarov?) a drvivú väčšinu publika. Malo to síce zaujímavú zápletku a aj nábeh na slzičku na konci, ale inak dobrá nuda. Čakala som iný záver. Niektoré postavy tam boli dosť odveci, napr. pán knihovník. Bol to síce sympaťák, ale jeho priestor mohli dať radšej Cohenovi, ktorý ma z celého filmu bavil asi najviac. A ešte vizuál bol fajn. Priemer za 3. ()

Jeeri14

Kdybych měl jednou větou popsat tento film, řekl bych Dickensovova pohádka v Paříži od Američanů, kdy už jenom samotný trojúhelník národností je absurdní, ale to, že film natočil Scorsese tomu dává třešničku na dort. Film je dobře udělaný a je vidět na něm tvrdá práce, která si zasloužila několik nominací. Avšak originální není ani v jednom směru. ()

ElFifo

Vizuál..neskutečnej, hudba..nadpozemská, režie..úchvatná, hold kinematografii..bezpochyby, ale jako celek..žádná hitparáda. Sám nevím přesně čím to je, ale film uchvacuje v jednotlivých aspektech, ovšem nikoliv jako celek. ()

Raz2

Krásná pocta klasickému filmovému umění, škoda jen, že film byl tak pohádkově předvídatelný. Kvalitně odvedené filmové řemeslo, které určitě potěší, na druhou stranu ale příliš nenadchne. ()

LoboNegro

Skvělé, báječné, dechberoucí a navíc okořeněné hudbou Howarda Shora. Martin Scorsese je ta nejpovolanější osoba, která vybere všechny správné ingredience, které do filmu patří a nakonec z toho vyjde tento mistrovský počin. "Obyčejnému příběhu" dokáže vdechnout život jako málokterý režisér. Dokonce i Sacha Baron Cohen zde hraje v dosti neuvěřitelné roli...:) ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz