Alois Nebel (M. Krobot), obyčejný nádražák v zapadlém místě jesenických hor, je mlčenlivý muž, kterého pronásledují vzpomínky z dětství, z doby, kdy poválečné Sudety opouštěli Němci. Jako dítě byl svědkem něčeho, co se mu neustále v mysli vrací. Násilí jednoho starousedlíka, jehož objektem byla mladá německá žena Dorothe. Jsme ale v období krátce po sametové revoluci, místní ještě kšeftují s ruskými důstojníky ze sovětské posádky a krajem se potuluje „Němý“, mladík, který se hodlá pomstít. Atmosféra bohem zapomenutého kraje s jeho věčně deštivou a mlhou zahalenou tváří houstne… Adaptace stejnojmenného komiksu vznikla kombinací hraného a kresleného filmu – metodou tzv. rotoskopie. (Česká televize)

6thSun

Před zhlédnutím jsem tak nějak podvědomě očekával, že to bude nuda jako prase. Tento film do puntíku splnil moje očekávání. 30% ()

maseer2

nějak mi uniká, co má být na tomto filmu vlastně zajímavého krom té originální animace, které se alespoň úspěšně daří vytvářet jakousi magicky ponurou atmosféru.. po příběhové stránce je Alois Nebel totiž zoufale prázdný (resp. "nijaký") a povedený vizuál sám o sobě to prostě nezachrání .. slabá trojka ()

GeusX

Chválím zajímavou animaci a celkovou atmosféru. Nicméně tomu příběhu chybělo víc omáčky a zakončení se mi zdálo jako takové uspěchaně rychlé. (Obsah filmu jsem předtím nečetl.) 70% (viděno: 1x) ()

Johny_fork

Hodnotím vysoko, přestože jsem jako čtenář komiksové předlohy byl zklamán brutálním zestručněním děje trilogie, prakticky až na dřeň. Nicméně bych zde, na české poměry, rád ocenil odvážnou vizuální stylizaci, která kvalitně koresponduje s atmosférou knihy. Herecké výkony těžko hodnotit, nicméně Krobot na mě působil skvěle. ()

Terva

ZAJÍMAVOST - Okolo 44 minuty sledují bezdomáčka na Hlavním nádraží v televizi film "Tři oříšky pro Popelku". CITÁT - Ten Havel bude taky pěknej kokot. Vo co mu jde ?......... Podívejte se pane Nebel, my vám chceme pomoct. Ale vy si především musíte chtít pomoct. My můžeme chtít, jak chceme, ale když vy nechcete, tak my nemůžeme, i kdyby jsme sebevíc chtěli. Pěkně se to sleduje, ale někde cestou to ztratilo smysl. Nebo ne ? ()

Hismael

Mlčící černobílá nuda, vyprávějící příběh, který si musí divák v určitých částech sám domyslet. Námět toho nechce moc odvyprávět, není špatný, ale jeho obsah je pouze pro někoho. Třeba pro znalce předlohy. Tempo je velmi pomalé, protahované a zároveň celková stopáž překvapivě nemá ani 90minut. Čekal jsem rozhodně víc a nemyslím tím čas. ()

JohnCZ

Technická stránka je parádní - animace je pojata opravdu neotřele a utváří hodně temnou a docela i depresivní atmosféru, ke které přispívá i (hodně povedená!) hudba. Jen škoda, že Neckářova nádherná píseň Půlnoční zazní je na malou chvilku. Po stránce příběhu už to ovšem taková pecka není, ale to se i dalo trochu čekat. Stačilo málo a mohl to být opravdový nářez. 3,5* ()

M.Macho

Klíč k filmu i (komiksu) je návštěva Jeseníků zalitých mlhou. Tvůrci možná na atmosféru vsadili natolik, že se jim samotná podstata kraje zatoulala a zůstaly linie horizontu. Znalost rázu krajiny i trojdílné odysei osamělého chlapíka je nesmírná výhoda, protože samotné výtvarně úchvatné obrazy bílý potok mezi kamením, kapradím nevybrousí. Mlžný Nebel. Nebel tonoucí v mlze. Krásně tonoucí. Krásné tonout s ním. ()

joehot

Když se odečte zajímavé vizuální zpracování (které však občas působí jako videosekvence z pět let staré atmosférické videohry), zbyde slušný výkon Krobota, Nohy a Švehlíka a velice prázdný scénář. ()

jahol

Dvě hvězdičky za nádhernou animaci... a to je ale opravdu vše. Nic ostatního nelze pořádně zhodnotit, protože takhle slabý scénář to vše ostatní zabíjí. Vůbec nedokážu pochopit, jak mohlo být tolik úsilí a krásy při animaci vyplácáno na hyperkonvenční, nic neříkající shit. Jakákoli postava z filmu má někde jinde mnohem lepší protějšek, jakákoli zápletka silnější a působivější ekvivalent, jakákoli postava (snad kromě postavy hlavní) zajímavějšího a méně schématického dvojníka. Kdyby to bylo hrané, je Alois Nebel na hraně odpadu... ()

Marsik

Cinema City Anděl - Zajímavé zpracování, zajímavý děj, zajímaví herci. Chápu, že cílem filmu nebylo u diváka vyvolat na 80 minut nekonečné napětí, že se zkrátka sázelo na originálnost a děj beze slov. Rozhodně to nebyl špatný film, velké plátno jsem uvítal, ale přece jenom bych ocenil malinko svižnější tempo, propracovanější závěr a určitě delší stopáž (mě to přišlo docela krátký). Nicméně hodnotím tento film spíše kladně. 70% (with J.) ()

Kryton

Animace úchvatná a chválím tvůrce, že něco takového u nás vytvořili. Zvuk i hudba se povedly. Akorát celému filmu chybí příběh nebo nosná linie. Malé epizody kolem nádraží fungují v TV, ale jako celek ne. Výsledkem je audiovizuální zážitek s naprosto deprimující atmosférou, ale bez žádného příběhu. Palec nahoru pro tvůrce! ()

hous.enka

Snaha o originální zpracování komiksové předlohy bohužel stojí a padá na mizerném ději z poměrně neatraktivního (alespoň oscarově neatraktivního) prostředí malého nádraží v Jeseníku. Krobot coby Nebel se hodně povedl, film dává o trochu větší smysl než předloha, ale stejně je to pořád takové nemastné, neslané a nejasné. Hodně se povedla hudební stránka filmu - nejen Václav Neckář, ale i Marie Rottrová zpívá stále dobře. ()

baribal

Film se u mě setkal s absolutním nepochopením příběhu. Na jedné straně nádherné zpracování, které si v našich končinách zaslouží absolutorium, ale ten děj.. naštěstí to nebylo moc dlouhé, protože to už bych se asi nedokázal donutit to dokoukat. Nejhezčí bylo vychutnávat si detaily jednotlivých scén, ale jinak šeď a nuda.. ()

Cimr

Nebel. Leben. Jeseníky. Mlha, z níž se vynořují přízraky minulých času, před kterými chceme utéct, ale nemůže se nám to podařit. A mezi tím vším jeden mlčenlivý železničář. Asi nejzajímavější český film poslední doby. Mrzí mě, že lidi z filmové asociace upřednostnili konvenční a nudná Poupata před tímto porozuhodným filmem. Co do obrazové stránky je Nebel senzační. Člověk, co se na film vydá a zná předtím jen Půlnoční od Neckyho a animovanou tvář Miroslava Krobota, bude asi očekávat nějakou nostalgickou retro-řachandu a výsledek ho překvapí nečekaně noirovou atmosférou, kriminální zápletkou a naprosto nesentimentálním pohledem na české dějiny. Viděl jsem i chyby, nemůžu jít naplno. Je cítit, že jde o takovou první vlaštovku. Příběh je poměrně banální a i když se tváří záhadně, není těžké odhalit pointu. Kdyby byl natočen ,,normálně" nejspíš by takový ohlas nevzbudil. Přesto jsem ale přesvědčen, že je nutné takovéto experimenty podporovat, aby se český film navždy neutopil v nostalgických variacích na téma nacisti / komunisti jsou svině. ()

Krt.Ek

Mrzí mě, že to musím říct, ale „Alois Nebel“ mě zklamal. Kdybych měl svou hlavní výtku formulovat v jedné větě, tak bych napsal, že film věnuje nepoměrně větší pozornost tomu, jak vypadá, než co (a o kom) vypraví. Nevím, jestli se tvůrci třeba nelekli, že komiksová předloha se skládá ze tři knih, a tak vědouce, že by ten příběh na ploše hodiny dvacet celý neobsáhli, se rozhodli pro pouhé zprostředkování určité nálady, konkrétně všeprostupující melancholie (která smazává rozdíly mezi roky 1945, 1952, 1970 a 1989; ano, vím, že film se odehrává pouze v roce 1989 s retrospektivami do roku 1945, ale minimálně scény s pohraničníky a černého obchodu s s okupanty evokují jiný časoprostor, čas, který chce vykřičet, že má oproti roku 1989 své vlastní specifika). Je to škoda, ten film se nadechuje, že odvypráví o zločinech během odsunu Němců, o podobách kolaborace se sovětskými okupanty, o trnité cestě k demokracii a tržnímu hospodářství, ale vždy to je jen nádech, pro příklad příběh Němého by šel fakticky odvyprávět v pěti minutách, a to se to ze začátku tváří jako hlavní linka. Jedinou devízou filmu (pokud nepočítám experiment s technikou rotoskopie) spatřuji v tom, že film bezezbytku využívá toho, že Alois Nebel je typická krobotovská postava, tedy je ideální figurou k tomu, promýšlet jak Krobot hraje a co přináší české kinematografii. A to nakonec taky není málo. 40 % [dafilms] ()

Greg

“My se vždycky uměli zeptat…“ Alois Nebel je rozhodně zajímavý filmový počin, přesto z něho mám spíše rozporuplné pocity. Rozhodně se nepřidám k názoru, že film nemá žádný děj – ten tam je, i když není tak prvoplánový, a jde spíše o vyprávění několika lidských osudů. Ano, občas je děj docela uspávací (především při dlouhých a tichých záběrech), ale právě tyto momenty jsou tak pečlivě propracované, že ani nudit nemohou. Za pozornost jistě stojí také velmi dobře propracovaná atmosféra filmu. Myslím, že je celkem zbytečné psát o tom, jak výborně je propracovaná vizuální stránka filmu – tady myslím, že jsem viděl držitele ceny Nejlepší výtvarný počin. Abych ale jenom nechválil – na filmu mi občas vadilo mírně chaotické přeskakování ze scény do scény a občas jsem se ztrácel i v příbězích z minulosti, které mohli být trochu propracovanější. Také mi trochu vadilo, že vrchol filmu nepřišel s jeho koncem (byť velmi působivým), ale pasáží v psychiatrické léčebně. A na konec ještě pochvala, a to kompletně pro představitele všech rolí, kteří byli výborní. Nebudu je jmenovat, pouze napíšu, že Tereza Voříšková je krásná, i když je kreslená. Trochu slabší, ale zasloužené 4 hvězdičky. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let

14.05.2019

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014