Arn - Riket vid vägens slut

Arn: The Kingdom at Road's End

Dobrodružný / Historický

Švédsko / Dánsko / Norsko / Finsko, 2008, 128 min

• honajz

viz můj komentář k prvnímu dílu.(12.4.2011)

• Marek1991

Dúfam, že film, ktorý som videl bol práve tento. Ten takzvaný sequel je pre mňa záhadou, prečo, no keďže aj tento film mal nejaké hluché miesta, tak chápem že možno tamten nudil ešte viac, Videl som film so stopážou okolo 128 minút, kde v záverečných titulkoch sa objavil malým písmom rok 2008, tak snáď to bolo toto. Inak ako už bolo spomínané, zrejme inšpirované Kráľovstvom nebeským a záver urobený na štýl Statočného srdca, všetko s hudbou akoby naozaj z Pána prsteňov. Taká jednoduchá historická povesť, veľmi hrdinsky a veľmi cukrovo natočená. Z matky predstavenej tam bola akási uctievačka zla, aspoň z chovania, ale ten záverečný boj, to bolo také primitívne, neviem veru. Scénu so smutným Arnom na koni v daždi si mohli odpustiť. Príbeh o exkomunikovanom Švédovi, z ktorého sa stal templár, spriatelil sa so Saladinom a ktorý zjednotil Švédsko mi prišiel taký mierne od srdca vzdialený, priznávam, že by som to asi nechcel vzhliadnuť znova.(18.6.2013)

Tak druhej díl nakonec neni o moc lepší než ten první, což je teda kurva škoda, protože potenciál to mělo přímo gigantickej a taky v první polovině byl docela využívanej, kdy výprava je naprosto skvělá, kamera ještě lepší a hudba je jak z nějakýho americkýho historickýho velkofilmu a jako celek sem byl skoro nadšenej, chyběly tomu jen nějaký bitvy a souboje, jenže zhruba v polovině se v podstatě příběh z prvního dílu uzavře a další hodinu se trapně vaří z vody, všechno to, co bylo v první polovině nedosahuje tady ani 50% a celý to už jen tak pomalu dochcípává ke konci, sice je fakt, že v druhý půlce je celkem solidní bitva, ale daleko radši bych jí vyměnil za tu o Jeruzalém mezi Templářema a Saracénama, která je v půlce filmu nesmyslně přeskočená. Celkově to neni špatněj historickej film, navíc to vypadá, že to má v sobě nějaký švédský dějiny, ale podle mě to mohlo být daleko lepší nebo minimálně nabušenější, jelikož i těch pár střípků ze soubojů a bitev co tu jsou, jsou udělaný takřka perfektně(2.1.2009)

V porovnaní s nezmyselne rozťahaným prvým dielom tu sa naopak divoko skáče v priestore i čase. Niektoré motívy nie sú dotiahnuté a zaujímavé nové postavy nedostanú dostatočný priestor (Harald). Inak sa nič nezmenilo. Stále to vyzerá lacno a stále je to v rámci možností dobre natočené a dobre zahraté. Len tí hlavní hrdinovia mi boli čoraz ľahostajnejší a záverečný doják som už prakticky iba odzíval. Dôvod? Takmer nulový vývoj postáv. Dobrí zostanú dobrí a zlí zostanú zlí. Celé štyri hodiny. Nikto nezradí, nikto nekoná pokánie (okrem abatyše v kláštore, ale tá hneď nato zase ukáže svoju pravú povahu). Je to dokonale čiernobiele a takmer bez akýchkoľvek vypätých dramatických zvratov. Celkovo mi z tohto "švédskeho Kráľovstva nebeského" zostali rozporuplné dojmy. Nie je to zlá filmárčina, ale chcelo by to napínavejší príbeh, zaujímavejšie postavy a samozrejme väčší rozpočet. Takisto si myslím, že keby sa to celé zostrihalo na jeden 2,5-hodinový film, celému príbehu by to len a len prospelo. Stručne a jasne: žánrový priemer, ktorý nenadchne, ale rozhodne ani neurazí.(20.3.2009)

Nevím, jestli lepší než první díl, ale rozhodně vypadá daleko západněji, než první. Na konci prvního jsem se až radoval, jak hezky originálně a nezápadně je ukončený, a pak jsem se po pár dnech dozvěděl, že to byla jen polovina. Ta se mi ze začátku líbila opravdu hodně. Poušť ve filmech moc nemám rád, ale na rozdíl od westernů všech zemí, švédská ukázka pouště se mi zalíbila hned. A dokonce mi tam i znovu dali toho skvělého Saladina. Jen pak druhá část mi přišla taková výrazně naivnější. Skoro, jako kdyby najednou začal psát scénář někdo jiný. Buď tak, nebo si o velitelích vojsk ve středověku scénárista myslel hodně ošklivé věci. Něco takového jako že jsou stejní jako velitelé armády lumíků, kteří se sadistickou nevědomostí posílají své poddané na zteč obrovských propastí.(21.6.2010)

• - Herci, kteří ztvárnili krále Knuta (Gustaf Skarsgård) a jeho syny Erika (Bill Skarsgård) a Jona (Valter Skarsgård), jsou ve skutečnosti bratři. Ve filmu si zahrál i jejich otec Stellan Skarsgård, a to Jarla Birgera Brosu. (Barghest)