Arn - Riket vid vägens slut

Arn - templársky rytier

Arn: The Kingdom at Road's End

Dobrodružný / Historický

Švédsko / Dánsko / Norsko / Finsko, 2008, 128 min

,,Druhý díl'' navazuje plynule na předchozí děj. Arn stále dlí v Palestině jako člen Templářského řádu a jeho láska na něj stále doma čeká. Film ještě tak v 1/3 trpí přeskakováním mezi boji se Saracény a dějem doma na chladném severu. Vadilo mi to v prvním díle a vadilo mit o i zde. Naštěstí pak se vše přelije do Švédska (podrobnosti nechci vyzrazovat) což děj značně zkompaktní. Zde dochází na politiku a dojde zde i k větší bitvě mezi Dány a Švédy. Ta byla parádní, ale bohužel zde byl cítit chudý rozpočet. Rytíři, pěchota i lučištníci byli skvěle vystrojeni, výprava byla dokonalá. Ale i když kameramani dělali co mohli, pořád jsem za těmi třemi řadami bojovníků viděl prosvítat prázdná luka.... Zkrátka k digitalizování se tu asi moc nesahalo a na komparz nebylo dost zlaťáků. Ne že by to tak moc vadilo, ale člověk je už přeci jen zmlsán Statečným srdcem, Křižáky, Královstvím nebeským atd... Celkově se mi Arn moc líbil. Dvojka jej celkem slušně uzavírá..ač vlastně dvojkou ani původně nebyla. Velká spokojenost! * * * *(5.4.2013)

*SHLÉDNUTA NEZKRÁCENÁ VERZE* A to jsem si říkala, že pokračování bude lepší..Po roztahanějším dobrém prvním díle, se vtomto skákalo sem tam, ze Saladina udělali dobráka až to bolelo..No já nevím, 3,5* je tak akorát.(31.3.2010)

Ak bola jednotka Kráľovstvom nebeským, tak toto je STATOČNÉ SRDCE ako vyšité. Hudobné motívy aj bojové scény sú opäť "inšpirované" známejšími filmami. Samotný dej i atmosféra je oproti jednotke značne hutnejšia, ale celé je to trochu rozhárané a prirýchle. Nie zlé, ale s postavami sa nedá práve najlepšie ztotožniť...(27.3.2010)

Velice povedené a na komorný projekt velice zajímavý příběh o tom, co předcházelo před sjednocením švédského království a v rámci možností natočeno s maximálně využitým potenciálem. Čtyři severské země se podílely na tomto historickém filmu, který díky nim vyniká úctihodnou výpravou, kamerou, ztvárněním, kostýmy, scénářem, včetně vykreslení charakteru Arna a Cecilie zasazeného do zdařilého příběhu o dvou dějstvích. Dále snímek oplývá působivým hudebním doprovodem a zdařilými souboji. Pěkná krajina či interiéry k tomu dozajista také patří.(27.11.2009)

V porovnaní s nezmyselne rozťahaným prvým dielom tu sa naopak divoko skáče v priestore i čase. Niektoré motívy nie sú dotiahnuté a zaujímavé nové postavy nedostanú dostatočný priestor (Harald). Inak sa nič nezmenilo. Stále to vyzerá lacno a stále je to v rámci možností dobre natočené a dobre zahraté. Len tí hlavní hrdinovia mi boli čoraz ľahostajnejší a záverečný doják som už prakticky iba odzíval. Dôvod? Takmer nulový vývoj postáv. Dobrí zostanú dobrí a zlí zostanú zlí. Celé štyri hodiny. Nikto nezradí, nikto nekoná pokánie (okrem abatyše v kláštore, ale tá hneď nato zase ukáže svoju pravú povahu). Je to dokonale čiernobiele a takmer bez akýchkoľvek vypätých dramatických zvratov. Celkovo mi z tohto "švédskeho Kráľovstva nebeského" zostali rozporuplné dojmy. Nie je to zlá filmárčina, ale chcelo by to napínavejší príbeh, zaujímavejšie postavy a samozrejme väčší rozpočet. Takisto si myslím, že keby sa to celé zostrihalo na jeden 2,5-hodinový film, celému príbehu by to len a len prospelo. Stručne a jasne: žánrový priemer, ktorý nenadchne, ale rozhodne ani neurazí.(20.3.2009)