Ip Man

• Hongkong Ye Wen (více)

Maynard.

No, tak v první řadě jde z filmu cítit, na můj vkus až přespříliš, komunistická propaganda. Film nemá příliš výrazný děj, věřím, že scénář byl napsán jednoho krásného odpoledne takle pěkně při kafíčku. Pro milovníky kung-fu je to určitě lahůdka. Hlavně tedy začátek, ze kterého jde cítit úcta ke starým šaolinským filmům. Jak se ale do toho dostane válka a politika, tak je to celý v háji. Od filmu jsem též čekal mnohem více barevnosti, než mi byla předložena. Celé je to takové ponuře šedé, sluníčka si při filmu moc člověk neužije. Chápu, že se rejža snažil upozornit na smutné období války, no ale já tedy rozhodě čekal víc barviček, dyť to sou sakra číňani a ty maj přece takový hezký stromy, oblečení atd... No, abych byl upřímný, nechápu takto vysoké hodnocení, leda že by v tom mělo prsty poselství Bruce Lee... Na mě to prostě nefunguje, navíc komouše přímo nesnáším :o). Dvojku si nechám ujít a na mé ruce nebude jediná žilní trhlina... ()

Chater

Na pozadí nyní již historické Číny, která je ve válce s Japonskem, podnikneme exkurz do ideálů čínského kung-fu, kdy se toto bojové umění nepoužívá k agresi a páchání škod, ale k obraně slabých a sloužící k rozvoji a utváření síly v sobě samém. Vyrovnaný, a především morálně nadřazený mistr, který se za každých okolností ovládá a chová správně, je nucen bojovat a chránit čest sebe, ale i druhých. Nutno podotknout, že děj je poměrně natahovaný, některé akční pasáže příliš zdlouhavé, a vy už se těšíte, až dojde k nevyhnutelnému závěrečnému souboji. I tak je dobré z filmu vdechnout trochu té orientální filosofie, která rozhodně má co nabídnout. ()

sedm.1

Musím se přiznat,že až nyní s Ip Manem jsem si doplnil jednu z mých osobních filmových mezer a to bližší seznámení se s Donnie Yenem.A mé první setkání s títmo charismatickým chlapíkem bylo více než příjemné.Jeho bojové umění je naprosto fantastické a ultimátní a jsem rád že jsem si ho mohl vychutnat ve formě,která mi je v bojových filmech nejbližší,a to ve full-contact soubojích,bez posraných drátů a lan,skákajíc jak opice ze stomu na střechu a podobně.V Ip Manovi Donnie ukazuje svou extratřídu,choreografie soubojů je výborná a dokonale v nich vyniká jeho bojové umění.A právě nespočet jeho soubojů je hlavní náplní tohoto snímku,který ale zároveň velmi dobře funguje i jako životopisné drama,kde není nouze ani o emoce a silný příběh.Plný počet Ip Manovi jsem ale nakonec nemohl dát kvůli hodně uspěchanému závěru a bohužel i trochu odfláknutému finálnímu souboji,ale jako celek šlape Ip Man bez problémů.Má spád,gradaci,spoustu skvělých a až dechberoucích soubojů,takže po delší době zkrátka zas z východní Asie pořádná bojová pecka. ()

slovan1

Další lahůdka asijské kinematografie. Dobrý příběh, našlapané kung-fu, skvělá choreografie soubojů a dynamičnost. Místy o docela úsměvné scény, které se do filmu z takové doby docela hodily jako odlehčující prvek. Člověk se až nestačí divit, kolik lidí může strhnout bojové umění, zároveň jak jsou mu oddaní a ctí jeho zásady... ()

solskjaer

Tak ještě pětkrát si tento film znova pustím a postřehnu snad polovinu těch neskutečně zdařilých soubojů. Bojová umění neumím, ale pokud bych se někdy rozhodoval chci umět právě toto... ()

LuciusWlk

Bojové sekvence jsou zde opravdu vynikající a kupodivu zde nikdo nelétá. Je to cítit starou školou a to je zatraceně dobře. Příběh, jako takový, žádný zázrak není a druhá polovina snímku mi přišla hodně přeemociovaná. Jako celek jde ale o příjemné překvapení. ()

Sdoom

Výtečná choreografie, trochu víc patosu, sympatičtí hrdinové - klasické to ingredience asijských akčních filmů. Nicméně zde je i poměrně kvalitní scénář, díky kterému film hned tak nevyšumí. (HD, orig.) ()

gutshoter

Po zhlédnutí zatím všech asijských výtvorů jsem nedal nic jiného než 5 hvězdiček. A je tomu tak i teď a to s přehledem. Příběh doložený skutečností mě chytil za srdce prakticky od začátku a už mě nepustil. Nejsem žádný velký fanoušek bojových umění, ale jako o kapánek větší nadšenec historie tímto kouskem opravdu neopovrhnu. Velice sympatický Ip Man vyhrávající nejen sílou, ale i vírou v dobro. 90% ()

piserius

Filmy o bojovém umění se mi prostě líbí. Donnie Yen opět dokazuje, že v tomto směru je velmi dobrým hercem. Tento snímek není však jen o bezmyšlenkovitém mlácení lidí, ale má také příběh, který je celistvý a velmi vydařený. Herecké výkony jsou dobré, hudba taktéž, takže jestli máte rádi historické filmy odehrávající se během 2. světové války a akční filmy, tak vězte, že tento film je ten pravý pro vás. ()

miklaras

Velice dlouho fanoušci HK kinematografie čekali na to, až se Donnie Yen Chi Tan probere a pochopí, že ve skoro padesáti letech už by role švarných adolescentů hrát neměl. Letos se tenhle talentovaný odchovanec Bostonu nejen probral, ale pořádně zabral. Divákům v Čechách se možná nebude Ip Man moc zamlouvat, už jen proto, že je dalším čínským filmem, který se vyrovnává s traumatem japonské okupace a znovu přetřásá pro nás možná omletá klišé, která jako evropští diváci známe už z Fist of Fury. Jenže japonská okupace je pro čínské tvůrce tak silné téma, že je prostě potřebují dostat na plátno za každou cenu. Nevyčítám jim to, sleduji čínskou kinematografii natolik dlouho, že jsem se s tématem japonské okupace vlastně sžila. Ve srovnání s Fearless Ronnyho Yu jde vlastně o komorní příběh, který nepůsobí tak velkolepě. Děj se pomaličku odvíjí s aijskou neuspěchaností a plyne nevzrušeně i přes popis vzrušené doby. Vynikající jsou vypracované detaily scén, drobné předměty denní potřeby, interiéry i kostýmy. Yen v sobě má sympatickou polohu oscilující mezi nenávistí Chen Zhena Bruce Lee a Huo Yuan Jia Jeta Li. Není tak smířlivý jako hrdina Fearless a není tak zaslepený, jako hrdina Fist of Fury, ale jeho protijaponský a pročínský postoj je definován ostře a jasně. V době, kdy se nepíchá příliš do mezinárodních vztahů a ve filmu se spíš ulamují hroty je to hodně zajímavá poloha. Akční choreografie Sammo Hunga je více méně posvátná a nedotknutelná, každá z ukázek Wing Chun je samozřejmě vynikající, ale přesto alespoň pro mě v souboji choreografů vyhrál Yuen Woo Ping ve Fearless i když oproti klasickým a vycizelovaným choreografiím old school filmů je nadužívání digitálních triků nešvar, který mě u obou pánů a mistrů akční choreografie mrzí. Na dráty si prostě zvyknu u wuxia, ale ne u kung fu filmů. Tak i tak je Ip Man výbornou rolí Yena, vynikajícím filmem pro HK srdcaře a pro ty, kdo lámou nad hongkongským filmem hůl velikým flastrem na rány. Osobně se musím přiznat, že jsem tu hůl ještě úplně nezlomila a režiséru Yip Wai Shunovi skládám upřímnou a velikou poklonu. 8.5/10 ()

Dargel

Výborný film se spletitým příběhem, který podle mého názoru v žádném místě neslábne. Kung-fu, které obdivuji, zde bylo zobrazeno tím nejlepším způsobem. Asi každý by si přál umět to, co Si-fu Yip man. Dnes máme mnoho škol, kde se Wing Chun vyučuje, avšak mistrovské úrovně dosáhlo jen velmi málo borců, kteří toto umění studovali celý život. V Evropě zatím není příliš rozšířeno, možná právě kvůli filosofickému aspektu, který z tohoto umění dělá něco víc než jen brutální americkou mlátičku. Hodnotím maximálním počtem hvězdiček. ()

DavidS.

Trocha rodinného a okupačního dramatu, ale hlavně skvělé souboje, které jsou bezesporu největší devizou celého zlehka životopisného snímku o jednom činském mistru bojových umění... Final fight byl ultimativní a likvidační, na druhou stranu mohl být delší a "pomsta s vítězstvím" tak mohla být malinko protáhnutá, aby si ji divák více vychutnal...Nečekejte také nějaké hlubší ponoření do charakterů a osudových situací, jímž jsou postavy vystaveny, ani podrobné vykreslení historických dějů a souvislostí, protože Ip Man je primárně pořád jen žánrová akční mlátička... ()

lOPATKA

konecne film kde hlavny hrdina je bezpodmienecny gangster:) proste raz ked je dobry, tak je dobry a nikdy neprehra:) vo finalnej bitke tomu šupakovi nedal ani sancu :D ho zmastil jak žito:D ()

Losik

Moc pěkný film, ve kterém mě hlavně uchvátila hudba... Bojové scény jsou skvělé a někdy mi běhal i mráz po zádech. Yen v hlavní roli se mi moc líbil, ikdyž neměl moc jiných emocí než kamennou tvář. Příběh ( nebo životopis- nevím jak je to vše věrohodné ) byl super a film se rozjel z neškodného začátku v drama. Konec byl trochu předvídatelný a bylo jasné, že vše nakonec skončí soubojem s hlavním padouchem. Líbilo se mi, že film také zachytil bídu v té době a život obyčejných lidí. ()

Seti

Stydím se to přiznat, ale Wing Chun jsem do této chvíle téměř neznal (filmy s Brucem Lee nemám moc nakoukané), ovšem když mi ho Donnie Yen a Sammo Hung předvedli v japonském dojo v útočné fázi, tak jsem slušnou chvíli sbíral čelist z podlahy. Tolik rychlosti a zničující energie na tak malém prostoru, úžasné! Pro mě rozhodně nejlepší souboj letošního roku (sorry Tony :-). Jinak byl Ip Man povedený i v mnoha jiných směrech jako například zvolenou barevnou paletou, jejíž temná strohost skvěle ladila s událostmi odehrávajícími se na plátně a vůbec vážnost příběhu, okleštěnou o klasické rádobykomediální pitomé dialogy, jsem vřele uvítal. Vše bylo navíc doplněno skvělou hudbou, což mi v celkovém součtu dává plnohodnotného nástupce Jetova Fearless. U mě naprostá spokojenost. ()

Pollock

Skvělé, připomíná to staré filmy s Bruce Lee, ale v novém kabátě a ne až tak s úplně hloupým scénářem, jak to leckdy u takovýchto filmů bylo. ()

casioa....

"Počul som, že Wing Chun vymyslela žena, vážne sa k Tebe hodí. Si pod papučou! Tu sa nikto nebojí svojej manželky, my im však vieme preukázať rešpekt! Ale, pani Yip, nebojte sa....ja ho nezabijem. Ak sa bojíte, že ho zabijem, tak budem bojovať iba jednou rukou-dokonca, budem sa biť bez rúk! (Pán Yip...bojujte...bojujteee-dav pozadí...bojujte!!!) Foshan ma vážne sklamal..je tu toľko majstrov a škôl, ale žiadny z nich...............................! Drž hubu, nič tu NEROZBITE!!!" a pani Yip odchádza. Celkom slušné, tieto číňanky :) no nie?!? Ale teraz vážne, bolo to hrozné-vojna, hlad...a zrazu okupanti z Japonska ponúkajú vrecko ryže, za vyhratý zápas. "Chcem bojovať s desiatimi mužmi", povie jeden statočný, a prapoctivé kung fu, opäť ožíva. Aj jedna iskra dokáže zapáliť vatru. Čína nakoniec vojnu s Japonskom vyhrala. A majster Yip otvoril prvú školu Wing Chun...a dokonca, aj sám veľký Bruce Lee, bol jeho žiakom. ()

Cracker

Slová asi nestačia na opísanie tohto veľdiela. V žánri je to absolútna jednotka a blízkej budúcnosti ho nikto neprekoná, jedine on sám! Treba samozrejme pochváliť režiséra a scenáristov, ktorý síce čerpali zo skutočných udalostí, no dokázali z toho spraviť nezabudnuteľní zážitok. Mohol by som tu písať dlhé riadky všetkom čo sa mi páčilo ale to by zrejme nikto nečítal ;), tak len v skratke: Kamera 5*(skvelé spomalené zábery mnou lomcovali...), Huba5*(vytvárala dokonalú atmosféru a pohrávala sa s divákovími emóciamai), Herci 5*(myslím že ten kto si pozrie film bude vedieť oceniť, mne už dochádzajú slová).... A čo sa týka samotného Kung-fu bol som očarený, väčšina scén bola narozdiel od ostatných Kung-fu filmov veľmi reálna. Teším sa na pokračovanie ;) ()

jondoe

Jednoduchy pribeh z jednoduchym scenarom, ale vsetko je to moc pekne natocene. Aby som pravdu povedal, cakal som viac akcie takze som mierne sklamany. Bojove umenie Donnieho Yena je vsak take uzasne, ze som celkovo spokojny. Pribeh Ip Man bol naozaj vzrusujuci a jeho silnu osobnost zvladol Donnie Yen aj herecky. Je trosku skoda, ze bol v tomto filme zachytena iba mala cast Ip Manovho zivota. Divak sa az v zavere dozvie co vsetko prezil a to ze trenoval aj legendarneho Bruca Lee. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz