Muži, kteří nenávidí ženy

• Švédsko Män som hatar kvinnor (více)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiální text distributora)

Flego

Dokonalé mystérium, chladné ako severný vietor, postupne nahlodáva diváka v temnom prípade starom 40 rokov. Bezpochyby najlepšia časť trilógie by fungovala bez problémov aj ako samostatný film. 4+ ()

anais

Mix Vražd z Midsomeru a Fincherova Sedm... Ale pořáně to není ani jedno ani druhé. Na druhou stranu, kdyby se u nás natáčeli tak dobré žánrové snímky, vůbec bych si nestěžoval. ()

Roman.Ticka

Překvapivě dobré a chytlavé hned od začátku, že jsem si "svatá prostoto" asi po hodině řekla zvědavá a natěšená na události věcí příštích, snad to už za hodinu neskončí. A to je co říct, když jsem odpůrce přemrštěných délek filmů. Kvalitní zručně překombinovaný scénář byl tím hlavním tahačem mého zájmu, pak velmi dobrá režie, výborné herectví a prostředí. Samozřejmě chválím oba hlavní hrdiny, především skvělou hodně zvláštní Noomi Rapace, která s rolí jako by srostla. Psychothrillery mám ráda, tady je plusem nenásilnost dějové dynamiky v klíčových bodech, a to v otázce PROČ se lidé chovají, jak se chovají. Lisbeth se mi zamlouvala o to víc, oč byla postupně silnější, vyrovnanější a smířlivější. Protože násilníci nejsou oběti, mají předtím možnost volby. Ona sice zručně kličkovala mezi morálními dilematy, ale přesto to nakonec zvládla v mezích tolerance. Až na ten kýčovitý závěr, ten to trošku pos*al.;-) Každopádně to bylo syrové a specifické jako severská krajina. ()

Jinny

Oplevův film servíruje několik logických chyb, průměrný scénář a průměrnou režii. Ačkoliv bych tomu předem nevěřila, tenotkrát vřele doporučuji americký "remake", který ve skutečností remakem není, ale je lepší adaptací téhož. Co se týče filmového vyprávní i řemesla, je Fincherův film o třídu někde jinde. ()

honajz

Tahle série mne nikdy nechytla a nepropadl jsem jejímu kouzlu. Objevování skrytých vazeb a spojování střípků z minulosti souběžně s tematem dívky znásllňované v dětství i dospívání je sice dostatečně temné na tyto severské typy thrilleru (krimi to není a detektivka taky ne), ale mně to tady přišlo jako takové nakašírované prd - odmysleme si ta cingrlátka severských thrillerů a vyleze nám jalová historka, navíc s ne vždy uvěřitelnými motivacemi nebo posuny v ději. Navíc je to neskutečně a utahaně dlouhé. ()

TheEvilTwin

Nadstandartní thrillerová zábava a opět (nečekaně) ze severu. Kde jiné thrillery mají slušný příběh, ale mnohdy upozaděné postavy, tady Muži, kteří nenávidí ženy trefuje do černého v obou aspektech a na poli 140 minut dává dostatek prostoru jak postavám, kterým divák fandí a dostává náčrt jejich života, tak i kvalitnímu motivu. Vyšetřování je zajímavé, je zde dostatek zvratů, solidní konec i super interakce hlavní herecké dvojky. Slušné. ()

GigaPudding

Ke knižní předloze jsem se nedostala, ale každopádně z tohoto filmu jsem byla nadšená i tak, protože to bylo úplně moc napínavé a s výbornou atmosférou a taky pochopitelně s nějakým tím překvapením, protože v příběhu o řešení čtyřicet let staré vraždy je toho spousta k objevování. Navíc oddělené děje obou hlavních postav z první poloviny filmu by v klidu mohly mít i samostatný film, protože obě jsou dostatečně zábavné a k tomu každá docela odlišná od té druhé, kdy Mikael Blomkvist pátrá na ostrově po stopách zatímco Lisbeth Salanderová někde ve městě řeší dost odlišné problémy vlastního života, které přinesou navíc jedny z nejhustějších scén celého filmu. No a ta Lisbeth je prostě úžasná celou svou image a tím co dělá a jak se vyjadřuje atd. prostě perfektně udělaná postava a výborně zahraná, že rozhodně nemá Fincher s Rooney Marou šanci přebít Noomi Rapace :). a Michael Nyqvist je ve své roli taky výbornej i když se chvílema tváří jak Pavel Kříž a nejlepší na tom je ten kontrast obou postav, protože Mikael a Lisbeth jsou něco úplně opačného, ale zároveň trochu stejného. Takže prostě jako pecka s výbornou atmosférou, spoustou vynikajících napínavých scén v pěkně vrstveném ději, hustým závěrem a hlavně s Lisbeth :). ()

anderson

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: JOJ = 21.4.2012, réžia slovenského znenia (Daniela pre JOJ) = VIKTOR KOLLÁR - Priemerný severský thriller, ktorému chýba dostatočný spád a ťah na bránu, aby patrične zamaskoval príbeh, ktorý je kompiláciou všetkých možných archetypálnych námetov. Za päť hviezdičiek stojí iba NOOMI, ktorej výkon by bol perfektný aj keby v záberoch stála len ako esteticky znepokojivá zmyselne - expresívna sadomasochistická dekorácia. TECHNICKÁ POZNÁMKA: Napriek tomu, že JOJ odvysielala cenzurovanú verziu, nemyslím si, že by toto mal byť film ktorý je možné odvysielať v primetime a pred 22.00h. (22.4.2012) ()

claudel

Po dlouhé, předlouhé době jsem viděl výbornou detektivku, ve Francii je Stig Larsson nesmírně populární, takže filmová adaptace se dostala poměrně brzy do kin. Nečetl jsem literární předlohu, ale jelikož je film nesmírně dějově bohatý, domnívám se, že půjde o úspěšně zpracování. Hlavní, značně nesourodá dvojice, mi byla už od začátku tuze sympatická a fandil jsem jim. Některé scény byly syrovější, ale na to jsme už všichni u severské kinematografie zvyklí. Nemohu se dočkat, až si seženu druhý díl v knižní podobě a budu si za horkých letních večerů číst :-) ()

Sofia

Zdařilé zfilmování v podstatě nezfilmovatelné knihy. Jsem ráda, že jsem ji četla před filmem (i její dvě pokračování). Ve filmu mě zaujala především představitelka Lisbeth a nádherná zimní švédská krajina. Představitel Mikaela mi tam vůbec neseděl (to měl být atraktivní, sexy muž?), konec byl hodně překotný a vyzněl jinak než v předloze. Jak už tu bylo řečeno, jsem zvědavá na Fincherův remake, bude to asi hodně temné. Srovnání film / knížka (Stieg Larsson) - 3/7. ()

Ištván87

Je to dobře natočené, ovšem občasná zkratkovitost způsobuje mírnou rozpačitost. Film je taktéž oproti literární předloze poměrně krotký, což může vyhovovat slabším povahám, ovšem je to trošku škoda, protože právě neuvěřitelná nekompromisnost je hlavní silou předlohy. Nicméně i tak se jedná o zdařilou adaptaci. Uvidíme jestli se někdy dostanu k prodloužené verzi, abych si udělal zcela jasný obrázek... ()

JASON_X

Knižní předlohu neznám, takže nemůžu srovnávat a hodnotím pouze film. A tahle severská detektivka se mi tedy zatraceně líbila. Michael Nyqvist sice mnoho charismatu nepobral, ale pro jeho roli to není příliš důležité. Zato Noomi Rapace má charismatu za dva. Takhle úžasnou a výraznou ženskou roli moc často ve filmech nevídám (ale je to možná taky dáno faktem, že většinou sleduju horrory, thrillery, scifárny a rubací akčňáky, ve kterých příliš prostoru pro výrazné ženské role většinou nebývá). Takže těch pět hvězd je především za úžasnou postavu Lisbeth. A kašlu na to, že je příliš vyumělkovaná a nepravděpodobná. Díky ní byl tenhle jinak vcelku obyčejný film pro mě nezapomenutelným zážitkem. A mám taky rád severskou pomalost, introvertní mentalitu a emočně výrazovou úspornost, někdy se asi budu muset vrátit třeba k jistým Bergmanovým filmům. ()

Necrotongue

Četl jsem knižní předlohu, viděl jsem film a s obojím jsem spokojený. Jasná ukázka toho, jak se dá natočit krimithriller s tíživou, temnou atmosférou s minimem zběsilé akce. Obě hlavní role jsou navíc obsazeny značně netypicky, Lisbeth je krajně nepříjemná a to i na pohled, Mikael Blomkvist je muž ve středním věku, u kterého se místo růstu svalové hmoty dá předpokládat nárůst tukové vrstvy, ale kupodivu to dobře funguje. Díky tomu, že nevypadají vyumělkovaně, celý snímek působí daleko civilnějším a uvěřitelnějším dojmem a krásně ukazuje rozdíly mezi evropskou a americkou filmovou tvorbou. To taky znamená, že se v tomto případě divák nedočká nesmyslného patosu, ale dostane pořádnou dávku mrazivé atmosféry a já pod pět hvězdiček nemůžu jít ani náhodou. ()

mm13

Adaptácia na spôsob "nebudeme komplikovať, dáme to jedna k jednej, iba čo pár scén vyradíme a niečo jemne pozmeníme, nech sa nám to príliš nenaťahuje". Lenže kniha je skvelá vďaka postavám a až v spleti ich vzťahov je celá tá detektívka tým pravým pôžitkom. Tu sa však z pôvodných plnokrvných charakterov a presvedčivých motivácií nedostalo takmer nič a o atmosfére tiež radšej pomlčme. Ešte ako TV inscenácia by ma to možno dostalo. Fincher ideš! ()

Morholt

Vlastně mám jen jednu výtku a tou je Michael Nyqist. Představoval bych si v jeho roli někoho mladšího nebo....ech, jak to jen říct, aby to od chlapa nevyznělo blbě.........no prostě hezčího. :D Jinak mi ty necelé dvé hoďky a půl utekly jako voda. Líbila se mi zápletka, líbila se mi slepá ulička, do které režisér diváky poslal a líbila se mi Noomi Rapace, která sice neni žádná krasavice, ale má zkrátka něco, co ostatní ženský nemaj. Jednou jsem si i zažmoulal kapesníček. Konec mi sice připadal až moc americký a nějak mi to nešlo dhromady s tím, že by se stejná dvojice měla objevit i v dalším díle. Ale to vem ďas. Mě se to prostě moc líbilo. 90% ()

snaked

Viděla jsem po přečtení knihy. Tedy po přečtení dvou dílů trilogie. Docela dobré. Chytře pokráceno, změny-zkracováky se povedly. // Lituju ty, kteří napřed uvidí film... Určitě doporučuju napřed přečíst, pak se teprv pro zajímavost mrknout. // Retrospektivy Lisbeth jsou předjaty ve filmu až z druhého dílu, ale to nemůžu brát jako spoiler. ()

Sawy

Kniha Muži,kteří nenávidí ženy,je na adaptování docela oříšek.Larsson do ní obsáhl až hrozivé množství témat a společenských otázek,zalidnil ji spoustou životných postav a obdařil skutečně mrazivou a temnou atmosférou.Zatímco v knize spisovatel může neustále přihazovat nové a nové zápletky,větvit ji a sledovat,jak mu vesele přibývají stránky,filmová verze musela zákonitě většinu témat nakousnutých v předloze prostě vyhodit a soustředit se především na hlavní vyšetřovací část.Je nutno říct,že režiséru Oplevovi se brilantně podařilo navodit přesně tu atmosféru,kterou měla předloha.Hodně postav bylo okleštěno o své chvíle slávy,některé v knize takřka nepostradatelné zde pronesou dvě věty a trochu mě mrzelo,že Mikael se ze sebevědomého a okouzlujícího novináře změnil na tichého podivína.Ovšem těžko vznášet nějaké výtky k Noomi Rapace,která je naprosto výborná,přesně takhle jsem si Lisbeth představoval,i s tím smutným pohledem a výstředním zjevem.Když jsem se na film díval,postupně mi docházelo,že přes mnohá okleštění a kompromisy je to velmi důstojná adaptace,která má několik velmi silných momentů,výborně graduje a je jen škoda odbytého konce,který v knize zabíral skoro sto stránek,zatímco tady se vše vyřeší za pět minut.Jinak se ale chyby hledají těžko.A moje důvěra v americkou verzi přeci jen poklesla.I přes osobu Finchera za kamerou mám pocit,že po výborné knížce a silně nadprůměrném filmu mi už další zpracování nemá moc co nabídnout.Rád se ale nechám případně vyvést z omylu. 85 % ()

Sprite

Přiznám se, že jsem od Švédského filmu moc neočekával a podle názvu jsem si představoval něco jiného. Byl jsem překvapen a i když byl někdy film zbytečně zdlouhavý tak se mi líbil. ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (více)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (více)