Muži, kteří nenávidí ženy

• Švédsko Män som hatar kvinnor (více)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiální text distributora)

KOOHA

Filmy tohohle rázu můžu. I když tisíckrát omleté, tak ve švédském podání v pořádku. Dobře našlápnutá trilogie. ()

Bird_house

Bohužel jsem měl možnost se seznámit s tímto dílem nejdříve v knižní podobě. Chápu, že cca 530 stran nenarvou do dvě a půl hodiny dlouhého filmu, ale chybí tam spousta nejen maličkostí. Pominu, že v knižní podobě například jezdí osobní autem Volvo a ne OffRoadem Kia. Ale chybí tam spousta věcí, např. že Mikael měl vztah s Erickou, Anita vůbec nezemřela, Martin se zabil sám a ne jak je to vykresleno ve filmu, že to byla v podstatě náhoda, na stopu Bible Mikaela přivedla jeho dcera a ne Lisbeth..!! Navíc na veškeré souvislosti přichází poměrně rychle.. Pokud bych to nejdříve nečerl, tak by se mi to možná i líbilo, ale takto jsem byl znechucen.. Na další díly se rozhodně dívat nebudu.. ()

Ygnor

Milenium mi leží na poličce od vánoc. Rozpaky ve mě hlodaly, jestli dříve knihu nebo film, na co jsem se potřeboval naladit... Ale bylo rozhodnuto, přáním jiných, kteří již knihy četli, aby to vyhrálo audiovizuální zpracování. Říkal jsem si, co stojí tak za svorně přijímaným nadšením. A opět... saďárna a maškaráda těch nejtemnějších lidských pudů, co jsme již viděli stokrát, kdy pod sametovou rouškou dlí smradlavá mršina. Švédské prostředí, a je to dobře, se trochu vymyká do nás tolikrát bušené anglo-americké produkci. V knize bude určitě více rozpitvána psychologie postav a kulturněsociálních vlivů, ale pro mne vyznění je celkově studené, asi jako jejich mentalita. Nádherná příroda a pro mne vyloženě antisexuální, ale výborně hrající Noomi, mé hodnocení tlačí do lehkého nadprůměru. (Po přečtení a shlédnutí všech dílů, je první díl nejlepší) ()

GrgaPitic

Typické severské syrové zpracování se výborně hodí ke knižní předloze, já měl bohužel velký problém s představitelem "Kalleho" a hereckými výkony přestárlé "Eriky". Je to samozřejmě problém všech knižních předloh, že si člověk hlavní hrdiny představuje nějakým svým způsobem, ale aby Bloomkvista, který v knize dostane do postele každou sukni představoval tak naprosto necharismatický herec je velká škoda. A o herečce která ztvárnila Eriku ani nemluvím, její jediný herecký výraz spočívá v neustálém neurotickém škubání hlavy navíc jde oroti "elegantní" Erice z knihy spíše o udržovanou babičku. Výborná je naopak představitelka Lisbeth. Pokud by u mne nedošlo k tomuto problému se ztotožněním, tak věřím ,že by se mi film líbil. ()

MrGregor

Přemýšlel jsem o vyšším hodnocení, ale musím říct, že jsem se docela nudil... zápletka byla opravdu zapletená, životy postav byly opravdu pohnuté, ale nějak to nebylo ono... člověk se dívá na dvě a půl hodiny dlouhý film, aby se ty nejzajímavěší věci staly během, ani ne, deseti minut... tím pádem toho na zbytek filmu moc nezbyde, lepší průměr... ještě bych dodal pár slov o českém dabingu, který je opravdu otřesný a vůbec se nehodí pro dané postavy, za to ale film nemůže :) ()

dandislav1991

Čtěte až po shlédnutí filmu! film není podle předlohy,ale na náměty, jelikož se knihy drží tak z 15-20% Bože! Hrozné chyby! Jsem ochoten přijmout, že se něco vynechá,ale když to tam nechaj a jen to upravěj- pozměněj. Největším příkladem je Lisbethino rozluštění biblického kódu, vždyť ve knize to rozluští - navede Mikaelova dcera, a právě na doluštění dalších vražd podle tohoto kódu si Mikael najme Lisbeth, od této chyby se dále odvíjí celá řada neuvěřitelných chyb( modré nárameníky místo červených, Lisbeth při návštěvě Mikaela má být doma sama a i její přítelkyně, v knize přinese bagety na snídani) No když film hodnotím aniž bych věděl jak to má "být" správně, tak dávám 60% ( ale třeba nejsem až tak objektivní) :) ()

ihonzik

slibný začátek celé trilogie, ze kterého září především napínavá detektivka od začátku do konce, herecký výkon Noomi Rapace (ale i těch ostatních) a jehož skutečné kvality se ukážou až ve srovnání s Fincherovým remakem ()

maciii

Byla jsem jsem zvědavá, jak si scénárista poradí se všema dějovýma linkama, které protínají knihu skrz na skrz, aby přitom příběh zůstal stejně komplexní a srozumitelný, a musím uznat, že se mu to vážně povedlo. Jako adaptace knihy mi to příjde velmi povedené, jako film sám o sobě by klidně mohl být i o něco temnější, dramatičtější a atmosféričtější. Ale toho se mi, zdá se, dostane s Fincherovou adaptací. ()

kiimi

Zajímavý švédský zážitek, ale bohužel velmi velmi dlouhý. Chvílemi je film zbytečně protažený. Přesto příjemný zážitek. Styl alá Detektiv Colombo. ()

deepspace101

Novinář bez bázně a hany přijíždí do ostrovního domova důchodců, aby tam na žádost bohatého magnáta vyšetřil dávné zmizení mladé ženy. Úkol se to ukáže být nadmíru obtížný. Nacházíme se ve Švédsku, tudíž nepomůže ani to, že polovina podezřelých je po smrti a druhá polovina jednou nohou v hrobě. Vlivem dlouhodobého působení tmy a zimy se u tamějších seniorů hromadně projevují psychopatické sklony, o čemž se osobně přesvědčí oba hlavní hrdinové. Postavy se striktně dělí na hodňáky a zlouny a soutěží v příslušných kategoriích. Týdenní pobyt na skautském táboře vyhrává Mikael Blomkvist, kdo získá titul Nejúchylnější psychopat roku, zjistíme na konci filmu. ()

chrispe

Výborné. Knihu jsem nečetla ani jednu, tak nemůžu podupávat a bručet co vše bylo špatně a co dobře. Nehledě na úžasné prostředí, ve kterém se film odehrává, musím vyzdvihnout především skvěle zvládnutou roli Lisbeth herečkou Noomi Rapace. Věřila jsem jí naprosto všechno, byla úžasná. Příběh byl dobře vystavěný, napínavý a zajímavý. Vše do sebe tak nějak zapadalo. Za mě pět. ()

zekkx

Švédští Muži, kteří nenávidí ženy mají v sobě určitou magii, která mně začarovala takovým způsobem, že jsem začal přemýšlet o přečtení celé série Millénium a už se neuvěřitelně těším na další filmy. Řešení starých, dávno zapomenutých zločinů je téměř vždy zajímavá záležitost, v tomto případě podpořena použitím selského rozumu a absencí hi-tech vychytávek. ()

Gixian

Skoro by se dalo říct "takový tuctový americký krimi-thriller". Ano, jsou tu jisté inovace, jako unikátní postava Lisbeth a nádech severské "pozvolnosti" až prázdnoty, kterou filmu propůjčují úžasné švédské exteriéry, ale jinak je to pořád celkem klasická hollywoodská zápletka "kterak dobrák ze sousedství vraždí desítky žen, a nikdo si ničeho nevšimne". Osobně tyto poněkud překombinované příběhy nijak nemusím a knižní manií kolem Milénia zasažen taky nejsem, takže byť jsem se těch 150 minut bavil, nic zvláštního v tom filmu nevidím - tři hvězdy. EDIT: Po shlédnutí amerického remaku zvyšuju na čtyři, protože zpětně musím uznat, že tato verze je mnohem čistší a ucelenější. ()

fraktal

Na severskou kinematografii překvapivě nezajímavé zpracování výborného románu. Bohužel se scénář drží jen skutečně těch nejzákladnějších faktů a tak nezbývá takřka žádný prostor na psychologii, natožpak vývoj postav, takže zbývá jen kopa klišé. Navíc Nyqvist mi přišel velice nevýrazný (takový "méďa", bohem nepříliš obdařený dobráček - narozdíl od rovné, možná až tvrdé a nesmlouvavé předlohy)! Výjimečný případ, kdy dávám přednost americkému remake. ()

aR3Zz

Pro mě jeden veliký zážitek, bohužel nemohu srovnat s knižní předlohou. Chvilku člověku trvá, než se zorientuje a taky mi nějakou dobu nebylo jasné, kam děj filmu vlastně směřuje. Ale jen co jste se začali cítit ukolébaně, nabral snímek obrátky. Herci byli výborní všichni, ale Noomi Rapace si prostě zamilujete. Nekompromisní, ryzí, svá. Nebál bych se pro ni vymyslet i lepší konec, ale chápu, že by to zase nebylo ono... 85% ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (více)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (více)