Muži, kteří nenávidí ženy

• Švédsko Män som hatar kvinnor (více)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiální text distributora)

Gabretta

Celou dobu byl film svižný a většinu času i úžasně temný. Hlavní ženská postava velmi neotřelá. Nebýt úplného závěru snímku, měla bych z toho lepší pocit. Ne všechno je přece nutné dořešit a odhalit... ()

katmandzoo

tak tomuto hovorím pořádný nářez..presne takéto tipy filmov zbožňujem..jasne postavená záhada, ktorú treba vyriešiť a dopátrať sa k pravde, ku ktorej je nutné prepracovať sa krôčik po krôčiku a ako to zvyčajne v takýchto filmoch býva výsledok býva ohromne prekvapujúci a vinníkom je človek, na ktorého by ste to najmenej povedali..počas celého filmu som bdel a dával pozor, aby mi nič neuniklo, bol som tak zažratý do deja, že som sa sám často krát pristihol s otvorenou pusou a zatajeným dychom..tie 2 a pol hodiny mi vôbec nevadili, zbehlo mi to ako voda a kľudne by som zniesol aj väčšiu časovú porciu..som ohromený a keby nebol taký pokročilý čas, tak si okamžite púšťam dvojku, kde dedukujúc podľa názvu pôjde o minulosť našej mladej hackerky..u mňa jeden z najlepších filmov, aké som v poslednej dobe videl..maximálna spokojnosť.. ()

vojnov

Jsem zcela neposkrvněn knížkou, neznám její konec apod. Co se týče kvality samotného filmu, je hodně vysoká. Ztvárnění v něčem jiné a celkově je film udělán velmi napínavě. Konec bych trochu pozměnil, aby se dostálo severskému chladu a tvrdosti ve filmech obecně, ale i tak hodnotím plným kotlem. Hodně k tomu příspěl herecký výkon Lisbeth, který je prvotřídní a herečce jsem věřil všechno. Palec nahoru pro švédskou kinematografii. ()

Cheeker

Jako první jsem viděl novější americkou verzi, která mě velmi příjemně překvapila. S odstupem asi 14 dnů nebo možná i třech týdnu jsem se podíval i na tu původní severskou verzi. A teď mám trochu rozporuplné pocity. Nechce se mi přiznávat, že film z "jůesej" se mi líbil více, i když jenom o trochu, ale prostě je to tak. Už kvůli tomu osekanému závěru. Ale kdo ví. Třeba kdybych viděl nejdříve Švédy v akci a teprve potom toho Bonda, měl bych jiný názor. Slizoun násilník byl určitě lepší ten americký, na druhou stranu Noomi Rapace se role Lisbeth fakt povedla. Jsou tam určité rozdíly, ale nejsou takové, abych musel dávat jednomu filmu víc hvězd. ()

Kremik

Hodně dobré, má to tu správnou atmosféru knihy. Seveřani tohle prostě umí. Velmi zajímavá je Grothova hudba a vyzdvihl bych střih. No a to hlavní - Noomi Rapace, dokonalá, hlavně na konci :-) ()

dakarin

Dle mého mínění mimořádně nadaní tvůrci, ovšem zbytečně tlačili v závěru na pilu a to už vůbec nechápu ožralu-nacistu citujícího verše starého zákona - to asi múza trochu blbnula :-( ale severská produkce jde jednoznačně nahoru :-) ()

Kadas97

Po druhom zhliadnutí, ktoré som učinil aj z dôvodu, že prvý krát som videl film vo vlaku a pozeral som ho len pre to, že to bola vtedy novinka a bol som zvedavý, ale nesústredil som sa toľko na dej. Teraz však môžem s čistým svedomím povedať, že sa jedná o jednu z najlepších kriminálok vôbec. Vo filme je takmer všetko dokonalé cez herecké výkony, psychológiu postáv a vynikajúci dej. Hudba dotvárajúca dej je samostatný element, ktorý je stelesnením dokonalosti. Raz sa odhodlám a prečítam si celú sériu Milennium. Teraz sa však teším na ďalšie dve pokračovania. 10 z 10 ()

darkreider

Tak som prišiel od Finchera k originálu, aby som sfúkol celú trilógiu. Škoda, že som siahol najskôr na remake, každopádne si s originálom nemajú moc, čo vyčítať. Líšia sa v detailoch a každý má svoje drobné neduhy, každopádne Larsson môže byť spokojný, výborné krimi. ()

KafuR

Klasicky seversky sevřená kriminálka do neutěšeného hávu sociálních problémů a špatného počasí vytváří kulisu pro dva svérázné amatérské detektivy s profesionálním přístupem, kteří postupně odhalují to, jak se žije někde na osamělých pustinách na severu, kde počasí je sice stejně mrazivé jako rodinné vztahy, ale v celkovém důsledku to ještě není takové peklo jako ve městě, ve kterých tam podle tohoto filmu žijí jen samí úchylové a násilníci a pak také lidé, co se jimi teprve stanou. Zápletka chytrá a zajímavé rozuzlení není tak úplně tuctové, ale pár věcí je tam vyloženě jenom pro příští díly, z čehož asi nebudou dvakrát nadšeni ti, co tohle brali jenom jako jednorázový exkurz do švédských policejních archivů. ()

tranquill

Skandinávské kinematografie opět potvrdily kvalitu. Příběh mrazivý stejně jako severské podnebí a hlavní postavy zajímavé až provokující. Mít film kratší stopáž, mohl mít větší spád a tedy i napětí, pak bych dal i plný počet. ()

anitae

Trilogii jsem před lety přečetla a hlavní hrdiny jsem si představovala jinak. Mikael na mne zde působí jako slizoun a Lis jako odpudivá lesba. Díl první - 40 let stará vražda a Lisbethin nový poručník. ()

Schlierkamp

Švédský krimithriller, jenž byl natočen podle třídílného románu S. Larssona a jehož první část z vynikající severské ságy Millenium se zabývá vyšetřováním 40 let starého záhadného zmizení neteře bohatého H. Vangera. V hlavní roli se představí M. Nyqvist jako zádumčivý investigativní novinář Mikael Blomkvist, jenž byl požádán o nové prozkoumání prastaré záhady. Postupně se seznamuje a sbližuje s psychicky zablokovanou výstřední hackerkou Lisbeth Salanderovou (vynikající Islanďanka N. Rapace), jejíž odměřené chování a sociální izolaci má na svědomí její kruté dětství a pozdější léta dospívání. Během jejich společného pátrání jsou objeveny staré šokující skutečnosti, jež nutně se zmizením Harriet musely souviset. Mimořádně dramatický snímek se vykazuje všemi typickými severskými kinematografickými prvky (minimum emocí ve tvářích herců, nevlídná opuštěná krajina a všudepřítomná depresivní atmosféra), a to v maximální míře. Přestože je totožnost bestiálního pachatele známa daleko před závěrem snímku, působivé momenty obsahuje převratné Oplevovo dílo až konce. Skutečnost, že se údajně jedná o nejúspěšnější skandinávský snímek všech dob mluví sama za sebe a já osobně ji mohu plně potvrdit. ()

kluzo

Jedna z nejlepších zfilmovaných kriminálních trilogií vůbec. Skvělá atmosféra, skvělé herecké výkony, dobrá kamera, ale hlavně úžasné chytlavý příběh. ()

Biopler

Silná detektivka, ktorá s mnohovrstevnatým dejom nemá problém vtiahnuť diváka do seba. Drsná výpoveď o Švédoch a pozostatkoch nacistickej ideológie v pozostalých, ktorá cez krv žije ďalej. Film si berie na rováš aj kontroverznú hackerku a jej život a tým ako je nepreniknuteľná, ako málo nám o sebe prezradí je plusom i mínusom zároveň. Čakanie na novú informáciu je tým čo ma držalo v strehu, lebo z jej správania tušíte, že jej minulosť, jej dospievanie nebolo nič sladké. Jej chlad, vypočítavé činy sú výborným podhubím pre pokračovanie ďalších príbehov. Mínusom je, že ťažko veríte, že ostrieľanému novinárovi je nepreskúmaná minulosť novej "kolegyne" ľahostajná a na svoju misiu si berie človeka, o ktorom nevie prakticky nič. A ich náhly sex je riadne mimo... No i okrem toho nie je v snímke núdza o ďalšie šokujúce momenty, príbeh je plný skvelej severskej atmosféry. Zasnežené cesty, neokukané scenérie, odľahlý ostrov prispievajú k fajnovému filmovému pôžitku. Taktiež poteší poctivé získavanie dôkazov, posadnutosť ústrednej dvojice odhaliť čo sa to vlastne stalo. Mrzí klišé, že vrah poľuje na detektíva v lese, to bolo vyslovene priehľadné, tiež rozpitvávanie vrahových pohnútok pred detektívom je už klasika a teda režisérskej invencie by nezaškodilo. Záver je celkovo narýchlo dotiahnutý kde úplne nevyznie 40-ročný marazmus pána Henrika, trochu škoda, pátranie v odľahlom svete po stratenej neteri je vzhľadom k dovtedy poctivému získavaniu dôkazov zrazu lacná prácička. Taktiež tá prapodivná zmena v schopnostiach hackerky, ktorá bez problémov ukradne milióny z cudzieho bankového konta, no len pár mesiacov predtým to zo svojho nevedela a pritom nešlo o milióny. ()

arkie

Kdyby to nebylo švédský, bylo by to za míň. Nyqvist herecky nějak pokulhává. Buď propadá alkoholu, nebo mu tam na Severu omrzl mozek. ()

Tamten

Ideální film pro lidi milující detektivky se zahradníkem. Pro ostatní není příliš, co by film mohl nabídnout. ()

lubomir91

Jedno z nejlepších krimi snímků, které jsem kdy viděl. Dobrá atmosféra, zápletka i herci dali filmu skvělý nádech ()

sanikope

Keď to mám porovnať s Da Vinciho kódom tak to bolo samozrejme lepšie, len som neni presvedčený že to je latka ktorá sa ťažko prekonáva. O knihe nič neviem a po pozretí filmu ma už moc ani nebere aby som sa na to dal. Príbeh bol veľmi podobným štýlom natočený ako Da Vinci len v ňom bolo cítiť troška sviežosti zo severu. No akokoľvek som sa musel pár krát v kine i zasmiať tým neskutočným dieram v scenári. Možno že to bolo príliš veľa natlačiť toľko materialu do 150 minút. A tak stále pre mňa zostáva po roku 2000 jasnou jednotkou v švédskej krimi http://www.csfd.cz/film/236397-wallander/ ()

Mockrosh

Severská smršť totálně syrové osudovosti. Kdyby závěr nebyl přeslazený, asi bych po shlédnutí spáchal sebevraždu. A nebo se alespoň lekal každé letící jepice. ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (více)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (více)