Hlad

Věznice Maze v severním Irsku, rok 1981. Situace mezi odsouzenými z řad irské republikánské armády (IRA) a dozorci se začíná vymykat kontrole. Ponižující a čím dál tím brutálnější praktiky dozorců naopak utvrzují vězně v jejich odhodlání k odporu. Bobby Sands, vůdce vězňů, dává pokyn nejprve k odmítání jakékoli hygieny. Ale když je tato „provokace“ potlačena policejními těžkooděnci, vyhlásí generální hladovku. Téměř sedmitýdenní hladovka se zapsala do krvavých dějin britsko-irských vztahů a rozdělila společnost na ty, kteří v irských vězních viděli obyčejné teroristy, a na ty, pro které se stali novodobými mučedníky. (oficiální text distributora)

zurivymlok

Drsný film. Pokud to vezmu z filmařského hlediska, je to ryze atmosférický film, který nás dostane do anglických věznic. Je to ten typ filmu, který je natočen kvalitně, ale patrně se na něj už nikdy znovu nepodíváte. Důvodem je i poměrně velká zdlouhavost, která v mnoha případech má svůj účel, občas bych řekl, že je zbytečná (např. úklid chodby). Co předvádí Fassbender je neuvěřitelné. ()

XviD

Od začátku filmu se vnucuje otázka, kdo je na tom hůř. Zda problémoví vězni živořící hluboko pod hranicí lidské důstojnosti a pod brutalitou dozorců, zato ale s nadějí, že jejich boj ještě neskončil a bojují za „správnou věc“. A nebo jejich bachaři, sice zdánlivě na svobodě, ale v permanentním strachu z pomsty a provádějící zaměstnání, v jehož smysl sami nevěří. Navíc život těchto bachařů se smrsknul na strnulou pravidelnost služby, ze které je dokáže vytrhnout jen pronikavá bolest kloubů, odřených od mlácení vězňů. Dvojí beznadějná existence, pěšáci na protilehlých frontách, jedni vedou marný boj za pochybné myšlenky, druzí stejně pochybně brání zkostnatělý systém. Rozdělení na ty uniformované a na ty bez šatů může být do jisté míry náhodné. Nikdo už se neptá, kdo má pravdu a o co vlastně šlo, už je pozdě, už není ani co říct, a tak se nemluví. Ani návštěvy rodičů nemohou nijak pomoct a hlas Margaret Thatcherové zní cize a nepatřičně. Není totiž vůbec určen zdejším obyvatelům, ale voličům z jiného světa. Hlas z rádia je pouze připomínka společnosti, která problém nedokázala vyřešit a proto jsme teď tady, v pekle jménem Maze. Vězni však mají ještě jednu zbraň, jeden poslední trumf – vlastní život. Přežívání v Maze stejně není dostatečný důvod existence. Navíc smrt může být pokračováním v boji, výrazem jeho smyslu a nadějí, snad i vykoupením. Přesvědčit diváka a pastora o smysluplnosti tohoto kroku je asi jediným důvodem k rozhovoru. Ale možná i tento rozhovor je (byť geniálně zahraný a natočený) zbytečný a v závěru i trochu patetický. Ale ani ve smrti není východisko, není to smrt hrdinská ani mučednická. Je to smrt plíživá, nedůstojná a „technická“, uprostřed nepochopení a pohrdání. Možná přispěla ke splnění některých požadavků vězňů, sotva ale někoho vykoupí. Díky filmařské genialitě režiséra Steva McQueena můžeme nahlédnout, jak vypadá život a smrt v pekle, které vzniklo v moderní vyspělé demokratické společnosti 20. století. ()

rotas

Nemám rád tento režijní styl, kouknu na jednu stranu ulice minuta pryč, na druhou, další minuta pryč. Skvělé scény z vězení, avšak ani to mi nestačilo k tomu abych jako celku dal víc jak 40% ()

botswana

Z toho snímku jsem si odnesla hlavně tyto postřehy: 1. i vytírání chodby může být psychicky náročné (ovšem ne pro uklízeče), 2. návštěva domova důchodců může být akční (pro všechny zúčastněné), 3. I když název snímku evokuje myšlenku nachystat si k němu večeři, doporučuji ji zavrhnout, protože večeře se může nechtěně vrátit (téměř vyzkoušeno). Snímek hlad je syrový, provokativní a ke konci téměř nesnesitelný. Jediné co trochu kazí dojem celého filmu je to, že motiv hladovky, to je uznat vězňům politický status se zde může jevit jako slabý, pokud divák neví nic o poměrech v severním Irsku 80. let, protože snímek se téměř nezabývá příčinami hladovky, ale pouze jejími důsledky. Samotný průběh hladovky je jednoznačně vrcholem celého filmu a kvůli němu na něj určitě hned tak nezapomenete. Michael Fassbender podává svůj životní výkon a klobouk dolů před tím, co kvůli byl kvůli své roli ochoten podstoupit (doufám, že Centurion nebude zklamáním a Michael F. se konečně dostane do první ligy, kde už ale pro mě patří). ()

BEZHLAVY

Unikátní kousek, bez hlavních postav či hrdinů, všichni jsou důležití, atmosféra neskutečně podmanivě působí na ty veškeré naše tajemná zákoutí v duši. Jde hlavně o myšlenku-- obětovat se, vzdát se či alternativně vyjednávat?? Kažký divák bude mít jistě rozdílný názor, co by bylo lepší, ale o to nejde... Snímek mán nafoukne hlavu, rozhovor s knězem pak nutí k přehodnocení úvah o tom, co je správné...Líbila se mi symbolika--- vylívání moči přes dveře všech cel, která se postupně spojovala v celek...a i po užití desinfekce a snaze moč utřít, setřít, zlikvidovat, zůstala chodba pořád souvisle mokrá...paráda! ()

RonnieR

Režijný debut ako hrom! Film odpudzujúci a fascinujúci zároveň! Dlhokánske pasáže bez slov a hudby a jeden úžasný dvadsaťminutový dialóg! Dokonalé! Bude Fassbender druhý Day-Lewis? 95%. ()

M.Gift

Muj prvni dojem byl, "ne, na tohle se nechces divat v 11 vecer, ne na vyzable muze, ne na pomale umirani a jeste jednou ne na velmi premyslive, spekulativni, politicke drama". Ano, dodivala jsem se do konce. Jinak to totiz ani neslo. Stale jsem se nemohla rozhodnout, ktere strane film fandi a jestli jsem ja schopna tento nazor a pohled na vec vubec akceptovat. A nejsem si jista ani ted. Tema, ktere by se rozhodne nemelo nechat jen tak plavat. Zpusob ztvarneni, ktery by se mel rozhodne videt. Hvezdicku odebiram tedy za onu nerozhodnost, ze kterou si ovsem asi muzu jen ja sama. Druhou hvezdicku pak za to, ze film uz nemam chut shlednout podruhe. A kdyz uz, tak jen kvuli perfektnim hereckym vykonum. Film byl viden, poselstvi predano a je jen na divakovi, jak se k tomu postavi. Pro me bohuzel nic vic, nic min. ()

KcarlosK

Jedna obrovská nuda. Potenciál to má, ale asi by to chtělo lepšího scénáristu nebo zkušenějšího režiséra. Takhle v hlavě uvíznou jenom 2-3 silné scény a vychrtlej Bobby Sands. Víc tam toho prostě nenajdete. ()

Traktorista

Slušně rozjeté, ke konci ale tak nechutně zdlouhavé a natahované. Rozhodně se mi líbila kamera - dlouhé scény bez střihu (tím ale myslím ty, kde se něco dělo) a i výkon MF. Ke konci začíná být filmek ještě trochu více syrovější, což naštěstí zachraňuje jinak dost trpné sledování. ()

JohnnyV

Některé scény zbytečně dlouhé (dialog s knězem) a některé úplně zbytečné (vytírání podlahy). Škoda, že film není více rozvinutý. ()

Indio

Zejména rozhovor s knězem bez střihu je hutnej a nešustí papírem.Film celkově je dost reálně a drsně natočenej. ()

silencewater

Filmu bych rozhodne nic nevytkla, zobrazovani nasili je dnes uz beznou soucasti kinematografie, takze verim ze spoustu lidi nijak nesokuje. To co je na filmu jedinecne je velmi pomale plynuti deje, ktery toho v podstate moc neodhaly a ani nerekne, sledujeme pohled dvou stran, jedna jsou vezni, ta druha dozorci a kazda strana je presvedcena o spravnosti sveho konani. Boj za svobodu je vzdy silne tema a ne kazdy, nebo spis vetsina znas, skratka nema ty koule skutecne za prostou myslenku obetovat zivot, tak bolestivim, tryznivim a zdlouhavym zpusobem. Me se to strasne moc libilo a ta syrovost a pedentska verohodnost kterou zde nekteri vicitaji je pouze odrazem toho jak strasne jsme zmanipulovani pozlatkem ameriky. ()

stuj

Pro mě celkem překvapení. Film byl totiž docela nudný, což jsem nečekal. Nemám nic proti minimu slov a dlouhým záběrům, ale zde to bylo prostě nudné. Než začla hladovka, tak jsem to málem nedokoukal. A ona začne až hooodně pozdě. Nakonec tedy hodně slabé tři hvězdičky. A to jen díky "dle skutečné události", jinak bych prdl dvě. ()

Pe4Ce22

Film na slepo. Surový, brutálně nahý, hlubokomyslný film jež v divácích vyvolává ty nejprimitivnější pudy a emoce. Strohý dialogů, ale plný obskurních scén. ... A pro mne? Ani trochů můj šálek kávy. Ano, film má hodně do sebe svojí surovou brutalitou a způsobem vyprávění, který není slovy, ale emocemi a dojmi. Hodnocení může být dvojí, které je bohužel ode zdi ke zdi. Pro filmové fanoušky může být tento film příjemné osvěžení od filmů plných klišé a všední trapnosti a snahy zalíbení se většině publika. Pro druhé, a těch je asi bohužel většina, se jedná pouze o balíček nudy a nic k tomu. Ač chápu prostřetí IRA a realitu krutosti o které tento film vypráví, jsem bohužel z té druhé skupiny diváků a proto dávám pouze 2 hvězdy. ()

zougr

Má to jednu polhodinovú scénu so staticky nasnímaným stolom pri ktorom sa Fassbender a Cunningham snažia vysvetliť o čo vlastne ide a potom hodinu ticha. Ale aj to ticho je (vďaka skvelej kamere a réžii a samozrejme aj samotným hercom) dokonale sugestívne a tvrdé. Som fanúšička McQueenovho minimalistického štýlu, keď namiesto trojhodinovej nudy spraví o polovicu kratší ale o nič menej silný snímok, s minimom hercov a minimom slov. Vysoko potrebná niekoľko minútová scéna s dozorcom umývajúcim dlážku na chodbe je potom už len čerešnička na torte. Precízne do posledného detailu doladená kombinácia politickej drámy a heroického príbehu o "dobrovoľnom mučeníkovi" Sandsovi. Posledných dvadsať minút je jedno z mnohých zosobnení frázy "herecký koncert". ()